Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PrawieElektryk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

PrawieElektryk's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Będę w najbliższym czasie składał pismo do tauronu o postawienie ZK i przystosowanie wszystkiego, a następnie elektryka który temat ogarnie. W załączniku schemat. Jeśli tauron wyrazi zgodę i to wykona to wtedy elektryk wejdzie z przewodem z ZK do nowego budynku
  2. Dom był budowany w latach 1987-1990. Powinien to być chyba układ TT? Nie mam tego ani na fakturach ani w nowym projekcie.
  3. Ok. Dzięki. Grzebienie, tulejki, przewody LGy, praskę do tulejek już mam. Brak doświadczenia też mam, inaczej bym tu nie pisał Jak rozumiem nie ma potrzeby stopniowania różnicówek w moim przypadku?
  4. Tą kwestię ogarnie elektryk z uprawnieniami. Mogę jeszcze zmienić przekrój od RCD do nadprądówek z 2,5mm2 na 4mm2. Rozumiem, że tak poza tym wszystko jest ok i mogę kupować osprzęt elektryczny.
  5. Dzięki serdecznie ponownie za odpowiedź i cierpliwość do mnie. Zaraz wyślę poprawione. Czy przekroje mam zamienić 10mm2 na 16mm2, natomiast 4mm2 na 6mm2 ? Tak elektryk ogarnie. Będzie jeden licznik na całość. Dwa kable. Jeden istniejący 4 żyłowy na starą część oraz nowy 5 żyłowy na nową część.
  6. Bardzo dziękuję za odpowiedź. W załączniku poprawiona wersja (jak nie do końca to może trochę). Oczywiście są, tylko nie na schemacie. Skupiłem się na części od wejścia zasilania do zabezpieczeń różnicowo-prądowych aby schemat był bardziej przejrzysty. Wkrótce zrobię wersję z poszczególnymi obwodami. Chyba poprawiłem, nie wiem tylko czy trzeba stosować dla każdej różnicówki osobną listwę N do której będą podłączane związane z nią obwody. Chyba poprawiłem, lecz nie wiem czy o to chodziło. Czy chodzi o przekrój przewodów w ochronnikach i blokach rozdzielczych? Przewód od ZK bo gdybym miał ciągnąć ze starej części to bym musiał wszystko pruć, niszczyć robić długie wykopy a kabla poszłoby 3 razy tyle niż ze skrzynki ZK którą chcemy postawić. Ponadto w starej części budynku mamy licznik w środku, starą tablicę na topikach na płycie ebonitowej. Chcemy wyrzucić licznik do ZK a później elektryka żeby ją przerobił na esy bo elektryk który ją robił zrobił w niej niezły bigos. Przewód 5x10 wziąłem z opisu technicznego, który mam w projekcie rozbudowy. Cytuję opis "Zasilanie. Z istniejącej szafki pomiarowej zlokalizowanej w budynku podlegającym rozbudowie wyprowadzić kabel YKY 5x10 dla zasilania budynku mieszkalnego."
  7. Witam. W związku z rozbudową domu (praktycznie o drugi dom) muszę oczywiście podłączyć instalację elektryczną. W załączniku znajduje się wykonany przeze mnie schemat. Bardzo proszę ludzi o fachowej wiedzy o sprawdzenie poprawności połączeń jaki i poprawności całego schematu. Ze względu, że są 3 poziomy oraz fakt, że na chwilę obecną będzie zamieszkałe tylko 1 piętro zdecydowałem się na wykonanie 3 rozdzielnic, po jednej na każde piętro. Pierwotnie kabel zasilający miał być ciągnięty od starej części budynku do nowej, ale ze względu na to, że przy samym ogrodzeniu, praktycznie 6 lub 8 metrów od wejścia do nowej części budynku mam słup energetyczny, będziemy wnioskować do ZE o postawienie ZK w ogrodzeniu, w którym będzie znajdował się licznik . Chcemy aby ZK było przystosowane tak aby z niego pociągnąć nowy przewód 5-żyłowy 10mm2 do nowej części budynku. Mam nadzieję, że ZK wyrazi na to zgodę. Od razu zaznaczam, że całą instalację będzie odbierał uprawniony elektryk, który musi wykonać wszystko co niezbędne do odbioru budynku oraz będzie podłączał główne zasilanie do budynku. Cały osprzęt i jego podłączenie „na sucho” chcę wykonać we własnym zakresie bo widziałem na różnych budowach już dużo rozdzielnic gdzie był bałagan kabli, osprzęt 4 lub 5 różnych firm i standardowe podłączanie różnicówek 3-fazowych zamiast 1-fazowych itp. Na moim schemacie również są różnicówki 3-fazowe ale będą 1-fazowe, muszę poprawić schemat. Nowa jak i stara część nie ma piorunochronu, lecz praktycznie w linii ogrodzenia idzie jak to się chyba fachowo nazywa „linia napowietrzna niskiego napięcia”. Rozdzielnica I piętra będzie teraz robiona na gotowo. Rozdzielnica II piętra będzie wykonana tylko tak, aby ją w przyszłości rozbudować Rozdzielnica parteru będzie zawierała wszystko co niezbędne (np. ochronniki przepięć) i będzie wykonana tak aby w przyszłości ją dodatkowo rozbudować. Nie wiem czy należy wykonać stopniowanie różnicówek, jeżeli tak to jak? Nie wiem czy zastosowałem prawidłowe wartości różnicówek 40A? Jeśli wszystko będzie ok to dodam dokładną ilość zabezpieczeń nadprądowych wraz z ich wartościami i opisem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...