chochla72
Użytkownicy-
Liczba zawartości
490 -
Rejestracja
chochla72's Achievements
STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)
10
Reputacja
-
pamietaj ze wilgotnosc to nie jest kwestia ocieplenia tylko szczelnosci domow. Kiedys drzwi i okna byly robione z pewna doza 'tolerancji' wiec i wymiana powietrza byla niejako naturalna. w tej chwili bakteria sie ledwo przez uszczelki przeciska wiec i wymiany niet. Jak zalozysz szczelne okna i drzwi do nieocieplonego domu to zakladajac, ze utrzymasz ta sama temperature (kosztem oczywiscie duuuuzo wiekszego spalania) nadal bedziesz mial problem z wilgotnoscia (i co gorsza niewyplacalnoscia ) Akcja rodzi reakcje. Fizyki nie oszukasz.
-
Mi sie to zdarzylo juz kilkukrotnie z tym, ze u mnie nie bylo takiej szpili tylko temperatura nagle wskakiwala na 500-600* i potem sie na tym poziomie utrzymywala (z jednoczesnym podniesieniem alarmu o zbyt wysokiej temperaturze spalin). Problem ustepowal po restarcie sterownika (tzn temperatura wracala z 600* do normalnych 100*. Mialem chyba z trzy czy cztery takie sytuacje w ciagu roku.
- 10 620 odpowiedzi
-
- https://esterownik.pl/sterownik/605
- kocioł
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
darase, sprawdz prv
-
Przykro mi ale nie sprawdze. Ja mam reku gotowca kupionego i nie chce mi sie go rozkrecac. Dla podpowiedzi Brink Renovent HR, ale jak chcesz wiedziec cos wiecej o centralach to poczytaj sobie watki dotyczace tego tematu na forum (i tak juz robimy offtopic). Jest pare takich, ktore dadza Ci odpowiedz co, jak i dlaczego. Zas co do nawiewu powietrza z kotlowni to raczej bym to odradzal (zakladajac, ze Cie dobrze rozumiem i ze chcesz tloczyc powietrze bezposrednio z kotlowni do pomieszczen). Zabrania tego i prawo i zdrowy rozsadek. Pomijam uciazliwosci zwiazane z pylem i zapachami. Gorzej, ze pewnego dnia moglbys zapasc w lagodny sen, z ktorego juz bys sie nie obudzil, gdyby piec zamiast cieplego powietrza zaczal produkowac cieply tlenek wegla.
-
Darase, od samej wilgotnosci nikt jeszcze nie umarl bo inaczej to by Indonezja byla niezamieszkalym ladem ale tutaj chodzi o rzeczy dookola wilgotnosci. Poczytaj sobie o syndromie zlego domu (czyli domu w ktorym nie dziala lub slabo dziala wentylacja - jakakolwiek), chocby tutaj: http://www.muratorplus.pl/technika/konstrukcje/syndrom-chorego-budynku-cz-1_57547.html Zas co do kosztow eksploatacji wentylacji mechanicznej. Spojrzalem na specyfikacje swojego. Na pierwszym biegu (uzywanym przez 95% czasu pracy) wentylator zuzywa 15W. Dwa wentylatory daja dziennie 0.7kW. Reszte kalkulacji zrob sobie sam Przy domu parterowym nie bedzie nawet takiego dramatu bo mozesz kanaly ocieplic i polozyc na warstwie welny sufitowej. Przy pietrowym bedzie juz gorzej (jesli masz wysokie pomieszczenia opcja jest polozenie plaskich kanalow i obnizenie nieco sufitu - od 7 do 11 cm w zaleznosci od wielkosci domu a co za tym idzie wydajnosci wentylacji). Pamietaj tylko o jednym, zapomnij o oszczednosciach wynikajacych z rekuperacji przy paleniu weglem bo sa one pomijalne w porownaniu do kosztow montazu (a robienie samej wentylacji mechanicznej bez odzysku w zbudowanym juz domu to overkill jak dla mnie bo lepiej Ci bedzie zainstalowac nawiewniki w oknach lub scianach - mniejszy balagan i oszczednosc czasu, pieniedzy i nerwow mieszkancow), . Tak naprawde to reku moze zwrociloby Ci sie przy oleju lub pradzie. Ale komfort uzytkowania takiej instalacji - bezcenny.
-
Ano na glupote jeszcze lekarstwa nie wymyslono.
-
ten watek jest o OE+ a ja mam OE ale to chyba nie ma az tak wielkiego znaczenia w kontekscie tego co chce powiedziec. Poradnik Zawijana czytalem jakis czas temu ale chyba nie sklamie piszac, ze z tego co pamietam to bylo tam napisane, ze ich palniki maja radzic sobie z trudnym paliwem (np. mialem) a nie z badziewnym paliwem. Z tego co czytam wypowiedzi osob palacych mialem to raczej to robi. W kwestii zas supergroszku to nie, nie wymaga. Mozesz nasypac to do niego paliwa gorszej jakosci, ale chyba nie spodziewales sie tego, ze proces spalania bedzie przebiegal tak samo jak przy paliwie dobrej jakosci. Bo jesli sie spodziewales to dlaczego nie dolewasz wody do baku samochodu (bo chyba slusznie zakladam, ze tego nie robisz)? Tak na marginesie to w tym roku skusilem sie niestety na tanszy groszek i pluje sobie w brode ale piec sobie z tym weglem suma sumarum radzi. Czy inny piec spalalby ten wegiel lepiej ( bezspiekowo)? Byc moze ale pewnie zmusilby mnie do czestego siedzenia w kotlowni i korygowania nastaw. Jesli tego oczekujesz od pieca to faktycznie masz prawo czuc sie rozczarowany. W przeciwnym przypadku oczekujesz chyba leku na cale zlo plynace z polskich i zagranicznych kopalni a takiego jeszcze nie wynaleziono. Czy inne piece/palniki sa pozbawione tej cechy? Co masz na mysli piszac inne urzadzenia? Czy komputer (stacjonarny) przezywa bez restartu spadek napiecia powodujacy restart sterownika? Osobiscie nigdy nie widzialem wpisu (od osob stojacych "po drugiej stronie barykady") mowiacego, ze ich kotly/palnik/sterowniki dadza oszczednosci w spalaniu (bylo chyba nawet odwrotnie, bo Zawijan gdzies pisal, ze 'ich' piece moga spalac wiecej paliwa). Natomiast bylo mowione, ze oszczedzaja siedzenia w kotlowni ustawiajac parametry spalania. Wiec to chyba bardziej stwierdzenie faktu jest niz zarzut? Nie przesadzasz aby? Moze trzeba po prostu zaczac rozrozniac wady (np badziewna szuflada, ktorej jak widze nie poprawiono w OE+) od 'wad' (zasypu badziewnego paliwa i oczekiwania cudu w postaci bezproblemowego spalania?) W bratnim watku o OE kilkukrotnie pisalem o problemach dotyczacych uzytkowania swojego kotla i nikt na mnie nie naskoczyl. Ba, obiecano, ze moje uwagi zostana przekazane producentowi (nie wiem czy to moja zasluga czy ten pomysl rozpatrywano juz wczesniej ale np w OE+ polaczono popielnik z wyczystka co jest spora bolaczka OE). Nie wspominam tutaj juz o obsludze posprzedaznej ludzi z ES bo to jest mistrzostwo swiata
- 10 620 odpowiedzi
-
- https://esterownik.pl/sterownik/605
- kocioł
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jesli dobrze pamietam od 2009 roku jest wymog prawny montowania nawiewnikow w oknach (lub scianach) w domach przy wentylacji grawitacyjnej. Nic ma to jak porawic sobie od rana humor nieszczesciem kogos innego ;D A juz myslalem, ze tylko ja trafilem na wegiel, ktory sklada sie w wiekszosci z popiolu
-
- to ja opowiem wam dowcip... - Ten o gąsce Balbince? - Ależ wodzu, co wódz
- 10 620 odpowiedzi
-
- https://esterownik.pl/sterownik/605
- kocioł
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
OK, tylko ile z tych 650kg to ocieplenie a ile temperatura za oknem? Ciezko to wyczuc przy tak dramatycznie roznych miesiacach. Tamten byl jednym z najzimniejszych w dekadzie, ten jest jednym z najcieplejszych.
-
Hmmm, nie wiem jak tego typu kociol dziala wiec ciezko mi powiedziec czy cos bys zyskal stosujac takie rozwiazanie w tym przypadku. Mi przychodza na mysl tylko dwa sensowne zastosowania bufora ciepla. 1) Masz ogrzewanie zalezne od taryf 2) Stosujesz jednoczesnie kilka zrodel ogrzewania W przypadku koltla weglowego punkt pierwszy nie wchodzi w rachube. W kwestii punktu drugiego nie wiem czy cos takiego chcesz stosowac. Jesli chcesz grzac uzywajac tylko kotla to bufor niewiele Ci da. Wbrew sporej bezwladnosci samego kotla instalacja sterowana przez eCoala reaguje bardzo szybko na zmienne potrzeby uzytkowe. Oczywiscie mozna polemizowac czy nagrzanie wody w buforze na nominalnej mocy kotla i pozniej odstawienie go jest lepsze dla kotla/ekonomiki niz czestsze cykle pracy/odstawienia w instalacji bez bufora ale ja osobiscie nie wierze, ze da to jakis dramatyczny skok jakosciowo/oszczednosciowy.
- 10 620 odpowiedzi
-
- https://esterownik.pl/sterownik/605
- kocioł
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Co chciales uzyskac stosujac bufor? Jaka byla poczatkowa koncepcja grzania?
- 10 620 odpowiedzi
-
- https://esterownik.pl/sterownik/605
- kocioł
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wiem, wiem, ale na 'usprawiedliwienie' ze swojej strony moge powiedziec, ze jak bylem 'troche' mlodszy to nawet zbudowalem stacje meteorologiczna (chyba posilkujac sie wskazowkami Adama Slodowego )
-
No zalezy co zrobiles. Jak dolozyles dodatkowe 5cm do istniejacych 15 to pewnie bys musial wagi labolatoryjnej uzywac, zeby porownywac zuzycie. Ale jak polozyles jakakolwiek warstwe na nieocieplonych scianach to mysle, ze roznica moze byc widoczna golym okiem. Ale raczej nie w tym miesiacu w porownaniu do tego sprzed roku.
-
Nie, ale od czego jest internet? Jasne, ze tak. Ale pierwsza i podstawowa rzecza wplywajaca na zuzycie paliwa jest delta temperatur. A ta w tym roku jest zdecydowanie mniejsza niz w poprzednim - musialbym sprawdzic wykresy ale w Lodzi temperatura spadla ponizej zera chyba tylko raz przez krotka chwile. Cos mi sie tak obilo o uszy, ze ten pazdziernik jest jednym z najcieplejszych w ostatnich latach.