Witajcie!
Szukając odpowiedzi na mój problem wiele tematów podobnych znalazłem na tym forum, stąd też wybór z opublikowaniem postu padł na Was.
Chciałbym podjąć dyskusję mającą na celu dobór odpowiedniego ( co za tym idzie najekonomiczniejszego w eksploatacji oraz niekosztownego w zakupie) rodzaju ogrzewania dla sklepu o powierzchni 20m^2. Jest to mały sklepik, którego przybliżony rozkład znajduje się poniżej w mojej autorskiej grafice. Wykonane w paintcie, ale w miarę czytelne.
Przechodzę do sedna i szczegółów. Otóż póki co jak widać na obrazku ekspedientka stoi za ladą lub siedzi na siedzisku blisko wejścia do WC. W ten sposób spędza 50% czasu pracy, to jest stojąc za ladą ( dużo rzadziej siedząc na krześle ). Reszta zajmuje podawanie produktów z półek, rozładowanie towaru przychodzącego itd. Ważnym aspektem doboru rodzaju ogrzewania będzie średnia ilość klientów na dzień, a co za tym idzie wyziębienia / wymiany powietrza pomiędzy lokalem, a otoczeniem. W tak małym lokalu każde otwarcie drzwi przez klienta przy wejściu oraz wyjściu jest dosyć odczuwalne ( na prawdę czuć zimne powietrze wlatujące do pomieszczenia, a co za tym idzie oziębienie. Można przyjąć średnią ilość klientów 120, każdy otwierający drzwi na około 7 sekund?
Dotychczas z ogrzewaniem radziła sobie mała elektryczna nagrzewnica powietrza z nawiewem skierowana bezpośrednio na ekspedientkę. Urządzenie to może pracować w dwóch trybach mocy 1kW lub 2 kW. Rachunek za ogrzewanie wychodzi średnio 115 zł/miesiąc przy stawce 1zł/kWh.
Póki co rozmyślam nad dwoma rozwiązaniami, aby te rachunki zmniejszyć lub zwiększyć komfort cieplny za te same pieniądze co płaci się teraz.
Pierwsze rozwiązanie to zamocowanie promienników podczerwieni o odpowiedniej mocy nad drzwiami skierowane na ladę ( propozycja 1 ) lub nad wejsciem do WC skierowane bezpośrednio za ladę ( na ekspedientkę - propozycja 2 ). Wydaje mi się, że przy drugim umieszczeniu tj. nad drzwiami do WC wystarczy promiennik o mniejszej mocy ponieważ byłaby ogrzewana tylko strefa "za-ladowa".
Drugie rozwiązanie to kurtyna powietrzna zamontowana nad drzwiami wejściowymi.
Rozwiązanie inne niż ogrzewanie elektryczne raczej odpada, ponieważ nie jest to lokal własny a wynajmowany, jednak jeśli padnie jakaś ciekawa prosta do zrealizowania inwestycja, mogąca się szybko zwrócić to może dałoby się coś zrobić.
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.