Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

domino_p

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

O domino_p

  • Urodziny 01.01.1989

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

domino_p's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. a jak jest z budynkiem gospodarczym/rekreacji indywidualnej (zgłoszenie), wolno taki budynek postawić na płycie czy trzeba na tzw. szklankach/słupach?
  2. Mnie to wygląda na to, ze mają swoje własne prawa - bo na pieczątce z warunkami przybijają 10m również dla 15kV. Natomiast rozporządzenie to dotyczy odległości skrajnych przewodów słupa od robót budowlanych i stanowisk pracy - nawet jeśli będą w przyszłości modernizować, to w tym momencie nie mają prawa żądać 10m odległości od słupa 15kV.
  3. Cześć, wiem, że przy zgłaszaniu, budynek musi być jednopiętrowy, przy czym do piętra nie jest wliczane nieużytkowe poddasze (niezagospodarowane, nieprzeznaczone na pobyt ludzi i bez możliwości wejścia). Czy w celach wentylacyjnych, dekoracyjnych, architektonicznych lub konstrukcyjnych mogę mieć okna dla tego poddasza i tzw. jaskółkę (element architektoniczny umieszczony na dachu, doświetlający poddasze)? Bardzo proszę o odpowiedź osoby, które zgłaszały projekt takiego budynku z takimi elementami poddasza. Pozdrawiam, Dominik
  4. Rozporządzenie mówi, że dla linii nieprzekraczającej napięcia znamionowego 15kV obowiązuje 5m odległość. Czy pojęcie napięcia znamionowego istnieje w polskim prawie? Jeśli słup biegnący przez działkę ma w nazwie "15kV", to możliwe jest, że jego napięcie znamionowe wynosi np. 15,2 kV czy musi wtedy wynosić dokładnie 15kV? ZE podał wymaganą odległość wynoszącą 10m dla takiego słupa i nie mam pojęcia czy mają na to jakiekolwek podstawy, bo 10m używają dla wszystkich słupów SN (co nie do końca jest prawdą).
  5. Dzień dobry, na mojej działce stoi słup średniego napięcia (nieuziemiony). W odległości 7,5 m od skrajnego przewodu zgłosiłem chęć budowy budynku rekreacji indywidualnej - licząc do najbliższej, najbardziej wystającej krawędzi dachu. Zaprzyjaźniony elektryk i firma wykonawcza dla elektrowni podawali bezpieczny i wystarczający odstęp 5-7 m - który pozwoli taką zgodę uzyskać. Niestety, Starostwo zażądało uzgodnienia z Zakładem Energetycznym - czy 7.5 m jest odległością wystarczającą. ZE, wydał warunki usunięcia kolizji takie, ze budynek nie może być postawiony bliżej niż 10 m (na jakiej podstawie?). A warunkiem spełnienia odległości 7.5 m jet uziemienie go na własny koszt wraz z załatwieniem firmy wykonawczej i opłaceniu przerw w dostawie energii (pewnie z uwagi na fatalny stan słupa i przerzucanie odpowiedzialności na inwestora). Słup znajduje się na działce budowlanej, w pełni uzbrojonej, nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej się tam znalazł, został wybudowany w latach 50-60 (drewniany) a później przebudowany - lata 70. Nieruchomość została mi przepisana w 1996 r. Słup ze względu na swoją lokalizację (skraj działki) jest odchylony od pionu ok. 120 cm, w złym stanie technicznym (pordzewiały) i może stanowić zagrożenie dla mnie i rodziny - ogródek. Wyłączone pole powierzchni z racji niemożności wykonania żadnej inwestycji (dla ustalonego odstępu) wynosi około 3,3 a licząc za ar 12000 zł (miejscowość turystyczno-rekreacyjna, całosezonowa) daje to prawie 40000 tysięcy straty. W jaki sposób mogę sprawdzić podstawę prawną lokalizacji tego słupa? Czy warto sprawdzić Księgę Wieczystą mojej działki czy nie jest wpisana służebność? Jakie są szanse, czas trwania i co trzeba spełnić, żeby: a) zrealizować uziemienie na koszt ZE? b) uzyskać służebność gruntową za wynagrodzeniem + wynagrodzenie za bezumowne korzystanie? c) wszcząć postępowanie w sprawie usunięcia nielegalnej istniejącej budowli energetycznej na mojej działce (gdy nie ma podstawy prawnej)? Co w sytuacji, gdy w czasie wichury taki słup się złamie? ZE ma prawo wkroczyć na taką działkę i wykonać naprawę słupa SN bez zgody właściciela działki? Co powinienem zrobić, gdzie się udać i jakie informacje zaczerpnąć przed udaniem się do prawnika w tej sprawie? Pozdrawiam serdecznie, Dominik.
  6. Dzień dobry, ja się wiążę z takim problemem. Mianowicie, czy na użyczonej/wydzierżawionej działce budowlanej można postawić budynek rekreacji indywidualnej (na zgłoszenie) i wykorzystywać go wynajmując klientom przez część roku? Zakładając oczywiście, że budynek spełnia wszystkie normy (odpowiedni metraż, odległości od sąsiedniej działki/akwenu wodnego, wysokość budynku etc.) wynikające z prawa budowlanego. Czy do takiego budynku można podciągnąć prąd, wodę, ogrzewanie z budynku stojącego na tej samej działce (budynek mieszkalny)? Budynek rekreacji indywidualnej nie może mieć komunika/zamkniętego obiegu wody. Jak wygląda kwestia założenia szamba z przepompownią dla takiego budynku? Czy wszystkie koszty wynikłe z takiego przedsiewzięcia moga być odliczone (dzierżawa, budowa domu, podciąganie prądu i wody, budowa szamba, usługi budowlane) jako koszty uzyskania przychodu (czynny podatnik VAT i zasady ogólne). Jeśli istnieje taka możliwośc prawna, to jak wygląda odbiór takiego budynku - sanepid? straż pożarna? - aby można byłoby go wynajmować osobom trzecim. Dziękuję, Dominik.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...