Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lodek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Lodek

  1. Wszystko zalezy od jakosci wegla. U mnie na workowanym weglu z przedsiebiorstwa EWA z Tczewa codziennie wiaderko, na workowanym z CarboMarketu wiaderko na trzy dni. Jesli chodzi o Lodka z Delphi ...nie to nie ja. Pisuje tylko tu, na Muratorze.
  2. Tak ...tu mnie masz Jestem informatykiem, mieszkam w Pruszczu Gd. (wiec piec jechal do mnie az z Poludnia Polski), i eko-groszek workowany musze zamawiac przez DHL w CarboMarkecie. Niezla zabawa. Wszystko, i piec, i eko-groszek znalazlem w internecie bo to moje narzedzie pracy. Nie wiem gdzie Ty mieszkasz ...ale nie podejrzewam zeby dla kogos z Poludnia Polski stanowil nowosc Piec retortowy i eko-groszek paczkowany ...u mnie, na Polnocy temat jest praktycznie nieznany Samo podlaczenie pieca poprzez wymiennik ciepla do Obiegu Centralnego Ogrzewania ...(uklad otwarty i zamkniety) to byla droga przez meke. Instalatorzy na ogol pukali sie w glowe gdy im mowilem ze tak tez mozna i ze tak to tez bedzie dzialac. A teraz jesli chodzi o moje doswiadczenie. W domku mieszkam juz 7 rok, i przez ten czas mialem to nieszczescie ze ogrzewalem sie Buderusem G115 na olej opalowy. Aby przezyc styczen zaplacilem 1500 zl. za olej (samo ogrzewanie bez CWU i bylo nie za cieplo w domu 19-20 st. C) i szlag mnie trafil. Zawsze twierdzilem ze nie bede sie babral w weglu bo jestem informatykiem ...ale ekonomia zwyciezyla ...i bardzo dobrze. Okazalo sie ze eksploatacja takiego pieca to sama przyjemnosc zwlaszcza w sferze ekonomicznej. Cieplutko 22 st. C i mimo ze place za 1 tone ekogroszku (z transportem) 645 zl. to mi sie ciagle oplaca i wychodzi na to ze koszty eksploatacji spadly o 2/3 porownujac do oleju. To po 6 latach zarzynania sie zeby ogrzac dom ...jest prawie jak za darmo. Pozdrawiam. Ps. A moj piecyk jest naprawde fajny, i co ciekawe nie zatrzymal sie ani razu od wrzesnia. Piec olejowy Buderus potrafil sie na naszym polskim oleju opalowym zatrzymywac srednio raz na tydzien tak ze sie balem na narty pojechac
  3. Kurcze. Panowie. Nie mam pojecia o czym piszecie. Ja naprawde nic nie ustawialem. Sterownik o wszystko sie martwi: - podawaniem wegla (zawsze 7 s) - iloscia obrotow wentylatora (ciagle sie to zmienia od 0 % do 100 %) - czasem przerw (jak przechodzi na nadzor to jest to 900 s) - awaryjnym wylaczeniem pieca w sytuacji gdyby wegiel zapalil sie w retorcie - zasialniem pompy CO i CWU (cyrkulacyjna) Wegiel jest dopalany i jesli tylko jest odpowiedniej jakosci wowczas nie mam zadnych skorup. Jedyne co musialem ustawic to tem. na kotle (teraz 63 a zima planuje 65). I to wszystko. Zadnych mocy na kotle, czasow przerw i podawania ...nic z tych rzeczy. Ja sie na tym nie znam ...a pozatym zeby caly ten galimatias prawidlowo ustawic, to mysle ze trzeba by bylo ciagle w kotlowni siedziec.
  4. Ale o co pytasz ? Sterownik byl na wyposazeniu razem z piecem zakupionym w Stalkocie. Nawet nie wiedzialem ze sa jakies inne sterowniki ktore trzeba recznie ustawiac. Zreszta ...w jaki sposob ustawic optymalne parametry pracy skoro tem. zew. non-stop sie zmienia, zuzycie CWU, sa roznice miedzy noca a dniem itp ...itd ...Toz to by byla syzyfowa praca i jestem przekonany ze zuzycie paliwa (eko-groszku) w takiej sytuacji byloby znacznie wieksze ... Tak na marginesie to ten sterownik i ogolnie zmontowanie calego zestawu do kupy ...zajelo mi (niedoswiadczonemu) okolo 1 h.
  5. Nie wiem o czym piszecie. Jakie nastawy, po co sie tym bawic. Moj piec http://www.stalkot.pl/podajnik.html ze sterownikiem Perfekt R to samograj. Jak juz pisalem - automatycznie i na biezaca ustala i zmienia sobie optymalne parametry pracy. Czas przerwy wydluza sie czasem nawet do 900 s tj. 15 minut, czas podawania zawsze wynosi 7 s. Kociol pracuje nieustannie od poczatku pazdziernika i nigdy nie bylo problemow z niedogrzaniem wody lub z wygasnieciem. Jedyne co musialem ustawic to tem. wody na kotle ...w tej chwili jest to 63 st. C. Zuzycie jak na razie 0,5 tony / mc, a dom 300 m 2 i 140 l CWU (4 osoby).
  6. Od września jestem szczęśliwym posiadaczem pieca retortowego zasilanego w zamierzeniach paliwem stałym tzw. eko-groszkiem. Z samej instalacji (hybryda układ otwarty/zamkniety), pieca i stosunku pracochłonności do ekonomiczności jestem bardzo zadowolony. Problemem pozostaje jednak nabycie paliwa do takiego pieca tj. eko-groszku, paczkowanego w workach 25 kg. na paletach, (nie szuflowanych na składach opałowych ręcznie). O ile na południu Polski nie stanowi to zadnego problemu, o tyle u nas na północy temat praktycznie jest nie do przejścia. Jedyne Centrum Logistyczne EWA z Tczewa na ul.Kwiatowej które coś takiego dystrybułuje, stwierdziło ostatnio że mimo iż mają taki węgiel po 600 zł. za tonę, to ze wzgledu na ogromny popyt nie są w stanie obsługiwac klientów detalicznych zamawiajacych mniej niż 25 ton na raz. Na kolejnych składach opałowych otrzymuję informację że nie ma zapotrzebowania na tak przygotowany wegiel i o takich parametrach, więc nie handluje sie nim w Trójmieście. Kółko się zamyka. Teraz podsumowanie. Spaliłem 100 kg. zwykłego groszku zakupionego na składzie opałowym co zaskutkowało dwukrotnym zatrzymaniem się pieca i utytłaniem się po pachy. Udało mi się zamówić 2 tony ekogroszku w EWI-ie w zeszłum miesiacu. 2 palety rozładowałem w 1 godz. nie ubrudziwszy ani siebie, ani posesji, ani domu. Załadunek paliwa tak przygotowanego (paczkowane worki po 25 kg) trwa około 5 min. na tydzień i nie powoduje żadnego uszczerbku na czystości ubrania itp. To powoduje że nie chcę korzystać z rad sprzedawców ze składów opałowych którzy polecają groszek własnoręcznie pakowany do worków na śmieci które sie rozrywaja, mają czasami 40 a czasami 47 kg, kamienie i inne smieci a przedewszystkim pył ... Czy nikt w Trójmieście mający taki piec nie wolałby zamiast szuflować i zmagać się z węglowym pyłem, czystą robotę polegająca na: podniesieniu worka, przecięciu opakowania, wsypaniu zawartości do zasobnika za nawet 20 % większą cenę ?. A zatem - kto wie gdzie Ekogroszek paczkowany na paletach w Trójmieście można kupić ?
  7. Od września jestem szczęśliwym posiadaczem pieca retortowego zasilanego w zamierzeniach paliwem stałym tzw. eko-groszkiem. Z samej instalacji (hybryda układ otwarty/zamkniety), pieca i stosunku pracochłonności do ekonomiczności jestem bardzo zadowolony. Problemem pozostaje jednak nabycie paliwa do takiego pieca tj. eko-groszku, paczkowanego w workach 25 kg. na paletach, (nie szuflowanych na składach opałowych ręcznie). O ile na południu Polski nie stanowi to zadnego problemu, o tyle u nas na północy temat praktycznie jest nie do przejścia. Jedyne Centrum Logistyczne EWA z Tczewa na ul.Kwiatowej które coś takiego dystrybułuje, stwierdziło ostatnio że mimo iż mają taki węgiel po 600 zł. za tonę, to ze wzgledu na ogromny popyt nie są w stanie obsługiwac klientów detalicznych zamawiajacych mniej niż 25 ton na raz. Na kolejnych składach opałowych otrzymuję informację że nie ma zapotrzebowania na tak przygotowany wegiel i o takich parametrach, więc nie handluje sie nim w Trójmieście. Kółko się zamyka. Teraz podsumowanie. Spaliłem 100 kg. zwykłego groszku zakupionego na składzie opałowym co zaskutkowało dwukrotnym zatrzymaniem się pieca i utytłaniem się po pachy. Udało mi się zamówić 2 tony ekogroszku w EWI-ie w zeszłum miesiacu. 2 palety rozładowałem w 1 godz. nie ubrudziwszy ani siebie, ani posesji, ani domu. Załadunek paliwa tak przygotowanego (paczkowane worki po 25 kg) trwa około 5 min. na tydzień i nie powoduje żadnego uszczerbku na czystości ubrania itp. To powoduje że nie chcę korzystać z rad sprzedawców ze składów opałowych którzy polecają groszek własnoręcznie pakowany do worków na śmieci które sie rozrywaja, mają czasami 40 a czasami 47 kg, kamienie i inne smieci a przedewszystkim pył ... Czy nikt w Trójmieście mający taki piec nie wolałby zamiast szuflować i zmagać się z węglowym pyłem, czystą robotę polegająca na: podniesieniu worka, przecięciu opakowania, wsypaniu zawartości do zasobnika za nawet 20 % większą cenę ?. A zatem - kto wie gdzie Ekogroszek paczkowany na paletach w Trójmieście można kupić ?
  8. W moim piecu nic nie musze ustawiac. Sterownik przez caly czas na biezaco ustawia optymalne parametry przcy. Zdarza sie ze czas podawania wynosi 7 (default) a przerwa 900 s. (15 m.)
  9. Witam. Chcialbym sie podzielic uwagami na temat piecow retortowych zasilanych eko-groszkiem. Do tej pory przez 6 sezonow grzewczych ogrzewalem dom (250 m uzytkowej) Buderusem na olej opalowy. W wakacje dokonalem malej korekty i zainwestowalem w piec Stalkotu 25 kW (http://www.stalkot.pl/) ktory poprzez wymiennik ciepla zostal on podlaczony do instalacji C.O. (hybryda instalacja zamknieta/otwarta). Dodatkowo wyrzucilem 2 przeplywowe podgrzewacze wody i zastosowalem wymiennik wody urzytkowej 140 l Galmet-u. Wnioski. Temperatura w domu to obecnie 21 -22 st. (do tej pory zeby nie zbankrutowac mialem max. 19-20). Ciepla woda urzytkowa - praktycznie bez ograniczen (4 osobowa rodzina). Pod wzgledem finansowym - wychodzi na to ze jest taniej o okolo 1/3, ale temperatura i komfort urzytkowania domu znaczaco wyzsza zeby nie powiedziec ze wreszcie normalna (do tej pory tem. na kotle olejowym max. ustawiona byla na 55 st. obecnie na retorcie 63 st. co skutkuje tym ze kaloryfery wreszcie pracuja tak jak powinny). Obsluga - max. 5 minut dziennie (dorzucenie do zasobnika worka ekogroszku i usuniecie popiolu z popielnika). Piec jest praktycznie bezobslugowy, sterownik sam przez caly czas na biezaco ustawia optymalne parametry pracy - bez udzialu uzytkownika. Podsumowujac - miedzy bajki mozna wlozyc argumentacje ze piece na olej lub gaz sa lepsze bo ich obsluga ogranicza sie do wl/wyl zasilania. Jesli wezmie sie pod uwage stosunek kosztow eksploatacyjnych/komfortu uzytkowania/pracochlonnosci to w moim przekonaniu zdecydowanie wygrywa piec retortowy. Polecam - REWELACJA !!!
  10. Hmm ...A przy sprzedazy domu to jakie dokumenty potwierdzajace ze dom zostal odebrany nalezy posiadac ? Pytam ...bo o ile w przypadku domu nowego to pewnie nie stanowi to zbytniego problemu ...to juz w przypadku domu np. 20-letniego moze sie pojawic problem z odszukaniem dokumentow (pytanie - jakich?). Czy jesli domownicy sa zameldowani przez np. Urzad Gminy w budynku, to znaczy ze dom budowa zostala odebrana ?
  11. A przy okazji ...jak duzy (w sensie parametrow, ilosci plyt) wymiennik nalezy zastosowac dla kociolka 25 kW i powierzchni grzewczej ok. 250 m 2 ? Na Allegro widze cos takiego jak: Płytowy wymiennik ciepła LB 31-30 - nowy - ETNA http://www.allegro.pl/item112721117_plytowy_wymiennik_ciepla_lb_31_30_nowy_etna.html Czy to chodzi o cos takiego ?
  12. W Muratorze ? Z Lipca ? Rozumiem ze jest opisany sposob podlaczenia 2 instalacji - zamknietej i otwartej tak ?
  13. Czyli ze ten modul nazywa sie Wymiennik Ciepla ? Jaka pojemnosc takiego wymiennika jest potrzebna na dom wolnostojacy o powierzchni grzewczej ok. 250 m 2 ? Wiem ze nie powinno sie montowac kociolka olejowego razem z kotlem na paliwko stale w jednej kotlowni. Jednak w moim przypadku mowiac szczerze rezygnuje ze stosowania/uzytkowania kociolka olejowego ...i przerzucam sie tylko na kociolek na paliwo stale. Szkoda mi jednak zupelnie wymontowywac zainstalowany juz kociol ...poniewaz po pierwsze nie odzyskam pieniedzy ktore zainwestowalem w zakup Buderusa, a po drugie w Polsce moze sie za chwile okazac ze wegiel bedzie drozszy niz olej opalowy. Wszak kolejne rzady co chwila dorzucaja a to akcyze, a to jakis podatek ...zeby tylko uziemic kolejna grupe zamieszkujaca domy jednorodzinne. Jak montowalem kociol olejowy to olej byl po 60 gr za litr. Od 1 wrzesnia ma kosztowac ok. 3,80 gr. za litr. O zwrot akcyzy bedzie sie mozna ubiegac od 1 do 30 kwietnia ...wiec dla mnie bomba. Juz tej zimy musialem wydac ok. 1500 zl. w miesiacu styczniu zeby nie zamarznac (i wcale nie bylo za cieplo). Szlag mnie trafia jak widze ze w tym kraju przez caly czas musze byc cwanszy niz kolejny minister finansow, premier, prezydent itp ...i ze moja wyplata w glownej mierze jest przeznaczana na oplaty, podatki, akcyze itd ... Skonczylem ekonomie ...wiec stwierdzam ze bycie politykiem w dodatku u steru wladzy jest bardzo proste. Trzeba tylko wymyslec za co mozna jeszcze skasowac ludzi ...i mamy problem z glowy. To ze ludzie przezuca sie z kotlowni olejowych na kotlownie np. wegolwe i zakladanego wplywu nie bedzie ...to juz nie problem i nie warto zawracac sobie tym glowy. Kilkanascie tysiecy frajerow da sie na to zlapac i co najmniej jedna zime zabula za brak orientacji i cwaniactwa.
  14. Witam. Postanowilem powalczyc troszeczke z obnizeniem kosztow ogrzewania i zdecydowalem sie wyposazyc swoja kotlownie w piec na paliwo stale. Do tej pory mialem uklad zamkniety i piec olejowy Buderusa G115. Najprostsza metoda byloby otworzenie ukladu i zamontowanie naczynka wyrownawczego w najwyzszym punkcie instalacji C.O. Slyszalem jednak ze aby nie pruc/demolowac scian mozna skorzystac z czegos takiego jak zasobnik (nie wiem czy dobrze to opisuje) ktory wyrownuje cisnienie miedzy ukladem zamknietym a otwartym. Potrzebna jest do tego dodatkowa pompa. W wyniku takiego rozwiazania naczynko wyrownawcze nalezy zainstalowac w najwyzszym punkcie kotlownii. Mam pytanie czy ktos przerabial ten temat i czy ktos moze mi napisac jak prawidlowo nazywa sie taki wymiennik i ile moze kosztowac ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...