
prezzz
Użytkownicy-
Liczba zawartości
32 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez prezzz
-
Kostka na podjeździe - oczyszczenie, fugowanie (?)
prezzz odpowiedział prezzz → na topic → Ogrodzenia, podjazdy - otoczenie domu
Czy glifosat to jedyny skuteczny środek? Po ogrodzie przyległym do podjazdu biega czwórka psów, nie ma jak ich powstrzymać przed wchodzeniem na kostkę. -
Cześć wszystkim, stan zastany jak na zdjęciach poniżej - zachwaszczona kostka na podjeździe o sporej powierzchni (ok. 160 m2). Jak najlepiej doprowadzić ją do dobrego stanu? Zdjęcia: https://imgur.com/a/2BHNlBR Jak rozumiem, najpierw pozbycie się chwastów. Czy czeka mnie ręczne wyrywanie każdego źdźbła i kępy, czy są na to skuteczne sposoby, które jednocześnie byłyby bezpieczne dla biegających po posesji psów? Czytałem o spryskiwaniu chwastów lekko rozcieńczonym octem spirytusowym (stosunek octu do wody 2:1). Czy to ma prawo zadziałać, czy to raczej mało skuteczne mądrości z internetu? No i kwestia, co dalej. Po próbnym wyrwaniu części chwastów pozostają szpary między kostkami. Powstają również podczas próby mycia kostki pod ciśnieniem. Czy stanem naturalnym takiej kostki jest istnienie tych szpar, czy powinno się je po oczyszczeniu jakoś fugować (być może jest na to inne słowo, to pierwsze przyszło mi do głowy)? A jeśli powinno, to czym? Pozdrawiam Przemek
-
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. To dobry wstęp do tego, żeby działać dalej!
-
Czy jest możliwe wyliczenie OZC bez planów projektu budynku? Niejako "z natury", z pomiarów poszczególnych powierzchni i posiadanej wiedzy na temat budynku, dociepleń itp.?
-
Dziękuję za podpowiedź. Czy przy tej konfiguracji da się coś zawalczyć ze zwykłymi aluminiowymi grzejnikami (współpracującymi dotychczas ze starym piecem gazowym), czy należy od razu myśleć o wymianie na nowe?
-
W aplikacji (nie wiem, czy zbliżone wyniki dałoby "formalne" OZC wykonane przez eksperta) przy 40 cm wełny izolującej poddasze od piętra różnica wyniosła 0,7 kW i 1 tys. kWh rocznie.
-
Cześć wszystkim, półtora miesiąca temu wprowadziliśmy się z żoną do kilkunastoletniego domu, ogrzewanego obecnie kotłem Junkers Radostar, rok produkcji 1998. Planujemy wymianę kotła na nowocześniejsze ogrzewanie. Rozważamy przede wszystkim powietrzną pompę ciepła - szczególnie, że zainstalowaliśmy na dachu instalację fotowoltaiczną (7,2 kWp). Dane domu wpisałem w aplikacji "ciepło właściwie", poniżej link do wyników: https://cieplo.app/wynik/xflh Mam teraz trochę wątpliwości. Niezbędna moc grzewcza wynosi ok. 10 kW. W podsumowaniu form ogrzewania, aplikacja sugeruje pompę o mocy zaledwie 6,5 kW. Jak na prawie 20-letni dom - nieźle izolowany jak na swoje czasy, ale jednak podpiwniczony i z nieogrzewanym poddaszem - wydaje się to śmiesznie niską mocą. Z kolei lokalny instalator pomp ciepła Viesmann sugeruje model aroTHERM 12 kW - moc prawie dwukrotnie większa! Ogrzewanie w domu to 80% grzejniki, 20% podłogówka (tylko część parteru). Grzejniki aluminiowe, przystosowane do starego kotła gazowego. Jak prawidłowo dobrać moc pompy ciepła do naszego domu, przy takich rozbieżnościach, jakie się pojawiają? Czy po dokonaniu wyboru rozsądne jest zainstalować pompę ciepła na istniejących grzejnikach, obserwując ciepło w poszczególnych pomieszczeniach i wymieniając na grzejniki nisko/średniotemperaturowe tam, gdzie jest za zimno? Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
-
Według apki: - bez ocieplenia (stan obecny) zapotrzebowanie 21,8kW - ocieplenie stropu 20 cm styropianu zapotrzebowanie 12,1 kW - ocieplenie stropu 30 cm styropianu 11,7 kW wełna mineralna wyniki nieco gorsze od styropianu.
- 7 odpowiedzi
-
- ocieplenie
- ocieplenie poddasza
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jasne, już uzupełniam informację. Parter (2,80 m wysokości) i piętro (2,55 m wysokości) mają każde po około 130 m2 ogrzewanej powierzchni. Nad piętrem jest poddasze, również o mniej więcej takiej powierzchni licząc po podłodze. Budynek jest w technologii murowanej: pustak ceramiczny max + 10 cm przestrzeni wypełnionej wełną mineralną + połowa pustaka keramzytowego + tynk. Ogrzewanie gazowe (CO + CWU), w większości domu grzejniki naścienne, w części parteru ogrzewanie podłogowe. Okna - tu szczegółów nie znam, ale drewniane, z szybami zespolonymi lub podwójnymi. Na cały budynek ok. 12 pełnych okien + 2 komplety drzwi balkonowych. Dziękuję za podpowiedź co do grubości izolacji. Nawet przy 30 cm to jest wydatek, który - biorąc pod uwagę oszczędności w kosztach utrzymania, a latem podniesienie komfortu cieplnego w drugą stronę - zwróci się szybko.
- 7 odpowiedzi
-
- ocieplenie
- ocieplenie poddasza
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dzień dobry wszystkim! Jestem właśnie w trakcie zakupu domu, około 15-letniego, piętrowego z poddaszem nieużytkowym. Rozpatruję właśnie opcje ulepszeń o najlepszym stosunku skuteczności do ceny, szczególnie jeśli chodzi o ogrzewanie. Dom jest ogrzewany gazem, a wiadomo, jak kształtują się obecnie ceny tego medium. Jako laik skorzystałem ze strony cieplo.app i otrzymałem tam dość ciekawe wyniki. Według tej aplikacji, niezbędna moc grzewcza na tę chwilę to 21,8kW. Jako największy problem podano tam brak izolacji pomiędzy częścią ogrzewaną (parter i piętro) a nieogrzewanym poddaszem. Rzeczywiście, pomiędzy piętrem a poddaszem jest wyłącznie strop żelbetowy, bez dodatkowej izolacji. Po dodaniu w parametrach izolacji stropu poddasza 20 cm warstwą styropianu zapotrzebowanie na moc grzewczą według aplikacji spadło znacząco, bo aż o 40%, do 13,2 kW. Czy według Waszej wiedzy przeprowadzenie takiej modyfikacji ma szansę dać aż tak spektakularne rezultaty? Jeśli tak, byłaby to zdecydowanie pierwsza zmiana, jaką wprowadzilibyśmy w domu. Pozdrawiam Przemek
- 7 odpowiedzi
-
- ocieplenie
- ocieplenie poddasza
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Znalazłem trochę informacji o kotłowniach hybrydowych (piec gazowy + podgrzewacz elektryczny), będę się dokształcał. Pozdrawiam!
- 6 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- piec gazowy
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dziękuję za sugestię, wysłałem pytanie o zużycie gazu z poprzedniego roku do obecnych właścicieli. Uzupełnię ten wątek o odpowiedź, jak tylko ją dostanę. Dziękuję za sugestię. Temat dodania grzałek wygląda interesująco. Czy masz na myśli rozwiązanie w rodzaju buforu ciepła, czy są jakieś inne rozwiązania wspomagające elektryką istniejące instalacje CO/CWU?
- 6 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- piec gazowy
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Za kilka miesięcy przeprowadzamy się do domu, kupionego na rynku wtórnym. Budynek około 15-letni, parterowy z poddaszem użytkowym, 180m2 powierzchni użytkowej, podpiwniczony. Murowany w systemie pustak max + przerwa wypełniona wełną mineralną + pół pustaka keramzytowego, na to tynk. Parter częściowo z ogrzewaniem podłogowym, pozostała część domu ma rozprowadzone CO ze standardowymi grzejnikami ściennymi. Budynek jest ogrzewany dość starym piecem gazowym (Junkers Radostar), spodziewamy się więc, że niedługo po wprowadzeniu się do domu będzie nas czekała co najmniej wymiana pieca na nowy. Z racji tego, że na budynku montowana jest właśnie fotowoltaika (ograniczymy więc znacznie koszty prądu), zastanawiamy się, czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby ogrzewanie biwalentne: pompa ciepła + piec gazowy. Od czego powinniśmy zacząć w przypadku nieco starszego budynku, jak ten? Czy należy się spodziewać, że technologia, w jakiej wykonany jest dom, będzie wymagała dodatkowego docieplenia? Czy istniejącą instalację CO/CWU powinno się dać wykorzystać? Czy może z racji uwarunkowań porzucić pomysł z pompą ciepła i skupić się na wybraniu po prostu dobrego, wydajnego pieca gazowego? Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady Przemek
- 6 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- piec gazowy
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Architekci a projekty instalacji
prezzz odpowiedział prezzz → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
A jak to wygląda od strony praktycznej? Czy zazwyczaj architekt samodzielnie aranżuje współpracę z projektantami branżowymi, czy raczej inwestor powinien takich wynająć osobno? -
Cześć wszystkim! W przyszłym roku rozpoczynamy przygotowania do budowy własnego domu. Od początku roku zaczynamy załatwianie formalności z działką, potem z geodetą, architektem, wszystkimi pozwoleniami. A pytanie mam właśnie o architekta. Zamierzamy zamówić projekt indywidualny. Mamy swoje założenia i oczekiwania, zarówno co do wyglądu, jak i funkcjonalności domu czy rozkładu pomieszczeń. Wiemy też, że w domu będziemy chcieli mieć ogrzewanie pompą ciepła, z wentylacją mechaniczną i rekuperacją, być może fotowoltaiką (jeśli warunki okażą się pomyślne, bo działka zalesiona) i dość rozbudowaną instalacją elektryczną i alarmową. Wielokrotnie już czytałem o architektach i konstruktorach, którzy projekty instalacji robią niemal metodą kopiuj-wklej. Biorąc to pod uwagę, chętnie miałbym wszelkie instalacje branżowe zaprojektowane przez fachowców z danej branży. Czy da się to pogodzić z pracą architekta już na etapie tworzenia pierwotnego projektu? Czy raczej należy wziąć od architekta skończony projekt, zawierający te instalacje i następnie zacząć konsultacje z branżowcami?
-
Witam, sąsiedzi zaproponowali mi odkupienie ich części strychu (sąsiadującego z moją częścią, po połączeniu będzie to stanowiło całość), ulokowanego bezpośrenio nad moim mieszkaniem. Sąsiad oczekuje ode mnie propozycji cenowych - jakie stawki za m2 obecnie się stosuje? Budynek mieści się we Wrocławiu (kamienica 3-rodzinna w okolicach Oporowa), stan budynku jest dobry, na dachu położona nowa dachówka. Strych chcę przeznaczyć na cele mieszkaniowe - łączna powierzchnia strychu to ok. 70m2, z czego część należąca obecnie do sąsiadów to 2/3 całości. W jaki sposób najlepiej przeprowadzić wycenę, czy stosuje się w takim przypadku jakiś ułamek ceny m2 mieszkania z danego budynku? Jakie mielibyście rady co do sensownego określenia ceny strychu?
-
Witam, mam do rozwiązania pewną kwestię związaną z nowowybudowanym budynkiem mieszkalnym (coś w rodzaju domków szeregowych, dzielonych na mieszkania). Każde z mieszkań ma do dyspozycji oddzielny licznik CO (kotłownia gazowa dla każdego budynku oddzielna), pokazujący rozmaite parametry... Stąd moje dwa pytania: 1. jaka powinna być maksymalna różnica pomiędzy parametrami t1 oraz t2 (temperatura zasilania i wyjścia)? Zdarzają się różnice wręcz gigantyczne, czyli t1 rzędu 60 stopni oraz t2 na poziomie nieco ponad 20 stopni... Wskazywałoby to albo na wielkie straty ciepła w danym mieszkaniu, albo na błędne wskazania licznika, czy mam rację? 2. Czy wartości GJ oraz m3 (metr sześcienny) pokazywane przez ciepłomierz (zdaje się, że jest to model CEK-AP firmy PoWoGaz) powinny być ze sobią mniej więcej skorelowane w poszczególnych mieszkaniach - tzn. że jeśli jedno mieszkanie wykazuje 10-krotnie większy parametr zużycia energii w GJ, to również liczba metrów sześciennych powinny być "pi razy oko" 10-krotnie wyższa? Czy też może sprawa jest bardziej skomplikowana? Jestem w tej kwestii kompletnym laikiem, więc być może powyższe pytania wydają się banalne i/lub głupie, ale od czegoś trzeba zacząć
-
CEGŁA we wnętrzach - inspiracje, realizacje, problemy, opinie, impregnacja, rodzaje
prezzz odpowiedział truskaweczka → na topic → Wnętrza
O rrrrany, przepiękny projekt. Zupełnie nie w moim stylu, ale naprawdę robi wrażenie!- 2 221 odpowiedzi
-
- cegła
- cegła w kuchni
-
(i 10 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Projektant, architekt, dekorator wnętrz - ogólna dyskusja, uwagi, doświadczenia
prezzz odpowiedział _Piotr → na topic → Projektowanie wnętrz
Wiesz co, to naprawdę trudny temat - przy czym przeglądając oferty w sieci i gazetach tak naprawdę kieruj się tylko pierwszym wrażeniem i tym, czy podoba Ci się styl danego projektanta. Wszelkie kwestie typu zgranie Twoich oczekiwań z możliwościami architekta zaczną się ujawniać podczas pierwszej rozmowy "kontrolnej", na którą powinieneś zostać zaproszony i która powinna trwać nie mniej niż jakieś 2 godziny... Sam się przekonasz, czy architekt przyjmuje Twoje uwagi chętnie i godzi się z nimi, czy wręcz przeciwnie. -
jaka nazwa ulicy - Berberysowa i Daglezjowa jest
prezzz odpowiedział alison → na topic → Nazwij swój dom, swoją ulicę
Cyprysowa brzmi świetnie, zaraz za nią Jaśminowa. Ładne, delikatne, nienachalne nazwy -
W zasadzie na poziomie przygotowań i wyboru oferty działają dobrze, to fakt. Problemy zaczynają się wraz z początkiem roboty "papierkowej". Zaginione dokumenty, brak kontaktu z pośrednikiem, zwalanie winy na bank ("bo wie pan, oni mają jeszcze niedopracowane procedury" - o banku, który kredytów hipotecznych udziela od lat)... Ja wiem, że to nieetyczne, ale chyba jedynym wyjściem jest pójść do nich po poradę co do wyboru konkretnego banku, a następnie samodzielnie do tego banku się zgłosić. Trochę to przypomina wizytę w MediaMarkt w celu pomacania sprzętu, a następnie zamówienie go przez internet, ale cóż...
-
Gdy już się ma konto w mBanku, działa ono bez zarzutu, ale faktycznie formalności przy jego otwieraniu przyprawiają o ból głowy. Gubione dokumenty, opóźniane procedury - to wszystko sprawia wrażenie, że bank jest mocno niedoinwestowany, jeśli chodzi o kadrę.
-
O matko... Open Finance. ODRADZAM - w ostatnich miesiącach nabawiłem się przez nich siwych włosów i wrzodów na żołądku... Problem w tym, że jeżeli już jako tako rozeznajesz się w ofercie banków, to pośrednicy są w zasadzie tylko od przerzucania papierków pomiędzy Tobą i bankiem. I przez to jedno dodatkowe ogniwo tworzy się mnóstwo kłopotów - bo "ktoś nie dosłał", bo "ktoś nie doniósł", bo "ktoś nie podpisał" i nigdy nie można dojść do tego, czy to wina pośrednika, czy banku. Pośrednik nie zawsze ma czas na kontakt, przez co formalności się wydłużają, a klient zwykle dysponuje bardzo ograniczonym czasem... Generalnie rzecz biorąc nigdy chyba nie wezmę kredytu przez pośrednika, wolę samodzielnie wyszukać ofertę, złożyć wstępny wniosek (choćby przez internet), a następnie kontaktować się z samym bankiem. O połowę mniej zatorów informacyjnych.
-
Najlepiej było zgłosić się do BIKu (adres można wyguglać) i złożyć pismo z prośbą o raport na własny temat - miałbyś jasność, czy masz tam jakieś negatywne wpisy. Z mojego doświadczenia - są banki, które zwracają uwagę nie tylko na negatywne aspekty Twojej historii kredytowej, ale również na świeżo spłacone, bezproblemowe kredyty (to np. Santander czy często BZ WBK). Inne z kolei, jak mBank czy DomBank, odstraszają nawet takie drobiazgi jak szybko spłacony "nielegalny" debet na koncie. W każdym razie życzę powodzenia i przypominam, że nawet jeśli już w poniedziałek będziesz mieć decyzję o przyznaniu kredytu, to do wypłaty pieniędzy może być jeszcze długa droga... To też czasami bywa niespodzianką.
-
mały kredyt do 50 000-60 000 zl na 5 lat... prosze o opinie
prezzz odpowiedział krisga → na topic → Prawo i finanse
Kredyt gotówkowy to opcja z gatunku "wyrzucanie pieniędzy do rynsztoka" - ja sam byłem zmuszony wziąć ostatnio kredyt gotówkowy Lukasa, ale zamierzam spłacić go po kilku miesiącach, więc odsetki z pozostałego okresu kredytowania nie zostaną doliczone... Tym niemniej polecam rozejrzenie się za kredytami hipotecznymi, niekoniecznie ograniczając się do jednego banku. Z tych bardziej "życzliwych" polecam na przykład Santandera, który robi niewiele kłopotów, a warunki ma naprawdę przyzwoite.