Zacznę od tematu wątku, nie można i nie da się odpowiedzieć jakie, ile i jak mają być położone przewody. Bo to wszystko zależy od projektu (od tego czego oczekujecie i jaką markę systemu wybierzecie)
Panowie czytam wasze wpisy i jestem trochę załamany. Sam jestem na etapie planowania mojego przyszłego domu, szukam i czytam o domach inteligentnych bardzo dużo. Na dobrą sprawę na rynku są tylko dwie marki takich systemów na, na które warto zwrócić uwagę: 1. Satel 2 KNX, ja osobiście odkopałem na googlach i youtube trzecią opcje choć jak na razie jest to opcja zrób to sam, bo nie znalazłem jeszcze firmy która by to robiła mianowicie system na Raspberry PI + Arduino z obsługom Domoticz (open source) - jest o tyle fajne rozwiązanie, że jest dosyć tanie i można samemu dużo zrobić. Ale wracając do sedna, uważam, że bez profesjonalnego projektu nie można się brać za inteligentny dom - choć tu zależy znowu od tego co chcemy mieć i co rozumiemy inteligenty dom. Przy inteligentnym rozwiązaniu nie są potrzebne kable elektryczne w każdym włączniku światła a wystarczy np zwykła skrętka .
Ja osobiście dopiero planuje co chce mieć i jak ma to wyglądać ale mam już zarys funkcji i możliwości co ten system będzie posiadał. Trudniej będzie mi teraz znaleźć wykonawce i zdecydowania się na konkretną markę. Wcześniej myślałem o Satelu bo jest prosty i nie potrzeba programistów, jakiś bardziej zaawansowanych prac przy konfiguracji osobistej czy później zmiany funkcji w systemie, jak piszą użytkownicy nie tylko na tym forum ale i na innych stronach o KNX (choc wielu uzytkoników go wybiera do mnie nie przemówił). Teraz zastanawiam się na tym trzecim rozwiązaniem bo też wydaje się bardzo fajne, funkcjonalne i nie skomplikowane.
Ktoś tu wspominał firmę FIBARO bezprzewodową, niech nie wierzy, w żadne obietnice i technologie bezprzewodowe, kabel to zawsze kabel, jeśli planuje budowę, robi remont niech wybiera kabel, Fibaro jest opcją dla tych co już mają dom gotowy i chcą go zrobić inteligentnym. Odsyłam do forum firmy Fibaro i narzekań i ciągle skargi na ten system ich klientów. Mają świetne reklamy, dobrą promocje, ale bywa czasem tak, że sygnał bezprzewodowy ma problem z przebiciem się przez jedną ścianę z pokoju do pokoju.
Jeśli zna ktoś jakieś dobre sprawdzone firmy w mazowieckim, które robią projekty takich inteligentnych domów na Satelu lub Rasbbery Pi proszę o kontakty chętnie je sprawdzę i dowiem się czy są wstanie i za ile zrobić taką instalacje.
Co mnie interesuje:
Sterowanie:
głosem - opcjonalnie (widziałem że można i nie jest to jakaś super technologia Nasa)
Nawadnianie
Brama, furtka, garaż, drzwi frontowe
Wideodomofon
Kamery
Zamykanie rolet i okien w poddaszu
Rolety, zaluzje, zaslony
Ogrzewanie
Gniazdka elekt. on/off
Zawory wody otworz/zamknij
Brama na długie światła - opcjonalnie
Światło i natężenie światła
Mata projekcyjna rozwiń/zwiń
Sterowanie rekuperacja i klimatyzacja
grzanie wody
Czujniki:
Okna i drzwi (czy otwarte)
Dymu
Smog
zalania
temperatury wew (wszystkie pomieszczenia)
temp zew. (powietrze, budy gosp, basen woda)
ruchu - wykrywanie obecności
wilgotność (dom, ogród, bud gosp)
Pogodowy (np. deszcz)
Zmierzch (dzień/noc)
system lokalizacji GPS
System SMS i email
zużycie prądu
Deszczówka - ile wody w pojemniku
Sceny:
tryb nocny/wyjazdu/wyjścia i powrotu z-do domu itd.
światła dom i ogród itd.
symuluje ze ktoś jest w domu
rolety się same odsłaniają i zamykają
podlewanie
rozbrajanie alarmu ze strefy do strefy
itd.
Takie podstawie rzeczy jakie powinny być w inteligentnym domu. Do czegoś takiego musi być projekt. Żaden elektryk czy firma nie wykona tego z palca... trzeba mieć plan i trzymać się wytycznych przy wykonaniu. Czekam na jakieś kontakty do firm które mogą sprostać takiemu zadaniu. Chętnie pogadał bym też z kimś kto wykonuje takie instalacje z doświadczeniem i jest fachowcem a nie "fachowcem"