Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

przemgaw

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

przemgaw's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. @Kaizen: Myślałem o tym ale zniechęciłem się przez to że nie mam na co dzień dostępu do pieca (tylko weekendy). Do tej pory wszystko sterowałem zdalnie z aplikacji na telefonie. Problem jest taki że jak włączę ten predefiniowany profil na piecu ( w trybie serwis) to nie będę mógł tego wyłączyć z poziomu telefonu kiedy będę poza domem (apka nie ma dostępu do tego trybu). Pewnie nie będzie mi to potrzebne ale wolałbym mieć pewność że będę w stanie zdalnie wyłączyć piec w razie jakichś problemów. Muszę to na przetestować w przyszły weekend. Zgodzę się że z punktu widzenia mojego problemu (pytania) to by rozwiązało wszystko bo piec jedzie wtedy wg. planu więc mnie nie powinno interesować kiedy palnik jest włączony i jaka jest chwilowa temperatura zasilania. @fotohobby: Pogodówka to nie problem bo jak skręcę krzywą grzewczą na płasko to mam znikomą zależność od temperatury czujki. Pozatym myślę że mógłbym ją nawet wyciągnąć z gniazdka przy sterowniku i przejść na sterowanie stałotemperaturowe. Dalej to nie zmieni mojego podstawowego problemu grzania pieca w trybie "impulsowym". Żeby była jasność - ja nie przestawiam piec w taki tryb (np zredukowana temperatura w nocy), on po prostu tak działa (zakładam że wszystkie piece gazowe tak działają) że pracuje w cyklach na przemian pracy i z wyłączonym palnikiem. Wyciągnięcie pogodówki nic nie zmieni.
  2. Dzięki za odpowiedź. Jeszcze nie grzeję wg procedury ale za miesiąc ruszam z podłogą i chcę to dogrzać jak najlepiej. Wylewka robiona we wrześniu a od grudnia po założeniu pieca grzeję tylko tyle żeby w domu dało się pracować (~17C). Wiem że wszystkie procedury odnoszą się do temperatury w wylewce bo o to chodzi żeby ją utrzymać w odpowiednim punkcie Wiem że pogodówka i krzywa grzewcza pieca pogarszają kalibrację ale na razie mam taki zestaw i nie chcę go rozmontowywać. Na upartego mógłbym wyciągnąć pogodówkę do środka i wyzerować krzywą grzewczą żeby otrzymać stałą temperaturę zasilania ale to nie jest mój problem - mogę to "skalibrować" ręcznie. Moje główne pytanie jest o to jak odnieść temperaturę zasilania pieca (chwilową, gdy palnik włączony) do temperatury określonej w procedurze. Nie wiem tak na prawdę ile trwa cykl pracy takiego pieca i czy jest sens szacować średnią temperaturę (wydaje się rozsądne gdy cykle są długie) czy mogę uznać że temperatura posadzki wg procedury to w przybliżeniu temperatura szczytowa przy aktywnym palniku (powinno być OK przy krótkich cyklach).
  3. Witam, Pytanie trochę z innej strony: Wygrzewam podłogę (ok 200m2) piecem gazowym Viessmann Vitodens 200 ze sterownikiem pogodowym. Piec podłączony jest przez sprzęgło do trzech obiegów (sama podłogówka). Wewnątrz nie mam żadnych termometrów ani sterowników więc obsługuję piec "ręcznie" - zadając wymaganą temperaturę w pomieszczeniu. Piec oczywiście nie ma informacji o temperaturze w pomieszczeniu więc grzeje zgodnie z zadaną krzywą grzewczą i temperaturą na zewnątrz. Przykład z dzisiaj: temp. na zewnątrz 4C, zadane 18C, temperatura na zasilaniu pieca 27C. Jeśli dobrze rozumiem i obserwuję co się dzieje to piec nie działa w trybie ciągłym 24/7 tylko uruchamia się na jakiś czas, dogrzewa do tych 27C na zasilaniu, potem gaśnie na jakiś czas (temp na zasilaniu spada do powiedzmy 19C) i potem cały cykl się powtarza. Nie wiem jak długo trwa taki cykl, niemniej jednak przez jakiś czas temperatura na zasilaniu jest dużo niższa niż planowana do wygrzewania (wg krzywej). Jak w takiej sytuacji wysterować tą temperaturę do grzania - ma to być podniesione tak żeby średnia przez dzień utrzymywała się w okolicach krzywej wygrzewania (25C przez pare dni, potem +2..5C/dzien) czy wystarczy żeby wartość maksymalna tam była?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...