Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

d4r0

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

O d4r0

  • Urodziny 19.12.1992

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Olsztyn
  • Kod pocztowy
    10-686
  • Województwo
    warmińsko-mazurskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

d4r0's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

14

Reputacja

  1. Witam, Nabyłem lokal w kamienicy bez dostępu do wody i kanalizacji w kamienicy wpisanej do gminnej ewidencji zabytków (nie rejestru). Aby umożliwić zamieszkanie w lokalu muszę dostawić nowy pion wodno-kanalizacyjny rozpoczynający się w piwnicy gdzie jest najbliższa kanalizacja, zakończony na 1 piętrze gdzie jest mój lokal. Wiąże się to z ingerencją w części wspólne (pion dostawiony będzie na klatce schodowej) oraz z wykonaniem 2 przewiertów fi 110 przez strop. Została uchwalona uchwała na podłączenie lokalu do części wspólnej (instalacji wod-kan) i przegłosowana większością udziałowców. Zarządca nieruchomości twierdzi, że oprócz uchwały tego typu roboty wymagają pozwolenia na budowę a co za tym idzie projektu, kierownika budowy, uzgodnienia z konserwatorem. Według posiadanych przeze mnie informacji i poniższych artykułów wynika, że nie wymagają one ani pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia: https://www.rp.pl/nieruchomosci/art4522161-instalacje-w-budynku-bez-pozwolenia-na-budowe-az-do-przylacza https://poradnikprojektanta.pl/instalacje-sanitarne-bez-pozwolenia-na-budowe/ Dzwoniłem do Wydziału Budownictwa Urzędu Miasta, do nadzoru budowlanego i wszyscy są zdania, że nie ma potrzeby występowania o pozwolenie na budowę ani zgłaszania w przypadku modyfikacji instalacji w częściach wspólnych pod warunkiem, że nie ingeruje w instalacje gazową. Bardzo proszę o potwierdzenie tego stanowiska - czy mogę wykonać pion i otwory w stropach bez zgłaszania, projektu. Pozdrawiam
  2. Witam, Nabyłem lokal użytkowy w budynki wielolokalowym. Lokal nie jest fizycznie wydzielony z części wspólnych, tzn na chwilę obecną jest to wnęka w korytarzu. Od Notariusza dowiedziałem się, że aby lokal mógł być wyodrębniony co zostało wcześniej zrobione musiał być samodzielny więc wydzielony za pomocą przegród z części wspólnej. Na jakimś etapie wcześniej ktoś popełnił niedopatrzenie i sytuacja wygląda jak teraz. Aby sprostować stan rzeczy i doprowadzić do stanu zgodnego z dokumentacją planuję dostawić ścianki działowe aby wydzielić lokal. Czy do tego typu robót potrzebuję jakichkolwiek pozwoleń/zgłoszeń/formalności ? Pozdrawiam.
  3. Nowa pompa ciepła Haier 5kW - pomimo braku powietrza w instalacji wywala błąd E08. Przepływ jest na pewno, pompa wody pracuje. Podłączyłem w prostym układzie testowym - sam bufor i filtr na powrocie, PP32. Czy ktoś wymieniał może czujnik odpowiadający za ten błąd ? Jak go zlokalizować i gdzie go kupić ? Pozdrawiam
  4. Pompa obiegowa chodzi, wyjąłem, rozebrałem, wszystko ok.
  5. Witam, Stworzyłem instalację do współpracy z Haierem AU52FYCR (5kW) tak jak na obrazku w załączeniu do pracy w małym domku po podłodze około 90m2. Bufor 100l szeregowo na powrocie pompy (aby zwiększyć zład wody i ułatwić odmrażanie). Próbuję to odpalić wykorzystując pompę wewnętrzną w Haierze (wszystko do rozdzielaczy na PEX 26 czyli w środku 20mm), wysokość podnoszenia zaledwie 6m (choć próbowałem też z zamkniętymi rozdzielaczami na piętrze więc wtedy tylko 6 obwodów PEX, podnoszenie około 1m). Odpowietrzyłem instalację luzując śrubunki przy pompie i w najwyższym punkcie instalacji. Nie ma już powietrza w środku. Za każdym razem jak uruchamiam pompę ciepła to po 2-3 minutach występuje błąd E08 czyli za słaby przepływ. Wydaje mi się, że przepływ jest ok ze względu na niewielką instalację. Proszę o pomoc.
  6. Cześć, Czy ktoś wie jak skonfigurować tego Heiera 5kW tak, aby chodził na wewnętrznej pompie obiegowej ? Nie ma takiej możliwości ustawienia przy pomocy DIP Switch a nigdzie nie mogę znaleźć listy parametrów (co każdy w każdej konfiguracji konkretnie oznacza). Domyślam, się że parametr A 05 jest od tego ale nie wiem w jakiej cyfrze powinien być ustawiony. Druga sprawa to odpaliłem tą pompę z DIP Switch BM2_1 - wymiennik ciepła gorącej wody i BM2_8 brak gorącej wody a pompa załącza mi się tylko w trybie Tank i nie mogę zmienić na nic innego (a przecież tank dotyczy tylko CWU), po chwili wchodzi w E08 (brak przepływu bo żadna pompa nie pracuje). Nie chcę grzać CWU, mam bezpośrednio podłączoną pompę pod podłogówkę i chciałbym ją po prostu odpalić na same CO z pompą wbudowaną w jednostkę. Z góry dzięki za pomoc.
  7. Cześć, Czy ktoś wie jak skonfigurować tego Heiera 5kW tak, aby chodził na wewnętrznej pompie obiegowej ? Nie ma takiej możliwości ustawienia przy pomocy DIP Switch a nigdzie nie mogę znaleźć listy parametrów (co każdy w każdej konfiguracji konkretnie oznacza). Domyślam, się że parametr A 05 jest od tego ale nie wiem w jakiej cyfrze powinien być ustawiony. Druga sprawa to odpaliłem tą pompę z DIP Switch BM2_1 - wymiennik ciepła gorącej wody i BM2_8 brak gorącej wody a pompa załącza mi się tylko w trybie Tank i nie mogę zmienić na nic innego (a przecież tank dotyczy tylko CWU), po chwili wchodzi w E08 (brak przepływu bo żadna pompa nie pracuje). Nie chcę grzać CWU, mam bezpośrednio podłączoną pompę pod podłogówkę i chciałbym ją po prostu odpalić na same CO z pompą wbudowaną w jednostkę. Z góry dzięki za pomoc.
  8. Witam serdecznie, Dokonałem zgłoszenia budowy budynku rekreacji indywidualnej o pow. zabudowy 35m2 i dostałem decyzję o braku sprzeciwu Na podstawie art. 30 ust. 5aa ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t. j. Dz. U. 2021 poz. 735 z późn. zm.). Jednakże w decyzji organ zobowiązał mnie do prowadzenia robót pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane z zachowaniem przepisów bhp a po ich wykonaniu do sporządzenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obejmującej położenie obiektu na gruncie zgodnie z art. 43 ust 1 i ust 2 ustawy Prawo budowlane. Według artykułu 30 ustawy z dn. 7 lipca 1994 prawo budowlane zgłoszenie to jest ważne 3 lata od wydania, tak więc jeżeli nie rozpocznę prac budowlanych w terminie 3 lat będę musiał wykonać nowe zgłoszenie. Pojawia się pytanie zatem co jeżeli rozpocznę prace budowlane w przeciągu 3 lat ale nie ukończę ich ? Czy prawo budowlane w tym przypadku definiuje termin w jakim muszę wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą a co za tym idzie nanieść budynek na mapę i zacząć płacić za niego podatek od nieruchomości ? Czy mogę po 2,5 roku rozpocząć budowę która będzie trwała w nieskończoność i nie będzie samowolą budowlaną bo została rozpoczęta na bazie ważnego zgłoszenia ? Z góry dziękuję za pomoc
  9. Dzień Dobry, Budujemy domek 35m2 ze stropem monolitycznym. Proszę o informacje czy poniższe zbrojenie stropu zostało wykonane prawidłowo ? Martwi mnie brak zbrojenia górnego na środku (jest tylko po bokach). Wykonawca twierdzi, że zbrojenie po środku nic nie daje. Proszę o opinie. Dziękuję.
  10. Wodę grzeję w mieszkaniu bojlerem. Obawiam się, że samo naczynie i zawór zwrotny może aż tak nie podbić ciśnienia, aby dało się wziąć prysznic np. kiedy napełnia się spłuczka czy pralka pracuje. Potrzebuję do tego jeszcze pompę w mieszkaniu. Musi być cicha i wydajna, coś polecacie ?
  11. Dzięki za odpowiedzi. Mam wątpliwości czy sam zbiornik wystarczy. Przydała by się jakaś pompa aby nabudować ciśnienie np. do prysznica. Nie ma mowy o perlatorach, aktualnie wymieniamy całą hydraulikę i przepływ jest słaby już na wejściu do mieszkania. Jest zawór główny, nie ma zaworu antyskażeniowego ani zwrotnego.
  12. Chodzi bardziej o urządzenie które będzie gromadziło wodę która spływa pod małym przepływem i nadawało jej wewnętrznie ciśnienie. Czy coś takiego istnieje ? Pozdrawiam
  13. Witam, Mam mieszkanie w ponad 100 letniej kamienicy, gdzie piony wodne nie były prawdopodobnie nigdy wymieniane i prawdopodobnie są zakamienione. Wszyscy mieszkańcy zmagają się ze słabym ciśnieniem wody, łącznie ze mną. Z jednego kranu jeszcze jakoś "leci", ale podczas gdy w użyciu są 2, czy 3 odbiorniki to już ciśnienie jest bardzo niskie. Co więcej w mieszkaniu robię remont z przystosowaniem pod wynajem na pokoje - chciałbym wydzielić dodatkową łazienkę. Wnioskowaliśmy do wspólnoty o wymianę pionów, ale zanim się do tego zabiorą zajmie to pewnie co najmniej kilka miesięcy. Jakie rozwiązanie mogę zastosować, aby podnieść ciśnienie wody w mieszkaniu ? Mieszkanie zamieszkałe będzie przez 4-6 osób. Czy tego typu hydrofor rozwiąże sprawę ? https://allegro.pl/oferta/hydrofor-50l-pompa-jet-100a-waz-zestaw-gratis-9102122827 A może lepszym rozwiązaniem będzie pompa ? https://allegro.pl/oferta/grundfos-pompa-bezobslugowa-hydrofor-scala2-3-45-a-9782793513 Urządzenie planuję wpiąć do instalacji wody zimnej zaraz za licznikiem. Z góry dzięki za pomoc.
  14. Witam, Stoi przede mną wyzwanie remontu mieszkania w 120 letniej kamienicy. Niektóre ściany są prawdopodobnie wykonane z desek, następnie jest położona słoma i na to bardzo miękkie tynki (bez problemu można skrobać śrubokrętem do dechy). Pytanie - co z tym robić żeby posłużyło przez lata ? Kłaść tynk gipsowy typu Knauf Goldband na siatkę i malować ? Czy może lepiej przykleić do tego płyty GK ? Z góry dzięki za wszelkie rady, Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...