Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Janusz-88

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Janusz-88's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dzień dobry, sprawa dotyczy mojego projektu wiaty garażowej (2 stanowiska), którą planuję postawić: widok z tyłu: http://i.imgur.com/odV1RQX.png i z przodu: http://i.imgur.com/LEWh4Em.png ). Niestety nie mam doświadczenia w obliczaniu konstrukcji drewnianych, dlatego prosiłbym o radę, czy taka konstrukcja jest przede wszystkim bezpieczna. Wiata będzie stała w 2. strefie śniegowej. Szczegóły techniczne planowanej konstrukcji: Mocowanie do podłoża: stopy fundamentowe, głębokość otworu 1 m, średnica 25 cm, w którym zostanie zalany pręt zbrojeniowy z uchwytem na słupy drewniane. Konstrukcja drewniana: wymiary podstawy (zewnętrzny rozstaw słupów): szerokość 580 cm, długość 500 cm, wymiary całkowite zadaszenia: szerokość 610 cm, długość 600 cm, przekroje drewna (kolory na rysunku to nie jak będzie malowana, ale ułatwienie w określeniu które jest które ): słupy i zastrzały 14x14 cm (białe), oczepy (zielone) 20x14 cm, krokwie 20x8 cm (żółte). Na czerwono jest zaznaczony oczep, który będzie jednocześnie spełniał funkcję krokwi 20x14 cm. Odległość pomiędzy krokwiami około 56 cm, nachylenie dachu: 3 stopnie, wysokość wiaty: przód 270 cm, tył 235 cm, dach zostanie wykonany z płyt OSB (grubość 18 lub 22 mm), 2 warstwy papy. Proszę o opinię użytkowników forum, czy taka konstrukcja jest bezpieczna, czy wytrzyma obciążenie śniegiem (czy będę musiał odśnieżać). Ewentualne uwagi są mile widziane, ponieważ być może jest przewymiarowana i można wykonać pewne elementy z mniejszych przekrojów (które?), a np. krokwie dać w większej odległości od siebie. Nie ukrywam, że chciałem dać płytę falistą bitumiczną bez płyt OSB (taniej), ale z tego co czytałem, to kąt nachylenia dachu jest zbyt mały. Chociaż pod tym będą stały tylko samochody, więc jak kapnie trochę wody nie zaszkodzi. EDIT: jak długie powinny być zastrzały? Dziękuję.
  2. Dzień dobry, sprawa dotyczy mojego projektu wiaty garażowej (2 stanowiska), którą planuję postawić: widok z tyłu: http://i.imgur.com/odV1RQX.png i z przodu: http://i.imgur.com/LEWh4Em.png ). Niestety nie mam doświadczenia w obliczaniu konstrukcji drewnianych, dlatego prosiłbym o radę, czy taka konstrukcja jest przede wszystkim bezpieczna. Wiata będzie stała w 2. strefie śniegowej. Szczegóły techniczne planowanej konstrukcji: Mocowanie do podłoża: stopy fundamentowe, głębokość otworu 1 m, średnica 25 cm, w którym zostanie zalany pręt zbrojeniowy z uchwytem na słupy drewniane. Konstrukcja drewniana: wymiary podstawy (zewnętrzny rozstaw słupów): szerokość 580 cm, długość 500 cm, wymiary całkowite zadaszenia: szerokość 610 cm, długość 600 cm, przekroje drewna (kolory na rysunku to nie jak będzie malowana, ale ułatwienie w określeniu które jest które ): słupy i zastrzały 14x14 cm (białe), oczepy (zielone) 20x14 cm, krokwie 20x8 cm (żółte). Na czerwono jest zaznaczony oczep, który będzie jednocześnie spełniał funkcję krokwi 20x14 cm. Odległość pomiędzy krokwiami około 56 cm, nachylenie dachu: 3 stopnie, wysokość wiaty: przód 270 cm, tył 235 cm, dach zostanie wykonany z płyt OSB (grubość 18 lub 22 mm), 2 warstwy papy. Proszę o opinię użytkowników forum, czy taka konstrukcja jest bezpieczna, czy wytrzyma obciążenie śniegiem (czy będę musiał odśnieżać). Ewentualne uwagi są mile widziane, ponieważ być może jest przewymiarowana i można wykonać pewne elementy z mniejszych przekrojów (które?), a np. krokwie dać w większej odległości od siebie. Nie ukrywam, że chciałem dać płytę falistą bitumiczną bez płyt OSB (taniej), ale z tego co czytałem, to kąt nachylenia dachu jest zbyt mały. Chociaż pod tym będą stały tylko samochody, więc jak kapnie trochę wody nie zaszkodzi. EDIT: jak długie powinny być zastrzały? Dziękuję.
  3. Jak najmniejsza odległość jest dla mnie istotna ze względu na obecny problem z wyjazdem z garażu. Niestety MPZP dopuszcza lokalizację garaży w granicach działki, ale tylko dla zabudowy jednorodzinnej i nie ma żadnej informacji o wielorodzinnej (czy niezabronione = pozwolone?). Czy jeżeli nie ma innej możliwości uzyskania mniejszej odległości niż 3 m, to jest jakieś inne rozwiązanie, np. wiata? Co do pozwolenia na budowę, zgodnie z obecnymi przepisami, dla pow. nieprzekraczającej 35m2 wydaje mi się, że można jedynie na zgłoszenie.
  4. Dzień dobry, na temat możliwości budowy garażu jest wiele informacji w internecie, ale w żadnym przypadku nie znalazłem kompleksowej informacji rozwiązującej moje wątpliwości. Działka o powierzchni ok. 1300m2, zabudowa wielorodzinna. Na działce obecnie stoi budynek mieszkalny, pomieszczenie gospodarcze, garaż blaszany 1-stanowiskowy i drewniany 2-stanowiskowy (działka zaznaczona kolorem niebieskim na rysunku: http://i.imgur.com/cS5HpyJ.png ). Chciałbym rozebrać obecny garaż 2-stanowiskowy o pow. około 32m2 i postawić nowy, ale przesunięty. Najlepiej pokazuje to rysunek na którym przerywaną linią wskazano nowe położenie garażu. W takim przypadku będzie on się znajdować w/przy granicy działki. Zgodnie z artykułem http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/przepisowe-odleglosci-garazu-wolno-stojacego-od-granicy-dzialki,132_9746.html jest możliwość postawienia „co najmniej 1,5 m od granicy lub w jej linii, gdy pozwalają na to przepisy lokalne albo działka jest węższa niż 16 m, albo planowany garaż ma być krótszy niż 5,5 m i niższy niż 3 m;”, natomiast ten zapis dotyczy zabudowy jednorodzinnej, chociaż tu o tym nie wspominają: http://muratordom.pl/budowa/przed-budowa/granica-dzialki-garaz-budynek-gospodarczy,13_3646.html Proszę o pomoc, w jakiej najmniejszej odległości mogę go postawić od granicy działki, jeżeli chciałbym go postawić na zgłoszenie (powierzchnia nie przekroczy 35m2). Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...