Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dave101

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez dave101

  1. Witajcie, Planuję budowę niewielkiego domu szkieletowego 100m2 z poddaszem. Planuje podłogówkę na parterze, grzejniki na poddaszu. Zapotrzebowanie na moc grzewczą będzie ok.35w/m2. Przy działce jest poprowadzony gaz gdyż sąsiedzi już się zbudowali 2-3 lata temu i są podłączeni do gazu, choć najnowszy dom w sąsiedztwie ma PC powietrzną (pewnie skorzystali z dopłat). Patrząc przyszłościowo - pewny jestem ze ceny prądu bedą tylko rosnąć, jak bedzie z gazem - chyba nikt nie jest w stanie określić. Wygodniejsza byłaby PC ze wzgledu na dodatkowe formalności, przyłącze, budowe komina itd., choć koszt inwestycyjny byłby większy niż kocioł kondensacyjny. Czy jest realne do 30k PLN zmieścić się w pompie ok.5kw z instalacją? Zaznaczam też że innego typu ogrzewania (np.grzanie klima/split) nie rozważamy. Z góry dziękuje za rzeczowe opinie,
  2. @gaweł - dziekuje ponownie. A jeśli chodzi o "hybrydowe" pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem cwu? dodatkowo panele PV na dach o mocy skorelowanej do potrzeb pompy? (nadmiar w siec do tauronu np. w lecie)
  3. @gaweł - dziękuję za rzeczową odpowiedź dot. ogrzewania. lasowania mózgownicy również - chociaż nie wiem kto miałby to zrobić..skoro nie jestem specjalistą w budowie i żadnych decyzji stanowczo nie podjąłem - nie wyraziłem. Zastanawiam się nad budowa pierwszego domu - nie musze wiedzieć wszystkiego. Nie wiem = pytam, proszę o opinie. Dla pełnego obrazu - która pompa ciepła + druga pompa ciepła do wody kosztuje 20 razy mniej niż cała instalacja CO w wodzie z kotłem?
  4. Dziękuję za odpowiedź. Nie rozważałem rozwiązania z klimatyzacją. Wolałbym coś bardziej konwencjonalnego jak właśnie gaz lub kocioł elektryczny - raczej nie preferujemy delikatnych przewiewów. Rekuperator na pewno tak,i myślę to wystarczy. Jeśli chodzi o podłogówkę - bardzo byśmy chcieli z żoną, mamy w rodzinie dom murowany i podłogówka wodna jest super odczuwalna dlatego się zdziwiłem opiniami wykonawców ze ciezko w szkielecie osiągnąć efekt ciepłej podłogi..niemniej na tym również nam zależy.
  5. Szanowni forumowicze, Przygotowuję się do realizacji projektu niewielkiego domu w technologii szkieletowej, najpewniej bedzie to projekt indywidualny w oparciu o "gabaryty" domu w malinówkach 2. Czym wiecej informacji czytam dot.ogrzewania w domach szkieletowych tym mam większy zgryz wstępnie zakładałem ogrzewanie elektryczne (kocioł + zasobnik CWU np.kospel ma takie systemy) - dogrzewanie w G12 zimą+ panele PV. Większość wykonawców domów z którymi rozmawiam twierdzi że tradycyjny gaz wychodzi taniej i takie podłączenia wykonują w standardzie.. Przez to rozważam również kocioł gaz + zasobnik CWU z grzałką - do dogrzewania przez PV (reszta prądu na bieżące zużycie lub zwrot do sieci). Kolejna kwestia to czy warto na parterze zakładać podłogówkę? (jeden wykonawca stwierdził że w domu szkieletowym nie ma możliwości osiągnąć efektu "ciepłej" podłogi przez niska akumulacyjność) a na poddaszu kaloryfery? Dom bedzie dobrze ocieplony, wartość U ściany zewnętrznej na poziomie 0,18-0,17 W/(m²K). Napewno jestem przekonany do założenia rekuperacji, oraz bardzo chciałbym PV - uważam że fotowoltaika ma najwieksza przyszłość jesli chodzi o zastosowanie w domach, również biorąc pod uwage wzrosty cen energii oraz obecnie oferowaną dotacje. Bardzo proszę o opinie/porady jakie rozwiązanie byłoby optymalne (celowo nie używam "najtańsze i najlepsze" ) zarówno jeśli chodzi o eksploatacje jak i wkład inwestycyjny przy budowie? Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi,
  6. Witam, Razem z żoną mamy na oku działkę 1000m2, o wymiarach 25x40m, wjazd od wschodu (krótszy bok 25m), z pełnym dostepem do mediów (woda,prad,gaz,kanalizacja), działka płaska, nie zadrzewiona. Wybiegając w przyszłość działka gabarytami bardzo nam odpowiada, wstępnie planujemy dom 110-130m2. Nasze oczekiwania to dom z poddaszem, 2 stanowiskowy garaż, dwuspadowy dach. Ponieważ nie bedziemy budować w ciągu najbliższych 1-2 lat, myślimy o technologii prefabrykatów keramzytowych (nie chce wywołać dyskusji na temat słuszności i zalet/wad, powiedzmy że szybkość i czystość budowy a także pozytywne doświadczenia wśród rodziny i znajomych przeważają ). Jedyną wątpliwość budzą 2 zapisy w MPZP, mianowicie: -dachy dwuspadowe o kącie nachylenia 40-45 stopni -maksymalna wysokość budynków wolnostojących 8m mierzonej od poziomu terenu do kalenicy I tutaj moje wątpliwości - czy nie będzie problemu z adaptacją projektów w których wysokość wynosi ok 8,2-8,5m? po wstępnych kontaktach z biurami projektowymi, dopuszczają możliwość zmiany wysokości +/- 10%. Z projektów które wstępnie nas interesują, wiekszość spełnia wymóg kątów nachylenia ok 40stopni, sądze że mogą wystąpić problemy z osiągnięciem wymaganej wysokości 8m. Pytanie jak z funkcjonalnością? Czy ktoś ma doświadczenia przy adaptacji projektów do takiej wysokości/ takich wymogów? Może orientuje się ktoś na jaki koszt szacunkowo powinniśmy się przygotować przy takiej adaptacji? Za wszelkie wskazówki i praktyczne porady z góry serdecznie dziękuję (jako nowicjusz budowlany )
  7. Witam, Razem z żoną mamy na oku działkę 1000m2, o wymiarach 25x40m, wjazd od wschodu (krótszy bok 25m), z pełnym dostepem do mediów (woda,prad,gaz,kanalizacja), działka płaska, nie zadrzewiona. Wybiegając w przyszłość działka gabarytami bardzo nam odpowiada, wstępnie planujemy dom 110-130m2. Nasze oczekiwania to dom z poddaszem, 2 stanowiskowy garaż, dwuspadowy dach. Ponieważ nie bedziemy budować w ciągu najbliższych 1-2 lat, myślimy o technologii prefabrykatów keramzytowych (nie chce wywołać dyskusji na temat słuszności i zalet/wad, powiedzmy że szybkość i czystość budowy a także pozytywne doświadczenia wśród rodziny i znajomych przeważają ). Jedyną wątpliwość budzą 2 zapisy w MPZP, mianowicie: -dachy dwuspadowe o kącie nachylenia 40-45 stopni -maksymalna wysokość budynków wolnostojących 8m mierzonej od poziomu terenu do kalenicy I tutaj moje wątpliwości - czy nie bedzie problemu z adaptacją projektów w których wysokość wynosi ok 8,2-8,5m? po wstepnych kontaktach z biurami projektowymi, dopuszczają możliwość zmiany wysokości +/- 10%. Z projektów które wstępnie nas interesują, wiekszość spełnia wymóg kątów nachylenia ok 40stopni, sądze że mogą wystąpić problemy z osiągnięciem wymaganej wysokości 8m. Pytanie jak z funkcjonalnością? Czy ktoś ma doświadczenia przy adaptacji projektów do takiej wysokości/ takich wymogów? Może orientuje się ktoś na jaki koszt szacunkowo powinniśmy się przygotować przy takiej adaptacji? Za wszelkie wskazówki i praktyczne porady z góry serdecznie dziękuję (jako nowicjusz budowlany )
×
×
  • Dodaj nową pozycję...