Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ratpaw

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4 674
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    22

Ostatnia wygrana Ratpaw w dniu 7 Sierpnia

Użytkownicy przyznają Ratpaw punkty reputacji!

1 obserwujący

O Ratpaw

  • Urodziny 06.03.1975

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
  • Jestem na etapie
    Instalacje

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Gdynia
  • Kod pocztowy
    81-531
  • Województwo
    pomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Ratpaw's Achievements

 Lider FORUM (min. 2800)

Lider FORUM (min. 2800) (7/9)

  • Conversation Starter Rare
  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • Very Popular Rare
  • First Post Rare

Recent Badges

684

Reputacja

  1. ZUM - to jest powód. Skończyły się dofinansowania do urządzeń, nie posiadających glejtu od akredytowanych laboratoriów. Rząd zrobił mi pod górę tymi dofinansowaniami, ale potem zrobił prezent, ceny spadły bardzo mocno. CNC ze Starogardu namawiali mnie na chinola z listy ZUM za jedyne ... 25 tysięcy i cały czas pytali o co mi chodzi, bo przecież są dofinansowania. Ja prdl, wszystko do góry nogami. Dziś uruchomiłem pierwszą pompę, zero problemów czy błędów od pierwszego strzału. Jutro uruchamiam IMS-a. Druga pompa posadowiona, a rurki wrzucone do budynku i pięknie ocieplone i owinięte. Wymontowałem z niej pompę Wilo, a w jej miejsce dobrze ocieplone rurki ze śrubunkami. Przy okazji dociepliłem kilka innych rurek w PC. Wilo będzie w budynku pod pełną kontrolą i w razie czego łatwa do wymiany, bez rozkręcania Heiera. Warto się trochę więcej namęczyć przy instalacji, bo potem czuć to na rachunkach i w wygodzie.
  2. Tam, mam już pompę do cwu i będą z niej zasilane jedynie drabinki w łazience i suszarni (oraz CWU). Przy tak taniej pompie heiera kombinowanie z ogrzewaniem całego domu z cwu + GWC jest kompletnie bezsensowne. No ale kto mógł przewidzieć, że pompy stanieją do kilku dniówek
  3. To nie chodzi o zład wody, tylko o zład energii, przenoszonej podczas defrostów do pomy ciepła. Wody może i 5 litrów, ale jeśli będzie ona mogła przenieść wystarczającą do defrostu ilość energii, np poprzez wymiennik ciepła, to defrost się wykona.
  4. Piec na pellet ma za dużą moc i swoją drogą jest duży, bo musi mieć podajnik. Do tego bufor, orurowanie i dostęp wokół tych sprzętów. Sam pellet musisz gdzieś składować. Już nawet nie wspomnę, że trzeba go nosić, wsypywać, ehh, bez sensu. Wybierz małą pompę ciepła, max 6 kW, podłącz ją do dobrze wyliczonej i wykonanej podłogówki.
  5. 150 zł /m2 Czemu tylko 20 cm? Tak. Inna ekipa.
  6. Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, ale taki dom, dobrze wykonany i ocieplony, będzie musiał mieć źródło ciepła o mocy ok. 4-5 kW, więc o jakim pelecie piszesz? Do kotła pelletowego potrzebny bedzie duzy bufor, żeby działał prawidłowo. Moim zdaniem ten projekt jest bardzo stary i nie przystaje do dzisiejszych czasów, ma po wiele za małą przestrzeń wspólną (salon i kuchnia), niepotrzebnie wielką komunikację, brak przestrzeni gospodarczej i kilka mniejszych mankamentów, które Ci się dadzą we znaki w trakcie uzytkowania.
  7. Tzn? Mam to co w sieci. Info o mocach i COPach nie znalazłem, ponieważ jedne dane dostałem od technicznych z Heiera, co innego jest w instrukcji w pdf, a co innego podaje producent w Chinach czy gdzie to jest produkowane. Różnice po kilkadziesiąt %. Ściemniają ile wlezie. Jest grupa na FB - mnóstwo informacji. Pytaj i tutaj. Bardzo tanio. Ja płaciłem ~5600 netto (wysyłka wliczona) plus 250 zł netto za sterownik ścienny. Kupiłem jeszcze IMS-a, bo zależało mi na pogodówce i krzywach grzewczych.
  8. Przestaje to mieć znaczenie. Nigdy nie żartuję z pism z drobnym drukiem na dole
  9. Po otwarciu jakiś zaworów? Opisz ten układ precyzyjnie, bo do zładu wody liczy się pojemność grzejników, instalacji oraz ew. bufora. 150l to z buforem czy bez?
  10. Heier 5 kW, bez ATW, ale z IMS. Dwie sztuki do dwóch domów. Właśnie powolutku montuję.
  11. Zależy od wymagań grzewczych. Heier podaje, że na pompę 5 kW potrzeba minimum 30l zładu wody, na 8 kW 50l. Moim zdaniem jest to jednak ryzykowne, dlatego przy grzejnikach wrzuciłbym bufor 50l na powrocie tak czy inaczej, a że bufory 100l są często tańsze niż 50l, to i takie najczęściej są montowane w kotłowniach. Dodatkowe 50l jakoś nie specjalnie szkodzi, a jest absolutna pewność, że defrost się uda w każdych warunkach.
  12. Bufor podłączony równolegle jest od razu sprzęgłem.
  13. To i tak lepiej zesprzęglić dwa obiegi z pompami cyrkulacyjnymi niz stawiać bufor. Poza tym PC dobiera się do instalacji, a nie odwrotnie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...