Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mrDOM

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

O mrDOM

  • Urodziny 27.09.1984

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    piwnica jest

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Mazury
  • Kod pocztowy
    99-999
  • Województwo
    warmińsko-mazurskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

mrDOM's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Mam głupie pytanie, muszę się upewnić - czy moduł CF jest w tym plastikowym pudełku wewnątrz rekuperatora (drugie zdjęcie)? (w instrukcji jest coś o montażu na płycie głównej i zgłupiałem bo na niej go nie ma) Mam Airpack 400V Home. Zamówiłem z modułem CF (oraz air S + airmobile ) działa od sierpnia. Nic nie było kalibrowane póki co - instalacja w pomieszczeniu multimedialnym w piwnicy jeszcze nie gotowa, brak drzwi w piwnicy itp. Drugie pytanie - mam problem z kasowniem alarmów dotyczących wymiany filtrów. Po kilku miesiącach wyrzuciło 2 błędy i reku stanął. Odkurzyłem filtry i wymieniłem włókninę G7 na nich. Rekuperator zatrzymuje się co jakieś pięć dni i są dwa błędy - E250 , którego nie mogę skasować aplikacją i jeszcze jeden ale ten daje się skasować. Przed chwilą to samo. Zastanawiam się czy faktycznie filtry do wymiany czy może coś związanego z brakiem kalibracji urządzenia/ustawień.
  2. Wrócę do tematu wątku bo jest mały dylemat. Na połączeniu jętka krokiew jest wkręt ciesielski grubość-8mm, długość-14mm i dwa gwoździe. Dekarz mówi, że jeśli dać śruby to trzeba te wkręty wykręcać bo są na środku połączenia. Może jednak dać np. jeszcze po jednym wkręcie ciesielskim i już? Dekarz twierdzi, że to specjalne wkręty z atestem itp. i że już na jednym (plus 2 gwozdzie jest ok) Czy jednak uprzeć się na śruby a te wkręty niech wykręci i wkręci później obok śrub? Krokwie w kalenicy są połączone na jeden wkręt ciesielski, mają jakiś taki bardzo szeroki łeb, na kilka centymetrów, tutaj ok? Poprosiłbym o opinie
  3. Dzwoniłem dziś do majstra, powiedział, że przyjedzie i poprawi. Nie zwrócił uwagi na zakończenie w projekcie i zrobił, zakończył ścianę szczytową, jak powiedział standardowo. Też nie zwróciłem na to uwagi. Zwrócę mu za materiały. I to jest majster teraz to wiem, że i z elewacją z majstrem się dogadamy.
  4. Tak, z murarzami jestem już niestety rozliczony, żeby było śmieszniej to rodzina..zadzwonię dziś i zacznę rozmowę, że trzeba zrobić jedną drobną poprawkę, żeby było tak jak w projekcie.. Czujność trochę straciłem przy dachu bo cała budowa poszła raczej dobrze, nawet beton na stropy wyszedł w punkt bez naddatków itd. No i chyba pierwszy raz odechciało mi się tej budowy. Ściany z silikatu, żeby akumulacja była lepsza itd, okna veka adamsa, taśmy z obu stron itd. reku z odzyskiem itd itd a tu taka buba. To ładnie teraz silikat będzie mi wyprowadzał ciepło ze ściany. Albo wstrzyknać teraz właściwie piankę, jakąś najlepszą jaką się tylko da, a może inny materiał? Ma ktoś może pomysł co można dać w te 2 cm szczeliny?
  5. W projekcie jest zbrojenie ale też w projekcie jest 20cm ocieplenia z każdej strony, też nad ścianą szczytową..
  6. Pytanie jak teraz odtworzyć wieniec? Co ze zbrojeniem? Wycinając silikat wytnie się też zbrojenie.
  7. W ogóle o tym nie pomyślałem.. a przecież w tym miejscu wystawia się ścianę na zewnątrz poprostu..a żeby było śmieszniej dobrze przewodzący ciepło silikat.. Doczytałem w necie. Powstaje w tym momencie pytanie: czy tylko wpuścić tam jakąś piankę, nad ściany szczytowe na całej długości od ścian kolankowych po kalenicę? Drugie wyjście to ścinać i jeśli tak to ile, 20cm? (Duży flex i tarcza?) Pytanie czy straty ciepła mogą być aż tak duże, żeby warto było to robić? Może jednak 2cm pianki wstrzyknąć? Dodam że raczej miało być dosyć energooszczędnie. Będzie 20cm styropian jakiś nie najtańszy. Rekuperacja, airpack 400V, okna veka 82, ogrzewanie gazowe. Projekt to dom w zdrojówkach. No i znalazłem to w projekcie, jest rzut pod kątem z góry na ścianę szczytową. Ocieplenie takiej samej grubości co na ścianie zewnętrznej przechodzi nad ścianę szczytową i z wewnątrz też taka sama grubość, czyli 20cm.
  8. --> Gontowy Zamierzam zadzwonić jeszcze do kilku firm wdmuchujących celulozę popytać co oni na to. Celuloza to taki puch właściwie i raczej nie będzie tak sypki jak mąka no ale na zdrowy rozum osunie się i zapcha wentylację pod deskami.. W tym temacie to pewnie tak czy inaczej dam jakieś listwy drewniane na połączeniu krokiew deska (przekrój kwadratowy ze 2cm), żeby do nich dokręcić jakąś cienką płytę 2-3mm, która tą przerwę wentylacyjną po deskami zrobi albo na jakiś małych kątownikach tą płytę przymocuję. Właściwie chodzi tu tylko o odcinek od muru (za murłatą) do płatwi włącznie. Strych będzie nieocieplony i celulozą będą zasypane jętki, płatew już na płasko. --> Zwibel, jak_to_mozliwe U mnie nie ma krokwi przy samej ścianie szczytowej. Natomiast jeśli chodzi o górę ściany szczytowej nie dotyka ona deskowania. Jest nad nią przerwa wentylacyjna ok. 2cm. Z tego co na szybko doczytałem chodzi o skraplanie sie wody na styku? U mnie nie ma styku - będzie hulał wiatr pod deskami od samego okapu po kalenicę, więc chyba ok? Przesyłam więcej zdjęć. Byłem dziś na budowie i przyjrzałem się lepiej. Jętki obok komina jednak nie wiszą w powietrzu są kątowniki i blacha z gwozdziami. Dzwoniłem do KB, powiedział, że połączenie jętki i krokwi ma być śruba M14-M16 i 8 gwozdzi, 4 z jednej 4 z drugiej. Dzwoniłem też do dekarza (to on robił też konstrukcję więzby), z którym umówiłem się na jutro bo dachówka przyjeżdża no i powiedziałem mu o zaleceniach kierownika, mówił, że da śruby i poprzybija kątowniki jak trzeba. Trochę muszę sprostować bo dekarz powiedział, że na połączeniu jętek z krokwiami oprócz 2 gwozdzi jest jeszcze wkręt ciesielski, faktycznie , chociaż może nie wszędzie widać (nie wiem czy wszędzie są..) to jednak łby na krzyżak jakby były. Na fakturze ze składu mam tak: - wkręt ciesielski podk. 8*240 78szt. - czyli wygląda na to, że takimi są przykręcone krokwie do murłaty i też pewnie do płatwi, z ilości tak wynika - wkręt ciesielski z łbem stoż. 8*140 52szt. - jakby takim jednym łączył jętkę z krokwią to mam na dwa dachy bo jętek 13szt. - jutro go przepytam Jeszcze kwestia podparcia okapu - dekarz mówił, że zastanowi się czy trzeba, sam zaproponował. Krokwie 8x18 są od 75 do 90cm - różnie. Zacios raczej nieduży z 3cm. Będzie dachówka ceramiczna. Płotki antyśniegowe na wys. murłaty chcemy dać z jednej strony na pewno, nie wiem może też z drugiej. W projekcie od murłaty do krawędzi dachu jest 120cm (w poziomie). Czyli długość krokwi od murłaty do okapu ok. 155cm - 160cm. Podbitka będzie pozioma od okapu. Podpierać krokwie od okapu o mur? Jak myślicie?
  9. --> Kamil30cm Wkręty ciesielskie znalazłem na fakturze ze składu bud. - są to 8*240 (krokwie 8x18cm) czyli zacios ze 3cm to w murłacie siedzą jakoś z 9 - 10cm. Na fakturze mam 78szt. czyli wnioskuję że pewnie przykręcali też nimi krokwie do płatwi. Co to takiego "wieszak od krokwi do jętki"? --> tomraider Mocowanie murłaty do wieńca? Są kotwy rozstawione po ok. 1,5m (czyli chyba standard) --> Doli. Widzę, że takie kątowniki na połączeniu krokiew - murłata masz po jednym na każdą krokiew. Od czegoś zależy może z której strony? To tak: Dam dla spokoju po jednym takim łączniku na połączeniu krokiew - murłata (8 gwożdzi pierścieniowych 4x60 na łącznik). Po jednym bo i tak są te wkręty ciesielskie. Na połączeniu jętka krokiew śrubę M12. Plus jeszcze kilka kątowników w okolicy komina, czyli w miejscu gdzie kończą się jętki (majster mówił na to wymian o ile pamiętam)
  10. Tak, mam kierownika oczywiście. Zapytałem go czy mi dach sie nie rozjedzie skoro tylko wkręty ciesielskie. Zapytał czy jętki są - powiedziałem, że są. Odnośnie kątowników powiedział, że powinniśmy dać, chociaż on u siebie to nie dawał..
  11. Na deskach jest papa, szczelina wentylacyjna przy deskowaniu jest pod deskami - papa będzie przerwana i deski też na samej kalenicy przed położeniem gąsiorów. Ocieplenie planuję z celulozy. Firma od celulozy twierdzi że przeważnie zasypują do samych desek bo celuloza i tak osiądzie i szczelina pod deskami "zrobi się sama". Nie wiem czy w to wierzyć, czy poprostu obić z jakiejś płyty HDF 3mm robiąc tą szczelinę pod deskami na ok. 2cm.
  12. Obawiam się, że mój wykonawca i dekarz potraktowali konstrukcję dachu zbytnio po macoszemu.. Dekarz twierdzi, że krokwie są przykręcone do murłaty wkrętami ciesielskimi 300mm. Z tego co widzę to jętki do krokwi są tylko na dwa gwoździe. I to wszystko.. W projekcie są kątowniki na połączeniu murłata-krokiew - obawiam się, że to powinno być (rozpychanie dachu). Już nawet nie jak w projekcie (BMF typ 200) tylko jakiekolwiek.. Murłata do wieńca w projekcie jest, że dwie kotwy po bokach murłaty skręcone ceownikiem, który zaciska murłatę (żeby się nie przekręciła) - no ale tak to chyba nikt nie robi.. Zastanawiam się czy nie przyperdzielić się do wykonawcy, żeby dał chociaż jakieś kątowniki i jętki z krokwiami skręcił na śruby. Jętki do płatwi też powinny być chyba jakoś chociaż przybite? tak na chłopski rozum a tu nic.. Dom to projekt "dom w zdrojówkach" wersja pierwsze z Archon. Kąt nachylenia dachu to 40 stopni.
  13. Wspomniałem o tym halnym z nawiewników w oknach w sklepie, cytuję odpowiedz: "Velux daje gwarancje na szczelność nawiewników - użytkownik mający z nimi problem, powinien to zgłosić na serwis Veluxa" ale jako, że nie ma możliwości zamówienia Veluxów w kolorze czarnym (tylko RAL 7043) a u nas będzie dachówka czarna glazura wybór zrobił się przesądzony i zamówione czarne Fakro FTU 3-szybowe.
  14. Czyli Veluxy odpadają, trochę dziwna polityka swoją drogą, nie chcą klientów montujących rekuperację. Rzecz w tym, że muszę mieć fakturę do końca września (zwrot VAT) a Fakro ma termin na styk. Może Roto? Muszą być 3-szybowe, drewniane, do rekuperacji i dobrze zapaćkane lakierem od wewnątrz bo do pralni i suszarni. Swoją drogą Veluxy chwalą się 4 klasą szczelności (fakro bodaj 3) a halny wieje..nie rozumiem
  15. Nie mogę znaleźć jednoznacznych informacji. Velux o ile się zorientowałem nie produkuje okien bez nawiewników. Pytanie czy można nawiewniki w tych oknach zamknąć całkowicie? Czy okna Velux GLU nadają się do rekuperacji?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...