Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koval89

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Koval89

  1. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo to jak bardzo zaparowane będą okna zależy od temperatury i wilgotności powietrza na zewnątrz. Pewne jest to, że parowanie jest naturalne i występuje również przy szybie 0,7 czy nawet 1,0 i dobrze świadczy o termoizolacyjności szyb. W pewnym stopniu efekt parowania łagodzi odpowiednia budowa pakietu szybowego – ciepła ramka i jej głębokie osadzenie w profilu, takie rozwiązanie widziałem np. w oknach Awilux czy Schuco. Nie dochodzi wtedy do aż tak gwałtownego wychładzania tej strefy, jak ma to miejsce w przypadku ramki stalowej.
  2. Okna do bloków nie muszą zasadniczo spełniać jakichś specjalnych wymagań pod względem termoizolacyjności, jednak warto, by były trwałe i zachowywały szczelność, więc z drugiej strony nie warto specjalnie oszczędzać. Jeśli chodzi o jakość – raczej Veka, jeśli ważniejsza jest cena – Aluplast lub drutex. Generalnie mam dobre doświadczenia z polskimi firmami produkującymi na niemieckich profilach okiennych (np. Oknostyl, Jezierski), w super jakości za bardzo dobrą cenę. O Eko Okna akurat nie słyszałem.
  3. Witam, chodziło o zasilanie elektrycznej podłogówki energią z ogniw fotowoltaicznych i uzupełnienie kotłem indukcyjnym. Alternatywnie pompa ciepła uzupełniana kotłem indukcyjnym. Albo jedno albo drugie. Oczywiście przy założeniu, że dom ma być "niemal zeroenergetyczny"
  4. Tak, przy założeniu, że dom ma być niemal zeroenergetyczny i oby takich projektów jak najwięcej To, jakie źródła ciepła i o jakiej mocy dobrać, to już kwestia indywidualnego projektu i kalkulacji zapotrzebowania. Jeśli chodzi o PV, nie mam pewności czy w naszych warunkach nasłonecznienia i przy sporej ilości dni pochmurnych w porównaniu choćby do południowych Niemczech ten system mógł być traktowany jako samodzielne źródło ciepła. Stąd ten kocioł "w razie srogiej zimy" Nic nie stoi na przeszkodzie by dwa systemy spiąć w układ biwalentny, czyli np. w razie bardzo niskich temperatur zewnętrznych/pochmurnych dni kocioł zastępuje pompę ciepła czy elektryczną podłogówkę.
  5. Ravena akurat nie znam, ja zamawiałem z Markbud-u z Łomianek pod Warszawą. Nie będę polecać, bo zostanę posądzony o reklamę, ale mogę powiedzieć, że wszystko zrobili jak należy Na pewno jak będziesz szukać firmy montażowej, upewnij się, że mają doświadczenie w ciepłym montażu
  6. Zdecydowanie lepiej z dużym oknem, poprawi to proporcje elementów na elewacji. Nie mówiąc o tym, że większe okno to więcej światła w pomieszczeniu.
  7. Podstawowym warunkiem do tego, aby dom mógł się nazywać ekologicznym jest jak najmniejszy wpływ na środowisko, a więc powinien mieć niskie zapotrzebowanie na ciepło zimą a chłód latem. Aby tak się stało, trzeba przede wszystkim zadbać o ciepłe, odpowiednio szczelne ściany i okna plus wentylację z rekuperacją. Przy takich założeniach można ogrzewać dom podłogówką zasilaną np. pompą ciepła plus kocioł indukcyjny w razie srogiej zimy, a latem wodę podgrzewać kolektorami. Automatyka jest potrzebna, ale w ograniczonym zakresie. Przecież automatyka pogodowa w kotłach to standard, który zasadniczo wystarcza.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...