Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jjolorin

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

jjolorin's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witam, Kupiłem piec Defro Sigma E: https://www.defro.pl/p,172,sigma-e.html Podłączyłem piec w tym tygodniu żeby wygrzać podłogówkę. Po podłączeniu piec został wstępnie skonfigurowany i rozpalony. Dostałem informację że teraz muszę go ustawić pod siebie. I tutaj pojawiają się problemy bo nie wiem do końca jak to zrobić. Mam wrażenie że spadający popiół jest niedopalony - są w nim czarne kawałki węgla, które wg mnie mogły by się jeszcze palić. Kiedy piec pracuje w trybie podtrzymania, po otwarciu drzwi od kotła na kotłownię wylatuje czarny dym. Dodatkowo mam wrażenie że komora spalania zaczyna zarastać sadzą. Minęły dopiero 2 dni od uruchomienia pieca i wydaje mi się że jeśli piec będzie zarastał w takim tempie to długo nie pociągnie. Piec został wstępnie skonfigurowany: temperatura zadana: 55 st C korekta powietrza: 6% moc kotła: 100% pid: włączony tryb nadzoru: czas podawania: 1 s przerwa podawania: 6 minut czas pracy wentylatora: 20 s czas przerwy wentylatora: 7 minut siła nadmuchu: 40 przedmuchy w pracy: wyłączone Co mogę zmienić w ustawieniach żeby kocioł tak nie zarastał i żeby węgiel dopalał się do końca? Dzięki za pomoc
  2. Strażaka nie ma domyślnie. Można dokupić. Koszt to 430 zł wg katalogu. Sprzedawca twierdzi że jeśli sam celowo nie doprowadzę do podajnika w jakiś sposób powietrza, to nie ma szans żeby ogień się cofał. Więc wg niego wydatek bez sensu.
  3. Zdecydowałem się na kocioł Sigma E 12 kW. Z tego co się orientuję mogę do niego dokupić: system gaszenia Strażak I lub Strażak II, sterownik zaworu mieszającego DEFRO MZ, sterownik pokojowy Defro spk lux. Czy warto instalować te rzeczy? Na sterownik pokojowy jestem już zdecydowany, zastanawiam się tylko czy zamiast tego defro mogę kupić sterownik tech st-281 (https://www.techsterowniki.pl/p/st-281). Dodatkowo w instrukcji do kotła widze miejsce na czujnik temperatury spalin, tylko czy ten czujnik jest w zestawie, czy trzeba go dokupić?
  4. Witam, Mam dylemat przy wyborze kotła na ekogroszek. Zdecydowałem się na firmę Defro. Mam do wyboru dwa modele: Sigma - dostępne moce: 16, 20, 24, 36, 48 kW Sigma E - dostępne moce: 12,16, 20, 24, 36 kW Na razie bardziej skłaniam się do Sigmy E. Mam tylko problem z wyborem mocy kotła. Wg strony cieplowlasciwe.pl maksymalna moc grzewcza potrzebna dla mojego domu to 6,6kW + 4kW na grzanie wody, razem 11kW. Strona poleca wybrać kocioł podajnikowy o mocy 10kW. Wg bilansu cieplnego z projektu: "Zapotrzebowanie ciepła dla celów ogrzewania budynku mieszkalnego wynosi Q=14,0 kW (Obliczeń dokonano techniką komputerową w programie Audytor OZC 6,6 Pro.)" Jeśli doliczę te 4kW na grzanie wody to wyjdzie mi 18kW. Kalkulator na stronie http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HM/Heatmaster.html pokazuje max moc urządzenia grzewczego 7,2kW (bez uwzględnienia CWU). Jaką moc kotła wybrać: 12kW - wybór ogracznia się do Sigma E, 16kW - Sigma lub Sigma E, 20kW - wybór jw.
  5. Witam, Czytam o wentylacji mechanicznej oraz rekuperatorach. Postanowiłem wrzucić na forum mój projekt wentylacji do oceny. Powierzchnia użytkowa domu to 171,5 m2. Razem z projektem domu dostałem projekt wentylacji mechanicznej. Wstepnie jako rekuperator wybrałem AirPack 400h lub AirPack 300h. W projekcie rekuperacji jest umiejscowiony w piwnicy, ale zmieniłbym jego położenie na klatkę schodową do piwnicy, tuż pod sufitem. Czerpnia przy bocznym wejściu do domu, wyrzutnia na dachu. Zastanawia mnie kilka kwestii. 1. W projekcie nawiew do 340 m3/h, wywiew 330m3/h. Czy te wartości nie powinny być równe? 2. Według opinii które czytałem nie mam co patrzeć na wielkość domu, ale na ilość osób które w nim będą mieszkać i przeznaczyć ok 30-40 m3/h na osobę. Czyli w moim przypadku wystarczyło by 100-150 m3/h. 3. W projekcie w pralni jest wyciąg powietrza. Czytałem że można tam zrobić nawiew, bo suche, czyste powietrze lepiej suszy ubrania. 4. Czy powinienem w jakiś inny sposób poprowadzić kanały wentylacyjne? Mają być prowadzone na stropie, w warstwie ocieplenia (10 cm stropianu i w nim kanały + 10 cm stropianu już na kanałach). 5. Co z okapem. Czy włączać go w istalację rekuperacji? W tym momencie w projekcie domu przewidziany jest oddzielny kanał dla okapu z wyrzutnią na dachu. W mieszkaniu w którym mieszkamy okapu uzywamy sporadycznie i tak samo pewnie będzie w domu. Mamy płytę indukcyjna więc nie muszę odprowadzać pozostałości po spalaniu gazu. Nie chciałbym „zatłuścić” sobie rekuperatora i myślę, że pozostawienie oddzielnego kanału dla okapu to dobry pomysł, ale może ktoś ma inne zdanie. 6. Na stronie producenta rekuperatora jest dostępny dodatkowy filtr CleanBox. Czy warto w niego inwestować? Czytałem że do tego rekuperatora można kupić materiał i fitry robić samemu. Jak rozumiem albo kupuję filtry od tessli i jeśli chcę mieć jeszcze czystrze powietrze to kupuję CleanBox, albo nie kupuję CleanBox’a i w ramach oszczędności mogę sobie sam dorobić filtry. 7. Dostępne są też chłodnice CoolBox i CoolBox F. Czy ich montaż ma sens? Czy przy wymianie powietrza 150 m3/h lub 340 m3/h jak jest w projekcie chłodzenie powietrza nawiewanego będzie odczuwalne? Na szybko liczona kubatura to około 450m3, więc nawet przy wydajności wymiany 340 m3/h całe powietrze w domu zostanie zastąpione po prawie 1,5 godziny. To chyba za mało żeby odczuć, że jest ono chłodzone. 8. Co w tym momencie dostaję w standardzie z rekuperatorem? Jak rozumiem moduł CF muszę dokupić jeśli zunam że jest on potrzeny. Czy dostaję jakiś sterownik, nagrzewnicę itd?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...