
Piotrek g
Użytkownicy-
Liczba zawartości
14 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
Piotrek g's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Witam Pytanie czysto teoretyczne. CO obieg otwarty, kocioł na węgiel i drewno, bojler podpięty w prosty sposób jak grzejnik. W łazience stary junkers do podgrzewania wody użytkowej w lecie bo w zimie bojler pracuje. A teraz szalone pytanie. Dlaczego nie można wykorzystać tego junkersa i wpiąć go do obiegu CO? DO tego dodatkowa pompa aby ciśnienie było odpowiednie aby załączyć piecyk, plus czujnik temperatury w bojlerze który mówi kiedy ma się załączyć. Dzięki za odpowiedzi i nie zjedzcie mnie
- 1 odpowiedź
-
- gazem
- ogrzewanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam Tak jak w temacie.. opiszę w skrócie moją instalację. Stary dom, troszkę docieplony, słaby kocioł na węgiel/drewno. Pracowało to kiepsko, woda się gotowała, dlatego dokupiony został bojler no wody użytkowej aby oddać nadmiar ciepła (problemem był kamień w rurach jak się później okazało). Stare rury zostały wymienione niedawno i teraz przepływ jest taki, że kocioł nie daje rady się nagrzać aby dobrze pracować. Problemem jest chyba brak zaworu trójdrożnego albo czterodrożnego przy kotle. Nie wiem za bardzo, nie mam dużej wiedzy dlateo pytam tutaj.ALe.. CWU zwykły piecyk gazowy, stary, który niby podgrzewa tę wodę ale tak, że raz się można nią sparzyć a drugi raz niedogrzewa.. jednym słowem kiepsko pracuje. Jest dobry przyłącz aby zamontować kocioł gazowy jako dodatko wspomóc ogrzewanie domu. Bowiem dom w nocy wychładza się a taki kocioł gazowy jedynie podtrzymywał by temperaturę w domu nocą lub w dzień gdy nikogo nie ma. Czy dobrze rozumuję, że skoki temperatury są najbardziej nieekonomiczne? W większości pomieszczeń zamontowałbym elektroniczne zawory termostatyczne ustawione na trochę, niższą temperaturę nocną. A kocioł gazowy załączałby się przy spadku temperatury rury powrotu powiedzmy 40 stopni (strzelam). W takim przypadku chyba trzeba by dorobić dodatkowy obieg z pompą, której załączenie wymusiłaby zapalenie piecyk. wzrost temp rury powrotu np do 50st wyłączał by pompę a w raz z nią piecyk. Wraz z elektronicznymi zaworami ogrzewanie domu byłoby trochę inteligentne Zaraz gdy bym się obudził rozpaliłbym kocioł na drewno co automatycznie wyłączyłoby kocioł gazowy stąd rachunki za gaz nie byłyby masakryczne. Druga rzecz, a właściwie sedno, czy mógłbym użyć ten stary piecyk gazowy do dogrzewania CO? Dodatkowo w lecie piecyk ogrzewałby wodę w bojlerze co zapewniłoby stabilną temperaturę wody użytkowej. Załączenie pompy przy temp wody w bojlerze - 50stC, wyłączenie - 70stC, przykładowo. Dogrzewałbym również bojler latem przy użyciu paliwa stałego (raz na jakiś czas jak będzie mi się chciało) Można też dorobić manualny zawór lato/zima aby odcinać wodę do grzejników. Czy to nie jest zwariowany pomysł? Mimo iż nie mam wiele doświadczenia, wydaje mi się to dobre, tanie, rozsądne rozwiązanie. Te zawory termostatyczne są bardzo interesujące i wg teori pozwalają utrzymać stałą temperaturę domu więc nie trzeba jakiegoś drogiego sterownika pogodowego. Jestem dość zdeterminowany aby tak zrobić. Proszę wybić mi ten pomysł z głowy jeśli jest głupi i niebezpieczny. Mam nadzieję, że komuś będzie się chciało to przeczytać bo trochę*tego jest i z góry wielkie dzięki za rady! Ewentualnie zastanawiam się nad kotłem kondensacyjnym który również dogrzewałby wodę, ewentualnie ogrzewałby dom jeśli okazałby się*ekonomiczny. Jednak z uwagi na to, że w domu są grzejniki i tylko podłogówka mała w kuchni, więc temperatura powrotu wody byłaby za wysoka aby zaszła kondensacja. Dodam, że na bierząco docieplam dom wełną co dodatkowo pomaga.
-
Witam ponownie Czy ma ktos pojecie ile taki sprzet kosztuje w polsce i czy jest sens kupic uzywany? Cztery zawory sa nowe. Dzieki za odpowiedzi
-
Dzięki za wyjaśnienie. To już sam nie wiem ci zrobić. Podzwonie jeszcze po jakiś fachowcach, niech to zobaczą ale pewnie żaden się nie podejmie tego.
-
To co będzie potrzebne żeby tak nie było? Czy oby na pewno? Jak początek rury pójdzie zaraz obok ściany gdzie jest najzimniej to się chyba równomiernie rozprowadzi ciepło? Od rury zasilającej tez będzie jakaś odległość. Do tego gdy płyta się nagrzeje to rtl spowolni przepływ na tyle aby początek się nie rozgrzewał za bardzo a jeśli będzie to można jeszcze bardziej go przykręcić? Zreszta to Drugi temat. Mnie najbardziej interesuje to czy jest sens puszczać takie krótkie rury? Wg poprzedniej wypowiedzi tj ze początek rury będzie miał taka temperaturę jak woda wychodząca z kotła, to korzystniej zastosować krótsze rury wtedy początki się tak nie rozgrzeją. Gdy dam jedna długa rurę to faktycznie zanim woda dotrze do zaworu rtl to faktycznie początek będzie parzył. Dziękuje za zainteresowanie !
-
Chyba nawet nie będzie trzeba dawać aż trzech pętli . Powierzchnia nieumeblowana to raptem może 8 m kwadratowych.
-
Zawór RTL montować na początku czy na końcu pętli?
Piotrek g odpowiedział jaszuwar → na topic → Ogrzewanie
Witam. Odświeze temat. Co do ostatniego postu, cZy wszystko dobrze pracuje? Nie przegrzewa się zabardzo? -
Na końcu każdej petli zawór. Przy takiej dl pętli nie ma chyba ryzyka przegrzania początku, chyba może dochodzić do 100mb. Jak będzie za gorąca woda to zamyka się zawór. Chyba takie ma on zadanie?
-
Sorry ze tak post za postem. Akurat można by wykorzystać 3 zawory pod 3 rury grzewcze podłączając bezpośrednio do rury zasilającej wiec może obeszło by się bez tego rozdzielacza. Za darmo mam te zawory i leżą długo wiec chciałbym gdzieś wykorzystać. Jak to się Wam widzi Panowie? Nie za bardzo kombinuje? Dzięki za pomoc
-
Dołożyłem bojler i dużo pomaga ale zależy mi na jeszcze większej efektywności.
-
Zapomniałem dodać ze mam trzy zawory rtl wiec problem gorącej wody będzie rozwiazany
-
Jak się edytuje? Co do tematu. Coś na zasadzie: mam kilka rur za darmo to puszczę w wylewce jako wspomaganie. Obieg jest trochę krótki i szybko się woda gotuje i dość czesto trzeba tłumić ogień a taka płyta trochę by tego ciepła zakumulowala. Czy myśle dobrze? Nie znam się dlatego wole się dobrze zorientować . Pytałem narazi jednego fachowca i chce on wszystko swoje dać. Pewnie nikt się nie podejmie zrobić to w mój sposób. A ja nie będę się raczej za to brał.
-
Dzięki wielkie za szybka odpowiedz. Pójdzie styropian na chudziak ale jeszcze nie wiem jak grubo. Właśnie liczę się z tym, ze może się rozszczelnić dlatego chciałem wszystkie 3 rury podpiąć pod rozdzielacz i nie robić pętli tylko puścić rownolegle, gęściej przy oknie może. Podłogówkę jako wspomaganie ewentualnie podstawowe ogrzewanie jeśli by grzała efektywnie. Ten rozdzielacz tez może okazyjnie dostanę
-
Witam Chciałbym zapytać czy ma sens wykonanie podłogówki w kuchni z krótkich rur 3 sztuki 20 do 25 m. Dostałem je za darmo. Instalacja co jest bardzo prosta, kuchnia jest obok kotłowni. Nadchodzi remont i myślałem dodać wylewkę i podłogówkę za jednym zamachem. Z tym ze będzie dość rzadko grzane, co drugi dzień. Dodać kaloryfer?