
Aratak
Użytkownicy-
Liczba zawartości
19 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez Aratak
-
Miło słyszeć, że jednak da się zbudować piecokminek. Podcinania komina wolałbym uniknąć. Mam jeszcze trochę czasu więc się porozglądam.
-
Załączam zdjęcie Czarna linia to fundament komina 2x1,5 metra. Fundament wnika wgłąb salonu ok 50 cm i po 40 cm od słupów. Pomarańczowa linia to miejsce na kominek. Chciałbym żeby raczej nie przekraczał wymiarów 150x80 cm.
-
Na pewno oryginalne:) Oczywiście kominek będzie przy kominie a komin ma fundament zazbrojony podwójną siatką 2 x 1,5 metra z drutu fi 12 i betonem b25 więc jako taki fundament jest. Jasne że nie cały kominek się na tym fundamencie nie zmieści, więc trzeba znaleźć rozwiązanie. Dlatego pytam. Chudziaka pruć nie zamierzam. Swoją drogą jak się podchodzi do tematu kominka który waży powiedzmy koło 2 ton w zamieszkanym już domu. Czy pruje się całą podłogę łącznie z chudziakiem żeby zrobić fundament? A może jest inne rozwiązanie?
-
Najbardziej odpowiada mi Biorock. Natomiast pytanie brzmi czy jest jakaś oczyszczalnia działająca podobnie jak Biorock? Jesli jest to czy warto ją brać pod uwagę?
- 3 796 odpowiedzi
-
- biologiczna
- delfin
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Kominek ma być podstawowym źródłem ciepła. Na pewno chcę żeby była obudowa akumulacyjna, odzysk ciepła ze spalin i dgp. To są dla mnie trzy najważniejsze rzeczy. Czy to będzie kominek typu termokaust czy też jakiś mikst między konwekcją a akumulacją to nie ma tak naprawdę wielkiego znaczenia. Jestem otwarty i niczego nie wykluczam.
-
Zakładam, że kominek nie powinien przekraczać 2 ton. Wymiary kominka 150x80x260. Obecnie jest chudziak zazbrojony z betonu b15 o grubości 12-15 cm. Docelowy poziom "0" to jeszcze 29 cm, więc jest gdzie się zmieścić z fundamentem.
-
Nie upieram się przy wymianie gruntu budując kopiec filtracyjny. Jednak przeszukując google natrafiłem na taką informację, że dolna warstwa kopca powinna być częściowo zagłębiona w gruncie. Z tego co piszesz to wystarczy usunąć trawę i budować poletko. W takim razie jeszcze jedno mnie zastanawia. Jaką grubość powinna mieć warstwa ziemi wysypana na drenażu? Ponieważ tutaj będzie w zasadzie rozsączana woda to czy 50 cm warstwa ziemi będzie wystarczająca przed zamarzaniem? Nie chcę budować kopca Kościuszki
- 3 796 odpowiedzi
-
- biologiczna
- delfin
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Pytania były konkretne (post #2261). Tak mi się przynajmniej wydaje. Sytuacja gruntowa też raczej dokładnie przedstawiona. Po to inwestuję w oczyszczalnię biologiczną żeby mieć z tego jakąś przyjemność. Taplanie się raz na jakiś czas w zalanym poletku rozsączającym to żadna frajda. Inna sprawa, że taka zatopiona oczyszczalnia to już się raczej z biologiczną nie miałaby nic wspólnego. Zakładając, że wysokość wody gruntowej okresowo pojawi się na 0,5 mppt to drenaż powinien znajdować się na wysokości 1 mnpt + obsypka z ziemi. Dobrze rozumiem? Pozostaje sprawa wymiany gruntu. Na całym poletku czy tylko pod samymi rurami?
- 3 796 odpowiedzi
-
- biologiczna
- delfin
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Byłem na Pięknej i porozmawiałem z Panami. Rozmowa była miła jednak nie do końca mają to co mnie interesuje. Mają ciekawe wkłady przystosowane do WM i co ważne z gwarancją na 11 lat co jest rzadkością. Pewnie na rynku są lepsze wkłady z dłuższą gwarancją. Dało mi jednak do myślenia odpowiedź na pytanie jaka powinna być podbudowa pod kominkiem przy założeniu, że będzie to kominek akumulacyjny. Dowiedziałem się że skoro podłoga jest na gruncie to przecież nigdzie nie wpadnie. Co za tym idzie zbroić można ale nie koniecznie. Cóż...ja to się zastanawiam jak prawidłowo powinna być zazbrojona podłoga pod ciężkim kominkiem.
-
Dziękuję za informację. Z pewnością skorzystam gdy podejmę decyzję na 100%. Co prawda mam jeszcze trochę czasu i dlatego rozglądam się już teraz.
-
Dzięki za link. Przez google przebrnąłem dużo wcześniej. Jednak odpowiedzi na niektóre moje pytania brak. Nadal nie wiem czy wymianę robić tylko pod rurami drenażowymi czy na całej powierzchni poletka. Widziałem, że robią tak i tak. Nie wiem jakiej wysokości to poletko powinno być. W moim przypadku oczyszczalnia będzie biologiczna, więc chodzi o rosączenie wody. No i co ważne to woda gruntowa radykalnie podnosi się raz na kilka lat. Po "roku" poziom wody opada o kilka metrów i jest spokój przez 3-4 lata. Tak wynika z obserwacji sąsiadów którzy mieszkają tam z dziada pradziada.
- 3 796 odpowiedzi
-
- biologiczna
- delfin
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam. Będę wdzięczny za informację jak prawidłowo zbudować poletko rozsączające w nasypie. Wymiary 11x5 z trzema nitkami. Jak głęboko trzeba wymienić grunt rodzimy (jesli trzeba)? Czy wymianę poprowadzić tylko pod rurami drenażowymi czy też na całym poletku? Jaka wysokość poletka będzie właściwa?
- 3 796 odpowiedzi
-
- biologiczna
- delfin
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ja na zduna nie trafiłem...każdy tylko chwali się zdjęciami z realizacji,jakie piękne i cudowne. Jak przychodzi do ciepłej obudowy to zaczynają się schody. Oczywiście można zrobić ale po co skoro jest kartongips....i "tak się panie teraz robi". Chodzi o człowieka/ludzi którzy mają pojęcie o tym co robią. Zimną obudowę to sam zrobię tylko że jej nie chcę Dzięki za namiary. Sprawdzę wkrótce jak znajdę chwilę.
-
Może źle się wyraziłem. Chodzi mi o prostą obudowę jak na zdjęciu. Co do samego wkładu to sprawa jest otwarta. Natomiast zależy mi na tym żeby był to przede wszystkim wkład w którym można długo palić. Obudowa z szamotu czy odbiór ciepła ze spalin również wchodzą w grę. Najważniejsze żeby kominek był zbudowany z głową i zgodnie ze sztuką. Do tej pory nie udało mi się trafić na prawdziwego zduna w okolicach Lublina. Z pewnością ktoś taki istnieje tylko ja na niego jeszcze nie trafiłem.
-
Taki kominek byłby najlepszy http://blog.kominki-batura.pl/wp-content/uploads/2014/01/IMG_2365.jpg
-
Panie Piotrze poczytałem na pańskim blogu co i jak. I cóż... bardzo ciekawa opcja. Tylko teraz rodzi się kilka pytań: 1) Jaki ciężar taki piecokominek może osiągnąć? (pewnie są takie kilkutonowe). 2) Zależy mi na grawitacyjnym DGP i prostej formie. 3) Czy niskie podłączenie do komina nie będzie przeszkodą? 4) Jaki jest czas wykonanie takiego piecokominka? 5) Ile taki piecokominek kosztuje? Zależy mi na sprawnym i mało absorbującym urządzeniu. Osobiście lubię lubię przygotowywać opał i palenie w kominku. Tylko, że człowiek się starzeje i nie jest wieczny....żona i dzieci lubią kominek ale....nie koniecznie jego obsługę Pamiętam piece i kuchnie kaflowe u dziadków...i to ciepło jak człowiek oparł się plecami o taki piec:) U mnie niestety kominek ma być prosty, bez żadnych kafli i upiększeń. Jedyny dodatek to drewniana belka nad wkładem (na tyle żona się zgadza).
-
Witam wszystkich. Czeka mnie wybór wkładu kominkowego i proszę o pomoc w wyborze. Kominek ma być głównym źródłem ciepła (przynajmniej na ten moment). Komin jest zlokalizowany w centralnej części domu. W związku z tym chcę zrobić grawitacyjne DGP. Największa odległość od komina do pokoju to 4,20 metra. Chcę zrobić ciepłą obudowę równie prostą kolega d@riuszG który założył ten wątek. Obudowę chcę zrobić z jakichś płyt akumulacyjnych. Proszę o podpowiedź które, jakie płyty się sprawdzą w moim przypadku. Nie chciałbym przekraczać 3 cm grubości płyt. Co ważne to to że mam dosyć nisko umieszczone ujście spalin, tzn 160 cm nad poziomem "0". Z tego co się orientuję to nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale cóż...tak jest i tak zostanie. Mam już przygotowane przyłącze zewnętrznego powietrza rura 2x fi110. Być może to przesada (jeszcze jedną mogę usunąć). W domu przewidziana jest rekuperacja i elektryczne maty grzewcze w łazienkach. Powierzchnia użytkowa 140 m2, ocieplony styropianem 15cm grafit 031. Na koniec moje typy kominków: 1) Temporis 2D lub 3D 2) UNIFLAM 760 EVO 3) HECTOR AIR TURBO 13 kW Kolejność wkładów przypadkowa. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
-
Nad oczyszczalnią jeszcze pomyślę. Z pewnością będzie to oczyszczalnia biologiczna. Nie widzi mi się doczyszczanie ścieków w drenażu. Co prawda tam gdzie się buduję obowiązującym standardem jest nieszczelne szambo:bash: Oczywiście każdy ma studnię głębinową, a praktycznie nikt nie ma żadnej stacji uzdatniającej wodę. Rura kanalizacyjna wychodzi na wierzchu gruntu. Będzie oczywiście poziom gruntu podniesiony ale trudno powiedzieć jak bardzo. Rury oczywiście będzie ocieplona. Czy studzienka rozdzielcza w jakiś sposób zapobiegnie wychładzaniu ścieków? Myślę, że posadowienie oczyszczalni będzie musiało być głębsze. Tylko czy każdy zbiornik można posadowić głęboko? Miałem nadzieję, że będę mógł zrobić studnię. Cóż... W między czasie wyszła jeszcze jedna historia. Mianowicie po rozmowach z sąsiadami, okazało się że co 4-5 lat jest wysoki poziom wód gruntowych. Na tyle wysoki, że sąsiadka która ma studnie kręgową twierdzi, że 3 lata temu wodę mogła ze studni kubkiem nabierać. Oczywiście nie zawsze jest aż tak wysoki. Wygląda na to że będę robił poletko w nasypie. Dlatego mam kilka pytań. 1) Na jaką głębokość najlepiej wymienić grunt? 2) Jakiej wysokości powinno być takie poletko? 3) Poletko 11x5 metrów. Czy wymienić na całej tej powierzchni grunt czy tylko pod rurami? 4) Drenaż ma służyc tylko do rozprowadzenia wody z oczyszczalni biologicznej. Czy warto zainwestować w tunele rozsączające ? Będę wdzięczny za podpowiedzi. Jaką jeszcze naprawdę dobrą oczyszczalnię biologiczną można brać pod uwagę?
- 3 796 odpowiedzi
-
- biologiczna
- delfin
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam wszystkich serdecznie w moim pierwszym poście. Wydaje mi się że to właściwe miejsce na zadanie mojego pytania. Mianowicie po przejrzeniu formu w temacie POŚ zdecydowałem się na dwa modele. Pierwszy to BioDisc Kingspana a druga to BIOROCK. Moja sytuacja wygląda następująco: - 2 dorosłe osoby i 3 dzieci, - duża płaska działka - wyniki badań geologicznych - Warunki gruntowe ocenia się jako umiarkowane ze względu na grunty pylaste (...). Dopuszczalne obciążenie hydrauliczne ocenia się na ok. 2418[dm3/m2d]. Grunty rodzime to grunty małospoiste w stanie twardoplastycznym IL =0,10. Brak wody gruntowej do głębokości 4,0 mppt. Lustro wody w studni kręgowej u sąsiadki stwierdzono na głębokości 4,7 mppt przy głębokości studni 15,4 mppt. Warunki gruntowe określono jako proste w kategorii geotechnicznej I. Warstwy gruntu: 50 cm - gleba brunatna 50 cm do 1,30 m - pył beżowy 1,30 m do 1,80 m - pył beżowy z wytrąceniami FeO i CaCO3 1,80 m do 4,00 m - pył jasnoszary z wytrąceniami FeO. W projekcie oczyszczalnię mam oddaloną od wyjścia kanalizacji o 20 metrów. Poletko rozsączające ma 3 nitki o długości 11 metrów i szerokości 0,6 metra. Odległość od oczyszczalni do początku poletka to 20 metrów. Odległości te są podyktowane studniami i szambami sąsiadów. Moje pytania są następujące: 1. Jaka oczyszczalnia w moim przypadku będzie najlepsza? 2. Czy tak duże odległości między domem, oczyszczalnią i poletkiem wymagają jakichś usprawnień czy też nie. 3. Czy mogę zamienić poletko rozsączające na studnię chłonną bez zmian w projekcie. Będę wdzięczny za pomoc i sugestie. Pozdrawiam
- 3 796 odpowiedzi
-
- biologiczna
- delfin
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami: