Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nodus

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Nodus's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. U mnie zużycie wygląda następująco: Temperatura od 23 do 24 Październik: Zużycie CWU 67 Zużycie CO 72 Total 139 100% zużycia w taryfie nocnej Listopad: Zużycie CWU 79 Zużycie CO 218 Total 297 99% zużycia w taryfie nocnej Grudzień: Zużycie CWU 84 Zużycie CO 498 Total 582 100% zużycia w taryfie nocnej
  2. Może ktokolwiek wypowiedzieć się czy poprawili tego reqneta? Soję przed wyborem pomiędzy Reqnet 400V HRV a AirPack4 400H Energy++ i nie wiem co wybrać. Moim zdaniem na plus w Reqnet - większy wymiennik, - możliwość dodania filtru F7 i F9 bez konieczności zabudowywania skrzynki na te filrty, - czujniki co2 i wilgotności (pomimo tego iż to są średnie pomiary) - większa wydajność przy 150 Pa - cena zestawu filtrów - cena Za wyborem AirPack4 - szczelniejsza obudowa rekuperatora - mniejsze zużycie energii elektrycznej - system AFC mierzy rzeczywiste zabrudzenie filtrów - system FPX - dopracowany System CF - możliwość rozbudowy o moduł QX który będzie mierzył jakość powietrza w różnych pomieszczeniach - mniejsze zużycie energii elektrycznej - brak błędów wieku dziecięcego Jeśli ktoś uważa inne za lub przeciw to proszę pisać.
  3. Trzeba powiedzieć sobie jedno, może i rekuperator z wymiennikiem entalpicznym jest lepszy jednakże jeżeli ktoś posiada dofinansowanie to nie może go zabudować bo istnieje ryzyko że dofinansowanie zostanie cofnięte. Natomiast prosta sprawą było by dla mnie gdyby sam producent wydał by oświadczenie że jednostka z ERV spełnia wymagania programu czyste powietrze.
  4. OK. pisze że sprawność odzysku wilgoci do 85% jednakże zastanawia mnie fakt dlaczego producent nie wydaje dla tych rekuperatorów oświadczenia że spełniają wymagania Programu Czystego Powietrza? Producenci wydają oświadczenie o spełnieniu rekuperatora wymagań rządowego Programu Czyste Powietrze, takowe oświadczenia chyba są wymagane przy rozliczaniu się z WFOŚiGW. W przypadku reQunet oświadczenie jest jedynie dla central HRV (bez odzysku wilgoci) i założę się, że w przypadku wprowadzenia przez Thessla green rekuperatorów z ERV one też nie będą posiadały takich oświadczeń.
  5. Tylko że to jest dla nowych osób ubiegających się o dofinansowanie. Mając zgodę na dofinansowanie wg poprzednich przepisów to z tego co się orientuję to należy spełnić wszystkie warunki na dzień podpisywania umowy o dofinansowanie. Wiec jeżeli złożyłem wniosek w ubiegłym roku na warunkach gdzie minimalna sprawność musi wynosić 85% to muszę się wywiązać z tego punktu.
  6. Praktycznie żaden lub mało który rekuperator ERV spełnia wymogi Programu Czyste Powietrze. We wniosku o dofinansowanie dla rekuperatora określa się jakiej sprawności rekuperator zamierzasz zamontować i niestety najmniejszą wartość jaką można wpisać to 85%. Coraz więcej Producentów wydaje deklaracje/oświadczenia, że ich rekuperatory spełniają wymagania Programu Czyste Powietrze i takie deklaracje są do pobrania ze strony Thessla green jak i reQnet ale tylko dla rekuperatorów bez wymiennikiem entalpicznego. Ponadto w materiałach udostępnionych przez reQunet znalazłem informacje, że sprawność wymiennika ERV jest „do 85%” więc jest to jest maksymalna wartość która jak wiadomo w codziennym użytkowaniu jest nie do osiągnięcia (tak mi się przynajmniej wydaje) gdzie w standardowym wymienniku sprawność sięga „do 95%”
  7. Po wcześniejszych wpisach odnośnie różnych wielkości wymienników ciepła w rekuperatorach to się trochę zainteresowałem tematem bo również stoję przed wyborem rekuperatora. Jestem zainteresowany wersją 400 bo mocniejszy nie jest potrzebny dla domu o pow. użytkowej 135m2 (chyba że ktoś ma bardzo skomplikowaną instalację i posiada duże opory) w Airpack jest zastosowany wymiennik Recair Ultimate o powierzchni 36 m2. Zużycie energii w AirPack Home 400v - 278 m³/h (100 Pa) – 78W, natomiast sugerując się wartością JPM w AirPack 4 wartości zużycia energii powinna być mniejsza ale niestety producent nie podaje tych danych dla tej wersji rekuperatora. w reQnet jest wymiennik o pow. 35m2 (nie potrafię znaleźć jaka firma produkuje ich wymiennik). Zużycie energii w reQ V.400 HRV 250 m³/h (100 Pa) - 74 W. Tak więc jeśli chodzi o model 400 to wg. mnie zużycie energii jest na porównywalnym poziomie. Szkoda jedynie że reQnet z wymiennikiem entalpicznym nie spełnia wymagań programu czystego powietrza wówczas wybór byłby dużo łatwiejszy.
  8. A skąd ta pewność że reQnet podaje rzeczywiste dane?
  9. Czy ktoś się orientuje czy powstanie AirPack4 w wersji 400V?
  10. Ad. 1 Zastanawiałbym się nad firmą Panasonic lub Daikin w szczególności zwróciłbym uwagę aby w pompie ciepła był czynnik R32. Ponadto zmieniłbym wentylację grawitacyjną na mechaniczną. Ad. 2 Rezygnując ze sterowania góra dół, zaoszczędzisz na instalacji nie wchodząc w dodatkowe koszty typu bufor, zestawy pompowe z mieszaczem czy w sprzęgło, lepiej tą kasę wydać na wentylację mechaniczną. Musisz wiedzieć że w przypadku dwóch osobnych stref grzewczych na jedną strefę idzie wyższy parametr wody a na drugi idzie maksymalnie taki sam jak na pierwszej lub niższy. Wydaje mi się że najprostszy układ to taki, gdy sama pompa obiegowa z pompy ciepła zadba o przepływ w całej podłogówce. Natomiast jeżeli chodzi o sterowanie to jednostka zewnętrzna ma wbudowany czujnik i najczęściej sterujesz krzywą grzewczą. Pętle w podłogówce możesz sobie wyregulować na rotametrach o ile niema potrzeby ciągłej regulacji temperatury w pomieszczeniach a jeżeli zależy Ci na regulacji np. dwóch pomieszczeniach to można na tych pętlach zabudować siłowniki. Pamiętaj, że nie możesz instalować siłowników na wszystkich pętlach bo musisz mieć zachowany minimalny przepływ wody w pompie ciepła w przeciwnym razie wymagany jest bufor. Ponadto wylewki cementowo-piaskowe (jeżeli takie masz bo nie napisałeś jakie są) maja dużą bezwładność i żądaną temperaturę w pomieszczeniu trzeba ustawić z odpowiednim wyprzedzeniem. Ad 3. W prostym układzie wystarczy sama pompa ciepła z wbudowanym zbiornikiem CWU, naczynie przeponowe do CWU i może pompa do cyrkulacji CWU, armaturę powinien hydraulik zabudować zgodnie ze schematami/wytycznymi producenta, warto też mieć separator powietrza i cząstek stałych jeżeli pompa ciepła niema tego w wyposażeniu. Jeżeli gdzieś coś źle opisałem inni na forum uzupełnią/poprawią.
  11. Jeżeli chcesz oryginalny sterownik Daikina – Madoka to musisz ciągnąć kabel, a jak z innymi sterownikami pompa ciepła działa tego nie wiem może ktoś się wypowie. Jeżeli chodzi o chodzi o podłączenie pompy cyrkulacyjnej to dowiedziałem się, że serowanie pompą cyrkulacyjną działa na zasadzie wprowadzenia 4 zdarzeń tj., Włącz –wyłącz oraz Włącz . Najlepiej jak się wypowie ktoś kot ma podłączoną cyrkulację do pompy ciepła.
  12. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Rozdział 6. Wentylacja i klimatyzacja § 147. Zasady instalowania wentylacji i klimatyzacji pkt 2: Wentylację mechaniczną lub grawitacyjną należy zapewnić w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien, a także w innych pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza. Wobec powyższego jeżeli w projekcie masz wentylację mechaniczną a chcesz z niej zrezygnować to czeka cię przeprojektowanie domu pod kątem kominów wentylacyjnych. Nie napisałeś na jakim etapie jesteś ale wiadomo należy je później wybudować. Bez wykonania jakiejkolwiek wentylacji kominiarz nie podpisze Ci protokołu z przeglądu, który jest obowiązkowy podczas składania zawiadomienia o zakończeniu budowy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Sam sobie musisz przeliczyć co jest dla Ciebie tańsze ale jak wykonasz wentylację mechaniczną we własnym zakresie to przypuszczam że cenowo wyjdzie porównywalnie co grawitacyjna a komfort nieporównywalny.
  13. Zbiornik posiada dwie wężownice , może problem jest mała powierzchnia wymiany ciepła.
  14. Chyba żeby pokombinować w ten sposób aby 2-3 pętle były ciągle otwarte aby zapewnić minimalny przepływ wody. Dzięki temu gdy siłowniki zamkną pozostałe pętle pompa nadal będzie chodziła i nie będzie błędów z przepływem. Albo odłączyć siłowniki i grzać jak inni.
  15. To może przy wyborze pompy ciepła należy głowie patrzeć na to jaką modulację posiada pompa, tak aby jak najmniej taktowała przy temperaturach powyżej 0. Producenci powinni się chwalić w swoich broszurach, jaką modulację posiada ich produkt.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...