Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Karwos00

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    75
  • Rejestracja

O Karwos00

  • Urodziny 12.06.1981

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    podlaskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Karwos00's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Podpytam w temacie bo jest dość podobny. W projekcie mam małą piwniczkę pod schodami - ok 190x290. Do niej prowadzą schody żel-bet 5 stopni. W projekcie jest by ściany narażone na parcie gruntu zbroić w spoinach poziomych. Wykonawca bloczki betonowe klei na klej (kier bud nie ma zastrzeżeń) W związku z tym nie ma też zbrojenia poziomego w ścianach tej piwniczki. Warstw bloczków jest 8 - na to idzie wieniec ok 24*23 cm.(w projekcie był 24x16). Czy takie wykonanie jest zgodne ze sztuką. Dostałem wiele informacji na ten temat - że jeżeli nie ma zbrojenia to wystarczą słupy co 3metry wypuszczone z ławy. U mnie są 2 słupy między którymi jest wieniec z którego wychodzą schody do schowka i po drugiej stronie schody na poddasze użytkowe. Cały fundament będzie zasypany i zagęszczony - poza tą jedną piwniczką. Czy parcie gruntu na takiej powierzchni może zaszkodzić tak krótkim ściankom - szczególnie że 3 z nich wychodzą ze słupów, na górze jest większy wieniec niż w projekcie, 1 ze ścian będzie oparta o schody żelbet, a ściana zewnętrzna to 190cm. Zasyp będzie poniżej wieńca Czyli sama ściana będzie zasypana na ok 1m.
  2. Z ciekawości - czy ktoś próbował zabudować jednostkę zewnętrzną = tzn nie szczelnie - ale jakaś mała zabudowa wygłuszająca może by się sprawdziła?
  3. Dzięki za rozszerzenie odpowiedzi i argumenty. Takie do mnie przemawiają. Co do gazu - siostra ma od 6 lat w nowym domu i nie zamieni na nic innego. rachunek za prąd roczny to 2000 za CWU i CO. Mają tylko kaloryfery. Kominek z rozprowadzeniem na górę - ale likwidują bo może 10 razy użyli przez 6 lat. Jak widać każdy chwali swoje i na pewno jest w tym racja - i gaz i pompa i nawet pelet jest dobry. O elektryce nie myślałem ale widząc opinie innych to też jakaś alternatywa. Najbardziej jednak skłaniam się w stronę pompy ciepła. Rekuperacji nie planowałem.C odo fotowoltaiki - nie jest to dla mnie żaden priorytet. Co Do pompy ciepła - rodzice w gminie mogą sobie założyć z dopłatą gminy 85% - pompy z gruntowym wymiennikiem 2x100 - koszt to ok 15000zl. Gdyby u mnie tak było - bym się nie zastanawiał. Jednak oglądając jak działają te nowe pompy powietrzne i że sprawdzają się do -25 - coraz bardziej mi się to podoba. Oczywiście byłoby to jedyne źródło ciepła. Z kominka zrezygnowałem. Podpowiedz proszę jako użytkownik - jak jest z głośnością jednostki zewnętrznej. Filmy na YT tego nie oddadzą. Czy jest to hałas który się raczej ignoruje czy może z czasem denerwuje?
  4. Gdybym miał tam gaz.... Sprawy inaczej by się potoczyły
  5. Wcześniej wklejono link pompy ciepła panasonic 9kW nie jest w pełni funkconalnym urządzeniem - Do CWU - opcja, dodatkowe sprawy - opcja - oczywiście za dopłatą. Prędzej Model T-cap 9kw 3 fazy bądź podobna - ceny od 23-32 tyś w zależności od opcji. ARTURT72 - dzięki za "podpowiedzi" ale ciągłe wytykanie ludziom bezmyślności jest dość..... bezmyślne. Uważasz że nie liczyłem i nie widziałem cen w internecie? Wiele rzeczy zrobiłem taniej niż inni z takim samym skutkiem - chociażby projekt. Ale to nie znaczy że kupno okrojonego modelu za 17000 by potem go rozbudować jest szczytem oszczędności. Likwidacja komina - nie jest to zbyt droga zabawa w stosunku do całej budowy a może się okazać że jednak komin kiedyś się przyda - a budowa potem na zewnątrz jest średnim pomysłem. Poza tym po drugiej stronie komina jest pokój - może przyjdzie komuś ochota postawić tam kominek. Jeżeli ktoś chce udzielać rad to chwała mu za to - ale niech to będą rady poparte doświadczeniem - nie zawsze zrobienie czegoś najtaniej jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki za informacje - skłaniam się rzeczywiście do ogrzewania w 100% podłogowego - z praktyki wiem że im coś jest mniej skomplikowane tym działa dłużej i lepiej. Cały czas chodzi mi po głowie PC woda/powietrze do CWU i CO i do tego panele fotowoltaiczne (niestety połacie dachu patrzą na wschód i zachód - no może tak trochę południowy wschód i północny zachód). Oczywiście na to jest jeszcze czas i będzie o czym myśleć, ale wydaje mi się, że ogrzewanie jest chyba jednym z najważniejszych rzeczy do przemyślenia - po uruchomieniu będzie działało ciągle aż do śmierci. PC powietrzne poza okresem zimowym działa praktycznie bez grzałek - a do ogrzania CWU wystarczą cykle w taryfie nocnej. Obawiam się jedynie zimy gdy się okaże że pompa działa praktycznie na samych grzałkach - wiem oczywiście, że Ci którzy mają PC powietrzne nie narzekają i 20-22 st w domu mają. Sam używam prądu w G12W w mieszkaniu - wielu mówiło że to się nie opłaca i to jest dobre tylko w domach grzanych na prąd - ale okazuje się, że rachunek spadł, dodatkowo w garażu też G12W i samochód z 24kw bateriami ładuje się praktycznie za 8zł.
  6. Z kominka zrezygnowałem po doświadczeniach siostry i ogólnie własnych przemyśleniach - odpala się go raz od wielkiego dzwonu i rok stoi nie używany. Wolę grile i ogniska niż kominki
  7. Gaz też bym wolał - gdyby był w rurze to bym się nawet nad PC nie zastanawiał. Pompa powietrzna - północno wschodnia polska i temperatury poniżej -5 (aktualnie -13) na pewno sprawdza się gorzej niż np w poznaniu. Ale oczywiście i taką opcję brałem pod uwagę - tylko czy w takim przypadku nie rezygnować z komina i zostawić go na wszelki wypadek.
  8. No chyba nie do końca Cię rozumiem. 2 odwierty po 100m - wykonam za ok 10 000zł Do tego pompa ok 30 000 Razem 40 000. (pisząc 50-60 - zakładałem droższe odwierty - ale zmam firmę która robi za 40zł/1mb. Pompa musi być markowa Nibe Viesman itp - inne nawet za 10000 - za 4-5lat może się okazać że nie ma kto tego serwisować. Za piec na pelet zapłacę 10 000. Zakładając że na pompę wydam 40 000 - dołożyć muszę 30 000, ale zakładając że nie wykonam kominu - koszt różny to różnica trochę się zmniejsza. Oczywiście ja jestem bardzo na Tak dla PC ale chciałbym mieć przynajmniej w łazience grzejniki oprócz - tego właśnie znajomemu brakuje a używa PC od 4 lat. W życiu by jej nie zamienił na nic innego - ale 2 grzejniki by chciał mieć.
  9. Wywołałem małą burzę. Jeszcze nie zacząłem budowy ale rzeczywiście początkowo myślałem o pompie ciepła - jednak 50-60tys to spory wydatek w porównaniu do innego "pieca". Jednakże wszystko jest na etapie obmyślania - co prawda rezygnacja z komina na pewno obniży koszty - jednak rezygnując z niego potem ciężko cofnąć się i komin wybudować. . Znajomy ma pompę + 2x100m w pionie i twierdzi, ze jest to najlepsze co mógł zrobić. Dom będzie Ytonga 24+ 20cm styro. Coś w stylu Kendra XS2M - ale bez lukarny. Jest o czym myśleć... Proszę tylko podpowiedzieć - czy mając Pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym (raczej powietrzna się nie sprawdzi na północnym wschodzie) + podłogówka - może dołożyć np 2 grzejniki w łazience - czy taka temperatura nie będzie za niska - co prawda nawet 35-39st już wystarczy by wysuszyć ręcznik.
  10. Dzięki za podpowiedzi na co zwrócić uwagę. Dom budowany będzie z Ytonga 24cm + 20cm styropian. Wstępnie dla celów projektowych źródło ciepła to Piec na Pelet. Ale zanim wszystko się rozkręci zbieram informacje o innych rozwiązaniach. Temat jest obszerny i dość skomplikowany jeżeli wchodzi w grę mieszanie źródeł. Co do gazu - niestety nie ma. Skłaniałem się wcześniej do peletu + podłogówka + grzejniki. podłogówka z powrotu z grzejników. Ale dopóki coś nie jest skończone można się pokusić o kombinacje.
  11. Witam Mam już pozwolenie na budowę. Na parterze wg projektu jest ogrzewanie podłogowe + 1 pokój tylko z kaloryferem (9,49m2 - projektant twierdził, że pokój z meblami i kanapą może być za mały po przykryciu podłogi na prawidłowe ogrzewanie podłogowe. + Grzejnik dodatkowy w łazience oprócz podłogówki. Na piętrze podłogówka w łazience - reszta kaloryfery. Ostatnio porozmawiałem sobie ze znajomymi - jeden z nich ma wszędzie podłogówkę - tylko. Do tego pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym pionowym 2x100m - od 4 lat - twierdzi, że jedyne grzejniki jakie są potrzebne to te w łazienkach do suszenia. Całą zimę jest ciepło i w zupełności wszystko wystarcza na potrzeby domu. Rachunek za prąd zużyty przez pompę ciepła (tylko pompę ) to 1800zł w 1 roku + 2000zł w drugim roku. W kolejnych nie mierzył bo wiedział już co i jak. Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie - czy jednak robić mieszane ogrzewanie czy przerzucić się w całości na podłogówkę Dzięki za podpowiedzi. Dom podobny do Kendry 2m (garaż 2-stanowiskowy)
  12. Dokładnie nie pamiętam - ale na pewno było to zasilanie docelowe. Możliwe że budynek mieszkalny.
  13. Żeby doprecyzować. Dostałem warunki przyłączenia na 14kW. Opłaciłem fakturę. Teraz w PGE mówią mi, że jak nie chcę jeszcze prądu to nie podpisuję żadnej umowy. A jak chcę to wypełniam im: Oświadczenie wykonawcy - że instalację elektryczną i ochronną oraz układ pomiarowo - rozliczeniowy .... wykonałem zgodnie z normami itp - to wypełnia elektryk. Ale co to dokładnie jest - tzn że jeszcze biorę elektryka i on mi wszystko w skrzynce robi?? Całą tablicę - bezpieczniki itp? I jak to będę miał to co z tym zrobić?? Iść i złożyć wniosek o g11 mimo że na działce nie ma niczego ?? garażu, domu itp? Pusta działka?? We wniosku wpisać gospodarstwo domowe i to wszystko. Żądać odpowiedzi na piśmie?? A jak nie przyjmą wniosku? Powiedzą że musi być budynek itp? Czy mogę ich skłonić do przyjęcia wniosku ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...