Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jeep

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    63
  • Rejestracja

O Jeep

  • Urodziny 01.01.1990

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Jeep's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Jak się dowiedziałem falownik do pompy jednofazowej to już droższa sprawa. Zostaje chyba sterownik IBO IVR-02M. Miał ktoś z tym styczność?
  2. Za Twoją radą postanowiłem jednak pójść w stronę stabilizacji ciśnienia na poziomie pompy. Dzwoniłem do IBO i zaproponowali coś o czym nie pomyślałem. Nie trzeba kupować pompy elektronicznej. Wystarczy do standardowej pompy dokupić falownik - dedykowany do pomp, który ma wbudowany czujnik ciśnienia (np IVR02M) lub uniwersalny, programowalny (np, EURA E800). Pierwszy jest prosty w obsłudze - wystarczy ustawić wymagane ciśnienie. Za to drugi ma możliwość sterowania protokołem MODBUS - nawadnianiem będzie sterował system Grenton więc np do linii kroplującej mógłbym zmienić ciśnienie bez zakładania reduktora ciśnienia. Ma ktoś doświadczenie z takimi falownikami i mógłby coś doradzić?
  3. Wielkie dzięki. Bardzo konkretna odpowiedź. Generalnie mam miejsce na hydrofor. Tzn musiałbym po prostu zrobić zabudowę studni. Miałem nadzieje że jeżeli dobiorę pompe która na powierzchni osiąga maksymalnie ok 4,5/5bar to bezpiecznie będę mógł korzystać ze sterownika pompy pomijając hydrofor. Chyba pompa nie wytworzy większego ciśnienia niż wynika z charakterystyki dla danej wysokości podnoszenia? Ciekawe jak by się zachował taki układ jeżeli z powiedzmy 80'l/min zużywałby tylko połowę. Trzeba by się pobawić z manometrem oraz zwykłym zaworem i przetestować. Odczytać ciśnienie z zależności od przepływu jaki ustawimy na zaworze. Jeżeli chodzi o reduktor ciśnienia to chyba nie można go stosować przed sterownikiem pompy, ale to musialbym doczytać. Pompy elektroniczne to ciekawe rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę koszty wolałbym chyba zrobić zabudowę studni. Jakiej wielkości hydrofor byłby odpowiedni? 300l Jakie przepływy planować na sekcje żeby było optymalnie (średnice rur, elektrozawory)? Powiedzmy 100l to za dużo. 50? 60?
  4. Pompa będzie musiała pracować ciągle. Nie planuję układu zbiornikiem tylko ze sterownikiem do pomp typu BRIO. Mniej wiecej jestem w stanie oszacować jakie powinno być ciśnienie dla nawadniania - myślę, że ok 4.5 bar będzie ok. Dla linii kroplującej pójdzie reduktor. Tylko co z wydajnością? Projekt powinien zakładać 10% mniejszy wydatek na sekcji niż mamy na zasilaniu ale co się stanie jeżeli wydajność będzie większa? Ciśnienie będzie wzrastać do maksymalnego wynikającego z charakterystyki pompy?
  5. Chodziło mi bardziej o wydajność źródła zasilającego nawadnianie (od tego większość ludzi zaczyna projekt, tak samo mówią wszystkie poradniki). Wydajność studni jest zmierzona (+150l/min) i oczywiście pompa nie może być większa. Co znaczy dobrać pompe pod projekt? Największą jaka jest żeby było jak najmniej sekcji? Teorytycznie mógłbym wsadzić pompę która mi da odpowiednie ciśnienie (odpowiednie tzn jakie?) przy 150l/min i pół działki zrobić na jednej sekcji ale tak się chyba nie robi? Elektrozawory żeby były w rozsądnej cenie muszą być 1'' - takiej ilości wody nie przepuszczą. Istnieją jakieś optymalnie parametry na wejściu do systemu nawadniania?
  6. Napisałem że mi się wydaje dlatego że wydajność ciężko jest zmierzyć co do litra/min. Wydajność sprawdzałem najprostszą metodą - wiadrem. Ciśnienie też orienracyjnie właśnie z wykresu charakterystyki pompy i głębokości zanurzenia. 9 - 1.3 (głębokość) - ok 0,2 - 0,7 na straty. Zaopatrzę się w manometr i sprawdzę dokładnie ale nie sądzę żeby była aż taka wielka różnica. Właśnie tego nie za bardzo rozumiem. Wszędzie jest napisane, że pierwszym krokiem jest pomiar źródła wody. Dlatego chciałem najpierw dobrać pompe tak, żeby mniej więcej spełniała wymagania, zmierzyć dokładnie jakie mam ciśnienie i wydajność na kolektorze i wg tego zaplanować sekcje nawadniania. W jaki sposób zrobić to odwrotnie?
  7. Witam, Pytanie odnosnie pompy głębinowej (35m, lustro na 6m, zanużona na 13m). Na start wrzuciłem taką co ma parametry 105l / 90m. Realnie wydaje mi się ze mam na powierzchni ok 85l i 7/7.5 bar. Nie chcę zakopywać zbiorników tylko puścić bezpośrednio wodę na zraszacze przez sterownik (taki jak opisany w tym wątku). Czy taka pompa nie jest za duża? Myślałem żeby zamienić na taką co daje 105l / 63m. Wtedy realnie wyszło by te 4.5 bar i jakieś 80l. Chyba nie ma sensu dawać na tą pompe reduktora ciśnienia. Myślicie że wystarczy na sensowne zaprojektowanie sekcji (ogród 1500m, 1000m trawy)? Przepływ 80l przy takim ciśnieniu nie będzie za duży?
  8. Dzięki za pomoc. Wątek budowy wraz ze zdjęciami to dobra porcja wiedzy. Drzwiczki narożne super opcja Ale dla mnie raczej zbyt skomplikowana. Kratki raczej wykluczam. Mimo że z żaluzją - miało być bez kratek
  9. Nie miałem ich jeszcze w ręku. Myślałem że w całości są z metalu. Dzięki. Masz może jakieś foto? Na stronie Piotra nie znalazłem żadnej zabudowy z czarnego łupka (chociaż też nie do końca wiem jak wygląda ) Druga opcja to maskownica uniwersalna. Wyciąć otwór w płycie i dopasować wycięty kawałek z zamontowanymi magnesami. Tutaj raczej plastiku nie ma (poza uchwytem, który można zmienić)
  10. Plan na ten moment taki jak na zdjęciu. Trzeba będzie pokombinować z osadzeniem ze względu na grubość żeby się licowało ale to raczej nie problem. Ktoś próbował takiego rozwiązania?
  11. Macie jakiś dobry patent na zrobienie rewizji w płytach KW? Metalowe drzwiczki średnio mi się uśmiechają. Może jakaś ramka i w to wkładana wycięta płyta KW? Widziałem też gotowe rewizje za ok 300/400 pln ale nie wiem czy jest sens się w to pakować - potrzebuję 2 sztuki.
  12. Dzięki za odpowiedź. Gdzie masz założoną pompę? Przy rozdzielaczu?
  13. Wszystko zostało sprawdzone. Rury nie są nigdzie załamane. Rozpaliłem i wydaje się, że wszędzie ciepła woda dochodzi. Cały czas pozostaje problem małego przepływu. Żeby grzać w miarę niską temperaturą wypadałoby mieć przepływy 1-1,5l/m. W tym momencie nie ma takiej możliwości. Instalator chce zakładać jeszcze większą pompę - 32/100. Ktoś chyba coś spier***** skoro żeby osiągnąć w miarę rozsądne przepływy (1,5l/m) trzeba żeby pompa 32-100 chodziła na maksymalnych obrotach. Macie jeszcze jakieś pomysły? Rozdzielacze są 15+8 obwodów... może tu jest problem?
  14. Kontynuacja problemu. Pomiędzy sprzęgłem a rozdzielaczem woda płynie swobodnie. Możliwe że po prostu średnica rurek ogrzewania podłogowego jest zbyt mała? PEX 16mm? Pompa która ma max 160l/m na najwyższym biegu daje na rozdzielaczach 1l/m... Średnio uśmiecha mi się zakładać pompę 32/100 albo jeszcze większą...
  15. Rotametry sprawdzone, część wymieniana dla pewności. Dla pewności zostały również usunięte wszystkie zawory (zwrotny, mieszający). Zostało sprzęgło - pompa - rozdzielacz - sprzęgło. Być może będzie grzać - ale pompa raczej by musiała chodzić na pełnych obrotach (130W). Jeżeli uda się zrobić 2l/m to będę spał spokojnie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...