
rafi22
Użytkownicy-
Liczba zawartości
43 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez rafi22
-
Dziękuje bardzo Mareks77 za wyjaśnienia. W takim razie odpuszczę sobie ten temat zmiany sterowania.
-
Witam. Mam jeszcze pytanie do mojego systemu ogrzewania podłogowego, czy w moim przypadku da się zmienić system sterowania, tak aby każda pętla (każde pomieszczenie) grzało osobno do ustalonej temperatury? Jak można dużo to byłyby koszty? Pamiętam jak kiedyś wynajmowałem mieszkanie, gdzie każdy pokój miał osobny sterownik w ścianie i ustalało się indywidualnie temperaturę. Tylko czy u mnie można skoro mam osoby sterownik na piecu (chyba) IMMERGAS RADIO TYBOX 137+
-
Mareks77, czyli wg Ciebie jest poprawnie zamontowana kapilara? Czy w takim razie ja musze coś zmieniać w moim całym systemie ogrzewania???
-
Ogólnie to bardzo żałuje, że tego nie sprawdziłem przed kupnem (podczas budowy przez developera). Bardzo żałuje, że nie mam na piętrze w pokojach ogrzewania podłogowego i wtedy aby było sterowania każdego pokoju osobno (z temperaturą). Kiedyś jak będę robił remont, to wyrzucę grzejniki i znajdę fachowca który to "dobrze" zrobi.
-
Taki domek kupiłem od developera. Jeżeli to jest źle zamontowane, to szkoda słów na takich fachowców. Czyli mam rozumieć, że obecnie woda w ogrzewaniu podłogowym (zasilanie) to temperatura jaka jest na piecu? Jeżeli wystarczy tą miedziana rurkę zamontować do listwy na zasilaniu, to ok sam sobie poradzę.
-
Sorry zielony jestem w tych tematach. Pracuje w delegacji, żona sprawdziła. Wynika, że ta miedziana rurka jest zamocowana do dolnej listwy. Tak powinno być???
-
Kompletnie nie wiem o co pytasz?
-
Ok, dziękuje bardzo za pomoc i wyjaśnienia. Posprawdzam sobie odczyty gazu, przy tym różnym ustawieniu temperatury pieca.
-
Dziękuje Ci za konkretne odpowiedzi. W załączeniu zdjęcie jak wygląda mój system ogrzewania. Czyli: - musze zwiększyć przepływ wody przez rotametry (nie wiem jak to się robi, nigdy tego nie robiłem - poszukam w necie filmiki) - a ile powinna wynosić temperatura na powrocie, jeżeli piec na 40st a zawór na 38st? - mam jakiś zawór (na zdjęciu) - jest na ok. 38st, czy to jest RTL?
-
Wiesz, ja w tych tematach jestem zielony. Dużo rzeczy nie rozumiem w tych kwestiach. Nie wiem jak narysować taką instalację, jedynie mogę zrobić zdjęcia instalacji rozprowadzenia ogrzewania (to co jest w skrzynce).
-
Witam. Chciałem się Was zapytać o prawidłowe ustawienie ogrzewania podłogowego i grzejników. Mam domek jednorodzinny (parter, pierwsze piętro i poddasze nieużytkowanie - nie ogrzewane). Na parterze ogrzewanie podłogowe, na piętrze ogrzewanie podłogowe tylko w łazience reszta grzejniki. Jak powinienem ustawić odpowiednie temperatury: 1. na piecu -jak ustawiam 35st to grzejniki są zimne -jak 40st to lekko już grzeją 2. na zaworze ogrzewania podłogowego teraz jest 38stopni (on się nazywa RTL?) 3. sprawdziłem na powrocie mam 22stopnie 4. regulator pokojowy (sterujący piecem ACV) ustawiam na 21-21,5 w dzień, w nocy mniej 5. sprawdziłem zużycie gazu zimą i mam przez 5miesiecy średnio 8,1m3 gazu (tylko mam gaz od GEN Energia - nie wiem jaki) Powiedzcie mi, jak prawidłowo ustawić temperatury: na piecu i zaworze RTL, aby optymalnie spalić gaz. Bardzo żałuje, że nie mam wszędzie podłogówki.
-
rekuperator ścienny pytania
rafi22 odpowiedział rafi22 → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Ja kupiłem gotowy domek od developera kilka lat temu, gdzie rekuperacja była dodawana jako gratis przy podpisywaniu umowy. Dopiero w trakcie wykańczania domku zastanawialiśmy się dlaczego nie ma wentylacji w tej małej łazience (wszystkie inne pomieszczenia mają). Z firmą od wykańczania domu zrobiliśmy dodatkową rurę na zewnątrz domku. Inaczej po wizycie kogoś w łazience zostaje "zapach". Zamontowałem kartkę wentylacyjną ale szukam innej kratki aby zamykać szczelnie wentylację (aby działała tylko podczas wizyty kogoś w łazience). Nie mogę takiej znaleźć. Dlatego przez chwilę pomyślałem o rekuperatorze ściennym, tylko ta rura jest łamana. -
rekuperator ścienny pytania
rafi22 odpowiedział rafi22 → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
A mogę zapytać dlaczego rekuperatory ścienne to "szmelc"? Ok w takim razie, ja u siebie nie będę montował żadnego rekuperatora ściennego, tylko zostawię kratkę wentylacyjną w łazience (chodź żona narzeka, że w tej łazience wtedy jest zimno - bo to jest łazienka na parterze dla "gości"). Natomiast teściowi powiem, aby poszedł w swoim budowanym domu w normalna rekuperacje, tylko nie wiem jakiej firmy. -
Witam. Dowiedziałem się dopiero ostatnio, że jest coś takiego jak rekuperator ścienny. I mam do Was pytanie (dla mnie i teściu który buduje nowy dom) 1. czy można zastosować rekuperator ścienny zamiast wentylacji w jednym pomieszczeniu (mała łazienka), gdzie rura jest łamana? Ma rekuperację w całym domku (piętrowym), ale w tym jednym pomieszczeniu nie miałem żadnej wentylacji (nikt nie przewidział rekuperacji). Została dorobiona wentylacja grawitacyjna. Chciałem ją zamienić na rekuperator ścienny, tylko czy są jakieś który umożliwia w rurach łamanych. Nigdzie nie znalazłem takiego rozwiązania. 2. teściu zastanawia się nad montażem właśnie rekuperatorów ścienny. Nie za bardzo ma miejsce na tradycyjne. Czy takie rozwiązanie jest polecane? Które rekuperatory są dobre z niskim poziomem hałasu?
-
Ok, dzięki za podpowiedź z tą hydroizolacją ze szlamu. Na szczęście mam chyba 7cm luzu i wejdą mi legary 4cm i płyty kompozytowe (grubość ok. 2,2cm) Mimo wszystko zastanawiam się też nad płytami granitowymi na podstawkach, też bezpośrednio na tych starych płytkach.
-
Robiła to firma, która wykończała cały dom. W domu wszystkie płytki są ułożone super, nic się nie dzieje. Wiem że ta firma wykonuje ogromną ilość płytek Problem mam tylko z tarasem i kilka pionowych płytek na balkonie. Zastanawiam się nad deskami kompozytowymi ale: - jakie są dobre, polecane firmy? Tu na forum czytałem o Lenta - musi być kucie płytek, układanie papy a później stelaż i deski kompozytowe?
-
Biorę pod uwagę skucie, ale ten beton stemplowany mi się nie podoba (wizualnie). Tak więc, nadal nie wiem co robić.
-
Witam. Mam pytanie doświadczonych osób, bo nie wiem co robić teraz z tarasem. Kilka lat temu firma od wykończenia domu, wykonała mi taras - płytki (jak na zdjęciu). Niestety mam problem ponieważ: kilka płytek delikatnie "chodzi", fugi w wielu miejscach już nie ma i wydobywa się biały roztwór. Nie wiem co teraz robić, czy: 1. próbować naprawiać płytki - kucie i układanie na nowo? 2. układać panele kompozytowe - przy tym rozwiązaniu czy można stelaż układać bezpośrednio na takich płytkach? - czy należało by wtedy skuć płytki i zostawić warstwę betonu (która jest pod płytkami) 3. czy ułożyć płyty tarasowe granitowe - zastanawiam się czy w tym przypadku płytki płomieniowane czy nie - ze względu na próg mogę się podnieś max. ok. 6cm, to w tym przypadku jak wyglądałoby układanie, na czym? - konieczne byłoby skucie płytek? - jaka grubość płytek? - czy z takich płytek można zmyć zabrudzenia (np. po grilu)? 4. drewno - zastanawiałem się czy drewno układać, ale jak zobaczyłem po 3latach drewno egzotyczne (które było co roku pielęgnowane) jak teraz wygląda, to mi się ode chciało takiego rozwiązania - na pewno drewna nie biorę pod uwagę Taras ma ok 35,0m2, firma wykonująca prace przyznała się kiedyś, że podczas układanie płytek spadł mały deszcze - nie wiem czy miał wpływ. Poradźcie mi co ma robić, bo nie mam doświadczenia w tych sprawach. Taras jest niezadaszony (chodź chciałbym zadaszenie - ale ze względu na koszty, nie teraz), jest bardzo nasłoneczniony.
-
Witam. Mam pytania do doświadczonych osób. Posiadam rekuperator Zehnder ComfoAir 200. Kupiłem kilka lat temu, gotowy domek (100m2) od developera z tym rekuperatorem. I teraz mam pytania: 1. czy na obecne czasy to w miarę przyzwoity rekuperator czy należałby zaplanować wkrótce wymianę? Generalnie nic się nie dzieje z tym rekuperatorem, natomiast sąsiedzi mówili mi, że wyłączają go często bo "wychładza" za bardzo dom. 2. ponieważ mam niskie poziomy wilgotności w domu (20-40%) to czy można teraz zamontować do niego wymiennik entalpiczny do niego? A może to nie ma sensu z tym rekuperatorem i trzeba nowy? 3. czy jak należało by zmienić rekuperator wystarczy samo urządzenie i reszta zostaje? 4,. czytałem że nowe rekuperatory mają: - jonizatory - czujnik stężenia CO2 Czy to są warte dodatki? Tak więc generalnie jakie są Wasze przemyślenia, powinienem planować zmianę czy nie warto skoro działa? Jeżeli zmiana co konkretnie (firma/modele) proponujecie? Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.
-
Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.
rafi22 odpowiedział Kolores → na topic → Fotowoltaika i magazyny energii
Czyli rozumiem, że oferowane panele są z grubsza jednakowe i nie muszę sie tym przejmować jaki kupię. Natomiast ważny jest falownik. Z tego co widziałem, polecane są produkty Huawei. Na razie dostałem ofertę z falownikiem Sofar KTL lub hybrydowym z możliwością zmiany na Fronius lub Huawei (ale bez podanej ceny dopłaty). Dopiero wchodzę w temat paneli i "uczę" się tego tematu. Zmartwiło mnie, że nie wiadomo jak z dopłatami będzie (dotacja mój prąd).- 21 187 odpowiedzi
-
- fotowoltaika
- panele fotowoltaiczne
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.
rafi22 odpowiedział Kolores → na topic → Fotowoltaika i magazyny energii
Ok, dzięki za odpowiedź. Tak jak sprawdziłem na szybko, jeden pełny rok tyle zapłaciłem za gaz (zaliczki i rozliczenie). Nie pamiętam teraz który okres (12miesięcy) przeanalizowałem. Zrobiłem sobie tabelę i wychodzi mi średnio 4,5m3 gazu/dzień (po analizie ponad dwóch lata zamieszkania). W okresie letnim ok. 1m3 gazu na grzanie tylko wody, zimą ok 8-9m3/dzień (dostawca gazu GEN Energia - jakiś inny tu jest gaz). Czyli reasumując warto mimo wszystko brać panele + zakładać klimatyzatory. Mam jeszcze pytanie, na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru paneli i sprzętu? Polecacie jakiś konkretne firmy dostawców sprzętu (panele, falowniki)?- 21 187 odpowiedzi
-
- fotowoltaika
- panele fotowoltaiczne
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.
rafi22 odpowiedział Kolores → na topic → Fotowoltaika i magazyny energii
Witam. Zastanawiam się czy w obecnym czasie warto zakładać panele fotowoltaiczne? Mam domek piętrowy ok. 95m2, trzy osoby, miesięczne zużycie prądu 20-250zł, roczne zużycie ok 2800kWh. Czy warto w to jednak wchodzić? Do ogrzewania domku mam piec gazowy roczne zużycie gazu 4tys zł. Czy może zastosować panele + klimatyzatory do grzania? Czy ktoś może mi szczegółowo doradzić. Powiem szczerze, że nie wiem teraz jak obecnie się rozlicza z prądu po zamontowaniu paneli.- 21 187 odpowiedzi
-
- fotowoltaika
- panele fotowoltaiczne
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam. Mam w domku jednorodzinnym piętrowym na dole małe WC, w której pierwotnie (wg projektu) nie było wentylacji. Podczas wykończania ekipa wykonała dodatkowy przewód i zamontowała kratkę wentylacją mechaniczną, która miała za zadanie tylko "odświeżyć pomieszczenie". Niestety zimą w pomieszczeniu wieje chłodem. Jaki jest sposób aby ograniczyć ilość zimnego powietrza w tym WC? Należy wymienić kartkę na taką z mechanicznymi żaluzjami? (bo takie kartki znalazłem w necie). Czy jest inny lepszy sposób?
-
To jak mam ustawić ogrzewanie? Na piecu mam teraz 35st, zmienić na więcej (ile)? Zauważyłem że przy sterowaniu podłogowym jest termostat ustawiony na ok. 35st.
-
Ale to jest jedyne rozwiązanie? Ogrzewanie podłogowe oprócz temperatury na piecu, można sterować tymi zaworami określając ile litrów wody na minutę przepływa. A grzejniki tradycyjne tylko temperaturą na piecu? Jak sprawdzić jakie typ grzejników się posiada?