Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kinderch

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    40
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kinderch

  1. https://www.instagram.com/178m2/ Tutaj wrzucam czasami zdjęcia z budowy tego domu.
  2. Fundament od zewnątrz. Od podłogi będzie styropian 20 cm na chudziaku, pod ogrzewaniem podłogowym.
  3. Fundament jest ocieplony 20 cm, ściany też. Od podłogi będzie również 20 cm. Nie wydaje mi się, żeby wpływało to negatywnie, bo z każdej strony będzie styropian.
  4. Ja mam chudziaka poniżej ściany fundamentowej 10 cm. Styropianu będzie 20 cm więc rurki i tak będą 10 cm powyżej ściany fundamentowej.
  5. A czemu nie można obniżyć chudziaka poniżej ściany fundamentowej?
  6. Dzisiaj patrzyłem na pustaki i wydaje się, że się nic nie stało. Do tego wylany jest strop więc od góry są już chronione. Beton na strop podgrzewany i z dodatkami na mróz. Najbliższe 5/6 dni między 3 a 6 stopni zarówno w nocy i dzień. Fachowcy z betoniarni, kierownik budowy i majstry jednoznacznie stwierdzili, że za 4 dni (poniedziałek) można już stawiać materiał na ściany kolankowe a we wtorek zacząć je stawiać. Jestem dobrej myśli. Dziękuję za rady i uspokojenie.
  7. To jestem trochę spokojniejszy. Dzisiaj tak zamokły jak przyszła odwilż. Od jutra lub piątku będzie wylany strop więc od góry na pustaki już się nic lać nie będzie. Jedynie może od boku przez zacinający deszcz ale z tego co wiem to nie jest to aż tak groźne. Mróz maksymalnie -4 (w nocy) może być dopiero za 5/6 dni. Najbliższe dni to ok 4/5 stopni zarówno w dzień i w noc. Mam nadzieje, że będzie wszystko okej.
  8. Mam "mały" problem. Budujemy dom i jesteśmy na etapie wykonanego zbrojenia stropu. Niestety na tym etapie nas złapał mróz, potem śnieg, jakiś dzień gdzie wszystko topniało, potem znowu mróz. Oczywiście przy mrozach nie chciałem lać betonu, żeby się nic nie stało. Niestety ściany (Ytong 24cm) nie zostały przykryte od góry folią ze względu na leżące już zbrojenie itd. Dzisiaj jest odwilż i cały śnieg topnieje. Ściana z Ytongów jest cała mokra. Myślę, że nasiąka od góry i, że woda leci po bokach. Jutro chce lać beton na strop więc od góry już ściany będą osłonięte. Pytanie teraz czy mogło się coś stać? Czy Ytong mógł przez to jakoś ucierpieć? Dzisiaj się nie kruszył ale czy nie traci przez takie coś swoich właściwości? Czytałem gdzieś, że jak woda się od góry dostaje to wlatuje w jakieś "pory" w pustaku przez co może stracić swoje właściwości cieplne. Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć czy ta pogoda i zostawione tak ściany mogą mieć jakieś negatywne skutki? Jakiś przymrozek może być dopiero za jakieś 5/6 dni. Może do tego czasu coś wyschną te Ytongi....
  9. Niestety. Przyswajam myśl o zrobieniu jednak normalnych kontaktów. W sensie z dwoma przyciskami a nie czterema.
  10. Czy zna ktoś odpowiednik włączników Lithoss czy Setido ale trochę tańsze? Chodzi mi o włączniki dzwonkowe żeby jednym przyciskiem można było lampę włączyć, wyłączyć, ściemniać i rozjaśniać. Problem mi się pojawił gdy się okazało, że żeby mieć takie zarządzanie światłem jak chcę to w kilku miejscach będę musiał mieć ramki na 5 włączników. tego bym nie chciał ze względów wizualnych. Czy zna ktoś odpowiedniki tych włączników, które wymieniłem ale tańszych niż 400 pare zł za jeden włącznik?
  11. kinderch

    Gdzie dać kominek?

    Dziękuję za odpowiedź. Zdecydowaliśmy, że robimy kominek na ścianie TV tak jak pierwotnie ale w rogu, żeby było więcej miejsca na urządzenia związane z TV.
  12. kinderch

    Gdzie dać kominek?

    Oczywiście, w każdym z tych wariantów kominek stoi w salonie/jadalni w otwartej części dziennej. W przypadku drugiej opcji nie będzie ścianki działowej więc kominek również będzie odwrócony w stronę części dziennej.
  13. Mam problem z miejscem gdzie powinien stać kominek. Projekt wybrany, nawet się buduje ale jeszcze mamy możliwość na zmiany. Sciana gdzie w pierwotnej wersji ma być tv i kominem ma 380 cm szerokości. Zacząłem liczyć, że kominek to ok 100/110 cm,komin ok 40 cm, tv 65 cali to ok 1,5 metra i nie zostanie dużo miejsca między tv a kominkiem a jeszcze jakieś głośniki obok tv by się przydały. Raz, że nie wiem czy to do końca dobrze, żeby sprzęty stały prawie na kominku a dwa obawiam się, że otwarta przestrzeń (kuchnia, jadalnia, salon) są dosyć długie a tv będzie stał gdzieś tam wciśnięty w rogu. Zaczęliśmy się zastanawiać nad 3 dodatkowymi opcjami: 1. podwieszamy komin na stropie i kominek pod kominem. Zaoszczędzamy 40 cm komina, który pierwotnie miał być obok kominka. Dużo i niedużo. Ale miejsce moim zdaniem fajne jeśli chodzi o salon. 2. komin do ziemi i kominek w miejscu szafy. Prawie na środku między salonem a jadalnią ale od strony salonu na bocznej ścianie kominka jest ściana nośna więc szyba będzie tylko od przodu. Nie wiem czy to będzie dobrze wyglądać i czy warto zabierać sobie szafę. 3. komin do ziemi i kominek odstający od ściany. Ściana działowa ta z szafą zostaje na swoim miejscu. Szyby z trzech stron, widoczny z całej części dziennej ale za to w "przejściu". Wklejam zdjęcia rzutu z zaznaczonym na czerwono miejscem kominka i jedno przedstawiające o co ewentualnie chodzi w opcji 3.
  14. Dzięki za informacje! Już zaczęliśmy budowę więc zmiany kąta dachu czy wymiarów nie są możliwe. Zdecydowaliśmy się na duże okna. W samej otwartej części (salon, jadalnia, kuchnia - ok 50m2 powierzchni) będzie ponad 25m2 okien. Głównie będą okna.
  15. Musi być zachowana odległość od granicy działki. Trochę czasu jeszcze jest do zakupu takiego domku więc zgłębię temat prawny. Chciałem na razie wiedzieć czy jest sens myśleć o tym domku.
  16. Oczywiście byłby on za domem i niewidoczny. Na razie tylko myślę. Jak skończymy dom to wtedy będę patrzył czy wizualnie jest ok czy dramat.
  17. Witam, Jesteśmy w trakcie budowy domu. Projekt nie ma garażu w bryle, jest tylko kotłownia. Jako, że będziemy grzać gazem to w kotłowni będzie też miejsce na rekuperator, pralkę, suszarkę i deskę do prasowania. Wszystko ładnie, pięknie, bo pewnie trochę narzędzi gdzieś w skrzynce czy powieszonych na ścianie się zmieści ale już żeby coś pomajsterkować to będzie problem i z miejscem i brudem. Wpadłem na pomysł, że mogę z kotłowni zrobić drzwi na "dwór" a od zewnątrz "przykleić" domek drewniany 4x3 metry i w miejscu drzwi od kotłowni wyciąć wejście do niego. Dzięki temu po ociepleniu nawet zimą mógłbym skoczyć w kapciach do takiego domku po śrubokręt czy wkrętarkę. Dodatkowo w takim domku byłby zlew więc jakieś brudne rzeczy z ogrodu mógłbym od razu tam myć. Zrobiłby się mały warsztacik w domu ale jednocześnie poza nim, bo dzieliłyby te dwa "domy" drzwi zewnętrzne w kotłowni. Oczywiście do drewnianego domku będą też drzwi na zewnątrz. Tylko pytanie czy da się taki domek "przykleić" do domu żeby to połączyć w jedno i żeby miało ręce i nogi. Chodzi mi o techniczny aspekt, bo wiem, że jeśli chodzi o prawną część nie będzie problemów. Chodzi mi o taki domek (tylko od tyłu wycięte miejsce na drzwi łączące z kotłownią):
  18. Niektórzy, jak np. ja, zamawiają okna zanim stoją mury więc schody, wysokość posadzki jest jeszcze do zmieniania.
  19. Dziękuję Wam za odpowiedzi. Chyba wtedy stanie na 20 cm styropianu i 8 cm wylewki. Oczywiście jak ktoś ma jeszcze rady czy sugestie to śmiało piszcie.
  20. Jestem na tym etapie, że mogę dać nawet pół metra styropianu. Jeszcze nie zalali fundamentów. Ale wole o tym myśleć teraz, żeby nie znaleść się w sytuacji, że tego wyboru już nie będzie. A muszę wiedzieć do jutra, bo w promocji zamawiam okna i muszą znać wysokość wylewki.
  21. Dzięki za odpowiedzi. Będę grzał gazem. Dom robię dla siebie i na długie lata więc zależy mi na tym aby był jak najlepszy. Czyli sugerujecie jednak 20 cm styropianu? Co do sterowania to dostałem info, że najlepiej jest mieć cały czas stała temperaturę. Na początku sezonu grzewczego się odpala i do końca jest włączone grzanie. Więc podejrzewam, że tak będzie chociaż wiadomo, że na noc można temperaturę obniżyć o np. 2 stopnie, tylko czy przy podłogówce to ma sens? Posadzkę mi sugerują między 6 a 8 cm. Może Krakowskim targiem 7 cm? Czyli 20 cm styropianu i 7 cm wylewki?
  22. Okej, tylko piszesz, że 15 cm byś położył ale przy grubszym styropianie są mniejsze straty. Jak się do tego odnieść? Te 15 cm to już jest "gruby" wystarczający, czy lepiej więcej? Jeżeli stanie na 15 cm to na pewno o lepszej lambdzie. Tylko czy to wyjdzie na to samo jeśli chodzi o utrzymanie ciepła w stosunku do 20?
  23. Oczywiście, że można metr. Ale do pewnego momentu jest sens dać więcej, bo da nam to jakieś korzyści. Tylko pytanie właśnie gdzie jest ta granica tego co warto zrobić?
  24. Witam, wiem, że temat był wałkowany ale jest sporo różnych odpowiedzi z różnych lat. Ze względu na zamówienie okien do jutra muszę podjąć decyzję. W projekcie mam 15 cm styropianu podłogowego i 7 cm wylewki. Firma, która ma robić ogrzewanie mówi, że najlepiej dać 20 cm styropianu i 6 cm wylewki. Kierownik budowy i wykonawca twierdzą, że 15 cm styropianu to już "od diabła" i nie warto więcej, bo podłoga może bardziej siadać. I jak być tu teraz mądrym? Które rozwiązanie jest lepsze? 20 cm czy 15 cm? A może 15 cm ale lepszego, żeby odpowiadał 20 cm "zwykłego" z lambdą 0,036? Jaka wysokość wylewki? Firma od ogrzewania twierdzi, że 6 cm starczy. Z góry dziękuję za pomoc. Do jutra jestem na etapie, że mogę tutaj jeszcze coś dostosować, zmienić itd.
  25. Dzięki. Jak wrócę do domu to sprawdzę jaka jest grubość szyb w ofercie. Sklepy, biurowce, wille- całe ze szkła i to mi się mega podoba. Dlatego też u siebie takie planuje. Tylko kwestia rachunków za prąd to już inna kwestia niż wygląd czy budynki firmowe przeznaczone na biznes.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...