
malum
Użytkownicy-
Liczba zawartości
18 -
Rejestracja
O malum
- Urodziny 06.02.1976
Informacje osobiste
-
Płeć
Mężczyzna
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
-
Jestem na etapie
projektu indywidualnego
-
imię i nazwisko
Marcin
Dane osobowe
-
Miejscowość
Bydgoszcz
-
Kod pocztowy
85-791
-
Dzielnica
Fordon
-
Województwo
kujawsko-pomorskie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
malum's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Mam problem z nadprożem nad bramami garażowymi. Moja "kochana" ekipa tak cudownie zaszalowała nadproże, ze po lewej stronie jest o 5 cm niżej niż po prawej stronie, mówiąc inaczej, nie trzymają poziomu. Co zrobić w tej sytuacji, bo jest problem z zamówieniem bram garażowych? Zamówić bramy o 5 cm wyższe i pozwolić hulać wiatrowi w tych 5 cm, a nadproże wyrównać styropianem, czy może otynkować/podlać nadproże, a jeśli tak to w jaki sposób, żeby nie odpadło po kilku latach? Pomóżcie proszę.
-
Dzień dobry. Poszukuję darmowego programu do projektowania instalacji ogrzewania podłogowego. Ms ktoś namiary na jakiś program, z którym poradzi sobie laik? Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie, trochę powiązane z poprzednim: czy trzeba przeliczać ogrzewanie podłogowe? Wyszedłem z założenia, że łatwiej przykręcić ogrzewanie, niż dołożyć rurek, gdy okaże się, że jest ich za mało, a co za tym idzie planowałem ułożyć rurki co 15 cm w całym domu. Koszt nie będzie znacząco większy, ale czy mogą być tego jakieś skutki uboczne?
-
Warunki techniczne przyłącza mam w oddzielnym dokumencie opracowanym przez projektanta wodociągów. Fragment załączony jest skopiowany z projektu budowlanego, który opracowany został na podstawie warunków z wodociągów. Sąsiad ma dom wybudowany w latach 50-tych i zakładali mu licznik w studzience. Podobnie ponad 30 innych sąsiadów na kilku sąsiednich ulicach. Jeśli kilku różnych projektantów, łącznie z wydziałem miasta, który zaakceptował projekt z takim podłączeniem twierdzi, że tak można to po co dyskutujemy. Skoro można to można, na siłę zmieniał nie będę, zwłaszcza, że to dla mnie wygodniejsze, bo odczytają licznik z ulicy, i do domu nie muszą wchodzić.
-
Projekt, wykopy i montaż wykonywały same wodociągi. U sąsiada projekt robił projektant zewnętrzny, wykop robili samodzielnie, a samo przyłącze robiły wodociągi i też ma licznik w studzience. Poniżej zdjęcie fragmentu projektu mojego budynku - przyłącze wody do studzienki z licznikiem (podkreślone na czerwono):
-
Jak wykonać kanały wentylacyjne
malum odpowiedział malum → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
To wiem i dlatego pytam co zamontować. Rozważałem dwie opcje, rury o których pisałem okręcone wełną lub kanał, w którym będą biegły 4 takie kanały wentylacyjne wyłożony wełną. Tego to chyba nie do końca rozumiem. Po co montować wentylator na kanale? Rozumiem, że nadmuchuje świeże powietrze, ale ciągnie po plecach i wyciąga z domu to nagrzane, a koszt utrzymania wzrasta do niemal porównywalnego z rekuperacją, nie wspominając już o awariach. -
Nie. Wszystkie domy w okolicy mają liczniki montowane w studzienkach przed domem. Sąsiad pół roku temu podłączał wodę miejską, bo do tej pory miał wodę z własnej studni i hydrofor, ale poziom wody zaczął spadać i zdecydował się na podpięcie wody miejskiej. Podłączenie i studzienkę wykonywały same wodociągi i licznik zamontowali w studzience, która jest jakieś 3 metry od domu. Moja studzienka ma już jakieś 10 lat, a woda podłączana była do działki z garażem i ogrodem. W projekcie mam również pokazane przyłącze do licznika w studzience. Jedyne co zmieniłem to średnicę rury. W projekcie mam 25 mm, a ja dałem 40 mm, czyli taką jaką woda jest podłączona do licznika i jaki mam licznik, bo po co na siłę zmniejszać średnicę... Mogę ją zmniejszyć już w domu, a przepustowość będę miał większą.
-
A czy mogą być jakieś komplikacje jeśli położę niebieską rurę PE w styropianie pod posadzką i dopiero w kotłowni przejdę na wielowarstwową, bo szczerze mówiąc byłoby mi znacznie wygodniej?
-
Jak wykonać kanały wentylacyjne
malum odpowiedział malum → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Jakie rozwiązanie proponujesz? -
Jak wykonać kanały wentylacyjne
malum odpowiedział malum → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Czy mówisz o takiej rurze, bo powiem szczerze, nie budzi mojego zaufania. Czyścić się jej nie daje, i strasznie podatna na uszkodzenia: Nie bardzo rozumiem jaka jest różnica czy kratka jest zamontowana bezpośrednio pod kominkiem, czy z przesunięciem. Woda i tak spływa po ściance rura - mylę się? -
Widzę, że rozpętała się prawie wojna Sytuacja u mnie jest zupełnie inna. Wodę mam doprowadzoną do studni z licznikiem rurą 40 mm i taki licznik jest zamontowany. Studnia jest niedaleko drogi i wodociągi odczytują stan radiowo, więc nawet wchodzić na teren nie muszą. Od studni doprowadziłem wodę do budynku (jakieś 15 metrów) rurą tej samej średnicy, również niebieską i przez fundament wszedłem do piwnicy. W piwnicy już licznika żadnego nie będzie. Rura wychodzi nad samą planowaną posadzką, a to dlatego, że ma być tam zamontowany trójnik z odejściem na 25 mm do zasilenia kranu w ogrodzie (na zimę zamykany, a woda spuszczana). Główna rura ma natomiast iść kolejne 12 metrów do kotłowni, która jest w drugim końcu budynku. W ziemi pod posadzką rury puścić nie mogę, bo jest chudziak, i to solidny, i szkoda go kuć. Rura będzie szła w warstwie ocieplenia podłogi (10 cm styropianu). Pytanie tylko, czy mogę niebieską rurę wsadzić w styropian, czy będzie się pociła, przecierała, czy zużywała, no i czy trzeba ją wsadzać w jakąś otulinę - to w końcu woda zimna, ale przy różnicy temperatury wody i otoczenia "pociła się" na pewno będzie. Czy styropian nie nasiąknie tą skraplającą się wodą?
-
Właśnie nie chciałem zmieniać średnicy. Wolę doprowadzić wodę do kotłowni niebieską rurą fi 40 i dopiero w kotłowni rozdzielić na mniejsze rury wielowarstwowe. Zastanawia mnie tylko, czy nie ma jakiś przeciwwskazań przed zalaniem takiej niebieskiej rury betonem w posadzce. Jeśli można, to jest to dla mnie chyba najlepsze rozwiązanie, a tak już na samym wejściu do domu rurę redukują i sens traci jej średnica 40mm.
-
Dzień dobry. Jestem w trakcie budowy domu w systemie gospodarczym. Zabieram się właśnie za montaż wentylacji. W projekcie mam kominki wentylacyjne na dachu połączone z kratkami wentylacyjnymi na suficie rurą spiro, no i tu pojawiają się pytania: 1. Zamontowane na dachu kominki wentylacyjne mają średnicę fi 125, czy mogę zamontować rury spiro fi 150? 2. Jakie rury spiro zamontować? Myślałem o miękkich harmonijkowych, chodzi o takie, które sprzedawane są w 1 metrowych odcinkach i rozciąga się je do ok 3 metrów. Zastanawiam się jednak, czy takich rur nie trzeba zaizolować wełną mineralną, żeby na skutek różni temperatur nie skraplała się na nich woda. W jednym kanale zbudowanym z regipsów biegną 4 rury spiro - czy wystarczy zaizolować taki kanał, czy trzeba izolować każdą rurę z osobna? 3. Czy rura wentylacyjne ma przebiegać od dachu wprost do kratki wentylacyjnej w linii prostej, czy na dole powinien być jakiś "odstojnik" na ewentualnie skraplającą się wodę wewnątrz rury spiro? Z góry dziękuję za pomoc.
-
Dzień dobry. Jestem w trakcie budowy domu w systemie gospodarczym. Zabieram się właśnie za instalację wodną wewnątrz budynku. Na chwilę obecną mam doprowadzoną do budynku wodę niebieską rurą PP średnicy 40mm. Rura przechodzi przez ścianę i wystaje do wnętrza piwnicy o jakieś 50cm. Muszę ją teraz przedłużyć do kotłowni, czyli poprowadzić w posadzce piwnicy na ok 12 metrów, i tu pojawiają się pytania: 1. Czy w posadzce, a dokładnie w styropianie pod posadzką, poprowadzić również niebieską rurę PP, czy może zmienić ją na np. wielowarstwową o średnicy 35mm? 2. Planuję po budynku rozprowadzić wodę w rurkach wielowarstwowych. Czy to jest dobry pomysł, a jeśli tak to jakich średnic użyć. Woda doprowadzona będzie z kotłowni, która jest w piwnicy, na parter i na poddasze. Myślałem, żeby zastosować rurki 25mm, czy może lepsze będą 35mm? 3. Jak połączyć niebieską rurę PP z wielowarstwową - dwa różne rodzaje złączek i połączenie gwintowane z zaworem, czy są jakieś przejściówki? 4. Czy przy układaniu rur w posadzce poza koszulkami izolacyjnymi trzeba jeszcze o czymś pamiętać, np. jakieś spady? 5. Planuję, przynajmniej na poddaszu, gdzie woda będzie używana raczej rzadziej, wykonać obieg ciepłej wody, żeby nie trzeba było spuszczać całego wiadra zanim poleci ciepła woda. Dobry pomysł? Z góry dziękuję za pomoc.
-
Prośba o pomoc w urządzeniu dwóch łazienek
malum odpowiedział malum → na topic → Projektowanie wnętrz
To zielone to kosz na pranie. W łazience jest ogrzewanie podłogowe i kaloryfer. Przy takim rozwiązaniu jedyne miejsce gdzie może być to z boku WC w obu łazienkach. -
Prośba o pomoc w urządzeniu dwóch łazienek
malum odpowiedział malum → na topic → Projektowanie wnętrz
Zainspirowałem się tą wersją projektu i trochę ją przerobiłem, ale widzę jeden problem - gdzie powiesić ręczniki, bo obok umywalki brakuje miejsca?