Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dwapak

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

O dwapak

  • Urodziny 30.09.1980

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zawód
    Informatyk
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Wrocław
  • Kod pocztowy
    52-200
  • Dzielnica
    Krzyki
  • Województwo
    dolnośląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

dwapak's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Mareks77 masz rację jest 5 wyjść przekaźnikowych ale z tego co widzę to 230V, mam 230V w skrzynkach zamontowałem do ewentualnego sterowania siłownikami. Ale musiał bym mieć podłączenie z ExMasterem, wtedy dokupić zawody dwu drogowe. To jest opisane w instrukcji jako moduł Z20 i Z30, trzeba było by dokupić jeszcze min. jeden regulator bezprzewodowy i zarejestrować. Że też ja na to nie wpadłem wcześniej ani nie doradził mi tego sprzedawca-instalator. Teraz nie mam jak pociągnąć tego kabla, wszystko jest wykafelkowane. Choć w sumie dokładka jednego zaworu i regulatora to nie mały koszt ok. 1000zł, a liczyłem że zestaw siłowników i moduł Salusa z dostępem przez net wyjdzie ok. 1100zł - na jedną dolną listwę. Wtedy będę mógł osiągnąć grzanie podłogi na górze, ustawiając siłowniki na dole na zamknięte (regulator na wysoką temperaturę np. 25C na dole, a regulator Salusa na niską 22C zostawić go na dole) - dobrze chyba myślę?
  2. Jest tak że zawór trój-drogowy (mieszacz) jest zamontowany w module Z11, a zawór dwu-drogowy jest zaraz za kotłem na zasilaniu wysokiej temperatury. Oba zawody spięte z EXAMASTEREM, a on sam ebus z kotłem. Jeśli na piętrze osiągnięta jest temperatura ustawiona na regulatorze EXA zamyka zawór dwu-drogowy. Także nie wiem gdzie miałbym jeszcze wstawić zawór, no bo nie ma takiej funkcji o jakiej piszesz. Wysoka temp idzie z kotła do modułu z11, a on sterowany jest w zależności od potrzeby na podstawie temp. ze sterownika na parterze. Sterowniki mam dwa wiec osobno sterują podłogówką (parter) i osobno grzejnika (piętro) - pisałem już o tym. Nie chce RTL, ale obok modułu sterowania siłownikami to jedyne wyjście dla mnie. Bo wiem jakie są minusy RTL - przegrzania i brak ekonomi grzania.
  3. Dziękuje za poświęcony czas na analizę instalacji. Teraz potwierdza się że oczywiście jest to instalacja dla dwóch obiegów niskiego i wysokiego nie mniej jednak nie takie było założeni prezentowane instalatorowi. Wszystko wskazuje na to że jest możliwość wyłączenia grzejników (2 x parter, 4 piętro, 3 poddasze), po w instalacji jest jeszcze zawór dwu-drogowy zaraz za piecem. Gdyby instalatorzy umieścili za trójnikami na te grzejniki na parterze , to było by znacznie funkcjonalniej, a tak jak sterownik obniża kub zamyka obieg wysokiego czynnika, wyłącza również kaloryfery na parterze, ale podłogówka chodzi. Moim cele jest sterowanie podłogówką na pietrze, bo teraz jak obniżam temp na parterze to na górze dzieje się to samo, jak nie grzeje podłogi na parterze, to mam zimno w łazience na piętrze. Nie wiem czy kocioł ma wyjście na drugi siłownik, czy może ExaMaster ma jakieś sterowanie bo on ma dodatkowe przekaźniki. Nie chce rozbudowywać systemu o kolejny moduł Z11, ale ExaMaster na pewno by to obsłużył. Obawiam się odłączenia od niskiego czynnika 2 obiegów podłogowych na piętrze i przepięcia ich wysoki czynnik i dać zawory z racji ekonomicznej. Opcja dokładania modułu mieszacza i pompy tez wydaje mi się za duża inwestycją (po za tym brak miejsca w skrzynce), a pompa nie jest potrzebna bo te obiegi na piętrze mają nie więcej niż 20m każdy.
  4. Jest tak...z modułu z11 niska idzie na rozdzielacz 5 stref (parter) oraz rozdzielacz 2 strefy (piętro), wydaje mi się że jest trójnik na dolne grzejniki ale niestety za zaworek dwudrogowym (źle zrobili moim skromnym zdaniem, mogli dać zawór za trójnikami), no i rozdzielacz grzejnikowy na 5 grzejników (piętro). Reasumując dolne grzejniki idą bez rozdzielacza.
  5. Instalacja jest zrobiona, są dwa obiegi : wysoka, niska - tego nie da się zmienić, jedynie można poprzepinać coś w rozdzielaczach. To moduł Z11 - https://www.saunierduval.pl/dla-uzytkownikow/search-result-page-128731.html?q=Z11 Do tego jest Exmaster i dwa regulatory.
  6. Ten cały moduł dodatkowy Z11, ma w sobie zawór mieszający, pompę, i dodatkowo zawór dwu-drogowy po za modułem. Nie ma sprzęgła w tej wersji Sanier nie miał rozdzielenia stref innego typu, miał tylko jeszcze moduły 3 - strefowe (2 niskie, 1 wysoka). Teraz trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie.
  7. Witam serdecznie, Na starcie chcę powiedzieć że na forum jestem nowy , wiec sorry za ewentualne fopa. Przechodząc bezpośrednio do meritum sprawy, opiszę krótko lecz treściwie zaistniały u mnie w instalacji problem. Z racji pewnych zmian w instalacji i słabo poinformowanego instalatora (dystrybutora), musiałem sam od podstaw poznać swój system ogrzewania, niestety nie byłem wstanie wykluczyć jego błędów na etapie projektowym i instalacyjnym. Mieszka w szeregu wybudowany przez dewelopera, 173m3, 2 piętra + poddasze. Instalacja wygląda następująco: 1. Piec Saunier Duval Isotwin Condens F30-B 2. Moduł Z11 do dwóch obiegów (niski i wysoki), zamontowany jest zawór 2-drogowy 3. 2 sterowniki bezprzewodowe. 4. Sonda zew. bezprzewodowa. Instalacja wygląda tak : - parter podłogówka 5 stref - rozdzielacz, oraz 2 grzejniki podpięte bezpośrednio do instalacji (garaż + WC) - piętro podłogówka (łazienka 1, łazienka 2 - rozdzielacz), grzejniki (4 pomieszczenia) - rozdzielacz - poddasze 3 grzejniki - rozdzielacz. Na dzień dzisiejszy dwu-strefowość nie dział z racji źle zaprojektowanej instalacji, a mianowicie : jeśli wieczorem na dolnym regulatorze ustawiam niską temperaturę np. 19C, a jestem na I piętrze nie działa tam podłogówka, a jeśli jestem na dole i ustawiam niższa temp. na górze, to nie działają grzejniki (garaż, WC). Po analizie zorientowałem się że niestety nie ma dwóch stref tylko strefę niską i wysoką. Instalator jest mało pomocny. Zostałem z problem sam, i teraz takie pytanie , z racji istniejącego rozdzielacza na I piętrze do grzejników i osobnego do podgłówki, może , podłączyć 2 obiegi podłogowe z I pięta do rozdzielacz grzejników i zastosować dwa zawory RTL? Czy to jedyne wyjście? jak się ma do tego ekonomia użytkowania , bo piec ma sterowania krzywą i ma być ekonomiczny. Zagadnienie jest ciekawe, zwracam się z prośbą o informację jak z tego najlepiej wybrnąć i najtaniej oczywiście. pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...