Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czopeks

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Czopeks

  1. Nie widzę sensu zmiany z B25 na B20(żadne oszczędności), ale również sądzę, że nie masz się czego obawiać. Dawniej (lata 80-90 XXw.) standardem przy projektach domów było B20 i nic się z nimi poważnego nie dzieje do tej pory.
  2. Wszelkie otwory w ścianach typu okna,drzwi , które są zlokalizowane w granicy działki, są prawem zabronione. Sąsiad co jedynie może mieć do ciebie skryty żal do końca życia, że zabrałeś mu dostęp do naturalnego światła w łazience.
  3. Skoro garaż nieogrzewany, a dość dobrze zaizolowany, to straty ciepła będą niewielkie i na ogólny bilans strat nie powinno mocno wpłynąć. Jeśli chodzi o wentylację, no to w takim pomieszczeniu dopuszcza się tylko grawitacyjną, więc nie wiele można tu poradzić, ale straty przez wentylację nie powinny być duże.
  4. Wg mnie to nie będzie miało sensu, pod warunkiem, że obie ściany zapewnią odpowiednią dla twoich oczekiwań izolację akustyczną i wymaganą prawem odporność ogniową zdaje się REI 60. Celem ograniczenia wychładzania powietrza pomiędzy dwoma ścianami przy dachu też trzeba uszczelnić szparę izolacją termiczną.
  5. Majka najprościej i najpewniej będzie zadzwonić do wydziału architektury i budownictwa w starostwie w którym terenowo będziesz składać wniosek o PNB i wprost poprosić o wyjaśnienie inspektora ww. wątpliwości.
  6. Ja czekałem na pozwolenie ok 30 dni, ale grzecznie raz w tygodniu dzwoniłem do pani inspektor, która zajmowała się moim projektem, i przypominałem jej się. Ale na pozwolenie można też ok 90 dni czekać...to zależy od urzędu.
  7. Witam, gratuluję stanu 0. Czy odkryjesz rąbka tajemnicy i opiszesz trochę swoją płytę, tzn. Jak gruba, jaka powierzchnia, czy pod garażem też płyta. Jak długo trwało budowanie tej płyty itd.
  8. Cześć, B_i_U ma rację, z tym że dla tej części z pokojem 19,8m2 i łazienką zrób zbrojenie jednokierunkowe oparte na ścianie zewnętrznej i tej wzdłuż klatki schodowej, zaś zbrojenie rozdzielcze wzdłuż tych ścian czyli zgodnie z kierunkiem zbrojenia głównego jakie masz narysowane na projekcie.
  9. Ale chyba nie każda piana jest przeznaczona do murowania ścian konstrukcyjnych. Na przykład w karcie technicznej Ceresit CX 10 wyraźnie zasugerowano, że nadaje się do murowania ścian działowych, nie wspomniano o ścianach nośnych. Z kolei pianka Tytan może być stosowana również na ściany nośne. Wciąż nie wiadomo jak liczyć takie ściany...jaka wytrzymałoćć obliczeniowa na ściskanie, jaka wytrzymałość obliczeniowa na zginanie itd.? Zaprawy mają swoją klasę nośności M3, M5...a klej w pianie jakiej jest klasy?? A może podczas obliczeń należy traktować mur jako murowany na cienkie spoiny??
  10. A jak to jest z obliczaniem nośności muru murowanego na piankę? W starej normie i w PN-EN dot. projekt. konstrukcji murowanych niezbrojonych nie ma takiej opcji, te normy w momencie powstawania nie znały tej technologii.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...