Możesz spróbować zastosować oprysk świeżego betonu środkiem typu BASF MasterKure 220 WB, potrzebny do tego jest ręczny opryskiwacz. Wlewa się do zbiorniczka biały plyn i opryskuje mgiełką, która osiada na betonie i ma za zadanie utworzenie szczelnej powłoki zapobiegającej odparowywaniu wody ze świeżego betonu.
Betoniarnia nie raz też potrafi spieprzyć beton, dodając za dużo wody, dlatego na dużych budowach do betonowań woła się laboratorium, które mierzy tzw. opad stożka. Jeśli beton ma konsystencję S3 to opad stożka powinien mieć między 10 a 15 cm, jeśli ma więcej niż 15 to znaczy że betoniarnia dodała za dużo wody jednocześnie zwiększając stosunek w/c. Nadmierna ilość wody przyspiesza skurcz betonu i może mieć wpływ na jego wytrzymałość. Nie raz operator węzła zrobi to nieświadomie, bo np po deszczu mają bardzo wilgotne kruszywa, a wody doda tyle ile w czasie suchym.
Po drugie do betonowań w wysokich temperaturach lepiej zamówić beton na cemencie hutniczym (cem III), który ma zdecydowanie mniejsze ciepło hydratacji, 'spokojniej' wiąże i tym samym jest mniej podatny na skurcz, w przeciwnieństwie np do cementów portlandzkich czystych, typu Cem I, które są cementami bardzo energetycznymi, szybko wiążą, wydzielają dużo ciepła podczas wiązania i w warunkach letnich szybko się kurczą, dlatego są świetne do stosowania w obniżonych temperaturach. Na świeży beton bardzo źle działa również wiatr, który bardzo wysusza niezabezpieczoną powierzchnię.