Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mike_Ogrodnik

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    podlaskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Mike_Ogrodnik's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Lastryko jest mocno zniszczone, był pomysł je odnowić bo w sumie wraca do mody ale poprzedni właściciel kładąc na nie płytki pozbijał te "noski" kończące stopień. Trawertyn wcale nie jest taki miękki. Trzeba go ciąć na mokro tarczą diamentową. Uważacie że się powyciera? to są schody do domu a nie do galerii handlowej.
  2. Witajcie, mam nie mały problem. Po zbiciu kilku letnich płytek które zaczęły same odpadać. Wyłoniło się stare lastryko. Nie chce popełniać błędu poprzedniego właściciela domu i robić schodów z płytek więc postanowiłem kupić płyty trawertynowe. 30cm x 60cm x 3cm grubości. Każda z płyt waży 15kg. Plan mam taki: 1. Oczyścić dokładnie schody z resztek starej zaprawy. (prawie skończyłem) 2. Dokładnie umyć jakimś CIF'em 3. Zagruntować całe schody dwukrotnie ATLAS GRUNTO-PLAST na trudne powierzchnie i co dalej? Jaki klej do trawertynu? Myślałem nad białym klejem Sopro FF455. Całych schodów mam 9m2 i w sumie jeżeli jest dużo lepszy klej ale dwa razy droższy to nawet się nie będę zastanawiać bo wole wydać pieniądze raz a dobrze niż skuwać za pare lat Jak szeroko fugować takie płyty? Pozdrawiam.
  3. Witam, posiadam od 2 lat dom 220m (110m2 użytkowy parter i piętro + 110m2 piwnica ogrzewana ale grzejniki zawsze zakręcone). Mam problem z wysokością rachunków za gaz. Poprzedni właściciel 12lat temu kupił piec gazowy Viessmann Vitogas 100. Konstrukcja leciwa ale chyba też niezbyt oszczędna. Wymienione zostały też okna (5lat temu). Po pierwszej zimie i też dużych rachunkach wezwaliśmy specjaliste który miał obejrzeć okna, wyregulować i doszczelnić. Wszystko zrobił 3 okna były mocno rozregulowane, reszta w miarę ok. Niestety mimo słabej zimy rachunki za gaz praktycznie te same 5000-5500zł. Dom zbudowany jest z podwójnej czerwonej cegły oddzielonej 10cm wypustką w której jest styropian. W przyszłości chciałbym ocieplić dom wełną.(z chęci zmiany wyglądu elewacji) Instalacja CO całkowicie nowa rury wraz z grzejnikami. Mam pytanie czy to może być spowodowane starym piecem? Czy zmieniając piec odczuję różnicę? Czy posiadając teraz zestaw Viessmanna piec + bojler mogę kupić jakiś sprawdzony piec nie kosztujący krocie innej firmy i połączyć go z bojlerem firmy Viessmann?
  4. Gdybym olał elektrozawory i podłączył wszystko za pomocą 4 złączek hydraulicznych? Mam pomysł zrobienia takiej łatwej instalacji jedynie na włącznik włącz/wyłącz pompę. Jest duże prawdopodobieństwo że spryskiwacze będą pracować nierównomiernie?
  5. Witam, Powoli zabieram się do projektowania nawadniania ogrodu za pomocą pompy studni głębinowej. Mam kilka pytań. Początkowo ogród podlewany był z węża ogrodowego za pomocą ruskiej pompy głębinowej. Ciśnienie marne, postanowiłem zakupić nową budżetową pompę 4H100 Hydro-Pres 750W wydajność max 45l/min ciśnienie max 10bar. Zastanawiał się czy "udźwignie" system nawadniający który chcę zastosować. Mianowicie, pompa zamontowana jest na 8m. Chciałbym wyprowadzić od niej 4 elektrozawory: 1. Długość rury (1cal) 25m. Pierwszy zraszacz na 13metrze kolejny na 25 metrze 2. Długość rury (1cal) 10m. Jeden zraszacz na 10m. 3. Długość rury (1cal) 24,5m. Pierwszy zraszacz na 7m kolejny na 24,5m. 4. Długość rury (1cal) 23m. Jeden zraszacz na 23m. Czy taka pompa jest w stanie zapewnić odpowiednie ciśnienie w zraszaczach? Jeżeli nie to w jakim przedziale cenowym mam się rozglądać za pompami? Max szerokość pompy 4cale. Pozdrawiam.
  6. Ponieważ liczne rabaty posiadam z tyłu domu, natomiast z przodu chciałem mieć "czysty" ogród tylko cisy brzozy i ładny trawnik
  7. No właśnie problem w tym że ciężko jest odgrodzić trawnik od brzóz. Korony drzew są w samym środku tego dołu. W dodatku dwa drzewa są oddalone od siebie jakieś 110cm więc niewiele. Pomyślałem żeby zrobić zagłębienie do pierwotnego poziomu przy samym pniu i nasypać tam te 10cm kamieni drobnych ozdobnych. Podejrzewam jednak że to nie w samym pniu będzie problem a w systemie korzeniowym. Dam sobie spokój z tym zasypywaniem dołu, ma swój urok. Jednak w dalszym ciągu muszę zamówić trochę lepszej ziemi pod trawnik. po rozplantowaniu ogólnie sam trawnik będzie wyżej z 8-10cm od pierwotnego stanu i martwią mnie te korzenie...
  8. Witam, mam problem ponieważ musiałem położyć na nowo rury kanalizacyjne. Spowodowało to sporą ilość żółtego piachu. Teren mam piaszczysty. Pierwsze 15cm to czarnoziem natomiast (co najmniej 3m w dół) sam czysty żółty piach. Na terenie jest zagłębienie (krater 50cm głębokości pozostałość po oczku wodnym). Rozplantowałem pozostałość ziemi co dało + 3-5cm. Mam zamiar chociaż trochę wyrównać ten teren i nasypać dodatkowo z 10-20cm czarnej ziemi (w szczególności pod trawnik). Moje pytanie. Czy system korzeniowy brzozy się nie zadusi? Drzewa są już sporych rozmiarów, z tego co pamiętam w kilku miejscach były widoczne drobne korzenie i zahaczałem o nie kosząc trawę. O ile maksymalnie bezpiecznie można podnieść teren w przypadku dorosłych brzóz? Czy te 10-20cm może sprawić że mi uschnął?
  9. Witam, problem rozwiązany. Może ktoś będzie stał przed podobny wyborem więc co nieco mogę powiedzieć. Ogródek 300m + zastosowanie mosiężnego kolanka przy ujściu ze studni głębinowej (tak aby wąż nie załamywał się) + zrezygnowanie z przejściówek z węża 3/4 na 1/2 (od pompy aż po rączkę nowy wąż 3/4) + zastosowanie pompy "replika rusikiej 450W" + lustro wody na poziomie 2,5m pompa na poziomie 4m Pytanie czy warto zainwestować 80zł w tanią prostą pompę? Myślę że tak, zobaczymy ile wytrzyma bo o to tu chodzi zaraz po jej wydajności. Nie spodziewam się cudów. Mimo wszystko ciśnienie z węża do podlewania ogródka jest nieco większe jak z sieci. Druga sprawa jest taka że na samej pompie wydatki się nie kończą a raczej zaczynają. Musiałem dokupić mosiężne końcówki oraz kolanko (popularny sklep ogrodowy 53zł) Do tego doszedł nowy wąż ogrodowy 25m wraz z końcówką do zraszania ( 100zł), przedłużacz do podłączenia pompy 80zł.
  10. Zacząłem się zastanawiać nad tymi droższymi pompami ale czy taka pompa nie za szybko mi wypompuje ze studni wode? Moja studnia nie należy do najgłębszych. Ma tylko 10m głębokości i 16cm szerokości. Woda stoi na poziomie 2,5m pompa zanurzona na 4m. Ciągle myśle czy nie zainwestować tych śmiesznych 80zł i kupić tą ruską tylko nie 230W a 400W. Podobno jakaś polska firma tym handluje Tagred czy jakoś tak. Nie wiem ile w tej chince rosji, ale poprzednia pompa nie dość że była pęknięta na łączniku z wężem (więc spora część wody wracała do studni) to jeszcze nie było żadnego kolana przy ujściu ze studni i wąż ogrodowy był ciągle załamany. 80zł żaden pieniądz a pompy za 200-300zł podejrzewam że są tak samo "polskie" jak ta "ruska".
  11. Witam, wczoraj będąc w znanym sklepie ogrodniczym przeglądałem pompy wodne ponieważ teraźniejsza pompa dość wolno pompowała wodę. Wieczorem chciałem podlać ogród i bach. Pompa jak na złość stanęła. Wyłowiłem ją ze swojej studni i zauważyłem że obudowa jest pęknięta(pewnie poprzedni użytkownik ją rozmroził), to jakiś rosyjski wyrób data 2011r, Hmax 60m nic więcej nie napisane. Studia jest wykonana z rury o przekroju 150mm, woda w niej znajduje się na poziomie 4m. Podlewając ogród przez 1,5h nie zauważyłem żeby ubyło w niej więcej jak 10-15cm. Wielkość ogrodu oscyluje w granicach 300m2. Mam sporo nasadzeń i nie duży warzywniak. Podlewam wyłącznie z jednego węża ogrodowego(bez zraszaczy). Poszukuję nowej pompy i zastanawiam się w co zainwestować aby nie było przerostu formy nad treścią. Nie jestem super wymagający ale fajnie byłoby wyrabiać się z podlewaniem całego ogrodu w godzinę a nie 1,5h. Znalazłem taką o to pompę Pompa 4H80 Hydro-Pres (2400l/h) Czy taka wydajność jest zadowalająca czy z węża będzie zbyt małe ciśnienie? Pozdrawiam EDIT: Znalazłem w internecie swoją ruską pompę za 80zł, nie ma zbyt dobrych opinii a Max. wydajność - 0,9 m³/h. To dla mnie trochę mało jednak
  12. W dwóch miejscach jest cięta. w jednym miejscu zastosowana jest ta złączka mufa. Natomiast w drugim nie i tylko sam "fachowiec" wie jak to zrobił... ehh straszna lipa wyszła. Spadek za to jest większy niż 2%. Najprawdopodobniej nie zostanie mi nic innego jak sprawdzać co kilka lat przez studzienke rewizyjną jak się sprawy mają...
  13. Witam, hydraulik z 30letnim doświadczeniem położył mi rury zewnętrzne pod włos. spadek jest rzędu 2%. Odcinek 12m (4 rury) prosty. Problem jest w tym że już wbetonował studzienkę rewizyjną i zabezpieczył łączenie rury mojej z rurą kanalizacji miejskiej. Co radzicie zrobić? Czy mogę mieć duże problemy z wyciekami czy zapychaniem się kanalizacji?
  14. Na piętrze, tylko w łazience. Górna strona pustaka pobita (2szt.). Rury kanalizacyjne hydraulik kładł, przy kominie bo tam jest cały pion kanalizacyjny i wodociągowy. Zaden pustak nie jest przebity na wylot.
  15. No jasne, dom kupiłem niedawno, rzadne sufity czy podłogi nie są popękane. Po prostu do tej pory mieszkałem w domach z podłogą żelbetonową + zbrojenie. Dlatego zdziwiłem się bardzo gdy zobaczyłem w suficie i podłodze cegły, w dodatku puste. Mimo wszystko podobno do dziś stosuje się ten system, rzadziej ale jednak musi być sprawdzony.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...