Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

filce ojca

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    18
  • Rejestracja

O filce ojca

  • Urodziny 12.03.1990

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Ostrowy
  • Kod pocztowy
    99-350
  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

filce ojca's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Myślę że na wysokości obecnej "stodoły" będzie maksymalne możliwe oddalenie od drogi krajowej, na przylegającej działce nie ma możliwość budowy zgodnie z MPZP.
  2. Dzień dobry, Przymierzamy się z małżonką do budowy domu. Wstępnie wybraliśmy projekt ( Dom w nawłociach 4). Mamy jednak problem z umiejscowieniem go na działce. Obecnie stoją na niej 3 budynki, jeden mieszkalny , piwnica i stodoła. Budynek mieszkalny był remontowany , jest ocieplony i ma wymieniony dach. W środku jest surowy. Nie chce go całkowicie burzyć, ale jeśli była by taka możliwość wykorzystać jako garaż ( nawet jeśli trzeba byłoby go rozbudować). Pozostałe dwa obiekty myślę że są do wyburzenia. Dodam jeszcze, że działka po lewej stronie sąsiaduje bezpośrednio z krajową trasą 91. Powierzchnia działki 0.3515 ha. Dołączam zdjęcie sytuacyjne, oraz jedną z moich wizji umiejscowienia domu i rozbudowy starego domu do garażu. Sąsiednia działka 134/1 też jest naszą własnością Czy może ktoś z forumowiczów ma jakiś ciekawy pomysł jak zagospodarować tą działkę? Do kogo powinienem się zgłosić z takim zapytaniem (architekt?)? Pozdrawiam
  3. Ciekawa opcja z tą listwą, do tej pory planowałem montaż na aluminiowych listwach startowych jako że ponoć zabezpieczają przed gryzoniami...
  4. Dziękuję za odpowiedź. Jak wspomniałem w tym roku ocieplana będzie elewacja, na to mam materiał i zasoby... Rozumiem że w takim przypadku przykrecenie listwy startowej może być poniżej białej lini, czyli ocieplenie ściany "zachodziłoby " na fundament i nie będzie to błędem? Jakie są wady ocieplenia najpierw ścian a w drugiej kolejności fundamentu?
  5. Dzień dobry, Noszę się z zamiarem ocieplenia domu który obecnie użytkuję. W tym roku chciałbym ocieplić elewację, w związku z tym pojawiło się pytanie na jakiej wysokości to ocieplenie powinno się zacząć. Załączam zdjęcie poglądowe: Numerem 1 oznaczyłem linię gdzie kończy się fundament a zaczyna ściana. I widzę dwie możliwości: Zacząć poniżej tej lini, czyli wejśc ociepleniem ściany na fundament 2 Zacząć powyżej tej lini, a w przyszłości ociepleniem fundamentu uzupełnić miejsce bez izolacji Co Państwo radzicie?
  6. Dzień dobry, Może ktoś z Państwa spotkał się już z zagadnieniem przed jakim obecnie stoję. Otóż rodzice chcą podarować mi ( lub nam, jestem żonaty, posiadamy wspólnotę majątkową) działkę lub działki pod budowę domu - w zależności od tego co będzie dla mnie korzystniejsze. Pierwsza wersja to dwie działki o sumie 0,48ha obie działki do RMn w MPZP. Z tego co się dowiedziałem, to w tym przypadku podatek od nieruchomości jest naliczany mniej korzystnie niż w przypadku moich rodziców ( rolników) . Druga wersja to "przepisanie" trzech działek , w sumie 1,3295 ha. ( dwie wcześniej wymienione 0,48 ha RMn + 0,8483 ZZ). W takim przypadku jak rozumiem, ponieważ działki przekraczają 1 ha mógłbym wystąpić o nadanie numeru gospodarstwa i płacić mniejszy podatek od nieruchomości. Czy dobrze to interpretuje? Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie i porady.
  7. Dzień dobry, Jestem posiadaczem domu jednorodzinnego o powierzchni 107 m2, ogrzewanego w 100 % olejem opałowym. W związku z dość znacznym wzrostem ceny oleju opałowego ( ciekawostka 2,46 zł/l w Kwietniu 2020 , 6,25 zł/l w Kwietniu 2022) zacząłem analizować efektywność mojej kotłowni. Za pomocą strony "ciepło właściwe" ustaliłem (dom jest stary, wykorzystałem całą wiedzę jaką posiadam na jego temat oraz przyjąłem najbardziej niekorzystne wartości w miejscach gdzie nie miałem pewności) że całkowite zapotrzebowanie na ciepło w skali roku to 15 tys. kWh, a niezbędna moc grzewcza to 7,5 kW. Tymczasem kocioł który używam posiada na zainstalowanej dyszy 17-19 kW (według danych producenta). Temperatura na kotle jaka wystarcza by w domu było komfortowo w przeciętny zimowy dzień to 50 st. w duże mrozy podwyższam na 55st. Jako że prowadzę obecnie wzmożone obserwacje w kotłowni, zauważyłem że kocioł często się włącza i krótko pracuje ( 3 min pracy 7 minut postoju). Przeczesując Internet natknąłem się na opinie że takie taktowanie pieca jest niekorzystne - zanim piec zacznie pracować na optymalnych parametrach, wyłącza się). Kocioł ma na stałe nastawioną temperaturę, nie używam sterownika pokojowego\pogodowego. Pompka CO pracuje non stop. W obwód jest tylko wpięty zbiornik CWU 80l. W związku z powyższym, zastanawiam się czy wpięcie w układ buforu ciepła (500 l np) pomogło by zredukować zużycie oleju , poprzez lepsze wykorzystanie możliwości pieca? Kocioł grzałby wodę w buforze do wyższych temperatur i mógłby pracować dłużej na jednym uruchomieniu, ciepło z bufora byłoby dopiero odbierane przez grzejniki. Bardzo dziękuję za wszelkie komentarze i porady. P.S Rozważam też montaż powietrznej pompy ciepła, a piec olejowy zostawiłbym jako alternatywa\wspomaganie PC, ale to już zagadnienie na osobny temat.
  8. Stąd też pomyślałem o zmianie wentylatorów na jakieś EC , żeby zmniejszyć pobór prądu i hałas ( te które są obecnie zamontowane to typowo promieniowe wentylatory z trzema biegami). Czy hipotetycznie zmiana wentylatorów i zmniejszenie powierzchni wymiennika ( wymiennik ma przekrój kwadratu 30x30cm i długości 45cm) poprzez "zamknięcie" jego części (tak by czynna długość wynosiła np. 35 cm nie rozwiąże problemu zalegania w nim wody?
  9. Skoro u Pana to funkcjonuje , to i może w przypadku tego mojego rekuperatora mógłbym zejść do takich wartości przepływu licząc się z tym że efektywność spadnie - ale być może nie na tyle aby inwestycja w kompletnie nowe urządzenie była tego warta. Dodam tylko że rekuperator który posiadam wyposażony jest w krzyżowy wymiennik ciepła, więc obawiam się ze spadek efektywności nie będzie z 90% a z 62,6% jeśli przyjąć wartości producenta...
  10. Nie wiem czy dobrze interpretuje wykres wydajności dla tego rekuperatora, ale wydaje mi się że nawet na najniższym biegu będzie miał wydajność ok 200m3 ( poprawcie mnie jeśli się mylę). Druga rzecz to zużycie energii przez wentylatory - być może mniejsze wentylatory EC potrzebowały by mniej energii niż te które są obecnie pracując nawet na najniższym biegu.
  11. Dzień dobry, Posiadam rekuperator Komfovent (amalva) RECU 700 HE AC C2. W obecnie zajmowanym domu ( 120m2) nie posiadam wentylacji mechanicznej, ponieważ jednak pojawiają się problemy z wilgocią zastanawiam się nad adaptacją tego rekuperatora do moich potrzeb. Z moich obliczeń wynika że 150 m3 to optymalna wielkość rekuperatora dla mojego domu, ten rekuperator który posiadam ma 700m3. Czy zmieniając wielkość wentylatorów, mogę zredukować wydajność takiego rekuperatora do 150 m3?Ogólnie urządzenie wygląda solidnie, samo mechaniczne "obsadzenie" i elektryczne podłączenie innych wentylatorów nie powinno stanowić dla mnie problemu. Proszę forumowiczów o sugestie, wskazówki.
  12. Dzień dobry, Zwracam się z prośbą o wydanie opinii w niżej opisanym temacie. W rogu pokoju, od podłogi na wysokość max 10 cm ściana jest mokra ( po około 1 m od rogu wilgoć wizualnie zanika) o tyle w samym rogu ściana jest mokra na około 2m . Brak izolacji poziomej jest pewny na 99% , tylko dziwi mnie ta wysokość na jaka wilgoć wchodzi (z dnia na dzień potrafi się zmienić,nawet zmaleć prawie do zera, ale te skoki do 2m są dla nie wyjątkowo zastanawiające) . Moje pytanie, czy metalowy słupek bramy z dwuteownika, przytwierdzony na zewnątrz domu w tym rogu w którym występuje wilgoć może też przyczyniać się do zawilgocenia? Chałupa nieocieplona, mur od środka cegła, zewnątrz jakieś pustaki samoróbki, wentylacja grawitacyjna.
  13. Witam, W remontowanym przeze mnie domu muszę wstawić schody na użytkowe poddasze. Z uwagi na brak możlwości przesunięcia ścian jak i otworu , wymyśliłem sobie że schody będą wyglądać jak na załączonych zdjęciach. Co sądzidzie o takim układzie i czy ewentualnie macie pomysł w jaki inny sposób mogłyby one zostać rozwiazane? Na krótszej ścianie w otworze będą obsadzone drzwi do kotłowni, planuję wstawić drzwi imitujące ścianę, także to że schody są trochę w świetle drzwi nie jest problemem.Pozdrawiam .
  14. Witam, Od 10 lat jestem użytkownikiem pieca olejowego RAPIDO z palnikiem BF 100 . Do tej pory nie miałem z nim żadnych problemów, regularna konserwacja umożliwiała bezawaryjną pracę kotła. Po rozpoczętym niedawno sezonie grzewczym zauważyłem jednak dość znaczne w stosunku do lat poprzednich zużycie paliwa mimo że temperatury na zewnątrz nie są jeszcze zbyt niskie. Co jeszcze zwróciło moją uwagę to znaczna ilość włączeń pieca/h ( niestety nie mam zapisków z lat poprzednich ). Obecnie zauwayżyłem że piec włącza się na 5 minut, po czym występuje 10 minut przerwy. W chłodniejsze dni czas postoju zmniejszał sie.Nie używam pokojowego regulatora temperatury, temperatura jest ustawiona bezpośrednio na piecu. Przechodząc do meritum, jaka według was jest histereza temperatury dla takiego pieca i czy np. uszkodzenie czujnika temperatuty\ termoregulatora może wpływać na cykl pracy?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...