
marek1233
Użytkownicy-
Liczba zawartości
40 -
Rejestracja
marek1233's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Czy ktoś ma namiary na kompetentny (=robią coś więcej niż tylko przeglądy) serwis pomp Daikin wykonujący zlecenia w województwie łódzkim?
-
Bo miało to zdaniem serwisanta rozwiązać problem oszraniania pompy. Wynikać to miało z faktu, że mam 15 metrów przewodu pomiędzy jednostkami.
-
Mamy podobne parametry domu, tą samą pompę i podobne problemy z oszranianiem. U mnie dzisiaj cykl trwa 25 minut. Temperatura wychodząc z krzywej to 28C, delta ustawiona na 4C, temperatura powrotu 21,4. Temperatura wyjścia rośnie liniowo od 24C do 26C przez 15 minut (parownik oszroniony w 30%), potem w przeciągu 6 minut wystrzeliwuje do 28C, parownik się oszrania w 100% i włącza się odszranianie. Następny test który mam zamiar wykonać to: delta 4, praca pompy - ciągła, temperatura zadana wyjścia stała - 26,5C. Jestem ciekaw jak to wpłynie na zachowanie.
-
Bardzo ciekawe - u mnie parowniki właśnie tak wygląd (przy temp zew 2C i temp PHE 26). Po tym jak pompa wskakuje na wyższe obroty, parowniki cały się pokrywa szronem i uruchamia się odszranianie. Dzisiaj przez godzinę obserwowałem ten cykl - powtarza się co około 25 minut. Co do środka, serwisant dobił 300g ponad wymaganą ilość, więc w moim przypadku to raczej nie jest kwestia ubytku.
-
Hej, Tak ja wspominałem wyniki pomiarów z niedzieli. Na jednym wykresie są temperatury wyjścia i powrótu, na drugim przepływ i ilość włączeń. Uwagi: - skoki temperatur wyjścia to efekty wyłączania się pompy podczas odszraniania - ilość włączeń jest związana z odszrananiem - po osiągnięciu temperatury powrót = wyjscie - delta, pompa zaczyna zmniejszać przepływy (widoczne na wykresie). [ATTACH=CONFIG]402928[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]402929[/ATTACH]
-
@doktorant Bardzo fajne wyniki, pokazujące że Daikin może pracować z niską ilością startów. Jest jednak spora różnica pomiędzy naszymi pompami - ty masz 16kW (czyli "duzą") ja mam 8kW (małą). U mnie wygląda to następująca na chwilę obecną: Czas pracy pompy: 160h Czas pracy sprężarki: 135h Grzałka BUH ogrzewanie powierzchni: 10h Ilość włączeń: 427 Pierwsze 2 parametry 1.6x twoje, natomiast ilość włączeń kompletnie inna. To co rozwala moje wyniki w temperaturach w okolicach zera to odszranianie, które nie wiem czy jest sensowne biorąc pod uwagę wczorajszą obserwację o niklej ilosci szronu. W temperaturach ~3-5 - jest to sterowanie które wyłącza pompę, bo osiągnięta jest temperatura wyjścia wody podczas gdy nie jest osiągnięta temperatura pokoju. Za chwilę natomiast pompa włącza się ponownie, bo temperatura pokoju jest właśnie nieosiągnięta - i tak w kółko. Widzę też, że nasze krzywe są inne - u Ciebie temperatura wyjscia przy 3C otoczenia to jest 30C, u mnie 28C. Przy twoich 5C delty, oznacza to, że woda na powrocie musi dość do 25C aby to było osiągnięte i być może kiedy ten poziom jest osiągany to jest osiąga również temperatura otoczenia zgodna z ustawieniem i nie masz ciągłych sygnałów ON. Ciekawi mi jakby zachowywała się twoja pompa, gdybyś na przykład ustawił temperaturę otoczenia na ~26C - wtedy możliwe, że wpadłaby w ten sam tryb co moja (wyłączanie temperaturą wody na wyjściu, włączanie nieosiągnięciem temperatury otoczenia).
-
Taką teorię już sprawdzaliśmy z serwisantem. Dodali 300g czynnika powyżej standardowej wartości ze względu na długość przewodu pomiędzy jednostkami (około 15 metrów) - nie wydaje się aby to pomogło. Zaobserwowałem dzisiaj natomiast coś ciekawego - jednostka nie wydawała się jakoś bardzo zaszroniona kiedy włączało się odszranianie. (ilość wody która z niej zeszła to może ze 100 ml). Muszę ten aspekt poobserwować dłużej.
-
Hej, ogólnie chciałbym wyjaśnić, że fakt, iż temperatura nie zostaje osiągnięta nie jest czymś co mnie w tej chwili martwi. Staram się zoptymalizować ilość włączeń/wyłączeń. Ideałem byłoby dla mnie, aby w przypadku nieosiągania temperatury pompa chodziła cały czas.
-
Bardzo fajne wyniki, gratuluje. Oznaczają one na pewno, że u Ciebie pompa prawie w ogóle się nie odszrania - dużo bym dał, aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje. U mnie są ~3 odszraniania na 2 godziny. Ja dzisiaj robiłem pomiary co 15 minut kilku parametrów - w przyszłym tygodniu będę mógł przedstawić wykresy.
-
Nie wiem Ustawiona temperatura jeszcze nigdy nie została osiągnięta
-
Też miałem nadzieję, że sterowanie termostatem rozwiąże temat wyłączania/włączanie, ale tak się nie dzieje. Nie rozumiem twojego ostatniego pytania.
-
Sterownikiem pokojowym (ale jeśli zakładasz, że pompa wyłączy się dopiero po osiągnięciu zadanej temperatury pokojowej, to przynajmniej mój Daikin tak nie działa
-
Z danych zebranych w listopadzie wynika, że sprawność jest silnie związana z ilością przerwań w pracy pompy.
-
Hej, ERLQ008CV3
-
@kszechu U mnie to wygląda tak: Sterowanie termostatem (*), pompa pracuje 7-21, wyniki do 7. grudnia: Zużycie: 150kWh, Sprężarka 86h, załączeń 295 (*) "sterując" temperaturą termostatu, temperatura wody na wyjściu nadal jest brana z krzywej grzewczej. Sprężarka natomiast wyłącza się po osiągnięciu temperatury wyjścia wody - mam ustawione "osiągnij 23 stopnie otoczenia", ta temperatura nigdy nie jest osiągana a mimo to sprężarka i pompa się wyłączają gdy temperatura wyjścia osiąga temperaturę z krzywej przez jakiś czas (to też jest opisane w instrukcji serwisowej którą załączyłem kilka postów wcześniej). BTW, porównanie u mnie piątku i soboty: 20 załączeń w piątek, 50 w sobotę. Dlaczego? W piatek temperatury były koło 5C, w sobotę koło 1 i pompa się odszraniała. Nawet przy odszranianiu raz na godzinę, daje to jakieś 20 załączeń dziennie, 600 w miesiącu, 3000 w sezonie. Różnica COP: piątek 3.5, sobota 2.6.