Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

j009

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez j009

  1. ololek, Rivelv, oczkopl7 - jak finalnie zrobiliście stelaż, jakich płyt użyliście i jakiej paroizolacji? MiroMirek - może jeszcze pamiętasz: a) płytę Diamand miałeś 12,5 czy 15? b) jedną czy 2 warstwy płyty? c) jaka paroizolacja?
  2. Czy przy przejściu rurą stalową dwuścienną (między której ściankami jest wełna) przez ścianę z betonu komórkowego należy wykonywać dylatacje? Z jednej strony przejścia będzie piecyk kominkowy, z drugiej komin stalowy izolowany dwuścienny. Jeśli dylatacja jest potrzebna - to z jakiego materiału powinna być wykonana?
  3. Planuję na dachu pełne deskowanie przykryte papą podkładową jako warstwą wstępnego krycia. Czy na takiej papie można pod kontrłaty wykorzystać samoprzylepną taśmę uszczelniająca z pianki polietylenowej w celu uszczelnienia miejsc przebicia papy przez gwoździe mocujące kontrłaty? Pianka przeznaczona jest do stosowana na membrany ale może można jej użyć także na papie (chyba nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne z papą)?
  4. Odświeżam temat bo natrafiłem na poniższy eksperyment bodajże Politechniki Lubelskiej, ale może ktoś ma jeszcze lepszy pomysł ? https://informacjainstal.com.pl/en/tag/passive-building/ Schemat proponowanego sposobu napowietrzania instalacji kanalizacji sanitarnej: 1 – zbiorniki hermetyczne, 2 – pion kanalizacyjny, 3 – przybory sanitarne, 4 – podejście kanalizacyjne, 5 – syfon kanalizacyjny, 6 – przewód odpływowy, 7 – rura wywiewna, 8 – wywiewka kanalizacyjna, 9 – punkt odbioru ścieków Cytat: "Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że istnieje możliwość wykorzystania proponowanej koncepcji napowietrzania do ograniczania powstawania podciśnienia w trakcie przepływu ścieków przez przewody instalacji kanalizacyjnych. Proponowany układ redukcji podciśnienia jest szczególnie zalecany w budownictwie pasywnym i niskoenergochłonnym z uwagi na rygorystyczne wymagania odnośnie do szczelności zewnętrznej skorupy budynków. Przesunięcie rury wywiewnej poza bryłę budynku i napowietrzanie układu za pomocą zbiorników rezerwowych może stanowić dobry sposób na minimalizację mostków termicznych, typowych dla tradycyjnych sposobów wentylowania układów kanalizacyjnych."
  5. Ciekawe. Podejrzewam że ci co mają GWC raczej nie wznoszą czerpni na co najmniej 2m ...
  6. Cześć, W przypadku domów z płytą fundamentową, powietrze do kominków z zamkniętą komorą spalania jest doprowadzane do kominka poprzez rurę kanalizacyjną 110mm umieszczoną w podbudowie pod płytą fundamentową. Wydaje się być to obecnie standardem. Przeszukałem forum i nie spotkałem przypadku żeby ktoś zrobił to samo ze świeżym powietrzem dla rekuperatora (tj. puścił rurę pod płytą - np. 160mm i zrobił czerpnię terenową tuż obok ścian domu). Czy jest powód dla którego nie stosuje się analogicznego "kominkowego" rozwiązania do czerpania powietrza przez rekuperator pod ziemią (bez GWC) ? Jedyne posty w których była mowa o czerpni terenowej dotyczyły sytuacji wykorzystania jej z GWC. We wszystkich innych postach jakie przeczytałem czerpnia lądowała w ścianach, podbitce lub na dachu.
  7. Chciałbym ocieplić od góry nieogrzewany, nieużytkowany strop w starym drewnianym domu z lat 40tych. Strop jest zbudowany z drewna. Jest podłogą dla nieużywanego poddasza. Do belek stropu od dołu przybite są deski, do desek od spodu przybyta jest trzcina z jakimś staroświeckim tynkiem, a jeszcze niżej zamocowany jest sufit podwieszany z płyt gipsowo kartonowych. Dołu stropu nie zamierzam w ogóle dotykać - sufity podwieszane w pomieszczeniach zostały wykonane niedawno. Na górze stropu są po prostu deski sufitu oraz belki do których te deski są przybite od spodu. Na belkach nie ma żadnej podłogi, więc między belkami jest po prostu pusta przestrzeń. Na niewielkiej części stropu (20-25%), na deskach między belkami znajduje się tzw. polepa (zlepek gliny i trocin i podobnych rzeczy) - materiał izolacyjny wykorzystywany dziesiatki lat temu. Po przestudiowaniu tego forum doszedłem do następujących wniosków: 1. Zamierzam pomiędzy belkami rozwinąć jedną warstę wełny - tak by była równo z belkami - około 18cm. 2. Następnie na to w poprzek rozwinąć drugą warstę wełny: 20cm, tak by przykryła i pierwszą warstwę i belki. 3. Następnie 1-2 cm nad wełną zamierzam zamontować folię paroprzepuszczalną - na wypadek gdyby przydarzył się przeciek nieocieplonego, deskowanego dachu na którym położona jest papa. 4. Nie zamierzam pod wełnę kłaść żadnej folii paroizolacyjnej, aby nie doprowadzić do ewentualnego skraplania się pary na deskach stropu. 5. Nie zamierzam zrywać polepy. W miejscu gdzie jest polepa, ułożę bezpośrednio na niej folię. Również bez folli paroizolacyjnej. Rzekomo polepa służy pochłanianiu wilgoci. 6. Prace te zamierzam wykonać w ciągu najlbiższych tygodni, by zdążyć przed mrozami. Proszę o wytknięcie błędów w moich zamiarach bądź entuzjastyczne przyklaśnięcie memu pomysłowi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...