Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JacekF

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    168
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez JacekF

  1. Cześć. Minął termin 25 miesięcy który gazownia miała na realizację przyłącza gazowego. Sieć będzie rozbudowywana i w sumie ma być podłączone 12 budynku. Mój budynek jest pierwszym w kolejności według projektu a linia przechodzi wzdłuż mojej działki . Wiem że gazownia zastrzega sobie przedłużenie realizacji przyłącza. Mam jednak pytanie do zorientowanych w temacie. Na chwilę obecną jestem zmuszony skorzystać z innego źródła ciepła jednak chciałbym mieć możliwość wpiąć się w przyszłości do sieci gazowej. Czy w związku z tym mogę uzgodnić z gazownią (aneks do umowy) by zgodnie z umową zamontowali skrzynkę i na tym koniec tzn ja nie będę realizował narazie przyłącza ze swojej strony a zrobię to w wybranym przez siebie terminie? Czy poprostu zerwać umowę i tyle a w przyszłości i tak mogę się podpiąć bo linia będzie obok mojego płotu. Czy ktoś miał podobną sytuację?
  2. Cześć. Mam lekką zagęszczarkę ważącą gdzieś 60-70kg. Czy jestem w stanie taką zagęszczarką ubić podbudowę pod kostkę. Odrazu napiszę że mam zamiar robić to po trochu , warstwami tzn ubijać kilka centymetrów po czym dosypywać kruszywa i znów ubijać.
  3. Robić bo nie zaszkodzi. Druga sprawa to po latach membrana nie wiem czy będzie tak bardzo paroprzepuszalna. Zbiera się na niej kurz i brud o moim zdaniem traci trochę ze swych właściwości.
  4. Cześć. Kładłem kilkukrotnie tynk elewacyjny jednak zawsze na niedużych ścianach lub w 2-3 osoby. Chciałbym teraz zrobić tynk u siebie. Niestety nie będę miał nikogo do pomocy a mam jedną ścianę dość sporą bo ok 70-80m2. W pojedynkę może być ciężko to ogarnąć. Czy warto się pchać w taki metraż w jedną osobę? Może macie jakieś rady, sugestie?
  5. Witam. Czy pogoda taka jak teraz może mieć znaczący wpływ na czas wiązania betonu? Robiłem fundament pod 3 słupki ogrodzeniowe. Koncepcja wjazdu trochę się zmieniła i musiałem podnieść je o 10 cm. W poniedziałek nadlałem betonu i dziś rozszałowałem. Od góry beton jest twardy ale po bokach jest dość miękki tzn jak bym wziął śrunokręt to spokojnie bym go wbił. Pogoda jest taka sobie tzn w dzień 18 stopni w nocy 3 stopnie no i duża wilgotność. W ziemi także pełno wody bo przez ostatni tydzień padało cały czas. Wiem że minęły typko 4 dni ale wydaje mi się że beton powinien być już twardszy.
  6. Potrzebuję by brama otwierała się 10-20cm szerzej. Przynajmniej to jedno skrzydło. Myślałem dać bramę pod kątem by była na wprost domu jednak wtedy jeden słupek musiał by być 1m od drogi a drugi prawie 5 metrów. Myślałem jeszcze nad siłownikami ramieniowymi. Czy one nie otwierają szerzej bramy?
  7. Cześć. Będę montował skrzynkę na listy przelotową montowaną w słupek. Niech ktoś mi wyjaśni czy taką skrzynkę również się zalewa betonem razem z bloczkami czy montuje się ją jak najwyżej i w tym miejscu bloczki zostawiamy nie wypełnienie?
  8. Cześć. Stawiam u siebie przód ogrodzenia. Ogrodzenie panelowe + 3 słupki murowane w miejscu furtki i bramy wjazdowej. Niestety mam trochę popiepszony teren i dom nie jest równolegle do drogi. Dlatego musiałem zrobić ogrodzenie równolegle do drogi ponieważ gdybym chciał równolegle do domu to jeden płot z jedej strony zaczynał by się przy samej drodze a z drugiej byłby cofnięty o 6m w głąb działki. No ale do rzeczy. Teraz gdy postawię słupki to nie będą one prostopadle do domu tylko będą lekko skręcone. Po otwarciu lewego skrzydła bramy, skrzydło będzie wchodzić trochę na wjazd. Czy da się ustawić siłownik (przy montażu lub programowo) w taki sposób by z tej jednej strony otwierał skrzydło bramy trochę szerzej? Jeśli tak to czy z każdym siłownikiem jestem w stanie coś takiego zrobić?
  9. No to powiem ci że teraz mnie zaskoczyłeś. Ta czarna skorupa utworzyła się jakieś 3 miesiące temu (przynajmniej od tego czasu ją widzę na przeciw pokrywy). Może wcześniej była gdzieś schowana z boku. Myślałem że oczyszczalnia nie daje rady i pływają jakieś nieczystości. Co do osadu na dnie to właśnie jestem trochę zdziwiony bo praktycznie nie ma go wogóle. Po montażu oczyszczalni w grudniu facet co montował powiedział bym włożył patyk do samego dnia i zmierzył go. Jeśli osadu będzie ok 15cm mam wywozić. Teraz mierzę i widzę że praktycznie nic się nie zmieniło. Jak było 2,4m tak jest dziś. Nawet jak wkladam patyk to słyszę jak stuka o dno. Nie wiem czy nieczystości rozkładają się na całym dnie czy mogą np zalegać gdzieś z boku w większej ilości.
  10. Witam. W listopadzie minie rok od uruchomienia oczyszczalni biologicznej. Chciałbym już w tym miesiącu wywieźć nieczystości ponieważ zauważyłem że zaczyna tworzyć się jakaś dziwna, czarna skorupa na powierzchni ścieków. Oczywiście po opróżnieniu daje się tabletki startowe itp. Mam jednak jedno pytanie ponieważ słyszałem żeby bakterie się szybciej rozwijały można część osadu przenieść do opróżnionego zbiornika. Czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak to zrobić zrobić i ile należy tego przenieść?
  11. Witam. Jak oceniacie panele ogrodzeniowe firmy Wiśniowski? Może ktoś takowe posiada? Dostałem wycenę na właśnie te Panele i są o ok 1000zł droższe na całości płotu niż inne ale wydają mi się solidne. Mają np 51 drutów pionowych a tańsze opcje mają 46 a nawet 44 sztuki. Może ktoś oceni wycenę. Panel czarny 1230x2500 4mm - 63 sztuki Słupki 40x60, 2m, 1,5mm - 63 sztuki Obejmy ze śrubami nierdzewnymi 126 sztuk Cena 116zł za komplet lub inaczej 46zł za metr bieżący.
  12. Witam. Jakiej średnicy wiertłem robiliście otwory pod słupki ogrodzeniowe 40-60mm. 25 - 30 cm czy może większe?
  13. Oczywiście nie mam zamiaru kupować budżetowego ogrodzenia. Słupki min 2mm, siatka 4mm. Zastanawiam się tylko nad wysokością słupków.
  14. Witam. Planuję zrobić ogrodzenie panelowe na ok 150cm wysokości. Panel 123cm, podmurówka 20 - 25cm. Jakiej długości słupki zastosować? Wykop pod słupki będzie na 80-100cm. Czy słupek 2m będzie wystarczający (ok 50cm zatopiany w betonie) czy bezpieczniej wybrać dłuższe?
  15. I to będzie chyba najlepsze rozwiązanie. Dzięki
  16. Witam. Jak najlepiej wykończyć murek z pustaków szalunkowych. Chciałbym pozbyć się łączeń, zrobić jedną całość i go pomalować. Rozmawiałem z kilkoma osobami i jest kilka wersji. Klej + siatka, sam klej do styropianu lub do plytek, zaprawa tynkarska lub zatarcie cementem z drobnym piaskiem. Nie wiem co było by najlepsze.
  17. A co z dylatacją. Lepiej zrobić ciągłość czy może co kilka metrów zrobić dylatacje np co 6m bo takie mam pręty zbrojeniowe.
  18. Cześć. Będę robił murek z pustaków szalunkowych pod płot. W sumie 4 warstwy pustaków, 3 sztuki w ziemię i jeden powyżej gruntu, 40 metrów . Czy pod taką konstrukcję potrzebny jest fundament czy wystarczy pierwszą warstwę osadzić na zaprawie w celu wyrównania? Co ile metrów robić dylatacje?
  19. Chciałem wkopać ten murek w ziemię i dać folię z tego względu że na granicy kilka lat temu rosły choinki a teraz dodatkowo właśnie w tym miejscu szaleją nornice i podczas deszczu w kilku miejscach właśnie przez te tunele wybija woda. Nie wiem na jakiej głębokości są te tunele dlatego chciałbym zrobić murek trochę głębiej. Chciałbym zrobić to tak by murek zrobić na 4 pustaki szalunkowe. 3 pustaki w ziemię + 1 pustak powyżej gruntu. Słupki można osadzić niżej. Nie wiem tylko czy te 70cm w ziemię wystarczy. Chodzi mi tu głównie o wymrażanie w zimę.
  20. Dzień dobry. Mam problem z wodą opadową która wpływa do mnie z sąsiedniej działki (łąka). Woda wpływa na odcinku ok 20m i wypływa na drogę gminną. Nie mam jeszcze płotu i od tej strony chciałbym zrobić murek który będzie barierą dla wody i pozwoli jej już z działki sąsiada spłynąć w stronę drogi. Mam do was kilka pytań: 1 - na jaką głębokość zrobić ten murek? Myślałem o ok 1m ale nie wiem czy to nie za głęboko. Teren to głównie glina. Murek myślę wystawić ponad grunt ba ok 25-30cm. 2 - jak myślicie z czego najlepiej postawić taki mur? Czy zrobić go z pustaków szalunkowych czy może zrobić wykop, wyłożyć folią i zalać betonem. Druga opcja chyba będzie droższa? 3 - myślę od strony sąsiada murek zabezpieczyć folią kubełkową. Czy to wystarczy czy może użyć czegoś innego? Dziękuję za wszystkie sugestie.
  21. Cześć. Posiadam oczyszczalnię biologiczną the one sbr firmy Aquatech. Oczyszczalnia pracuje od listopada tamtego roku. Sterownik oczyszczalni przeprowadza proces oczyszczania w 3 trybach napowietrzanie, sedymentacja i ostatni to wyrzucanie oczyszczonej wody. Wydeje mi się że 3 faza przestała działać ponieważ od kilku dni mam bardzo wysoki poziom ścieków praktycznie są przy samym wylocie pompy mamutowej. Wcześniej ścieki były zawsze ok 50cm niżej niż wylot z pompy. Pompa (secoh jdk 80) działa i pompuje powietrze także nie wiem w czym może być problem. Może coś doradzicie co mogę sprawdzić zanim zadzwonię po serwis.
  22. Cześć. Mam pytanie do fachowców. Z głupia zajrzałem wczoraj do oczyszczalni i zauważyłem że ścieki są u samej góry przy wylocie pompy mamutowej. Dziś to samo. Wcześniej jak zaglądałem to ścieki zawsze były ok 40cm poniżej wylotu z oczyszczalni. Oczyszczalnia działa od listopada tamtego roku. Na co zwrócić uwagę zanim zadzwonię do serwisu? Oczyszczalnia nie wskazuje żadnego błędu. Dmuchawa secoh.
  23. Cześć. Robię sobie "tymczasowy" taras z desek które zostały po budowie. Deski ogólnie są w dobrym stanie ale nie są oheblowane. Zastanawiam się jak je przygotować do malowania. Czy wypożyczyć cyklinarkę czy może coś innego? Niestety żadne ręczne narzędzia nie wchodzą w grę bo taras ma 6,5x4,5 metra także desek trochę jest.
  24. W drugim pokoju obok także dziś wieczorem słyszałem podobne stuki. Żona mówi że od początku tak stuka. Niestety rzadko bywam w domu wiec nic nie zaobserwowałem. W tym drugim pokoju również stuka tylko na skosach jednak są one mniejsze, trójkątne i żona twierdzi że stuknie kilka razy wieczorem i jest cisza. Także wygląda jak by to była wina zabudowy. Wygląda jak by zabudowa likwidowała jakieś napiężenia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...