Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

franczesky

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

O franczesky

  • Urodziny 04.02.1985

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

franczesky's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dzięki, słusznie, na to będę zwracał szczególną uwagę. Jednak jakieś podstawy też muszą być wdrożone
  2. Witam, w przyszłym roku zaczynam budowę wymarzonego domu. Mam już projekt i czekam na wydanie pozwolenia na budowę. Jestem na etapie gdzie sporo mogę zmienić toteż chciałem skorzystać z Waszej pomocy jeśli chodzi o ocieplenie/termoizolację - jako całość. Założenia mam takie, że mogę inwestycyjnie zrobić ciut lepiej by zyskać na późniejszej eksploatacji. Trochę jestem zawiedzony, że projekt nie jest kompletny w tym zakresie, a projektant adaptujący nawet nie wspomniał o tym, że coś można dodać poprawić. Ja byłem ignorantem w tym zakresie, przyznaję. Po kilku weekendach lektury "co warto a czego nie" pozmieniałem trochę założenia względem projektu, zaznaczam je na niebiesko, a moje pytania pogrubiam. Proszę Was o pomoc, co zmienić i co zastosować aby użytkować dom ekonomicznie. Z góry dzięki. Tytan 3: - 149 m2 pow. użytkowej, kubatura ogrzewana 480 m3 - beton komórkowy Solbet 24 cm + styropian 22 cm, jaki? - izolacja podłoga na gruncie: 15 cm - jaki styro? - fundamenty ocieplone od zewnątrz: 15 cm, jaki? - fundamenty ocieplone od wewnątrz: 10 cm, styrodur ekstrudowany, jaki ile l? - fundamenty - hydroizolacja - nie ma nic w projekcie, jakieś rady? - strop wełna 2x20 cm - okna Uw = 0,7 W/(m2K) - rolety zewnętrzne z termo-elkami aby uniknąć mostków cieplnych - północna ekspozycja budynku z dużymi oknami CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA WEDŁUG PROJEKTU - EK = 73,6 kWh/rok*m2 - EU = 13.350 kWh/rok (ogrzewanie 8831 kWh, CWU 4519 kWh), OGRZEWANIE I WENTYLACJA - gaz ziemny - ogrzewanie podłogowe - wszędzie, zamiast kaloryferów, jeden komin mniej - kocioł gazowy 15 kW - CWU: zasobnik 150 l - rekuperacja - kominek, koza lub piecokominek jako zapas
  3. Wydaje mi się, że może na nobla to za mało ale masz rację Ja tam z fizyki orłem nie byłem ale dla zobrazowania, oto widok z wnętrza kominka Kominek widzi sobie klatkę vis-a-vis po lewej jadalnia i kuchnia po prawej "salon".
  4. No tak dochodzę do wniosku, że chyba Panowie macie rację. I dziękuję Wam za rzeczowe rady. Minusy mojego pomysłu na kominek z PW i podłogówką: - skomplikowana instalacja - duże koszty w stosunku do okazyjnego używania - brak prądu blokuje jakiekolwiek ogrzewanie (o tym w ogóle nie pomyślałem, dzięki @link2jack za sugestię), są niby UPS-y, ale to kolejny koszt - awaria jakiegoś elementu może zablokować dwa źródła ciepła jednocześnie Ale jak piecokominek lepiej ogrzeje piętro? Rozumuję, że on oddaje ciepło tylko grawitacyjnie (tak jak zwykły kominek), ale dłużej będzie trzymał to ciepło i dłużej oddawał, tak? Przyznaję, że pierwsze słyszę taką nazwę ale zapoznam się z tematem. Nie jest to dużo droższe? (mam do rozebrania piec kaflowy ze starego domu, jakbym mógł wykorzystać i nowocześnie zabudować, biorę w ciemno )
  5. Ale popraw mnie proszę jeśli się mylę: jeśli by tak zrobić czyli zwykły kominek, palę w nim, gaz się wyłącza na parterze (bo robi się cieplej), a na piętrze cały czas utrzymywana jest zadana temperatura albo poprzez gaz albo jeśli grawitacyjnie ogrzeje kominek to tam też się wyłącza. Rozumiem, że tak można bez problemów tylko trzeba mieć podział na strefy i czujniki temp?
  6. A gaz + kominek z prostym rozprowadzeniem gorącego powietrza?
  7. Liczyłeś? No ok, ale jakbyś palił częściej to byś żałował, że nic nie podłączyłeś. Nie chcę tego żałować bo potem koszty podłączenia pewnie są potężne jak wszystko już wykończone. Wychodzę z założenia z żoną, że jednak będziemy z tego korzystać częściej. Pytanie jest jak zrobić to najlepiej ekonomicznie, wiadomo. Do głowy przychodzi mi jeszcze takie rozwiązanie: zwykły kominek jak piszesz, mamy na parterze otwartą przestrzeń więc powinno ogrzać całość - ogrzewanie gazowe na parterze na termostat i wyłączy się automatycznie, a na piętrze - będzie działać nadal i nie będzie efektu "koło kominka sauna, reszta pomieszczeń zimno" jak też mają niektórzy nasi znajomi. Fakt - może elektryczny bez kombinacji. Poczytam. Jeśli chodzi o automatykę to raczej miałem na myśli termostaty pokojowe na wydzielonych strefach i nic więcej + pewnie czujnik. temp. zew. Nie chodzi mi o coś bardziej zaawansowanego bo wiem, że przy bezwładności podłogówki to nie ma sensu. Może źle się wyraziłem poprzednio. W każdym razie temat mi znany.
  8. Dziękuję za poradę. Czyli taki Romotop HEAT W 2g 59.50.01 by się nadawał. Jak wyglądają koszty, chociaż tak orientacyjnie? Kominek widzę ok. 5000 zł + osprzęt i instalacja, ile to może wynieść? Czy ma znaczenie to, że kominek jest dość oddalony od kotłowni gdzie będzie piec gazowy i pewnie rozdzielacz? No i jak to będzie działać - jak palę w kominku to muszę coś przełączyć czy do podłogówki będzie szło ciepło równocześnie? Jestem zielony, proszę wybaczyć, a kominek robię bo to marzenie żony (pewnie standard). Nie pomyślałem o tym, faktycznie, dzięki! To się wpina też do podłogówki? Przecież podłogówka jest niskotemperaturowa, a grzejniki nie bardzo.
  9. Cześć, w przyszłym roku buduję dom i mam do Was prośbę o pomoc. Chodzi o kominek połączony z instalacją ogrzewania podłogowego. W zasadzie nie wiemy co wybrać. Kominek ma służyć przede wszystkim jako: awaryjne źródło ogrzewania ma być użytkowany sporadycznie w weekendy przepalany w największe mrozy aby zoptymalizować użycie gazu. Chcemy wykorzystać takie rozwiązanie do: ogrzania pomieszczeń na piętrze i aby nie było ciepło tylko w salonie gdy palimy. Nie boję się "kotłowni" w salonie ani pracy jaką trzeba poświęcić na organizację paleniska. W DGP, która pewnie też by się nadała na nasze potrzeby żona boi się brudu bo widzi co mają znajomi. Proszę o Wasze opinie czy takie rozwiązanie w stosunku do budynku projektowanego ma sens i czy ktoś by coś zmienił w tym zakresie? DANE BUDYNKU - 149 m2 pow. użytkowej (Tytan 3) - parter: część dzienna, piętro: sypialnia, łazienki i pokoje dzieci, bez piwnicy - beton komórkowy 24 cm + styropian 22 cm (U ścian: 15 W/m2K) - izolacja termiczna 15 cm na gruncie, fundamenty ocieplone z obu stron - strop wełna 2x20 cm - okna Uw = 0,7 W/(m2K) + rolety zewnętrzne z termo-elkami (w projekcie były zwykłe okna) - północna ekspozycja budynku z dużymi oknami - EK = 73,6 kWh/rok*m2 - EU = 13.350 kWh/rok (ogrzewanie 8831 kWh, CWU 4519 kWh), kubatura ogrzewana 480m3 WYPOSAŻENIE WEDŁUG PROJEKTU - kocioł gazowy 15 kW (CO+CWU), gaz ziemny w ulicy - rekuperacja - zasobnik CWU: 150 l - kominek umieszczony na ścianie zewnętrznej, ale w "centralnej" części i w otwartej przestrzeni na salon z kuchnią, jadalnią i korytarzem (razem 53m) oraz otwartym wejściem na klatkę ZMIANY DO PROJEKTU - zamiast kaloryferów planuję ogrzewanie podłogowe (wszędzie), z wydzieleniem stref, chciałbym automatykę, ale to zależy już od budżetu - kominek tak, ale jak pisałem wyżej z płaszczem wodnym Ktoś, coś? Dzięki!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...