Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

_vviktor_

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    58
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez _vviktor_

  1. [...] Prócz pleśni, na zniszczenie drewna działa także zgnilizna, która powstaje w w skutek fermentacji soków drzewnych, przy sprzyjających warunkach, a mianowicie cieple, wilgoci i powietrzu. Dlatego też chcąc drzewo od zgnilizny zabezpieczyć, potrzeba je albo wysuszyć sposobami sztucznemi, lub naturalnemi, albo zabezpieczyć od przystępu powietrza przez pokrycie powłoką ochronną, np. farbą lub zanurzenie w wodzie, albo też zmienić skład soków drzewnych, przez nasycenie drzewa ciałami chemicznemi które fermentacji zapobiegają. [...] Najprostszy sposób zmenienia składu soków drzewnych, jest przez wymoczenie drzewa w wodzie bieżącej. Po kilku miesiącach zanurzenia w wodzie, drzewo pozbywa się w znacznej części swych szkodliwych soków, staje sie lżejszem, i nie tyle podlega paczeniu się i pękaniu. Takiem właśnie jest drzewo wodą w tratwach spławiane, zwłaszcza gdy we właściwym czasie ściętem zostało. [...] To nawet nie pół strony "mądrości ludowych" zapisanych w poradniku dla cieśli z 1871 roku. Jak widać sposoby pozyskiwania i transportowania drewna wtedy a dzisiaj różnią się znacznie. Teraz ani moment ścinania, ani naturalne sposoby zabezpieczania nie mają znaczenia. Ważne jest aby było dużo i szybko. Nie ma zatem szans aby dzisiejsze konstrukcje przetrwały tyle co tamtejsze. Według mnie nawet dostępna dzisiaj chemia w tym nam nie pomoże.
  2. _vviktor_

    Jaka papa na deskowany dach

    U siebie mam papy chyba 4 rodzajów na chudziaku, pod murami, na dachu i "na szopkach". ICOPAL - to jest to! Choć na dach ze względu na cenę wybrałem IZOHAN to ICOPAL niezmiennie sprawie wrażenie najtrwalszej. Wszystkie kładłem osobiście, sam je ciąłem rozwijałem i mocowałem - dlatego mogę chyba je ocenić. PS. IZOHAN PYE wierzchniego krycia na dachu leży 2 zimę bez dachówki mocowana pod zakładami i dobita kontrłatami i nic się z nią nie dzieje. Nie spływa, nie fruwa, nie cieknie - spełnia swoje zadanie w 100 %. Dodatkowo robi za "wstępne" uszczelnienie komina i tu także ani kropelki wody nie puszcza. Nie polecam zakupów "zdalnych" w podlinkowanym sklepie - szkoda czasu - wszystko co mi przysłali był zniszczone, uszkodzone i trzeba było zwracać. Przy okazji podziękowania dla Pana Andrzeja W. - mój dach powstał jakby dzięki niemu (mimo że robiłem sam).
  3. Poszukuje nietypowej w dzisiejszych czasach bramy do garażu, bo ma być dwuskrzydłowa bez automatów za to stanowiąca jako-taką barierę przed ucieczką ciepła. Ktoś zna i może polecić jakieś firmy trudniące się jeszcze produkcją takich "archaicznych" rozwiązań za to skrojonych na aktualne wymogi inwestorów? Znalazłem póki co tylko firmę Krispol która ma w ofercie bramy z ocieplanymi panelami oraz konstrukcją z profili z przegrodami termicznymi. Niestety max szerokość to 2,8m a ja potrzebuje 3m.
  4. Wracam do tematu z podziękowaniami do kolegi finlandia, dzięki któremu zmusiłem się do ponownego podejścia do tematu wyboru okien a raczej firmy która je zamówi u producenta i prawidłowo zamontuje w domu. Dodatkowy wysiłek poskutkował znalezieniem firmy która zdaje się wie co to i po co tzw "ciepły montaż". Nawet na hasło klinaryt pod HST nie uciekli z placu boju co było standardem u innych przedstawicieli. Proces montażu jeszcze przed nami, ale wybór już za i mam wrażenie jakby już nic lepiej w tym temacie ja jako inwestor zrobić nie mogłem. Tak czy siak dzięki koledze finlandia uzmysłowiłem sobie że nie tylko "U" i cena się liczy aby być zadowolonym z wydanych pieniędzy. Niech Ci Bozia w dzieciach wynagrodzi dobry człowieku za twe pomaganie biednym inwestorom na tym forum. Ja teraz śpię spokojnie (w końcu) - przynajmniej do czasu montażu
  5. Niezmiennie mój ulubiony dom na forum. PS. Jak mogłeś w sąsiedztwie takich ładnych belek w tym okapie przykręcić płytę gk?! Nie bolało Cię serce, oczy nie szczypały? PS2. Podobno głośny wentylator zamiast bezpośrednio w okapie dobrze jest dać gdzieś daleko daleko na końcu tej rury odprowadzającej powietrze z nad kuchni.
  6. Pewnie kolejny raz pojawia się takie pytanie, ale nie sposób znaleźć czas aby przeczytać to wszystko co już zostało napisane. Stoimy z inwestorką przed zadaniem wyboru stolarki okiennej do nowobudowanego domu oraz wyboru sposobu jej montażu. Im bardziej się zagłębiam w temat tym bardziej mam wrażenie, że połowa sukcesu przy realizacji tego zadania do odpowiedni montaż a to bez sprawdzonej ekipy jest nie do zrobienia. Okna wybraliśmy wstępnie firmy Drutex - profile Iglo Energy Classic . Część tzw. fixów, jeden HS reszta standard. Jakieś opinie o tej marce? No ale okna oknami a ten nieszczęsny montaż. Nasz wybór to: Ciepłe parapety. Taśmy paroizolacyjne i paroszczelne. Montaż na zewnętrznym licu muru - nic szczególnego. Pan "pomiarowy" namawiał nas na lekkie wysunięcie okna poza lico muru aby umożliwić w przyszłości ewentualny montaż rolet (których ja na chwilę obecną nie chce). Ciepłe parapety zaproponowano nam "z listwą". W siedzibie firmy stoi na ekspozycji próbka montażu z cieplym parapetem i tam na styrodurze "stoi" coś jakby listwa podokienna i na tym okno! Po powrocie do domu sprawdziłem jak to powinno wyglądać i chyba nie tak jak u nich. Aż się boje do nich dzwonić i dopytywać o szczegóły. Ale obawiam się, że firma stosuje jakiś "uniwersalny" ciepły parapet niepasujący do profilu okna i dlatego wspomaga się listwą podparapetową. Ktoś może polecić jakąś sprawdzoną ekipę z okolic Piły w wlkp która zna się na "ciepłym" montażu i rzetelnie podchodzi do realizacji zadania?!
  7. Czy ten piec zgazowujący to jedyne wasze źródło ciepła podłączone do tego bufora? Nie planujecie ze względów ekonomicznych/wygody wspomagać się jeszcze jakimiś kolektorami słonecznymi i lub panelami foto + grzałkami w zbiorniku? Dopytuję, bo u siebie zamierzam także postawić buforek 2500 litrów i jako główne źródło ciepła używać atmosa właśnie. Jednak rozmyślam także nad podłączeniem jakiś kolektorów które wspomogą podgrzewanie c.o. i c.w.u zimą a latem może i całkowicie zaspokoją potrzeby c.w.u. Temat jest jeszcze jednak dla mnie odległy i póki co zbieram ogólne informacje o wadach i zaletach takich rozwiązań.
  8. Ktoś podpowie jaka powinna być pozostawiona szczelina, dylatacja pomiędzy kominem systemowym a deskowaniem? Czy wstępne uszczelnienie komina można zrealizować poprzez wywinięcie papy bezpośrednio na pustaki systemowe? Chodzi mi o uzyskanie szczelnego połączenia zanim komin zostanie ocieplony w części nad dachem i obrobiony strukturą, na/do której przyjdą obróbki z blachy.
  9. Ciekawa sprawa z tymi wentylami z OLX. Są jakieś nietypowe. Tzn. nie można nigdzie znaleźć o nich informacji. K3G190-RG19-12.
  10. _vviktor_

    Pełne deskowanie dachu

    Czy papa Icopal Baza PYE PV 250 S 4,0 Szybki Profil SBS będzie się nadawała na deskowanie? Jest dość gruba (4mm) i moi "doradcy" straszą mnie że może spływać pod wpływem letnich temperatur panujących na dachu.
  11. Ale na ich stronie nie ma RC są tylko RS. Te są "trochę" tańsze. Jaki dokładnie model zamówiłeś i na jaki przepływ max była projektowana Twoja instalacja?
  12. Odpowiem sobie sam na jedno z pytań - może się komuś przyda. Recair RC160/200 i RC160/300 można kupic na ebay. Ale cena .... ponad 400 EUR. Cenowo zbliżamy się do siwickiego tylko że spadek ciśniania dla 300 m3/h na poziomie 96 Pa (wersja RC160/300) zamiast 180 u wspomnianego już naszego lokalnego producenta. Bardzo chciałbym dać szanse zarobić naszemu rodakowi zamiast "kapitalistycznym wyzyskiwaczom" z zachodu ale cały czas szukam argumentów.
  13. Stoje przed zadaniem nabycia wymiennika i mam do wyboru na chwile obecna GS-K 366/500 i Siwicki RS 03 P. Kubatura wentylowanych pomieszczen ok 350 m3. GS-K 366/500 wydaje sie byc za duzy - predkosci powietrza wychodza mi za male - sprawdzalem od 150 m3/h do 350 m3/h Przy max jest jeszcze ok ale przy min ponizej 0,5 m/s i program doboru krzyczy i ostrzega przed turbulencjami. Czy te turbulencje to tylko przypadlosc wymiennikow klingenburga czy raczej nalezy sie ich spodziewac takze u konkurencji? Jestem zielony w tym temacie. Jakich przeplywow uzywacie na codzien u siebie? Procentowo wzgladem kubatury pomieszczen. Instalacje projektujemy na 1 wymiane na godzine ale na codzien ile macie ustawione? 50% 30% ? PS. Ktos wie gdzie mozna nabyc recair RC160? Jak wypada taki RC/RS160/500 w porownaniu do siwickiego? Spadki cisnienia przemiawiaja za RC160
  14. Kto podpowie gdzie teraz najlepiej zakupic wiatraki EBM - te sterowane potencjometrem?!
  15. Jaką pojemność ma Twój bufor, jaką moc aktualny piec i w jaką celujesz w nowym?!
  16. Gdzie tego wymiennika Remiksa szukać? Jak zgaduję będzie to coś w rodzaju radiatora na rurze kominowej zaraz za wkładem. Powinno to być proste w realizacji wiec czemu nie. Czy obudowa wkładu cegłą pełną ma jakieś zalety poza estetyką która do mnie przemawia? Czy zabudowie takiego wkładu da się jakoś wykorzystać glinę (mam tego chyba setki ton po wykopach fundamentów) ? Tak nieśmiało myślałem początkowo aby zrobić dwa obiegi spalin z kominka. Jeden prosto w górę, drugi "z zawijasami" przechodzący w sąsiedztwie cegieł i/lub gliny właśnie. Ale czytając wszystkie te dyskusje na forum widzę że to jednak nie takie całkiem proste - żeby to zrobić dobrze trzeba trochę wiedzy posiadać na temat doboru materiałów, doboru długości tych dodatkowych kanałów, temperatury spalin jaką się ma na wyjściu z kominka itp itd.
  17. Taki np. pierwszy z brzegu Hajduk ma podane: "Temperatura spalin 245 stopni C". Mam rozumieć, że to nie dokońca prawadziwe stwierdzenie? Jak w takim razie ochronić komin (stawiany na wkładzie) przed przegrzaniem i jak trochę tego ciepełka odzyskać które poszło by w komin. Chodzi raczej o jakieś proste sposoby. Nie mam w planach palić w kominku 365 dni w roku więc w grę wchodzą raczej ogólnie znane proste i tanie sposoby poprawy funkcjonowania takiego kominka.
  18. Dom będzie miał ogrzewanie podłogowe po całości. Kominek ma być dla klimatu/awaryjnym źródłem ciepła. Najlepiej aby po rozpaleniu jak najszybciej dawał ciepełko do otoczenia. Nie musi po zakończeniu palenia grzać jeszcze 100 godzin, choć zmagazynowanie "nadwyżek" mile widziane. Po lekturze wielu tematów na tym forum skłaniam się do: - kominka powietrznego - komina stalowego stawianego na wkładzie kominkowym - wkładzie w pustakach kominowych (za małe przejście w stropie na murowany z cegieł) - obudowie/zabudowie wkładu cegłą od podłogi to sufitu (takie zabudowy mi się po prostu najbardziej podobają) Wątpliwości mam nadal z: 1. Akumulacją ciepła/odzyskiem ciepła ze spalin 2. Możliwością przekazania ciepła na poddasze ad 1. Kominki jakie przeglądałem mają informacje że spaliny osiągają temperatury rzędu 200 stopni. Przy takiej temperaturze na wyjściu z wkładu chyba nie ma już sensu bawić się w odbieranie czegokolwiek dodatkowo budując jakieś kanały wznosząco opadające. Po lekturze forum stwierdziłem że zrobię u siebie krótki i długi obieg spalin co by ciepełka nie puszczać w komin niepotrzebnie i niejako przy okazji chronić komin przed przegrzaniem (wkład 1.4404). Teraz jednak po znalezieniu tej informacji o temp na wylocie wydaje mi się to niepotrzebne a nawet nie zalecane aby zbyt nie wychłodzić spalin. Kominki które przeglądałem mają niby klasę A A+ cokolwiek to znaczy i spełniają wymogi ekoprojektu. Kolejna kwestia to wspomniana wyżej zabudowa z cegieł. Czy ona nie wpłynie też na odbiór ciepła z komina ? Zabudowa raczej nie będzie się stykać z kominem tylko będzie je dzieliło powietrze. ad 2. Czy wykonując zabudowę z cegieł u montując w niej kratki na dole i u góry do przepływu powietrze można by też te powietrze przelatujace wewnątrz obudowy obok wkładu kominka i rury komina puścić przez szczelinę w stropie na poddasze?! Byłoby to takie prymitywne DGP. Szczelina w stropie to luka pomiędzy kominem a raczej pustakami kominowymi a stropem betonowym (teriva).
  19. O takie coś mi chodziło. Jakie szczęście że są tacy to chcą się jeszcze wiedzą i doświadczeniem podzielić. Dom się dopiero buduje (powoli). Teraz zimuje bez dachu, ale ... od wiosny w planach dach i kominy właśnie. W salonie kominek (fajnie by było aby był pieco-kominek/akumulacyjny), a w kotłowni.... jeszcze nie wiadomo co - holzgaz/pellet/gaz. Sprawa komina dla kominka już mi się trochę klaruje. Najprawdopodobniej będzie to wkład stalowy. Przy okazji zmiany wentylacji z grawitacyjnej jaka był w projekcie na mechaniczną zyskałem trochę miejsca na dodatkowy kanał dymowy obok tego do kominka i pomyślałem sobie że mógłbym wstawić tam coś co pozwoli w przyszłości podłączyć do tego kuchnię opalaną drewnem. Pytanie jest tylko czy istnieją kuchnie opalane drewnem co się nadają do domu z wentylacją mechaniczną?!
  20. _vviktor_

    Pełne deskowanie dachu

    A kto powie jak powinno wyglądać ocieplenie na ścianie szczytowej pod papą na deskowaniu. Przy ociepleniu poddasza zostawia się 3 cm szczelinę pomiędzy deskami a wełną ułożoną pomiędzy krokwiami (o ile dobrze wyczytałem). A czy taka szczelina potrzebna jest też pod deskami a nad ścianą szczytową?! I kolejne pytanie ode mnie do was: Jest sobie garaż z dachem dwuspadowym przystawiony do budynku mieszkalnego również z dachem dwuspadowym. Jedna ze ścian szczytowych garażu to jednocześnie kawałek większej ściany szczytowej domu. Inaczej mówiąc jedna z krawędzi dachu będzie się stykała z ocieploną ścianą. Pytanie brzmi tak: Czy papa na deskach powinna dochodzić do ściany murowanej, a ocieplenie tej ściany powinno jakby opierać się na papie, czy może lepiej deskowanie z papą dać tylko do ocieplenia, które to biegło by sobie na ścianie zarówno nad połacią jak i pod.
  21. _vviktor_

    Pełne deskowanie dachu

    Wybór siatki i mnie będzie czekał chętnie się dowiem co warto zastosować. A przy okazji spytam jeszcze o mocowanie jętek do krokwi. 2x 12mm ale co? Zwykły pręt gwintowany? Czy może lepiej jakieś śruby M12x130 8.8 ? Czy krokwie do płatwi się przybija/przykręca jak do murłaty czy nie ma sensu?
  22. _vviktor_

    Pełne deskowanie dachu

    Panowie a podpowiedzcie jeszcze jakiej długości wkręty ciesielskie dać do mocowania krokwi z murałatą. Krokwie 10x20cm (zamek max 5 cm). Murłata 14x14cm. 340? nie za długie? Warto dawać jeszcze oprócz wkrętów jakieś kątowniki? Projekt milczy w tej kwestii, a kierownik budowy niezbyt chętny do tak szczegółowych konsultacji (chyba za sławo opłacany).
  23. _vviktor_

    Pełne deskowanie dachu

    A jak to jest z tymi papiakami. Ich długość powinna być taka aby wychodziły przez deski na drugą stronę, czy np dla deski 25 mm i papie powiedzmy 3mm można dać gwoździe papowe 20 mm?! Takie wystające pod deskami "łepki" gwoździ nie są punktami w których skrapla się wilgoć i z nich kapie sobie prosto na niezabezpieczoną (zwykle) wełnę?!
  24. Pięknie się to prezentuje. Pod ten piec/kominek robiliście specjalny fundament? Czy taki piecyk ma mozliwosc pobierania powietrza do spalania z zewnatrz (specjalna rura) ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...