Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jamróz1719515756

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Jamróz1719515756

  1. Witam Budynek remontowany. Muszę wylać jeszcze jeden stopień do schodów wejściowych . Będzie się on stykał ze ścianą zewnętrzną. Czy mogę między stopień a ścianę zewnętrzną dać oprócz paska papy z 8-10 cm xps? Konkretnie chodzi mi o kwestię czy jak potem położę płytki to na tych 8-10 cm będą oparte na xps ... Nie odpadną po jakimś czasie?
  2. Witam. Poleci ktoś jakieś okna tarasowe klasycznie otwierane z ruchomym słupkiem w których producent ma dobrze rozwiązany system z niskim progiem. Byłem w jednej firmie i zostałem zniechęcony bo niby mogą zrobić ale pewnie będzie podciekać albo coś podwiewać po czasie... itd . Niski próg (może być nawet do 2 cm ale nie 6cm ) jest priorytetem. HST niestety odpada. Nie chodzi mi o jakąś partyzantkę typu jakieś szczotki na plastiku tylko o przyzwoite rozwiązanie np aluminium po stronie zewnętrznej a plastik od wewnątrz uszczelnione.
  3. Wiem ,że inne . Bogen jest jak dla mnie wizualnie o wiele lepszy( wysoka fala średnio mi się podoba) . Ale jeśli faktycznie premion by był super mega to bym ją rozważył... Jak ze szczelnością jest Bogena?
  4. Witam ma podobne wyceny na Bogena reform 11 czarna angoba i Creaton premion łupek angoba. Który typ wybrać ? Bogena widziałem na kilku dachach i jak dla mnie to jest super. Jednak na składzie mówią ,że premion to dachówka premium , jakościowo o wiele lepsza, barwiona w masie. Czytałem ,że jakiś czas temu udzie mieli problemy z creaton premium ( że po kilku latach zdarzały się przebarwienia , ale chyba to tyczyło się modeli nie w macie ?) Może ktoś się orientuje jak wygląda szczelność obydwu modeli ? Jak z trwałością Bogena ?
  5. Szczeliny nie da się zrobić bo już wszystko kupione na styk prócz folii , ale wełna pewnie trochę z czasem osiądzie . O folii od góry myślałem , bo gdyby dach kiedyś gdzieś pociekł to wtedy woda by do wełny nie dotarła , ale pokrycie dachu w przyszłym roku będzie pewnie :cool:nowe , a kupione łaty na stelaż pod osb są dosyć mokre więc ta folia musiałaby zaczekać...
  6. Witam. Dom 15 letni piętrowy nad piętrem strych bez podłogi praktycznie. strop jest drewniany . W tej chwili patrząc na warstwy "od dołu" jest płyta karton- gips nad nią folia i 15 cm wełny. Chcę na to dodać stelaż drewniany i dodać 10 cm wełny a potem płyta osb na podłogę na strychu - strych ma być graciarnią... Pytanie, jak dodam wełnę to czy pod płytę osb dać folię czy nie ? Wełna będzie wtedy między dwiema foliami...
  7. Poda ktoś wykaz dobrych pomp ciepła w przedziale 8-12 kW, których nie trzeba rejestrować? : Bardzo poważnie rozważałem Mitsubishi Zubadan 8kW lub Tcap Panasonica 9kW ale z tego co patrzyłem to obie trzeba rejestrować i przeglądy drogie robić, więc oszczędność drastycznie spada.... Jest jakiś sposób by Zubadana na legalu zainstalować i nie bulić potem. Może ktoś orientuje się czy w najbliższym czasie producenci będą zmieniać rodzaj czynnika w pompach "na przyjaźniejszy"...
  8. Mam pytanie. W przyszłym roku remont dachu . Będzie dachówka i niestety membrana pod nią. Są jakieś typy dachówek lepsze od innych pod względem szczelności.... gdyby powiedzmy po np 10 latach membrana zaczęła padać ... tak by w możliwy sposób zabezpieczyć się przed przeciekaniem deszcz śnieg podwiewany ?
  9. Do ocieplenia mam pustkę powietrzną w ścianach. Luknąłem na ceny to za m2 takiego ocieplenia drogo od firmy wychodzi. Myślę,że jak bym kupił w cenie luźnego nasypu i sam wdmuchał przy okazji wymiany okien, to by to miało sens.
  10. Witam. Mam pytanie. Da się wdmuchać samodzielnie wdmuchać granulat celulozy przy pomocy dmuchawy do zboża ?Moc powinna być oki .Jest na necie fimik - gość odkurzaczem przemysłowym granulat styropianu wdmuchiwał. Tylko że pomału chyba szło. https://www.youtube.com/watch?v=jaVxG9WaGYY a tu jak zrobić https://www.youtube.com/watch?v=eqLoTJPzWUM Ciekawe jak by sprawiła się dmuchawa do zboża albo kompresor ze 120 l...?
  11. Witam .Mam taki problem . Były monopolista na na rynku telefonii stacjonarnej ma na mojej działce " nielegalny światłowód" Działka po dziadku , na działce dom. O kablu dowiedziałem się kilka lat temu jak ogrodzenie robiliśmy - niewiele brakło a bym zrobił ciach... Na mapach działki nigdzie nie ma ustrojstwa , a więc zakładam że zrobiono kiedyś po cichu... Ani Dziadek ani ja nigdy umowy z operatorem nie pisałem, służebności też nie ma. Mam "nerwa" ,bo jak kilka lat temu chciałem by telefon z netem podłączyli to było: Panie ni ma miejsca w centralce, nie da się itd. Mógłbym wbić łopatę a potem czekać i udawać głupiego... Ale z natury nie jestem złośliwy. Ale z drugiej strony, dlaczego z frajer mają na moim swoje kable trzymać.... Wiele mi to nie utrudnia bo to prawie przy granicy działki idzie... Ale tak myślę czy jak by ich trochę wzruszyć to może by do budynku nitkę dali z solidnym rabatem na usługę....?
  12. Dobra, czyli według definicji u mnie złącze jest w ścianie budynku ( skrzynka z licznikiem i zabezpieczenie główne , nawiasem mówiąc tę skrzynkę bym z chęcią wywalił za ogrodzenie lub wymienił - bo już pordzewiała i nieestetyczna . Do złącza od słupa który jest także na mojej działce idzie przewód w ziemi ( ok 10 m przyłącze . Czyli rozumiem ,że tak jak słup , także i ten kabel jest własnością zakładu energetycznego i nie mogę go wymienić profilaktycznie ??? Jak położę kostkę i za 5 lat prądu zbraknie to kto ponosi koszt za wymianę kabla i naprawę zniszczonego w trakcie wymiany podjazdu ? Rozumiem ,że to co za przyłączem w "moją stronę" mogę sam wymieniać ?
  13. Słup jest na mojej działce. Z tego słupa kabel wpuszczony w ziemię idzie do budynku do skrzynki z licznikiem. Rozdzielnicę mam w środku . Z protokołu wynika ,że moc przyłączeniowa to 32,2 KW, zabezpieczenie główne 3faz , 50A. . Chcę wymienić kabel do budynku i całą instalację w budynku no i w garażu prąd też oczywiście . Jaki kabel to nie wiem , Nie ja budowałem .
  14. Witam mam problem. Budynek z 1997 r . Chcę zrobić gruntowny remont z wymianą wszystkich instalacji i i dobudować garaż . Chcę elektrykę w budynku wymienić . Skrzynka z licznikiem jest w ścianie budynku . Do skrzynki jest przyłącze biegnie pod ziemią od słupa( który jest na mojej działce). Przy okazji remontu wolał bym wymienić też przewód od słupa do skrzynki ( ma on już 20 lat , a planuję kostkę , więc w razie późniejszej awarii trzeba by podjazd ryć...) Tego przewodu z 12 m by było. Jak to wszystko od strony formalnej zrobić ? Na dobudowę garażu będę musiał pozwolenie na budowę załatwiać. Jak to najlepiej przy okazji zrobić ?
  15. Witam. Mam problem . Jesteśmy z Żoną właścicielami budynku , który w latach 90 budował Dziadek. Formalnie stan jest taki ,że w budynku jest zrobiony tzw odbiór częściowy- pozwolenie na użytkowanie. Nie ma odbioru całkowitego. Chcemy do jednej ze ścian dobudować garaż wraz z pokojem nad nim. I tu jest mały problem. Przeglądałem papiery z budowy i jest jedna nieprawidłowość - mianowicie koncepcja dziadka w trakcie budowy była nieco inna niż w projekcie - balkon podparty słupami wg. projektu miał być od strony południowej natomiast został zrobiony od strony północnej ( w projekcie dwie lukarny od strony południowej z balkonem od północnej bez - dziadek zrobił odwrotnie, nawiasem mówiąc tak jest lepiej ). I teraz jest problem . Do budowy garażu trzeba projekt ... Jak zrobić by formalnie " wyprostować" budynek i id razu dobudować garaż....? Można by to jakoś ogarnąć formalnie modyfikując istniejący projekt i dodać garaż , czy robić projekt garażu i do tego jakąś inwentaryzację stanu który jest , a może jeszcze inaczej ?
  16. Przy odpowietrzeniu kanalizy ...Po obiadowej grochówce ... Panie metan plus iskra i agregat rozdupcy... Podsumowując : ktoś gdzieś liczył czytał bądź się orientuje ile na każdym metrze rur między agregatem a jednostką centralną strat może być ? Niby piszą by odległość skracać więc to pewnie istotne.
  17. No tak . Ale jak do pracy zużywać będzie cieplejsze powietrze to jej eksploatacja powinna być przynajmniej teoretycznie tańsza.
  18. Dołączę się do tematu, planuję spory remont i pompa ciepła powietrze-woda ( LG albo Panas)brana pod uwagę. Zastanawiam się czy sens ma umieszczenie agregatu od strony południowej - przy założeniu że w dzień także by chodziła . Często zimą z rana jak jest z-5 to koło południa śnieg na dachu od strony nasłonecznionej topnieje , od strony zacienionej nic . Można by przyjąć że różnica w słoneczny dzień to około 5 stopni może nawet być... A jeszcze jak by agregat przezroczystą pleksą z dziurkami obudować na zimę to by teoretycznie ze słońca sporo zysku było ... ale to tylko takie gdybanie . U mnie ze względu na odległość do kotłowni od strony północnej rurki by z 1-1,5 m miały a od strony południowej to już ok 4-5 m ., tak więc ciekawe czy warta skórka za wyprawkę ...
  19. O to może być jakaś opcja . Pytanie tylko czy jak tam wsypać celulozy to czy potem grzyb czy wilgoć się nie pojawi ? Bo od zewnątrz styropian jest ? Ciekawe ile by zysku było między pustką powietrzną a celulozą . Niby matematycznie styro plus pustka i gruba ściana jest już nie najgorzej ale wyliczenia chyba też tak do końca nie uwzględniają też faktu że " zimno" traci na sile przenikania pokonując kolejną warstwę. Połaci pod dachem nie będę ocieplał bo to chyba bez sensu - strych nieogrzewany nieużytkowy , tylko graciarnia ... to wystarczy płyta osb i z 25 cm wełny pod nią na mijankę...?
  20. Połacie dachu nie ogrzewane. Budynek piętrowy . Nad piętrem jest strop drewniany ( teraz 10 cm wełny - docelowo jeszcze 10 cm wełny do tego plus na to płyta osb 20- 25 mm) - strych już nie ogrzewany bo to tylko jako graciarnia ( nisko już tam jest), więc nie ma po co dachu ocieplać . Dodam tylko , że podłogę parteru zamierzam pruć bo tam beton tylko - docelowo styropian 15- 18 cm i podłogówka. Na piętrze ogrzewanie ścienne chyba będzie .
  21. Witam . Mam problem dotyczący docieplenia. Budynek koniec lat 90 tych, piętrowy , prostokąt 9*11 m dach dwu spadowy, lukarna na piętrze z balkonem. pod dachem strych (nieużytkowy). Ściany od wewnątrz : tynk +Pustak żużlowy 24cm +pustka powietrzna 5-6 cm niewentylowana +pustak żużlowy 12 cm + tynk + styropian 10 cm (nakrapiany). Styropian położony kilka lat temu , zaciągnięty klej + siatka . Planowane jest "ogarnięcie" budynku do końca, czyli wymiana instalacji okien , możliwe że dobudowanie garażu plus wykończenie wszystkiego - w planie pompa ciepła powietrzna ... I tu pojawia się pytanie czy warto w pustkę powietrzną wdmuchać granulat z celulozy na przykład. Wiązało by to się z niszczeniem styro ( wycinać, kuć otwory , wdmuchać granulat , łatać mur i styro itd. )Ciężko nawet realnie - dokładnie obliczyć współczynnik przenikania ciepłą przez ściany , bo pustka , tynki, styropian , wszystko się trzyma ładnie już długo ... Budynek bez większych przeszkleń , dziewięć okien plus drzwi balkonowe i wejściowe. nad piętrem strop drewniany z nieogrzewanym strychem - na stropie teraz jest 10 cm wełny . Planuję dodać jeszcze 10 plus płyta osb 2 lub 2.5 cm. ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...