Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

majster303

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez majster303

  1. postanowione- 80x120 KVH na "dużej" części- tam gdzie rozstaw słupów jest 135cm. z boku, gdzie taras ma 150cm dam dwa rzędy takich samych legarów (rozstaw słupów taki sam- 135x100) - odsunę dalej od ściany (i tak nikt nie chodzi po tarasie przyklejony do ściany) i trochę dalej od krawędzi- nie będzie tam zejścia. Kupię kontrlegary na dużą część i zrobię próbę na tym węższym odcinku. Jak będzie się uginać, to obniżę legary na prętach i dam grubsze kontrlegary na tym odcinku.
  2. Witam wszystkich. Przeczytałem większość wątku, i mało szczegółów odnośnie rozstawów podparcia pod legary. Mam pytanie- robię taras na słupach (pręty gwintowane) w siatce 100x135. Jakie mogę dać legary główne (rozstaw prętów 135) żeby było stabilnie, ale żeby nie przesadzić. Będą miały długość 5m. Myślałem o 80x140, ale znalazłem takie tylko KVH. Czy mogę dać np 10x10 lite? Czy na 135cm podparcia to już będzie za mało? Na to idzie modrzew s. i pomiędzy oczywiście kontrlegary 45x70(75). Proszę o poradę Taras obchodzi dom na rogu- na wspomnianym wyżej fragmencie, legary są prostopadle do ściany. Ale z drugiego boku są równoległe i tam taras na mieć 150cm szer. Legary główne były by co ok 65cm (3 rzędy głównych legarów) plus odstęp od ściany i końca tarasu. Nie mam tam jeszcze słupów- mogę zrobić gęściej (np co 1m, zamiast co 1,35m). Jakie mogę tam dać wtedy legary, żeby nie walić 140mm w odległości 60cm od siebie? Chyba, że zrobię w odstępie 135cm ( tylko dwa legary) i grube kontrlegary, które wytrzymają rozstaw legarów 135cm Tu są dwa wątki: (dotyczą części tarasu o szer. 150cm) -Rozstaw legarów na szerokości 150cm (ich ilość i grubość) oraz co za tym idzie rozmiar kontrlegarów - rozstaw punktów podparcia dla odpowiedniej ilości i grubości legarów. Postaram się dodać rysunek
  3. Przyszły oryginalne filtry. Założyłem i alarm przestał wyskakiwać, Wentylatory też mają mniejszą różnicę w prędkości- może to wynikać z tego, że miałem filtry F7 i G4 zamienniki. Teraz założyłem G4 i G4 oryginały. Widocznie zamienniki miały większe opory, które system już wyłapywał jako zbyt duże i alarmował.
  4. U mnie zaczęło wywalać dzisiaj błąd ext_pressure_sup Wydaje mi się, że taki też był przed zimą, jak były filtry zapchane. Teraz mam filtry (zamienniki, ale dobrej jakości, plisowane oczywiście) zaledwie 3 tygodnie i już alarm wywala. Filtr na wejściu jest już mocno brudny (śląsk:sick:) ale nie tak jak stare gdy wywalało błąd. Przy obu filtrach różnica w prędkości went. wynosi nawet 500-600 (600 do 1100-1200). Po wyjęciu filtra od strony "domu"- nawiew o ile dobrze je opisuję, to prędkości obrotowe się ustabilizowały prawie idealnie i przestał błąd wyskakiwać. Tak na razie zostawiłem- został filtr na wejściu, jako dużo ważniejszy, a wręcz konieczny dla czystości wymiennika. Zamówiłem dzisiaj oryginalne filtry, żeby reklamację zgłosić Kratka na czerpni czysta, nawiewy wszystkie dmuchają.
  5. Mam wyrzut w garażu od zeszłego roku. Na zewnątrz jest ok -3 nad ranem, w dzień +10 (od dwóch dni takie chłody) a ja mam już w garażu tylko 13st. Nad garażem sypialnia... zastanawiam się co będzie podczas mrozów. Czy mi woda nie zamarznie w garażu. Ściana z salonem ocieplona 5cm. Strop ocieplam 10grafitu . W pokoju powyżej mam wyraźnie zimniej. Jak dalej tak będzie to wywalam wyrzut na zewnątrz. Tyle, że nie mam wybudowanego komina went do garażu... jak to rozwiązać? Otwory went i wentylator wymuszający obieg w razie czego?
  6. Jak połączyć ściankę działową k/g ze skosem? Profile obwodowe ścianki złapać do profili CD ze skosu? Czy do konstrukcji dachu, a profile UD skosu zamocować do ścianki działowej?
  7. Miało być lana a nie ładna:) oczywiście dało by się w rok, ale mieliśmy trochę przestojow. Na tynki bylo ok 2 tyg opóźnienia, okna z racji pogody ok miesiąc. Instalacje w sumie mogły być szybciej też o jakiś miesiąc. Jak będziesz wszystko robił ekipami (własnoręcznie zawsze jest dłużej) to jest szansa spokojnie wybudować. Nam fundament robili 3 dni- potem przerwa na związanie. Ściany nośne 1 dzień i przerwa. Wieniec i strop lany (wysokie szkody górnicze, więc dużo zbrojenia) chyba 4 albo 5 dni i znowu przerwa. Dach zrobili też chyba w 5 czy 7 dni. Wszystko zależy od ekip. Ja w tym czasie sam zrobiłem, elektryka (ok miesiac) styro pod podłogi (nie pamiętam, ale między tygodniem a trzema) teraz walczę z poddaszem (wełna i zabudowa).
  8. My zaczęliśmy dom w godecjach pod koniec sierpnia, zamierzamy wprowadzić się we wrześniu, ale stan wykończony będzie bardziej w październiku. Budowany na płycie ładnej ocieplonej od spodu. Samą płytę wykonali w 3 dni. Jest to czas samej budowy. Czas przygotowań może być bardzo różny, ponieważ jest wiele zmiennych...
  9. jeszcze jedno pytanie- muszę obniżyć sufit o 27cm. Jak ułożyć wełnę? czy dać 15 opmiędzy jętki i szturek i kolejne 15 na stelaż? wydaje mi się, że jest efektywniej, jeśli izolacja jest położona bez przerw- tylko czy 30cm wełny skalnej (dość ciężkiej) może leżeć na płytach g/k? Czy może tak być na pojedynczym stelażu, gdzie rozstaw jętek to nieraz 80 i więcej cm.
  10. hmm, nie wiem dlaczego nie potrafię dodać zdjęcia:/
  11. Panowie i Panie- mam taki dylemat... Chcę zostawić odkryte skosy aż do kalenicy w pokoju na zdjęciu. Problem w tym, że nie zabudowałem wcześniej ściany "szczytowej" na poddasze wewnątrz domu. Kolejna rzecz, którą chyba zrobiłem nieprawidłowo to otynkowałem ścianę, która ma zostać przedłużona do kalenicy. Mogłem zostawić ją do pokrycia k/g aż do kalenicy. Moje pytanie brzmi: - jak zabudować ściankę "szczytową", jeśli ma być przedłużeniem ściany działowej z porothermu 12cm?- czy zbudować ściankę z profili stalowych opartej na tej ścianie? Jak zamocować ją do dachu/krokwi? czy profilami U za pomocą łat poprzecznych do krokwi? Jakie profile zastosować aby ścianę odpowiednio ocieplić? skosy 30cm wełny oczywiście skrzynki z reku zostaną przesunięte głębiej
  12. Zapomniałem, że aż 24 cm potrzebujesz. W takim razie drobna podmurówka jest ok- byle nie była "za blisko" końcowej wylewki. Ja mam 0 na 18 cm, dlatego jadę klinarytem od samego dołu.
  13. Tak, tylko, czy jak zaczniesz wjeżdżać autem, to styropian nie zacznie pracować na "krawędzi" np bloczka ISOMUR albo innego KLINARTYU i płytki na połączeniu obu nie pękną? Ewentualnej przy zastosowaniu dylatacji/fugi na połączeniu nie będzie też pęknięcia po czasie?
  14. Odświeżam temat Tematu wg mnie bardzo ciekawy, tym bardziej, że zaraz sam zaczynam etap instalacji może ktoś ma jeszcze jakieś przemyślenia, albo patenty sprawdzone u siebie lub znajomych? Rozważam okap z filtrem bez wyprowadzania na zewnątrz ani do WM, lub wyciąg z wywiewem na zewnątrz przez ścianę. To drugie rozwiązanie byłoby z jakimś "odcięciem" przepływu, w celu uszczelnienia domu w czasie nie używania okapu. Podobno większość okapów ma zawór jednostronny, ale działa (jak nazwa wskazuje:)) tylko w jedną stronę- więc jeśli będzie nadciśnienie (np do rozpalania w kominku) to zaworem/okapem to nadciśnienie "wyjdzie" na zewnątrz.
  15. Może bardziej dogrzewanie, ale zapędy są takie, że będzie tam raczej mały warsztat stolarski niż garaż dla samochodu- więc dogrzac się przyda. Będzie ogrzewany i już. Jest szeroki wątek "garaż w bryle budynku" czy jakoś tak, i tam jest na wszystkie sposoby opisane "grzanie" przez grunt, ocieplenie i nie ocieplanie, grzyb pod styropianem, wentylacja, miejsce na licznik wody i t.p. Nie chcę poruszać tego samego tematu. Pytam konkretnie o IZOLACJĘ PROGU W GARAŻU Z OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM (grzejnikowym też)
  16. Miałem ten sam problem. Wymusiłem na firmie od okien zamówienie na wymiar klinarytu. Kazali mi zrobić podmurówkę, i zrobiłem... Ale jak tak przemyślałem... to zamówiłem klinaryty (taras 3,5m, fix 1,1m, balkon 1,8m) a podmurówkę będę rozwalał jutro:) jak masz ogrzewanie podłogowe, to tym bardziej nie idź w żadne podmurówki...
  17. Kwestia taka mnie trapi... Dom na płycie fundamentowej, garaż w bryle z ogrzewaniem podłogowym- i właśnie- jak tą ogrzewaną wylewkę odizolować w progu, żeby nie roztapiać śniegu przed garażem? Majster od wylewki chce przy bramie (na gr. ściany 24) nie dawać styro, żeby wylewka "oparła" się o płytę fundamentową- ale w tym miejscu będę ogrzewał tym połączeniem fundament... macie jakieś patenty albo sprawdzone rozwiązania na to?
  18. Wg mnie wygląda ok, jaka jest grubość płyty? Masz takie "wieńce" przez środek płyty? Mam płytę na 3 kat. górniczej bez takich "wieńcy" przez środek.
  19. Romotop ma wkłady do domów energooszczędnych- mają KW w granicach 2,5-7 Oczywiście wszystkie są szczelne i mają doprowadzenie powietrza.
  20. WIEM! ułożę zaraz koło chudziaka bloczki betonowe, ściśle jeden koło drugiego na wyrównanym zagęszczonym piasku. Na nich posadzę styro. Pod bloczki dam folię (może kubełkową?), którą wywinę na ścianę do wysokości gruntu. Tylko jak zabezpieczyć styro pod ziemią? zaciągnąć klejem z siatką? Co specjaliści na takie rozwiązanie?
  21. Witam wszystkich:D Jak zabezpieczyć XPS pod płytą fundamentową przed gryzoniami? Pod 20cm XPSem mam chudziaka 10cm- ale do niego nie przymocuję listwy startowej. Jeśli przymocuję ją do fundamentu, to myszy i inne gady bez przeszkód wlezą mi pod fundament i zamieszkają w XPSie. zamieszczam przekrój fundamentu. Jak byście to rozwiązali? Ciekawy ktoś podał pomysł z podbudową pod ... styropian. Jeszcze jedno- jak zabezpieczacie styropian pod powierzchnią gruntu? Mam na myśli oczywiście ocieplenie, które przechodzi w ocieplenie ściany
×
×
  • Dodaj nową pozycję...