Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fugaz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    188
  • Rejestracja

O Fugaz

  • Urodziny 28.02.1978

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Tychy
  • Kod pocztowy
    43-100
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Fugaz's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

11

Reputacja

  1. Witam. Mam oferte na taka wlasnie pompe ciepla i chcialem zapytac. Jak sie sprawuje czy byly jakies awarie. Czy warto? Bardzo prosze o opinie a jesli to nie problem to o nr tel
  2. Fugaz

    Oferta do oceny

    Musisz poszukać sporo jest firm. Wyślij zapytanie do Nibe, Aristona, Bosha, Daikina czy paru innych - otrzymasz oferty od instalatorów z którymi współpracują na pewno coś taniej się znajdzie.
  3. Moi instalotorzy powiedzieli, że szkoda moich pieniędzy na ogrzewanie garażu - kompromisem, zrobiłem grzejnik i go wyłączyłem . Może to tylko moje odczucie, ale jak grzałem w taniej taryfie - po południu było chłodno - mimo, że temperatura nie spadała drastycznie. Ustawione miałem 22,5 w nocy i 21,5 w dzień. Jak puściłem non stop na 22,5 miałem odczucie, że jest cieplej. Patrząc po zurzyciu energii miałem wrażenie, że mniej zużywa pompa energii niż gdy goniła w nocy temperaturę. Punkt biwaletny u mnie wynosi około -14 więc nie jest mocno przewymiarowana. Najważniejsze jest to, że bardzo dobrze się zachowuje w temperaturach około 0 do 5 stopni. Takich dni w roku grzejnym jest najwięcej i wtedy może występować taktowanie przy źle dobranej pompie.
  4. Ogrzewanie garażu możesz odpuścić - u mnie jest wystarczająco ciepło. Ja próbowałem grzać w taniej taryfie - ale niestety trzeba było się zastanowić na etapie projektu nad grubszymi wylewkami - mam coś jak u Ciebie w projekcie - niestety nie było komfortowo. Puściłem ogrzewanie non stop - i jestem zadowolony z komfortu.
  5. Fugaz

    Oferta do oceny

    Na początek zrób OZC. Skoro są 2 obiegi to rozumiem, że to połączenie podłogówki z grzejnikami? Co do ceny to jakiś kosmos w zeszłym roku montowałem pompę Aristona + 300l CWU z montażem za 24 tys. przechulała zimę i jestem mega zadowolony. Ktoś nieźle chce zedrzeć.
  6. @Oks gruntowa ma tę zaletę, że niezależnie od temp. na zewnątrz dzięki odwiertom pracuje na takim samym parametrze (tak w skrócie). W tym roku zima była słaba i jak poczytasz ile ludzie płacili za ogrzewanie - to wychodzi podobnie gruntowa vs powietrzna. Różnica będzie przy ostrej zimie na korzyść gruntowej. Drugi plus gruntowej pompy to to, że nie masz agregatu przed domem - który generuje jakiś hałas. Nie jest to uciążliwe w zimie gdy wszystko zamknięte, ale gdy grzeje wodę w ciągu dnia a jesteś na dworze to ją słychać. Na pewno jedna i druga spokojnie ogrzeje twój dom, jak duży by nie był - tylko jedna mniejszym kosztem a druga większym - i tu pojawia się kwestia finansów. Jeśli różnica to tak jak piszesz 50 tys. to możesz zamontować powietrzną pompę, a za 50 tys panel PV na dach i na pewno nie będziesz płacił wtedy za ogrzewanie, a może nawet i za prąd bytowy.
  7. Cześć, @Angelo - widać, że rozterki jak u mnie przed zakupem. Będzie dobrze. Mój wykonawca zrobił mi podejście pod sterowanie do każdego pomieszczenia - ale poczytałem trochę forum i porozmawiałem z ludźmi. Odpowiedź sobie na pytanie, jak często zmieniasz temperaturę - moi dwaj znajomi co mają termostaty w pokojach powiedzieli, że mają ustawili raz i zostawili. Druga zagwózdka to przy podłodze grzanej nawet jeśli termostat odetnie dopływ to jej bezwładność i tak spowoduje lekkie przegrzanie, a jak się ponownie załączy to trochę potrwa zanim grzać zaczenie. Przy grzejnikach może mieć to sens. Kolejne przeciw, to pompa musi mieć odpowiedni zład wody i przepływ - jeśli dasz za dużo termostatów, to trzeba dać bufor - a to znów dodatkowe koszty. Odnośnie doboru pompy, moja jest lekko przewymiarowana, ale na szczęście jej modulowana moc spokojnie pozwala na ciągła pracę do około +8 stopni - warunek nie może być słońca, bo mi szybko nagrzewa dom i się pompa wyłączy. Jeśli zamierzasz grzać z przerwami typu 5 godzin w taniej, coś dogrzać w ciągu dnia - to nie będzie problemu z taktowaniem. Nie zakładaj też czarnego scenariusza typu -20 przez cały tydzień Na stronie portpc są wykresy temperatur dla różnych stacji warto też zapoznać się z historią temperatur w miejscu gdzie mieszkasz - u mnie już dawno nie było niżej niż -11 i to kilka godzin w ciągu roku więc ogólnie śpię spokojnie - i tak płacę mniej za ogrzewanie domu niż za CO mieszkając w bloku.
  8. Niestety się fizyki nie oszuka. Oczywiście pompa ciepła będzie działać przy minus 25 ale z mniejszą sprawnością. Wracając do tematu pompa ciepła prawidłowo dobrana bez problemu ogrzeje dom nawet tak duży jak twój. Jeśli to etap budowy zlec wykonanie ozc oraz projekt ogrzewania podłogowego. Ja nie robiłem projektu więc musiałem przepływy ręcznie regulować i jest to do zrobienia bez problemu. Jak będziesz mieć ozc pozostanie dobór pompy. Potem tylko Excel i podjęcie decyzji czy gruntowa się opłaca czy nie. Mi wyszło różnicy około 12 tys. Gdybym robił gruntowa i zwrot różnicy po około 10 latach więc stwierdziłem że będzie powietrze. Choć przy takiej zimie jak teraz to ogrzewanie pompa gruntowa wcale nie jest takie opłacalne, a ty różnica znikoma.
  9. Angelo, mi wyszło OZC 9,5kW - i nie odważyłbym się wrzucić Tcapa - bałem się, że i tak dobrana pompa Aristona będzie za mocna - ale super sobie daje radę. Puszczałem ją w taniej taryfie i szczerze mi nie odpowiadało - może gdyby poszła chwilę w ciągu dnia byłoby lepiej. Natomiast gdy sobie grzeje non stop jest extra. Mi wyszedł punkt biwaletny przy -13 stopniach więc mam odłączone grzałki. Tobie przy OZC to z wykresu od naszego kolegi to by stykła altherma 4 lub zwykły Panas 7kW na pewno zużyją mniej prądu. Tcapem to byś takie dwa domy jak twój ogrzał. Roześlij zapytanie do kilku producentów i otrzymasz odpowiedzi z doborem. Na pewno Ci odpiszą z wykresem z Daikina, Hewalexa, Nibe, Aristona - zobaczysz różnice. Może panasonic też ci podeśle, ale ja nie wysyłałem do nich zapytania.
  10. Powiem tak, mam nowowybudowany dom i nie mam reku. Nic nie śmierdzi, wilgotność 35-45% jak za ciepło to rozszczelniam okno. Opowiadania jakie to reku jest super - znajomy ma problem z reku bo mu tak wysusza powietrze, że musi nawilażać. Nic każdy swoje chwali - ja bym brał PV na dzień dzisiejszy reku można ogarnąć przewodami kominowymi podobno więc to też nie jest jakaś masakra. Na pewno lepszy komfort powietrza jest przy reku - ale spokojnie bez tego da się żyć. Jak ze wszystkim są plusy i minusy - najlepiej wybrać po środku wentylację hybrydową Niektórzy podobno wyłączają reku na lato - czy to dobrze pewnie nie. Przy grawitacyjnej wentylacji zamykasz szczelnie okna co też nie jest zdrowe. Musisz się zastanowić co jest ważniejsze - komfort czy ekonomia.
  11. Normalnie form schodzi na złą stronę mocy. 2 strony i nikt nie zaproponował tcapa normalnie żal{żart} . Tak z innej strony bo faktycznie domek taniej wyjdzie ogarnąć elektryką z pv. Tym bardziej że program mój prąd trochę pomoże.
  12. Znajdź dobrego instalatora. Ja postawiłem na Aristona i nie żałuję. Serwisant ma dostęp do ustawień przez neta tylko mi daje znać że będzie korygował a ja sobie obserwuję zużycie i czy idziemy w dobrym kierunku. Odnośnie nibe czy mitsu to brałbym mitsu.
  13. My mamy taką taryfę tylko że od tauron. Nie było najmniejszego problemu, pani jak usłyszała popma ciepła to id razu zaproponowała taryfę as.
  14. Witam Serdecznie, Przeglądam ten dział - prośba o pomoc, trawnika do koszenia będę miał około 300-350m2 na razie czekam z wysianiem trawy. Myślałem nad ręczną bębnową kosiarką - ale tu poczytałem wiele dobrego o akumulatorowych - mój budżet z racji dokańczania budowy będzie maksymalnie ograniczony myślę że maks 1000 wysupłam. Co prawda zrobiłem sobie gniazdka z każdej strony domu, żeby nie zabrakło przyłącza - tylko czy jest sens się pakować w elektryczną kosiarkę z linką
×
×
  • Dodaj nową pozycję...