Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fugaz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    188
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Fugaz

  1. Fugaz

    Oferta do oceny

    Musisz poszukać sporo jest firm. Wyślij zapytanie do Nibe, Aristona, Bosha, Daikina czy paru innych - otrzymasz oferty od instalatorów z którymi współpracują na pewno coś taniej się znajdzie.
  2. Moi instalotorzy powiedzieli, że szkoda moich pieniędzy na ogrzewanie garażu - kompromisem, zrobiłem grzejnik i go wyłączyłem . Może to tylko moje odczucie, ale jak grzałem w taniej taryfie - po południu było chłodno - mimo, że temperatura nie spadała drastycznie. Ustawione miałem 22,5 w nocy i 21,5 w dzień. Jak puściłem non stop na 22,5 miałem odczucie, że jest cieplej. Patrząc po zurzyciu energii miałem wrażenie, że mniej zużywa pompa energii niż gdy goniła w nocy temperaturę. Punkt biwaletny u mnie wynosi około -14 więc nie jest mocno przewymiarowana. Najważniejsze jest to, że bardzo dobrze się zachowuje w temperaturach około 0 do 5 stopni. Takich dni w roku grzejnym jest najwięcej i wtedy może występować taktowanie przy źle dobranej pompie.
  3. Ogrzewanie garażu możesz odpuścić - u mnie jest wystarczająco ciepło. Ja próbowałem grzać w taniej taryfie - ale niestety trzeba było się zastanowić na etapie projektu nad grubszymi wylewkami - mam coś jak u Ciebie w projekcie - niestety nie było komfortowo. Puściłem ogrzewanie non stop - i jestem zadowolony z komfortu.
  4. Fugaz

    Oferta do oceny

    Na początek zrób OZC. Skoro są 2 obiegi to rozumiem, że to połączenie podłogówki z grzejnikami? Co do ceny to jakiś kosmos w zeszłym roku montowałem pompę Aristona + 300l CWU z montażem za 24 tys. przechulała zimę i jestem mega zadowolony. Ktoś nieźle chce zedrzeć.
  5. @Oks gruntowa ma tę zaletę, że niezależnie od temp. na zewnątrz dzięki odwiertom pracuje na takim samym parametrze (tak w skrócie). W tym roku zima była słaba i jak poczytasz ile ludzie płacili za ogrzewanie - to wychodzi podobnie gruntowa vs powietrzna. Różnica będzie przy ostrej zimie na korzyść gruntowej. Drugi plus gruntowej pompy to to, że nie masz agregatu przed domem - który generuje jakiś hałas. Nie jest to uciążliwe w zimie gdy wszystko zamknięte, ale gdy grzeje wodę w ciągu dnia a jesteś na dworze to ją słychać. Na pewno jedna i druga spokojnie ogrzeje twój dom, jak duży by nie był - tylko jedna mniejszym kosztem a druga większym - i tu pojawia się kwestia finansów. Jeśli różnica to tak jak piszesz 50 tys. to możesz zamontować powietrzną pompę, a za 50 tys panel PV na dach i na pewno nie będziesz płacił wtedy za ogrzewanie, a może nawet i za prąd bytowy.
  6. Cześć, @Angelo - widać, że rozterki jak u mnie przed zakupem. Będzie dobrze. Mój wykonawca zrobił mi podejście pod sterowanie do każdego pomieszczenia - ale poczytałem trochę forum i porozmawiałem z ludźmi. Odpowiedź sobie na pytanie, jak często zmieniasz temperaturę - moi dwaj znajomi co mają termostaty w pokojach powiedzieli, że mają ustawili raz i zostawili. Druga zagwózdka to przy podłodze grzanej nawet jeśli termostat odetnie dopływ to jej bezwładność i tak spowoduje lekkie przegrzanie, a jak się ponownie załączy to trochę potrwa zanim grzać zaczenie. Przy grzejnikach może mieć to sens. Kolejne przeciw, to pompa musi mieć odpowiedni zład wody i przepływ - jeśli dasz za dużo termostatów, to trzeba dać bufor - a to znów dodatkowe koszty. Odnośnie doboru pompy, moja jest lekko przewymiarowana, ale na szczęście jej modulowana moc spokojnie pozwala na ciągła pracę do około +8 stopni - warunek nie może być słońca, bo mi szybko nagrzewa dom i się pompa wyłączy. Jeśli zamierzasz grzać z przerwami typu 5 godzin w taniej, coś dogrzać w ciągu dnia - to nie będzie problemu z taktowaniem. Nie zakładaj też czarnego scenariusza typu -20 przez cały tydzień Na stronie portpc są wykresy temperatur dla różnych stacji warto też zapoznać się z historią temperatur w miejscu gdzie mieszkasz - u mnie już dawno nie było niżej niż -11 i to kilka godzin w ciągu roku więc ogólnie śpię spokojnie - i tak płacę mniej za ogrzewanie domu niż za CO mieszkając w bloku.
  7. Niestety się fizyki nie oszuka. Oczywiście pompa ciepła będzie działać przy minus 25 ale z mniejszą sprawnością. Wracając do tematu pompa ciepła prawidłowo dobrana bez problemu ogrzeje dom nawet tak duży jak twój. Jeśli to etap budowy zlec wykonanie ozc oraz projekt ogrzewania podłogowego. Ja nie robiłem projektu więc musiałem przepływy ręcznie regulować i jest to do zrobienia bez problemu. Jak będziesz mieć ozc pozostanie dobór pompy. Potem tylko Excel i podjęcie decyzji czy gruntowa się opłaca czy nie. Mi wyszło różnicy około 12 tys. Gdybym robił gruntowa i zwrot różnicy po około 10 latach więc stwierdziłem że będzie powietrze. Choć przy takiej zimie jak teraz to ogrzewanie pompa gruntowa wcale nie jest takie opłacalne, a ty różnica znikoma.
  8. Angelo, mi wyszło OZC 9,5kW - i nie odważyłbym się wrzucić Tcapa - bałem się, że i tak dobrana pompa Aristona będzie za mocna - ale super sobie daje radę. Puszczałem ją w taniej taryfie i szczerze mi nie odpowiadało - może gdyby poszła chwilę w ciągu dnia byłoby lepiej. Natomiast gdy sobie grzeje non stop jest extra. Mi wyszedł punkt biwaletny przy -13 stopniach więc mam odłączone grzałki. Tobie przy OZC to z wykresu od naszego kolegi to by stykła altherma 4 lub zwykły Panas 7kW na pewno zużyją mniej prądu. Tcapem to byś takie dwa domy jak twój ogrzał. Roześlij zapytanie do kilku producentów i otrzymasz odpowiedzi z doborem. Na pewno Ci odpiszą z wykresem z Daikina, Hewalexa, Nibe, Aristona - zobaczysz różnice. Może panasonic też ci podeśle, ale ja nie wysyłałem do nich zapytania.
  9. Powiem tak, mam nowowybudowany dom i nie mam reku. Nic nie śmierdzi, wilgotność 35-45% jak za ciepło to rozszczelniam okno. Opowiadania jakie to reku jest super - znajomy ma problem z reku bo mu tak wysusza powietrze, że musi nawilażać. Nic każdy swoje chwali - ja bym brał PV na dzień dzisiejszy reku można ogarnąć przewodami kominowymi podobno więc to też nie jest jakaś masakra. Na pewno lepszy komfort powietrza jest przy reku - ale spokojnie bez tego da się żyć. Jak ze wszystkim są plusy i minusy - najlepiej wybrać po środku wentylację hybrydową Niektórzy podobno wyłączają reku na lato - czy to dobrze pewnie nie. Przy grawitacyjnej wentylacji zamykasz szczelnie okna co też nie jest zdrowe. Musisz się zastanowić co jest ważniejsze - komfort czy ekonomia.
  10. Normalnie form schodzi na złą stronę mocy. 2 strony i nikt nie zaproponował tcapa normalnie żal{żart} . Tak z innej strony bo faktycznie domek taniej wyjdzie ogarnąć elektryką z pv. Tym bardziej że program mój prąd trochę pomoże.
  11. Znajdź dobrego instalatora. Ja postawiłem na Aristona i nie żałuję. Serwisant ma dostęp do ustawień przez neta tylko mi daje znać że będzie korygował a ja sobie obserwuję zużycie i czy idziemy w dobrym kierunku. Odnośnie nibe czy mitsu to brałbym mitsu.
  12. My mamy taką taryfę tylko że od tauron. Nie było najmniejszego problemu, pani jak usłyszała popma ciepła to id razu zaproponowała taryfę as.
  13. Witam Serdecznie, Przeglądam ten dział - prośba o pomoc, trawnika do koszenia będę miał około 300-350m2 na razie czekam z wysianiem trawy. Myślałem nad ręczną bębnową kosiarką - ale tu poczytałem wiele dobrego o akumulatorowych - mój budżet z racji dokańczania budowy będzie maksymalnie ograniczony myślę że maks 1000 wysupłam. Co prawda zrobiłem sobie gniazdka z każdej strony domu, żeby nie zabrakło przyłącza - tylko czy jest sens się pakować w elektryczną kosiarkę z linką
  14. Nie chodzi o to, że narzekam - chodzi o to, że idę rozmawiać z facetem, który ma mi wyjaśnić - co dokładnie mam dostarczyć po podpisaniu umowy - bo się na tym nie muszę znać i potrzebuje pomocy. Wysyłam wszystko, a nawet więcej niż mi przekazał - a drugi urzędnik stwierdza, że czegoś nie dopełniłem i prosi o korektę i dodatkowe "papiery". Gdyby gość mi powiedział, że mam wysłać faktury za extra materiały nie uwzględnione w projekcie domu - to bym je wysłał. Np ksero ma być czarno białe, a nie kolorowe bo wygląda jak oryginał, a nie jak kopia.
  15. Moja przygoda o kasę trwa - teraz został poproszony o dowiezienie xxx szczegółów Fakture na drzwi, okna, brame - bo skąd Pani ma wiedzieć, że okna które podałem to moje okna, a brama to moja brama. Oczywiście przy okazji, na fakturze za pompę - koniecznie opis i musi to być kopia faktury z obowiązkowym dopiskiem że to kopia oryginału - żyć nie umierać. Pomijam fakt, że przy podpisaniu umowy udaliśmy się do "koordynatora" projektu żeby nam wszystko dobrze wyjaśnił co trzeba wyslać, żeby nie trzeba było nic uzupełniać. No i jak to urzędzie jeden interpretuje tak a drugi inaczej. Przykład jeśli dom wg projektu nie spełnia WT2021 to kiero budowy ma oświadczyć że spełnia. No więc zrobił wszystkie wyliczenia przegród i wraz z wynikami oświadczył że spełnia - ale to oczywiście za mało, bo pani sympatyczna zresztą powiedziała, że oświadczenie to za mało - musi zrobić wpis do dziennika budowy, że spełniają i jego skan też mam dostarczyć. Dlaczego nikt nie szanuje Nas jako petentów. Dlaczego tak ciężko jest zrobić instrukcję co trzeba dostarczyć - nie widziałem tam nic o skanach faktur czy kopii dziennika budowy. Fajnie jest otrzymać kasę, ale zaczyna się to robić mało poważne - jak jeden pracownik urzędu podważa inforamcję innego w tym samym temacie.
  16. Fugaz

    Pompa czy gaz

    Brać pompę olać gaz. Nie raz pisałem, że miałem gaz w drodze przy działce wziąłem pompę i ani minuty nie żałowałem. Choć wszyscy znajomi pukali się w czoło, miwiec że pompa nie da rady. A pc daje rade i teraz każdy cmoka ze w sumie to fajny ten wiatrak mam za domem.
  17. Jako, że pierwszy sezon grzeje to mogę coś więcej napisać. Bałem się taktowania bo nimbus 70 to kawał pompy. Włączyłem tryb auto bez podziału na godziny taryfy itp. No i pompa idzie cały czas spokojnie sobie radzi przy temp nawet +7. Niestety automatykę można oszukać odpalając kominek lub gdy słoneczko w dzień nagrzewa dom, a mam sporo szkła więc o to nie trudno. Tak więc podsumowując działa wyśmienicie i jak ktoś ma obawy to może je schować i kupować.
  18. Przerabiałem temat. Mam gaz w działce więc wybór był trudniejszy. Ale wybierając gaz policzyłem koszt podłączenia projekt robociznę opłaty za przyłączenie na około 7tys. Kotłownia około 12/15 tys. Bez żadnych super kotłów. Przy pompie nie musiałem robić nic oferty miałem od 19 tys. Do góry. Czyli wychodziło mniej więcej to samo. A jak sobie dorzucę kilka paneli pv to odciążę budżet. Pompa śmiga nawet nie wiem kiedy nie żałuję wyboru.
  19. Odnośnie Arki to znajomy wbił mu się podczas rajdu terenówką - nawet betonu nie zadrapał, a auto nie nadawało się do niczego - tak lekko odchodząc od tematu
  20. My jak podpisywalismy umowę poszliśmy się dopytać co musimy dostarczyć i wyraźnie mi gość powiedział, że kiero ma podbić pismo, że na dzień odbioru pompy dom spełnia wymogi.
  21. Fugaz

    Dobór pompy wg OZC

    Wiesz tcap to specyficzna pompa. Trochę było w jej temacie. W skrócie to pompa dużej mocy która jest systemowi okrojona do 9kw. Dlatego wygląda to tak jakby oszukał fizykę i jej moc by nie malala wraz ze spadkiem temperatury. Problem jest taki że mamy dość sporo dni z temp. Około 0 stopnie a stosunków niewiele lub wcale z minus 20. Dobrze żeby pompa mogła tak nisko zejść z mocą żeby unikalna częstych włączę przy takiej pracy. Częste załączanie powoduje szybkie zużycie pompy. Można temu zapobiegać montuja bufor lub grzać tylko w taniej taryfie jeśli masz odpowiednio dużo wylewki która zakumuluje i odda ciepło kiedy pompa niebedzie pracowała.
  22. Pamiętaj, że we jak występujesz o wypłatę to kiero budowy musi ci glajt napisać, że na dzień protokołu dom spełnia wymogi WT2021 - papier wszystko przyjmie. Ja im wrzuciłem certyfikaty z pompy, okien, drzwi, bramy, piany z dachu i styro - ogólnie zaciepałem ich papierami co miałem to ksero i poszło.
  23. Wpierw składasz wniosek. Można przez internet, na drugi dzień możesz rozpocząć pracę. Instalator musi ci wypełnić protokół który jest załącznikiem z umowy. Na umowę czeka się około pół roku od złożenia wniosku i pozytywnego rozpatrzenia. Wniosek o wypłatę składasz po podpisaniu umowy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...