Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rider99

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez rider99

  1. Dalej grzeje na grawitacji, parametry: - temp. kotła 65 *C - za zaworem / na kaloryfery 58 * C - temp. powrotu 29-30 *C Czy przy grawitacji takie parametry są bezpieczne dla kotła? Zastanawia mnie też ta różnica miedzy temp. kotła a temp. za zaworem. Gdzie to 7 *C 'ginie' na odcinku kilkunastu centymetrów ( w pierwszym poście widać zdjęcie instalacji)
  2. Od kilku dni grzeje z wyłączonymi pompami. Grawitacja działa. Kocioł 62*C Powrót 30*C Zastanawiam się czy grawitacja będzie dalej działać jakbym włączył pompę przewałową która dogrzewałaby powrót. Co myślicie?
  3. Włączenie każdej kolejnej pompy obniża temperaturę która idzie na grzejniki co daje mi możliwość podnoszenie temperatury na kotle. (a jednocześnie podnosi temperaturę powrotu). Wyniki zamiany pomp to kolejne kilka *C o które będę mógł podnieść temperaturę zadaną kotła. Myślałem jeszcze żeby spróbować grzać grawitacyjnie. Do czasu kiedy znajdzie się jakiś przyzwoity hydraulik / termin muszę coś poprawić sam w miarę możliwości.
  4. Głowic/zaworów termostatycznych nie ma. Tak hydraulik zrobił. Zastanawiam się teraz jak najprościej 'uratować' sytuację. Aktualnie: Temperatura kotła 43 / Temperatura na grzejniki 38 / Temperatura powrotu 40 Liczyłem ze ciągła praca pompy nr.3 (przewałowa ) będzie mocniej obniżać temperaturę która idzie na grzejniki ale niestety po jej włączeniu różnica to zaledwie - 0.6*C. Liczyłem również że ciągła praca pompy CWU również obniży temperaturę która idzie na grzejniki ale niestety również po jej włączeniu temperatura spada - 1*C Jedyny pomysł która mam teraz w głowie to zamienić pompy miejscami. Wtedy miałbym słabszą pompę na obieg grzejnikowy. Aktualnie ta grzejnikowa jest na najsłabszym/najwolniejszym ustawieniu (S1) a ta przewałowa na najmocniejszym/najszybszym (S3). Ma ktoś wizję jakby tutaj wkomponować zawór 4 drogowy? Polecicie jakiegoś hydraulika z okolic Nowego Sącza?
  5. A te 'zawory zwrotne' , 'zawory kulowe' i inne które są tu założone oraz pozostały osprzęt jest założone w dobrych miejscach/zgodnie ze sztuką hydrauliczną? Niestety na hydraulice nie znam się za wiele. Kocioł to Ogniwo Eko Plus M 14kw
  6. Witam serdecznie. Proszę o ocenę instalacji. Zastanawiam się czy pompa nr.3 będzie dogrzewać powrót i będzie to jakoś sensownie działać bo nie ma termostatów na grzejnikach ani zaworu 3d i 4d. Z góry dziękuje za pomoc i czekam na pytania.
  7. Jestem już po rozłożeniu i ponownym zlozeniu palnika. Palnik byl zle zlozony, stad problem. Nie jest to palnik obrotowy.
  8. Karlik to mieszanka wlasnie retopala (Ziemowit) z jednym z mocniejszych ekogroszkow ze stajni PGG(ja twierdze ze to ekogroszek Wesoła). Mam go juz od 10dni u siebie. Jest suchy. Nie jest to moze suche jak pieprz ale na pewno tez nie jest mokry. Testowac bede przy wiekszych mrozach.
  9. Witam. Zastanawiam się nad zakupem SKAMA PV-13. Bywam w Krakowie i Nowym Targu czy w tej okolicy jest szansa go zobaczyć?, nie musi być podpięty : )
  10. 63*C to nie wielka temperatura. Nie masz się czym przejmować. Syczenie o którym piszesz mogło być spowodowane mocnym nadmuchem. Jaka moc nadmuchu pojawiła się wtedy na wyświetlaczu sterownika? Sterownik ma zabezpieczenia. Najpierw przy 75*C włączy się pompa cwu aby odebrać ciepło a przy 80*C włączy się pompa CO i puści ciepło na kaloryfery. Na piecu z tyłu powinien być również założony zawór bezpieczeństwa lub inna forma zabezpieczenia np.przepływowe naczynie schładzające czy jak to się tam zwie : D
  11. Mieszkając w Rabce Zdrój(Podhale/okolice Nowego Targu/Zakopanego)mam opcją na zakup ekogroszku ze stron www i składów na których się juz przejechałem. Dlatego aktualnie pale Retopalem za 890zl.tona z strony 'www.pegiegie.peel" : ), na składach ceny są takie same a ekogorszek o nazwie"zagatka kaloryczna,popiołowa itp." dlatego Skarbek Bobrek za 985zł.jest czymś opłacalnym w moim wypadku o ile to faktycznie Skarbek Bobrek. Chętnie kupie coś innego ale pewnego choć trochę pewnego. Kupiłem w zeszłym roku 3tony podobno retopala z pgg za 750zł.tona i niestety się okazalo że kaloryczność gorsza od tego ze strony pggg + więcej popiołu + mega ciężki do spalenia.
  12. Czy zamawiał ktoś tutaj EKOGROSZEK SKARBEK BOBREK? Link poniżej ... https://ekogroszkipolskie.pl/pl/produkty/ekogroszki/skarbek-opis Cena kusząca bo 985zł. z dostawą na terenie całego kraju. Aktualnie widzę tylko alternatywę zakupu tutaj: http://wegielna5.pl/sklep/ekogroszek-skarbek-kwk-bobrek,p23 ale cena to już 1190zł. Bardzo proszę o podpowiedź gdzie kupić workowany ekogroszek skarbek z bobrka albo z piekar z dostawą z pewnego źródła w dobrej cenie. Bo o to się właśnie rochodzi
  13. Wydaje mi się że warto również spróbować podnieść lekko nadmuch jeśli niedopala.
  14. Witam. Są tu użytkownicy SZTOKERA + 12kw? Chciałbym usłyszeć różnego rodzaju opinie na temat tego kotła. Można liczyć na pomoc?
  15. Ogniwo Eko Plus M 20kw + Retopal prosto z PGG a wcześniej Bartex Rubin= zero dymu. Pozdrawiam
  16. Witam. Gdzie zakupie online oraz z dostawą pewny/oryginalny EKOGROSZEK SKARBEK(workowany)? ps.Który lepszy/mniej spiekający/'lepszy popiół'? BOBREK CZY SKARBEK?
  17. Witam. Pacjent: dom jednorodzinny lata 80te: -kotłownia(jedyne pomieszczenie 'wkopane'1m w ziemie)z kotłem ekogroszkowym(20kW ale działa z max 6kW), jest 'zetka'/kratka nawiewna fi150 + kratka wywiewna pod stropem pomieszczenia) -parter z pomieszczeniami typu warsztacik, schowek na buty, piwnica itp.- 3stare okna,jedne drzwi na zewnątrz, jedne duże drzwi garażowe(wszystko uszczelnione klasycznymi uszczelkami gumowymi i gąbkowymi) BRAK KRATEK NAWIEWNYCH I WYWIEWNYCH. -1piętro -2piętro: --wszędzie w w.w pomieszczeniach nowe okna dwu(60%) i trzy szybowe(40%) każde z nich rozszczelnione poza 3ema sypialniami więc 70%okien rozszczelnionych) a drzwi wejściowe stare drewniane. 3kratki wywiewne (kuchnia i wc na 1piętrze, łazienka na 2piętrze) Problem: Z kratki wywiewnej w kuchni wieje zimne powietrze. Z kuchni mam drzwi do spiżarni w której jest okienko. Chciałbym uniknąć montowania nawiewnika w oknie kuchennym i najpierw spróbować doprowadzić powietrze ze spiżarni do kuchni. Myślę zamontować nawiewnik w oknie spiżarni a w drzwiach do kuchni ze spiżarni nawiewniki okrągle na dole drzwi. Czy zda to egzamin?
  18. Witam. Polećcie proszę TANI kocioł z 5klasą i ecodesign(będę próbował uzyskać dofinansowanie w małopolsce) 12-15kw. Na tą chwile z polecanych konstrukcji znam tylko ten na literę SZ model " + " jego cena to +/- 5650(8%vat decydując się na montaż)/6400(23%vat) wedle pewnej strony w internecie+3stówy co rok żeby utrzymać 5lat gwarancji wiec wychodzi nam całość 5.9+montaż-7.6tys.max Zależy mi minimum na 5letniej gwarancji. Najchętniej sterownik z możliwością obsługi przez internet ale ewentualnie zawsze mogę dokupić ekoale 3.5 albo brulixona 3.5 : ) Nie chciałbym kotła z palnikiem model sm : ) choć pewny nie jestem że inne spalają lepiej i czyściej, z tego co czytam to podobno jednak spalają lepiej a więc pytanie: -są kotły 5kl+ecodizajnos z palnikiem nazwanym nazwiskiem jednego z Polskich królów o imieniu Stefan a nazwisku Bat...? : ) -ewentualnie ten drugi palnik zwany małą...eko...co daje energie? : ) bo z tego co czytam jako tako to spala -palnik pieca na SZ model "+"wydaje się ok ,tak samo jak ten sv-200 od konkurencji ale w 13kw nie ma ekodizajnos wiec odpada Mam nadzieje że mój sposób pisania nikogo tutaj bardzo nie zdenerwuje a może chociaż rozśmieszę jednego.
  19. Nie zamierzam otwierać kotłowni na dom tylko ewentualnie cały parter w tym kotłownie 'napowietrzyć' że tak powiem, czyli zapewnić spora ilości powietrza napływającego a więc każde okno rozszczelnić do granic przyzwoitości i przede wszystkim całkiem otworzyć zetkę fi 150 do pieca(20kw) bo mam wrażenie że to właśnie piec ciągnie mi powietrze z dwóch wyższych kondygnacji bo na całym parterze jest najcieplej mimo starych okien,drzwi garażowych oraz słabo ocieplonej podłogi pod która już ni nie ma(budownictwo lata 80te).
  20. Rozumiem. Czy w pierwszej kolejności mogę CAŁKIEM OTWORZYĆ WENTYLACJĘ NAWIENĄ TZW ZETKE fi.150 oraz rozszczelnić okna na parterze? Warsztat ,pralnia, piwnica, kotlowia. Drzwi które prowadzą na 1pietro są drewniane i nie muszę ich zamykać więc powietrze bez problemu wydostanie się na wyższe kondygnację. Czy jednak konieczne będzie rozszczelnienie okien na 1piętrze(tu wentylacja nie działa poprawnie) i 2piętrze(tam wentylacja działa dobrze)? Proszę o pomoc. Mimo tych problemów z wentylacją wilgotność wynosi miejscami maxymalnie 35-40%. Co jest chyba również ważne: ocieplenie ścian w moim wypadku to ZERO (pustak,pustka powietrzna,cegła czyli 41cmmuru) W środku mam boazerie drewnianą która a ma sporo szczelin i cuć że te ściany oddychają bo nie ma pod nią tynków.
  21. Witam. Pojawił się wsteczny ciąg w kratce wentylacyjnej w kuchni i łazience na 1piętrze(Wieje mi zimne powietrze z pionu wentylacyjnego)W łazience na drugim piętrze jest wszystko ok. Każdy pion wentylacyjny jest indywidualny. Problem zauważyłem po uszczelnieniu starych okien/drzwi na parterze(w tym kotłownia wkopanej poniżej poziomu terenu) oraz wymianie starych okien na nowe(1i2 piętro). Co jest dziwne: najcieplej mam na parterze(warsztacik z dużymi drzwiami garażowymi,pralnia,piwnica z kotłownią(kotłownia wpokoana w ziemie)gdzie są stare okna,jest to przyziemie(dom lata 80te więc słaba izolacja podłogi), pierwsze piętro chłodniej, drugie piętro najchłodniej. Mam zetkę w kotłowni ale jest mocno przysłonięta bo okropnie wychładzała kotłownie(wiem że to błąd, być może jak ją odsłonie to wszystko wróci do normy ale nie ma mnie w domu do weekendu wiec pytam wcześniej jakie są opcje). Czyżby piec zaciąga powietrze z pierwszego i drugiego piętra? Dziwne jest też to że na drugim piętrze w łazience kratka wentylacyjna działa normalnie gdzie teoretycznie powinno być jej ciężej niż tym na niższym piętrze bo przewód wentylacyjny jest krótszy. Proszę o pomoc.
  22. skam-pv-13kw z palnikiem sv200 oraz Sztoker + 12kw z palnikiem (no właśnie z jakim) ma klase V i ekodesign? Proszę o podanie cen na moją wiadomość prywatną jeśli ktoś je sprzedaje. Pozdrawiam.
  23. Praca 20kw kotła z mocą 1.7kw przez 12h a drugie 12h z mocą 5.2kw to chyba lekko bez sensu. Komin będzie nie zadowolony. Kocioł myślę że też pożyje krócej. Podejrzewam że gdy pale z mocą 9%-26% mocy nominalnej/maxymalnej to sprawność jest słaba więc i zużycie będzie większe w stosunku do sytuacji gdzie miałbym piec 12-15kw. Planuje docieplić budynek w najbliższym czasie i wtedy problem będzie jeszcze większy.
  24. Witam. Zastanawiam się nad zakupem Sztokera + 12kw lub innego kotła max 15kw w cenie jak Sztoker z Vklasą i eko design : ). Posiadam aktualnie piec ogniwo eko plus m 20kw. Pracuje on przykładowo cały grudzień z mocą 3.5kw-5.5kw. Dom 150m powierzchni grzewczej/użytkowej z oknami 60%dwu szybowe/40%trzy szybowe. Strop 20cm wełny skalnej 039(dwie warstwy na krzyż). Ściana 41cm(pustak ,pustka powietrzna, cegła). W domu trzymam +/-20*. Jeśli aktualnie moje ogniwo pracuje cały czas nawet przy mrozie(max-10*C)ze średnią mocą 5.5kw to sztoker + 12 poradzi sobie z moim budynkiem 150-160m? hm myślę że tak. (statystyki co prawda z ecoal 3.5 a nie z ciepłomierza itp. spalam 21-25kg dziennie groszku 24-26mj ciągle grzejąc grawitacyjnie cwu 140L ) Aktualnie CO 70*C, powrót 52*C, spaliny w ciągu dnia podczas pracy ciągłej 100-120*C a w nocy przy wyłączonej pompce CO podczas pracy z podtrzymaniami i sporo mniejszym podawaniem, 70-90*C.(gdy wyłącze pompkę C.O to dogrzewa mi grawitacyjnie tylko lekko kilka grzejników. Zastanawiam się czy nie będę miał problemu z niskimi temperaturami spalin w Sztoker'ze. Mam komin z cegły i żadnych złych oznak od 13miesięcy nie widzę. Nawet gdy paliłem latem i piec grzał tylko cwu 140L a korzystały z niego tylko dwie osoby sporadycznie wiec piec prawie cały czas w potrzymaniu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...