Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DaniG

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    33
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez DaniG

  1. cześć, mam pytanie dotyczące słupków betonowych przy elewacji. Problem jest taki, że przy samym budynku, wokół płyty fundamentowej, zrobiony jest drenaż. Dodatkowo niedaleko drenażu w odległości około 50cm od elewacji zakopane są rury odprowadzające wodę opadową z dachu. Uniemożliwia mi to zrobienie słupków betonowych bliżej niż około 60cm od elewacji. Jak sobie z tym radziliście? na jednej z poprzednich stron widziałem, że jeden użytkownik zrobił przy samej elewacji betonowy murek (wylewkę). Czy ktoś stosował inne metody ?
  2. Panowie, jak to jest z przewymiarowaniem reku ? może ktoś chciałbym rozwinąć temat dlaczego warto bądź też nie warto? powierzchnia domu to ~160m2 (parter + piętro). Z projektu wychodzi, że powinienm kupić 400v. Natomiast instalator sugeruje, żeby kupić 500v. Powiedział, że koszty utrzymania zbliżone (prąd + filtry) ale wentylatory mocniejsze i mają mniejsze opory. z kolei tu na forum znalazłem informacje, że może to powodować nadmierne wysuszanie powietrza oraz spadek sprawności (od zalegającej wody w wymienniku). czy ktoś moze się do tego ustosunkować + doradzić ? dzięki
  3. hej, jakieś średnicy rury macie położone do czerpni i wyrzutni dla AirPacka Home 400v ? Support thessli napisał mi, że "minimum DN200". Czy to znaczy, że rekomendowana wielkość to np.DN250 ? jak macie u siebie ? swoją drogą, czy jest tu na forum ktoś kto sprzedaje reku thessli i mógłby przygotować mi ofertę ?
  4. myśle, że ogólnie jest w miarę ok. Ale mam kilka konkretniejszych zakrętów (załączam zdjęcia), stąd lekkie obawy mam. peflex fi75mm
  5. właśnie ze względu na marże i inne promocje mam ograniczone zaufanie do instalatorów i handlowców myślisz, że zmierzyć wartość spadku ciśnienia w instalacji i dopiero dobrać rekuperator z odpowiednim sprężem? na Twoim przykładzie wiedze, że nie koniecznie miałoby to sens...skoro jest ok z "dodatkowymi" oporami
  6. cześć, Panowie, czy ktoś zagłębiał się w temat sprężu w airPacku 400v? Jestem na etapie wyboru rekuperatora. Wczoraj był u mnie instalator (montuje rekuperatory różnych firm) i jak zapytałem co sądzi o theesli airpack 400v to powiedział, że uważa, że ma za mały spręż. Że powinien być minimun na poziomie 150Pa żeby bezproblemowo pokonywał wszystkie opory. Dom (parter + poddasze użtkowe) 160m2 powierzchni. co o tym sądzicie ?
  7. ogólnie koncepja jest ok. Z tym, ze wolałbym ją uzyskać na panelach innych niż te loxon'a. Ot, taka troche fanaberia tak naprawdę głownie chodzi mi o jeden, 8kanałowy, panel. Zależy mi na tym, aby w tej części domu goście umieli włączyć światło. Reszta to już raczej kwestia przywyknięcia przez użytkowników. swoją drogą, są miejsca gdzie ze względów ekonomicznych chciałbym zastosować zwykłe włączniki tzw. dzwonkowe. Polecasz jakiś panel dotykowy, szklany, monostabilny ?
  8. dzięki TomekWaw, rzeczywiście panele MDT są całkiem przyjemne. Generalnie na wyświetlaczu mi nie zalezy. Sam panel 8-mio przyciskowy, najlepiej z grawerem, byłby dla mnie idealną opcją. Chciałbym go umieścić w centralnej częśći salono-kuchni. Przez to, że jest bardzo czytelny, goście nie mieliby problemu z włączeniem światła. Natomiast w niedalekiej odległości na ścianie będzie tablet, na którym już można wyklikać wszystko.
  9. Panowie, czy ktoś podpowie jak wygląda w Loxone kwestia paneli ściennych? Moim zdaniem panele touch pure nie są zbyt ładne (oczywiście to moja subiektywna opinia, kwestia gustu). Zdecydowanie bardziej podobają mi się te od grentona czy ampio. Czy loxone ma jakąs alternatywe dla smart panela Grentona ? lub dla 8-mio przyciskowego touch panela ? przeglądając internet widzę ciekawe opcje w knx, jednak jak dobrze rozumiem po pierwsze wymagałoby to dokupienia modułu KNX (który kosztuje prawie tyle samo co miniserver) oraz kupno samych paneli i tu równiez nie znalazłem nic w przystępnej cenie (choćyby porównywalnej do grentona). Zastanawiam się czy ktoś juz integrował loxone z grentonem? możnaby pokusić się o kupno CLU grentona wraz z panelami i zintegrowanie z loxonem. Lecz cenowo znów spory narzut.
  10. wychodzi na to, że przede wszystkim trzeba się upewnić jaką ma się wersje modułu basic. Są różne. Tu pojawia się ciekawa uwaga "NIE NALEŻY UŻYWAĆ JEDNOCZEŚNIE ZŁĄCZA KOMUNIKACJI BMS ORAZ ZŁĄCZA DO PODŁĄCZENIA DODATKOWEGO MODUŁU ROZSZERZEŃ." i tu pojawia się pytanie czy będzie potrzebny moduł rozszerzeń. Trzeba poprostu dobrze przemyśleć co będize potrzebne i dopiero kupować.
  11. być może źle to czytam (do sprawdzenia), ale ze strony theesli wnioskuje, że moduł basic jest dostępny zawsze, a w nim gniazda 24 i 27 to modbus https://thesslagreen.com/modul-basic/
  12. fajnie to ogarnęliście @Owczar i @agb właśnie jestem na etapie wyboru rekuperatora, który będzie się dało sensownie zintegrować z systemem BMS. Wydaje się, że dzięki modbusowi thessla to dobry wybór (przynajmniej patrząc z perspektywy integracji). czy dobrze rozumiem, że każdy AirPack ma moduł BASIC, który to ma 2 gniazda RS485/Modbus RTU ? co znaczy, że pod jedno gniazdo mogę wpiąć moduł CF, a pod drugie np. dongla do RPI ? ----------------------- drugie pytanie dotyczy filtrów. Widzę, że część z Was ma prefiltry. Jak dobrze to ogarnąć ? jaki filtr, gdzie? czy są to filtry kanałowe umieszczone w specjalnych skrzyniach ?
  13. pytanie troszke z innej beczki. Żeby zrówanć się panelami z płytkami, potrzebuje zastosować podkład 5mm (podłoga z ogrzewaniem wodnym). Zastanawiam sie jednak czy nie wylać cieńkiej warstwy wylewki samopoziomującej (np. 2-3mm) i na to dopiero zastosować podkład o niskim oporze ciepnym 2-3mm. Czy takie rozwiązanie ma sens ? czy ktoś orientował sie jaki opór cieplny mają takie masy samopoziomujące cieńkowarstwowe ?
  14. DaniG

    dach płaski, naprawa papy

    mam papę podkładową i na to papę wierzchniego krycia. Z tym, że mam wrażenie że jest to słabej jakości papa. co do spadku. Położyłem 3 metrową łatę i na nią poziomicę, pokazuje mi między 0,6 a 0,9% spadku, w zależności od miejsca.
  15. cześć, nad garażem posiadam dach plaski 35m2. Legary drewniane, na to płyta OSB-3 22mm, wiatroizolacja, styropian + 2 warstwy papy. Zostało to tak zrobione rok temu. Spadki sa zrobione na legarach (zaznaczylem na zdjęciach). Firma, ktora kładła pape powiedziała, że jest to kiepska papa i nalezy na to położyć jeszcze jedną warstwę porzadnej papy ( nie będę wchodził w szczegóły dlaczego nie zrobilili tego od razu...). Po ostatnich deszczach wszedłem na dach i zauważyłem, że w miejscu łączeń papy, pomiędzy zakładkami, stoi woda. Wezwałem firmę żeby oceniła co nalezy zrobić i zasugerowali żeby obecną pape wyrównac na gładko (zeby nie było łączeń/zakładek) chyba jakąś masą bitumiczną i na to połozyć warstwe dobrej papy, w drugim kieunku, czyli tak zeby łaczenia wychodziły wdłuż spadku. co sądzicie? może ma ktoś jakaś sprawdzoną metodę naprawy? wiem, ze alternatywą jest EPDM. Pytanie jaka będize różnica cenowa... pozdrawiam
  16. hej Panowie, dzięki za porady. Wyminiłem te aluminiowe rury flex na sztywne rury wentylacyjne.
  17. pewnie skończy się na tym, ze odwróce te skrzynki. Tak zamontowała mi firma od reku, którą miałem z polecenia, więc generalnie nie doktoryzowałem się w tym temacie. Teraz coś mnie tknęło, stąd moje pytania. taśmę przykleiłem sam, jest to taśma którą używam do klejenia paroizolacji, bardzo mocna. wyliczenia robiła ta sama firma. Do niektórych skrzynek lecą 2 rury, do tej akurat jedna, to dość małe pomieszczenie.
  18. dzięki za rady. U mnie jest jeszcze taki problem, że wszystkie skrzynki rozprężne na poddaszu przykręcone są bokiem, więc musiałbym zastosowac jakies kolanko, albo przekręcić wszystkie skrzynki
  19. hej dez, masz na myśli rurę elastyczną z PCV ? taką jak na załączonym zdjęciu ? pytanie czy taka rura elastyczna jest mocniejsza od jej odpowiednika z alu ?
  20. cześć! mam zrobioną rekuperacje w domu. Dom nadal w budowie. Dziś kladąc welne zauwazylem dziure w rurze spiro lecącej od skrzynki rozpręznej. zacząlem sie zastanawiac dlaczego firma ktora robila mi reku dala rury spiro. Czy to normalna praktyka? widze w necie, ze z reguly skrzynki rozprezne maja dosc dlugie rury, ktore zapewne ucina sie po zrobieniu sufitow. czy tak to zostawic, czy jest ok? jak ewentualnie zabezpieczyc rury spiro przed dziurami? tasma aluminiowa nada sie jak zauwaze dziure. Ale tych dziur, o ile sa, latwo nie widac.
  21. płyty XPS mają "ząbki" zeby można było je kłaść na zakładkę. czyli najlepiej uciąć folię zabezpieczającą XPS, uciąć "ząbki" , na to listwa startowa i następnie wełna? a ewentualną szczelnię między XPS a listwą startową wypełnić pianką ?
  22. cześć, pytanko do znawców tematu: jak prawidłowo wykonać połączenie izolacji pionowej płyty fundamentowej (15cm XPS) z ociepleniem ścian (15cm wełny skalnej) ? Krawędź górna XPS'a nie jest niestety równa ze względu na zęby/zakładki w płytach, które nie zostały ucięte od góry. Jak położe listwę startową cokołową, powstanie szczelina między listwą a XPS. Wypełnić pianą? czy jakiś inny sposób ? dzięki
×
×
  • Dodaj nową pozycję...