Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

cezarysz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    18
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez cezarysz

  1. Pytanie do Użytkowników NIBE F1245 lub osób które znają temat. Jak macie chłodnice na nawiewie to czy i jak wysterowywujecie pompkę obiegową PC? U mnie pompka obiegowa przy chłodnicy jest za słaba i załączam dodatkowo pompkę w PC poprzez zmianę prędkości w trybie oczekiwania. Jak robi to sterownik SMO w przypadku podpięcia reku NIBE i wykorzystania trybu chłodzenia?
  2. Dzięki za odpowiedź. Niestety nie dostałem powiadomienia o nowym poście w temacie i dopiero zauważyłem. zibizz1 czy używasz harmonogramu blokowania pompy?
  3. Panowie może ktoś z Was podzielić się danymi z pompy? Jak wyglądają u Was wykresy wartości BT2 na osi czasu. U mnie dla temperatury 0 - -8 st C wygląda mniej więcej tak jak na załączonym obrazku. Średnia temperatura -8st C jest w połowie załączonego wykresu. Przy średniej temperaturze 0st pompa pracuje mniej więcej tak, że po każdej godzinie pracy na zasilanie czynnika grzewczego jest półtorej godziny przerwy. Stopniominuty ustawione mam na -200 co zapewnia mi praktycznie brak wahań temperatury w mieszkaniu. Jak to wygląda u Was?
  4. Dzięki. skąd ta wiedza o smart Control? w żadnej instrukcji tego nie znalazłem. Może opis funkcji pojawił się w nowych pompach? Bo nie sądzę że doszedłes do tego w sposób empiryczny?
  5. OK pompa cyrkulacyjna działa. Jak macie ustawione harmonogramy pracy takiej pompy? W ustawieniach C.W.U. pojawiła się nowa opcja (po aktualizacji sterownika). W trybie komfortowym pojawiła się opcja "SMART CONTROL". W instrukcji i internecie ani słowa na ten temat. Ktoś wie jak to działa?
  6. Dzięki.
  7. Sprawa się wyjaśniła po zdjęciu panelu. Kabelek od pompy..... wisiał w powietrzu. Rozumiem, że pompę podłączam do wejścia X7 na karcie rozszerzeń. Pytanie skąd najlepiej wziąć fazę do tego przekaźnika?
  8. Garaż również ogrzewam - jakieś 42 m2. Dodatkowo planuję ogrzewać ogród ziomowy - kolejne 20 m2
  9. OK. Co w przypadku, gdy ustawię przykładowo stopniominuty na -200 i załączę harmonogram blokowania w efekcie którego DM spadnie na powiedzmy -1000 tak jak piszesz. Następnie pompa wchodzi w cykl pracy. Czy jeśli różnica osiągnie 10 st C to przy wartości mniejszej niż -200 (np te -600) sprężarka się wyłączy? Jeśli tak to kiedy załączy się ponownie? Przecież odliczanie dalej stopniominut nie ma sensu bo wartość zadana została przekroczona. Poczeka aż różnica spadnie poniżej 10 st C i załączy powrotem? Jeśli tak to o ile musi spaść? 1 st C? U mnie pompka była podłączona, ale zakręcony był zawór przed nią. Dopiero jak zacząłem korzystać z C.W.U. to odkręciłem zawór. Jakby pracowała cały czas to "na sucho". Z instalatorem mam "utrudniony kontakt".
  10. W moim menu nie ma tej opcji. Jest tylko 2.9.1 - przegrzewanie okresowe. Czy tą funkcję trzeba jakoś aktywować? Czy możliwe żeby pompa cyrkulacyjna działała bez aktywowania tej funkcji? Jeszcze jedno pytanie. Co dokładnie określają parametry ustawiane w MENU 5.1.3? Max. różnica temp. zasilania Max. różnica sprężarki 10 [st C] Max. różnica podgrzewania pomocniczego 7 [st C]
  11. Niektóre piki pojawiają się poza harmonogramem grzania C.W.U. Nawet jeśli grzanie C.W.U. załącza się okresowo poza wyznaczonym harmonogramem i tam są te piki to pytanie dlaczego? Czy w tych momentach na podłogę jest podawane faktycznie te 55 st C?
  12. Oczywiście bezwładność podłogówki to jedno, ale i tak musimy to kompensować ustawieniami, żeby było optymalnie krzywe grzania trzeba adaptować. Chyba jednak zwykły użytkownik miałby wyższy komfort, gdyby zamiast konieczności przebijania się przez strony bełkotu technicznego celem konfiguracji "pieca" mógł jednym pokrętłem ustawić docelową temperaturę. Adaptacja trwała by długo, ale w końcu parametry by się ustabilizowały i cały czas mogłyby kompensować pojawiające się zmiany warunków pracy. Tu wszystko trzeba robić ręcznie, PC i tak trzeba będzie dostroić w wyższych temperaturach. Słabo. Wracając do tematu. Wypowie się ktoś odnośnie pików temp. na zasilaniu i pompy obiegowej C.W.U.?
  13. Taka sama refleksja naszła mnie wczoraj. To co producent pompy proponuje swoim użytkownikom jest według mnie bardzo słabym rozwiązaniem. Użytkownik powinien ustawić tylko temperaturę i TYLE.... Można było zbudować prostą aplikację adaptacyjną, gdzie użytkownik mógłby wprowadzić temperaturę zmierzoną wewnątrz budynku, a pompa sama powinna ustawić optymalne parametry pracy. Cała reszta powinna być konfigurowana z poziomu menu serwisowego. Nie wyobrażam sobie, żeby taką pompę miał ustawić sobie średnio rozgarnięty Użytkownik, albo osoba "starsza" bez doświadczenia w branży. Wracają do parametrów pompy. Może ktoś wyjaśnić skąd biorą się skoki na BT2? Mimo ograniczenia maksymalnej temperatury do 40 st C pojawiają się piki przekraczające 55 st C. Dlaczego? Kolejna sprawa. Czy macie do swoich pomp podłączone pompy obiegowe C.W.U.? Czy pompa powinna być widoczna w menu w akcesoriach bądź w innym miejscu? Czy powinno dać się ją konfigurować z poziomu PC? U mnie jest pompa, przewód od niej idzie gdzieś za PC i tak na prawdę nie wiem czy ona działa. Co to za układ? To jakiś moduł który można podłączyć do karty rozszerzeń PC Nibe F1245?
  14. Racja. Ustawiasz w tym menu DOT dla układu a potem w ustawieniach własnych można określić dT.
  15. Znawcą nie jestem ale tryb AUTO to tryb auto, jest niekonfigurowalny nawet z poziomu menu serwisowego. Nie wiem tylko jaki parametr stara się trzymać pompa w tym trybie.
  16. OK Rozumiem. Zrobię dziś korektę. Delta na ogrzewaniu w trakcie cyklu ogrzewania, rozumiem, że mówisz o różnicy między zas. czyn. grzew. BT2 a temp. powrotu EB100-EP14-BT3? Pytam ponieważ stopniominuty odliczane są chyba z różnicy pomiędzy "zas. czyn. grzew. BT2" a obliczona temp. zas. S1 Pompa obiegowa w trakcie pracy jest w trybie auto. Sprawdzę deltę przy kolejnym cyklu i dam znać. Z tego co widzę na aplikacji Nibe Uplink to delta wynosi około 5 st C. Jaka wartość jest optymalna? Rozumiem, że im mniejsza tym lepiej, ---------------------------EDIT---------------------- Pod koniec cyklu ogrzewania. Pompa pracuje z 86% wydatkiem. S1 (temp. obliczona) - 27 st C BT2 (zas. czyn. grzew.) - 31,3 st C BT3 (powrót czyn. grzew) - 24,4 st C Więc Delta o którą pytałeś - 6,9 st C ---------------------------EDIT---------------------- Jasne. Mam ustawione teraz na 40 st C. OK ale przy ustawianiu wartości empirycznie patrzeć na stabilność temperatury wewnątrz czy coś jeszcze? Jasne. Załatwiasz to załączaniem zgodnie z harmonogramem taryfy, albo harmonogramem blokowania. Ja mam G11 więc wszystko mi jedno kiedy pompa pracuje. Pytanie czy faktycznie nie wyłączać jej na dłuższe okna czasowe? Wczoraj załączyła się 15 razy i przepracowania 12 h. OK czyli wrócić do fabrycznych 30%? Moją intencją nie była oszczędność poprzez minimalizację zużycia prądu przez pompę obiegową czynnika grzewczego tylko chciałem osiągnąć dłuższy czas wychładzania zasilania poprzez pętle podłogówki co w rezultacie daje mniejszą różnicę zasilania w stosunku do temperatury obliczonej i wolniejszy spadek stopniominut (wydłużenie okresu między załączeniami pompy), Poprawcie mnie jeśli się tu mylę. Jasne. Tak zrobię.
  17. Zauważyłem, że mimo ustawionej temperatury max na poziomie 60st C pompa podawała na zasilanie w trakcie ładowania zazwyczaj lekko ponad 30 st C. Temperatura maksymalna ogranicza krzywą grzania w górnym zakresie temperatur. Jeśli z krzywej wynika, że temperatura obliczona wynosi załóżmy 28 st C jak w chwili obecnej przy średniej temperaturze zewnętrznej -4,6 to przecież na zasilanie nie pójdzie 60 st C tylko 30-32 st. Dom z izolacją i oknami. Gdzieś popełniam błąd w rozumowaniu? Wysokie temperatury na zasilaniu czynnika grzewczego występują w cyklu C.W.U. i to niezależnie od ustawionego ograniczenia. Może ktoś to przy okazji wyjaśnić?
  18. Witam wszystkich Od września 2017 użytkuję w swoim domu PC NIBE F1245 10kW Dom o powierzchni użytkowej ok 145 m2 a garażem dwustanowiskowym. Ogrzewanie podłogowe. Do chwili obecnej nie zagłębiałem się w parametry pracy pompy, ale zacząłem trochę czytać i stwierdziłem, że ustawienia nie są optymalne. Miałem ustawione stopniominuty na włączenie sprężarki na -60 DM. Od września 2017 do połowy stycznia 2018 miałem 3274 załączenia i 1266 h pracy w tym 96 [h] w cyklu C.W.U. co dawało średnio około 24 załączenia 9 h pracy sprężarki na dzień. W okresie uruchomienia pompy miałem załączony cykl wygrzewania podłogi więc średnie wartości za cały okres pracy mogły być mało dokładne. Po zrzuceniu logów w styczniu wyszło mi że mam średnio 32 załączenia i 11 h pracy sprężarki na dzień. Zmieniłem wartość stopniominut załączenia sprężarki na -150 i teraz mam 15 załączeń i 15h pracy sprężarki na dzień. Dodatkowo zmieniłem maksymalną temperaturę systemu grzewczego z 60 st C (tak ustawił mi instalator) na 45 st C. Prędkość pompy czynnika grzewczego w trybie oczekiwania zmniejszyłem z 30% na 20%. Czy przy regulacji stopniominut kierować się tylko stabilnością temperatury wewnątrz budynku? Czy jeśli w trakcie cyklu pracy nie ma odchyłek temperatury za równo w dół jak i w górę to zmniejszać stopniowo wartość? Czy jest jakiś sposób albo algorytm dostosowywania parametrów pracy pompy do charakterystyki budynku? Jakie są optymalne parametry pracy pompy? Obecnie pracuję na krzywej grzania 5 z przesunięciem na (-4) Temperatura w domu około 22 st C. Z góry dziękuję za każdą wskazówkę i uwagę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...