Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

magicwb

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    36
  • Rejestracja

Posts dodane przez magicwb

  1. CZEŚĆ

     

    pytanie kieruje do MAGICA WB

     

    Piszesz że błedem jest "* podłączenie kilku pomieszczeń do jednego kanału. ".

    Wydaje mi się że u mnie chyba tak będzie. Będe mieć komin systemowy w salonie. Ten systemowy komin posiada kratkę wentylacyjną która dodatkowo będzie wentylowała 2 pomieszczenia. Pierwotnie te pomieszczenia miały być wentylowane przez dachówki wentylacyjne. Co o tym sądzisz?. Czy to duży błąd>?

     

    Hej, Jesli bedzie wentylowal 3 pomieszczenia ale bedzie tylko 1 kratka (tzn polaczone np salon jadalnia korytarz) to jest ok

    Ale jesli beda podpiete do niego 3 kratki to zle. Powietrze sie moze cofac z jedenej do drugiej kratki, jesli bedzie lazienka to bedzie wilgoc i zapachy zasysac np do salonu

  2. Tak sobie czytam o webtylacji i powodów zjawiska które obserwuje moze byc wiele

     

    Zakłócenia wentylacji

    Zakłócenie wentylacji odczuwamy najczęściej jako nawiewanie powietrza do pomieszczenia. Oznacza to, że nastąpiła inwersja ciągu. Powietrze, zamiast wędrować kanałem do góry, jest do niego wtła-

    czane. Przyczyny tego zjawiska możemy podzielić na dwie grupy.

     

    Złe wykonanie instalacji wentylacji grawitacyjnej

    Najczęściej można się spotkać z następującymi błędami:

     

    * zbyt mały przekrój kanałów wentylacyjnych, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach. Po-

    woduje to zbyt duże opory przepływu powietrza i wentylacja nie pracuje wydajnie;

    * złe wyprowadzenie kanałów nad dach - zbyt niskie wyprowadzenie lub umieszczenie wy-

    lotów w cieniu aerodynamicznym, czyli obszarach nadciśnienia powstających w sąsiedz-

    twie konstrukcji takich jak kalenica lub nadbudowy. Taki błąd powoduje, że powietrze pod ciśnieniem jest wtłaczane do kanału.

    * brak zabezpieczeń przed zawiewaniem wiatru - siła wiatru przeważa nad ciągiem grawita-

    cyjnym i powietrze "wraca" do kanału;

    * niedocieplenie lub nieszczelności kanałów - powietrze oziębia się w kanale. Chłodniejsze powietrze jest cięższe i opada na dół;

    * podłączenie kilku pomieszczeń do jednego kanału.

     

    http://www.e-instalacje.pl/128_1285.htm

  3.  

     

    Wiesz co - ja nie widzę, jak zmniejszenie ilości i przekrojów kanałów miałoby Ci pomóc. Będzie najwyżej mniej wiało. Ale przy wentylacji grawitacyjnej wiać musi - bo to znaczy, że ona działa! Jak przestaje wiać, to znaczy, że nie ma wymiany powietrza, a to nie jest chyba ten efekt, na którym Ci zależy (...)

     

     

    pzdr

     

    No skoro zmniejszysz przekroje kanałów to mniej powietrza bedzie wylatywalo z budynku, mniej wiec go bedzie trzeba takze dostarczac. Moze uda sie znalezc optimum tzn powietrze dostarczone przez szczeliny w oknach kanal do kominka, oddychajace sciany... bedzie usuwane na zewnatrz wąskimi kanalami. Nie bedzie wdmuchiwane przez kanaly wentylacyjne bo nie bedzie potrzebna (nie bedzie brakowało powietrza). Pomijam sytuacje przy skrajnych wichurach bo wtedy sie pewnie niewiele poradzi. Przenoszac nawet kominki ze strony zachdniej na wschodnią w koncu ze wschodu tez czasem wieje.

  4. Zatkać dziury... Najprościej. Jakieś przepustnice zwrotne, ale to raczej całkowicie także zatka dziury - nie sądze, aby wentylacja grawitacyjna była w stanie wytworzyć taki ciąg, żeby tak przepustnica była otwarta.

     

    Nie mam pomysłu. Zapytaj może tych, co twierdzą, że wentylacja mechaniczna to głupota.

     

    Depi widze ze jestes zwolennikiem WM. Jesli standowe metedy (zmniejszenie ilosci i przekroju, lokalizacji kanałow) nie pomogą czy można zamontować instalacje mechaniczną w moim przypadku. I z czym to się wiąze tzn czy można to zalozyc na strychu i wykorzystać istniejace wyloty powietrza i nie niszczyyc za bardzo gotowego juz domu? Czy wiąze się to z kuciem scian, nowymi kanalami itp

  5.  

    I jeszcze jedna obserwacja. jak to jest skoro jest wymagane tyle kanałow wentylacyjnych (kuchnia, 2 lazienki, salon z kominkiem) to jak one by dzialaly prawidlowo i wypuszczaly powietrze na zew to przy duzym wietrze beda wyrzucaly bardzo duzo powietrza majac teraz odpowiedni system doprowadzenia powietrza dom bedzie momentalnie wychlodozny - wymiana powietrza bedzie tak szybka? Troche to dziwne. Jak temu zaradzić?

     

    Wymagana ilość kanałów wywiewnych jest - ale jak z ich przekrojami ? Piszesz o mikrowentylacji okien zwykłych jak i dachowych - uważasz że te mikrootwory w oknach doprowadzą tyle powietrza do budynku ile zostanie usunięte choćby przez wywiew w salonie o przekroju 30x17cm ?? A gdzie nawiewniki podokienne lub okienne ??

    Piszesz o wywiewie wentylatorem w łazience - toż to dodatkowe wysysanie powietrza z budynku - połączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną która jest zabroniona ... / będą problemy z odbiorem kominiarskim / .

     

    Masz zdecydowanie zbyt duże przekroje kanałów wywiewnych w stosunku do nawiewnych - jak zauważył Depi w zimie będziesz miał duży problem - z wywiewów będzie Ci pizgać zimnem po całej chałupie /a przynajmiej po jej części / .

     

    Oczywiście przy twoich przekrojach kanałów wywiewnych musisz dostarczyć mnóstwo powietrza z zewnątrz - czyli dokonać mnóstwa wymian powietrza - czyli teraz przewietrzyć chałupę a w zimie ją wychłodzić ...

     

    To nie jest dziwne - po prostu nie masz żadnego projektu wentylacji grawitacyjnej swojego domu - masz tylko wymaganą lokalizację kanałów wywiewnych - i nic poza tym ... - a to nie wystarczy ... - przez setki lat / a nawet jeszcze dawniej / ludzie budowali domy i pałace a nawet zamki i korzystali z dobrodziejstw wentylacji grawitacyjnej i znakomicie w zdrowiu mieszkali i żyli , nie wiedząc co to wilgoć i zatęchły smród . WM to stosunkowo młody wynalazek - którym zachłystują sie coniektótrzy :lol:

     

    Chcesz naprawić problem ?? - pozatykaj niektóre przewody wywiewne , zwiększ ilość nawiewników , postaraj sie wyrównać bilans ciśnienia w budynku - oczywiście na Twoim etapie doświadczalnie ... Zastosuj nawiewniki ciśnieniowe dostarczą odpowiednią ilość powietrza do budynku nie powodując zbyt wielkiej ilości wymian .

     

    Dzieki za pomoc. No to ladny syf. Faktycznie nie robilem zadnego projektu ale te przekroje byly w projekcie domu.

     

    Podam Ci co zamierzam zrobić jesli się mylę proszę mnie popraw:

     

    - kanały wentylacyjne do dachowek z kominkami dochodzą na strychu miękkimi rurami 100mm. Zwiąże je sznurkiem tak aby zmniejszyć średnice o powiedzmy o połowę.

    - zamuruje kratkę wentylacyjną w salonie (17x30) komin ma 25x25 ale zrobie wlot powiedzmy 10x10 cm

    - kratka wentylacyjna w kuchni ma 20x14 cm zmniejsze ją także do 10x10 (biegnie ona potem do gory kanalem ceramicznym 150mm i na strychu 100mm który bedzie zmniejszony zacisnietym sznurkiem o połowe)

    - usunę wentylatory

     

    i zobaczymy

     

    czy jest sens przesuwać kanały na inna niż zachodnia stronę dachu?

  6. Ad.1 Tak

    Ad.2 Nie, sekcja to wszystko co za elektrozaworem, nie da się podzielić

    Ad.3 Rowek z wężem i trójnikami zakończone kolankami pod zraszacze, drugi koniec węża do skrzynki lub do domu - zależy gdzie będą elektrozawory. Później sterownik z zasilaczem i ewentualnie czujnik deszczu

    Ad.4 np. http://www.droimpex.com.pl/start.htm, tam kupowałem, sprzęt dobry (Hunter) i ceny przystępne

    Lokalna firma na sprzęcie Gardeny wyceniła mi całość (z robocizną) na ponad 50 tysięcy (działka pół hektara). Jak do tej pory wydałem około 6-7 tys. a już kończę (na gotowo)

     

    Jeszcze dwa pytania:

     

    1. Czy jesli zraszacz ma zasieg np. 10-17 m to oznazca ze nie podleje powierzchni trawnika 0-10 m tylko od 10-17. na allegro są rozne zraszacze roznych firm i wszystki maja podany jakis zasieg ale nie od zera.

    2. podlaczajac po 2-3 zraszaczy pod jeden waz jaka powinna byc jego srednica?

  7. otwórz okno, lub je rozszczelnij.

    za szczelny masz dom

     

    Dokładnie - i tu tkwi clou problemu - masz zaburzony bilans ciśnienia wewnątrz/zewnątrz budynku .

    Jakimś dużym wywiewem z budynku masz usuwane zbyt dużo powietrza , aby ciśnienia się zrównoważyły innym nawiewem powietrze jest zasysane do wnętrza budynku .

     

    Przy aktualnej tendencji budowy superszczelnych domów przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej wielu inwestorów zapomina o stosowaniu większej ilości / lub większych przekrojów / nawiewników dostarczających powietrze do wnętrza budynku .

     

    I jeszcze jedna obserwacja. jak to jest skoro jest wymagane tyle kanałow wentylacyjnych (kuchnia, 2 lazienki, salon z kominkiem) to jak one by dzialaly prawidlowo i wypuszczaly powietrze na zew to przy duzym wietrze beda wyrzucaly bardzo duzo powietrza majac teraz odpowiedni system doprowadzenia powietrza dom bedzie momentalnie wychlodozny - wymiana powietrza bedzie tak szybka? Troche to dziwne. Jak temu zaradzić?

  8. Dzieki za liczne cenne uwagi. Dodam tylko że ilość wywiewow mam zgdna z normami tzn:

     

    kuchnia 2 szt - OKAP nad kuchenka + Kratka, któa jest obowiązkowa w kuchni

    Salon kratka obowiazkowa bo jest kominek

    lazienka kratka obowizakowa + jeden wywiew na wentylator.

     

    Faktycznie kratka w salonie która wywiewa powietrze jest wielka 30x17 i jest tam bardzo silny ciąg (prawie drze papier jak sie przylozy)

     

    Okna mam z mikrowentylacja zarowno dachowe jak i zwykle

     

    Spróbuje zatkać ten wylot w salonie i zobaczymy, jesli pomoże to go zmniejsze moze tez bede musial zmniejszyc pozostale wywiewy.

  9. Ad.1 Tak

    Ad.2 Nie, sekcja to wszystko co za elektrozaworem, nie da się podzielić

    Ad.3 Rowek z wężem i trójnikami zakończone kolankami pod zraszacze, drugi koniec węża do skrzynki lub do domu - zależy gdzie będą elektrozawory. Później sterownik z zasilaczem i ewentualnie czujnik deszczu

    Ad.4 np. http://www.droimpex.com.pl/start.htm, tam kupowałem, sprzęt dobry (Hunter) i ceny przystępne

    Lokalna firma na sprzęcie Gardeny wyceniła mi całość (z robocizną) na ponad 50 tysięcy (działka pół hektara). Jak do tej pory wydałem około 6-7 tys. a już kończę (na gotowo)

     

    Wielkie dzieki za cenne uwagi

  10. Bezpośrednią przyczyna jest brak wystarczającej wentylacji nawiewnej, lub też fakt jej uszczelniania, bo jak wieje na zewnątrz, to po nogach "pisga" zimnem. Jest to naturalne zjawisko wystepujące w takich przypadkach w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

    Nie chcesz, aby "zasysało z komina" - otwórz okno, lub je rozszczelnij.

     

    Zachodzi pytanie, że skoro dmucha z kratki, to którędy wywiewa ?

    Jak wpada, to i wypada- bilans musi być na zero...Więc ?

     

    Moze wzwiaewac kominem wentzlaczjnzm murowanym tam jest badzo mocny ciag zakryje go i dam znac

  11. Witam,

     

    Zamierzam sam wykonać system nawadniania. Niestety nie mam w tym temacie doświadczenia. Projekt przygotowała mi firma w której zakupie sprzęt. Mam kilka pytań:

     

    1. Bedę miał 4 sekcje zraszaczy po 4-5 szt w każdej sekcji. Rozumiem że sekcja oznacza że zraszacze są na jednym wężu połączone dwunikami, trójnikami itp.?

    2. Czy w ramach jedej sekcji w której sa np 4 zraszacze wszystkie muszę podleweać jednoczesnie, czy jak spadnie latem cicsnienie wody moge podlewac najpierw 2 i potem kolejnymi dwoma?

    3. Chce podzielić stworzenie systemu na dwa etapy co jest potrzebne do wykonania pierwszego etapu tzn prac ziemnych wykopanie rowów i ich zasypanie tak zeby można wysiać trawę a potem to wszystko na wiosne podłączyć. Zakładam że węże i łączniki co jeszcze?

     

    4. Macie może jakieś materiały szkoleniowe, informacyjne itp. które ułatwią samodzielne stworzenie systemu nawadniania [email protected]

  12. Tak jak napisałem, dokłądane rury Dn 100 (pomijajac ich za mały przekrój, wg Warunków technicznych) wyprowadzone są na "chybił trafił' przez połać dachu, a nie lokalizując je zgodnie ze wspomnianą normą. Normatyw ten, jak i wiele opracowań kominiarskich wskazuje jak lokalizować takie wyloty w sposób który utrudnia 'wpychanie' powietrza do środka i pozwala na właściwą prace wentylacji grawitacyjnej.

     

    pozdrawiam

     

    Czy jest Pan wstanie na forum podać jak powinien być w moim przypadku ulokowany kanał wentylacyjny na dachu zgdnie z tymi normami?

  13. Bierze to siętez z tego, że istnieje cos takiego jak "norma dotycząca sytuowania kominów dymowych i wentylacji grawitacyjnej". Kominy murowane powinny byc odpowiednie wyproiwadzone ponad dach, aby uniemożliwić właśnie wtłaczanie powietrza i z opisy wyglada na to to rozwiązanie działa.

     

    W przypadku wentylacj "kombinowanej' tzn wentylacja grawitacyjna za pomocą kominków do wentylacji pionów kanalizacyjnych ich usytowanie w tym rozwiązaniu powoduje wwiewanie powietrza do środka. (tak myśle). Pomijam juz prawdopodobnie za mały przekrój tych kominków...

    Jakims wyjsciem może być zastosowanie nasad na ten kominek wentylacyjny, ktore albo wykorzystają siłe wiatru do zwiększenia wyciągu z pomieszczeń, lub chociaż osłonią przewód przed powietrzem 'wdmuchiwanym"

     

    Na wątpliwe pocieszenie dodam, że 'energetycznie' bez roznicy czy powietrze zostanie wdmuchane przez ten komin, czy wywane i uzupełnione przez nawietrzak - i tak bilans musi wyjsc na zero i w przypadku went grawitacyjnej (jak i kazdej innej) to powietrze trzebe bedzie ogrzac. :) Przykre tylko jest ze wentylacja nie działa zgodnie z założeniem.

     

    pozdrawiam

     

     

    Dziękuje za podpowiedz ale niestety jest ona dla mnie nie jasna. Pisze Pan że "Bierze to siętez z tego, że istnieje cos takiego jak "norma dotycząca sytuowania kominów dymowych i wentylacji grawitacyjnej" a pytanie przecież nie dotyczy kominów murowanych. Ponadto piony kanalizacyjne (zakładam że chodzi o odpowietrzenie kanalizacji) jest w kominach murowanych i działa OK. Źle działa kanał wentylacyjny od kuchni od okapu oraz od kuchni od kratki wentylacyjnej Kanał 150mm 5 metrów portotherm a na strychu 1 metr rura wentylacyjna 100mm. Oraz łazienka 2 m kanały 2 metrowe 100mm. Komin muraowany jest ponad kalenicą na srodku dachu oddalnoy od dachowek z kominkiem wentylacyjnym o 2 metry.

  14. w moim odczuciu zimą w domu będzie wyższa temperatura i zimnemu powietrzu nie będzie tak "łatwo" wtargnąć do Twojego domu. A jeżeli, aż tak Ci to przeszkadza to są takie specjalne kratki z żaluzją, którą możesz zasłonić.

     

    Pozdrawiam.

     

    No to jedyna szansa ze zimą faktycznie cieple powietrze wywola ciąg. Zamykana kratka to tak średnio w kuchni jeszcze ok ale w łazience na poddaszu okrągłe kratki w regipsie nie bardzo da sie zamykac.

     

    Pozatym zamykając kratki należy zadać sobie pytanie po co wogole bylo robic kominy wentylacyjne.

  15. Witam,

     

    W nowowybudowanym domu mam dwa kominy murowane (kominek, piec gazowy + dwie wentylacje do salonu i kotłowni. W tych kominach jest wszystko OK tzn. jest ciąg powietrza.

     

    Mam również 4 kanały wentylacyjne 2 kuchnia i dwa łazienka zakonczone dachówka z kominkiem wentylacyjnym Robena położone na zachodniej stronie dachu. Przy wiatrach od strony zachodniej (70% wiatrów) kratkami wentylacyjnymi silnie leci powietrze do srodka budynku. Dotyczy to zarowno lazienki na poddaszu gdzie kanal ma okolo 2 metry jak i kuchni na parterze gdzie kanał ma okolo 5-6 metrów.

     

    Co można na to poradzić. Nie wyobrażam sobie jak to będzie zimą. Może można zakleić w dachówce wyloty powietrza od strony zachodu, moze przełożyc dachówki w inne miejsce dachu?

     

    Pomóżcie

  16. Witam,

     

    Mam wylane fundamenty pod płot. Fundament 40x50 na głębokości 90 cm (czyli do równego terenu brakuje okolo 40 cm). Teraz na niego przyjdą 4 warstwy bloczków betonowych (aby wyjsc troche wyzej niz poziom gruntu) i potem cegły.

     

    Czy powinno się robic izolacje z papy?

    Jesli tak to gdzie na fundamencie? Na bloczkach przed cegła? Między bloczkami? Czy malowaliście bloczki np. dysperbitem?

     

    Robię płot sam możecie powiedzieć jak Wam to zrbili fachowcy

  17. Witam,

     

    Mam wylane fundamenty pod płot. Fundament 40x50 na głębokości 90 cm (czyli do równego terenu brakuje okolo 40 cm). Teraz na niego przyjdą 4 warstwy bloczków betonowych (aby wyjsc troche wyzej niz poziom gruntu) i potem cegły.

     

    Czy powinno się robic izolacje z papy?

    Jesli tak to gdzie na fundamencie? Na bloczkach przed cegła? Między bloczkami? Czy malowaliście bloczki np. dysperbitem?

     

    Robię płot sam możecie powiedzieć jak Wam to zrbili fachowcy :)

  18. Witam,

     

    Jestem po rozmowie z instalatorem i za 2 tyg przystepuje do wykonania ogrzewania.

     

    Instalator twierdzi, że panele podłogowe tłumia ogrzewanie. Czytając opisy na panelach wynika z nich, że nadają sie do ogrzewania podłogowego.

    Jaka jest prawda. Instalator twierdzi że jeśli w pomieszczeniu są płytki to wystarczy podłogówka jeśli są panele to i tak muszą być grzejniki.

     

    Ma ktoś może doświadczenie w tej kwesti.

     

    Dodam, że chciałbym użyć paneli za około 80 zł/m więc nie z tych najcieńszych.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...