Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kurly

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    20
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kurly

  1. Witam. Mam problem z zapowietrzajacymi się grzejnikami tylko na jednej kondygnacji. W zeszłym roku zmieniałem kocioł na nowy i przy okazji dodałem kilka grzejników celem adaptacji poddasza (oczywiście piec ma większą moc by dogrzać cały dom). Problem pojawił się w sezonie grzewczym, gdyż zachciało mi się na poddaszu założyć na grzejniki zawory z głowicami termostatycznymi. I wszytko jest dobrze tzn po odowietrzeniu układu te grzejniki grzeją ale problem zaczyna się np jak zmniejszę na głowicy termostatycznej zakres grzania np na 3. Po jednym dniu grzania jak temperatura w pomieszczeniu osiągnie np te 21 stopni głowica odcina grzejnik ale jak już pomieszczenie się wychłodzi i głowica się otworzy to słychać przelewanie się wody w grzejniku i po 30 minutach grzejnik jest zapowietrzony. Taka sama sytuacja jest jak zakręcę głowicę całkowicie i np po kilku dniach ją otworzę. Dołożyłem nawet na pionach odpowietrzniki automatyczne ale mimo to sytuacja się nie zmieniła i na poddaszu dalej zapowietrzają się grzejniki. Opiszę tylko instalację: Pięć 24kW ekogroszek, zawór 4drożny, piec dodatkowo ogrzewa wodę użytkową 120l, zbiornik wyrównawczy na strychu wyżej niż grzejniki zasilony osobnym króćcem z pieca. Może ktoś miał podobny problem i mógłby podpowiedzieć jakieś rozwiązanie.
  2. Witam, Jestem na etapie stawiania stelażu krzyżowego sufitu podwieszanego na poddaszu i nie wiem jak połączyć go ze stelażem skosów i czy wogóle trzeba go łączyć ze stelażem ze skosów. Dla zobrazowania poniżej wstawiam zdjęcie jak to mniej więcej u mnie będzie wyglądało Czy taki stelaż mam zostawić w takiej formie i potem tylko przy płytowaniu połączyć go fizeliną bądź siatką. Czy może przed płytowaniem połączyć jakoś ze sobą profile cd sufitu z profilami cd skosów. Proszę o jakieś dobre rady bo nigdzie na sieci nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
  3. Witam, Proszę o poradę przy postawieniu ścianki działowej na poddaszu. Ścianka działowa ma biegnąć wzdłuż belki konstrukcyjnej tzn przylegać do niej. Mniej więcej dla zobrazowania poniżej zdjęcie o jakie rozwiązanie i chodzi: Jak na zdjęciu ścianka działowa przylega do konstrukcji drewnianej. I tak jeśli chodzi o strop to wiadomo profil C kołkami szybkiego montażu przymocuję ale jeśli chodzi o belkę konstrukcyjną to już nie mam pojęcia jak to zrobić. Nie wiem czy profil C boczną krawędzią przykręcić do belki. Czy jakieś mocowanie typu wieszak zastosować. Jeśli ktoś posiada takową wiedzę albo robił coś takiego proszę o poradę.
  4. Witam, Jestem na etapie podłączenia nowego pieca na ekogroszek z podajnikiem 25kw do starej instalacji. Pytanie moje jest takie czy mogę podpiąć rurę bezpieczeństwa do naczynia otwartego do króćca 3/4" na górze pieca? czy koniecznie musi być wyprowadzone z zasilania pieca. Na zdjęciu jest owy króciec pokazany wg. instrukcji pisze, że jest to króciec pomiarowy ale jest połączone na pewno z zasilaniem układu.
  5. kurly

    Poprawne ocieplenie murłaty

    Na deskach mam membranę, a nie papę tak firma dekarska zmieniała mi pokrycie dachowe i tak doradzili. A ocieplenie zewnętrzne dochodzi tylko do krokwi od strony wewnętrznej czyli od poddasza styropian dochodzi do deskowania z dachu z tym, że jest tam mała szczelina pełniąca rolę wentylacji. Od strony elewacji jest tam przymocowana krokwią po obwodzie domu, która wydłuża trochę dach i osłania szczelinę wentylacyjną - tą szczelina nie jest duża bo to jest kwestia kilku mm więc nie ma tam wielkich przeciągów ale wymiana powietrza jak najbardziej jest Pytanie teraz co tam zrobić żeby było dobrze Żeby może łatwiej sobie to wyobrazić poniżej wstawiam zdjęcie jak to dokładnie u mnie wygląda: 1-szczelina wentylacyjna (połączenie styropianu z elewacji z dachem) 2-krokwia 3-murłata 4-ściana kolankowa 5-nie wiem jak to się fachowo nazywa ale jest to element dachu 6-deskowanie Chcę ocieplić tą przestrzeń tak by było to zrobione poprawnie bez strat ciepła zbędnych mostków termicznych itp. Tak jak podałem wcześniej myślałem nad dwiema opcjami pierwsza to po prostu upchać w tym miejscu wełnę mineralną, a druga to jak na wcześniejszym rysunku opcja z folią paro przepuszczalną. Po wypowiedzi kolegi Kaizena dochodzi trzecia opcja czyli włożyć tam styropian tylko czy to nie będzie powodowało przedmuchów między styropianem, a ścianką kolankową? czy może dodatkowo opiankować styropian pianką PU od strony murłaty niesty murłata nie leży na ścianie kolankowej a do niej tylko przylega więc od dołu murłaty widać takie coś: Szukałem na sieci rożnych rozwiązań ale w większości są opisane rozwiązania tyczące się ocieplenia murłaty, która leży na ściance kolankowej co trochę ułatwia sprawę.
  6. Witam, Proszę o poradę, gdyż w tym tygodniu będę zaczynał ocieplać już poddasze wełną mineralną i chcę poprawnie ocieplić murłatę i przestrzeń znajdującą się za nią. Ogólnie schemat jak to u mnie wygląda można zobaczyć na poniższym rysunku: 1 - styropian do samego dachu z minimalną szczeliną wentylacyjną 2 - ściana kolankowa 3 - krokwia (na krokwi deskowanie na deskach membrana paro przepuszczalna na to łaty kontrłaty i blacha) 4 - murłata 5 - ścianka kolankowa z suchej zabudowy (na razie sam stelaż docelowo będzie ocieplona wełną gr 75mm) I teraz nie wiem jak dobrze ocieplić przestrzeń za murłatą i samą murłatę żeby nie zawiewało mi do środka i żeby pozbyć się mostów termicznych. Mam dwa pomysły: I tak po lewej opcja z samą wełną mineralną czyli dociąć i szczelnie upchać zostawiając oczywiści między deskowaniem szczelinę wentylacyjną Albo tak jak po prawej nr 7 ułożyć na murłacie membranę paro przepuszczalną a na niej dopiero wełnę 7 Jeśli są lepsze sposoby chętnie wysłucham bo chcę to zrobić dobrze
  7. Dziękuję wszystkim za porady teraz przynajmniej zrobię wszystko porządne tak by miało to ręce i nogi.
  8. Dziękuję za radę myślałem żeby dodatkowo jeszcze oprócz rozwiązania, które proponujesz dorzucić zastrzał od tej belki nad schodami nie wiem czy to usztywni dodatkowo więźbę czy będzie to już zbędny element, który nic do tematu nie wniesie
  9. Przedstawię to jeszcze raz W miejscu zielonej linii nr 4 mają być wstawione drzwi, a w miejscu zielonej linii 3 ma być ściana. Aby drzwi można było wstawić muszę usunąć miecz nr 1. Jako jedno z rozwiązań projektant powiedział żeby wymurować ścianę w którą podeprze płatew wtedy mogę usunąć miecz. Ale sugeruje cię że to nie będzie dobre rozwiązanie bo ściana będzie prostopadle do płatwi. Ściany w miejscu nr 4 nie mogę postawić bo wg. projektanta nie ma w tym miejscu ściany nośnej i nie mogę zbyt obciążać stropu. Dla tego pojawiła się opcja wstawienia słupa co wydaje się troszkę prostszym rozwiązaniem. Myślę, że teraz troszkę jaśniej to wytlumaczylem. Nie mówię tez, że nie biorę pod uwagę waszych uwag bo biorę i cały czas zastanawiam się które rozwiązanie będzie najlepsze ale tak by nie obciążać miejsc na stropie . Ogólnie na tym zdjęciu w miejscu tego bajzlu ma być zrobione pomieszczenie dla tego musi być zabudowane z poziomu schodów a jedyne wejście do tego pomieszczenia ma być w miejscu oznaczonym pkt 4
  10. Niestety takiej ściany nie mogę tam postawić bo płatew znajduje się centralnie nad schodami więc tylko ściana prostopadła bądź dodatkowa belka wchodzi w grę. Co do konstrukcji dachu to jest to dach czterospadowy i słupów jest 8 z czego 4 w narożnikach i po 2 między nimi po środku. Pytanie zadałem bo chcę to zrobić dobrze ale też nie chcę sobie utrudniać pracy, a słup drewniany wydaje się prostszym rozwiązaniem.
  11. No właśnie miecz musi być usunięty bo tam mają być wstawione drzwi wewnętrzne. Wg. projektanta wystarczy ściana z cegły silikatowej i po sprawie, z mojego punktu widzenia podparcie tej belki słupem byłoby prostszym rozwiązaniem i w projekcie w tym miejscu wstawiony jest słup. Myślałem że może dobrym rozwiązaniem było by wstawienie słupa na końcu schodów, który podtrzyma belkę 2 i dodatkowo zrobić miecz z tego słupa nad schodami akurat tam nie będzie on przeszkadzał a ja wtedy mógłbym wtedy miedzy dwoma słupami wstawić drzwi a w miejscu oznaczonym 3 zrobić ściankę albo z KG albo z BK
  12. Może niezbyt konkretnie to wytłumaczyłem ale postaram się to jeszcze raz opisać. Na ścianie 3 - która jest nośną i na niej wylany jest strop projektant zaproponował mi abym wymurował ścianę połączoną z ścianą kolankową. Ta wymurowana ściana ma wesprzeć belkę 2 tak abym mógł usunąć zastrzał nr1. Z tego tytułu pytałem się o materiał bo np suporex szerokości 24cm polecają na ściany nośne. Z drugiej strony pojawiła się też opcja żeby nie murować ściany, a podeprzeć belkę nr 2 słupem 14x14cm i wtedy usunąć zastrzał, a między postawionym słupem,a ścianą kolankową postawić ściankę z karton gipsu bądź z bk. Wiadomo murowana ścianka będzie mocniejsza choć jak można zauważyć na zdjęciu praktycznie będzie ona połączona ze ścianą kolankową tylko do jej wysokości a reszta to sam skos więc oparcie belki 2 na takiej ściance wydaje mi się mniej pewne niż wstawienie tam słupa. Wg projektanta i jedna i druga opcja jest ok. Adaptację będę robił sam więc pytam się bo powoli jak zaczną się ciepłe dni mogę już zaczynać działać.
  13. Ściana ma przenieść właśnie obciążenie stropu. ale ostatnio przeglądałem różne rozwiązania i zamiast ściany mogę wstawić tam belkę. Zamysł postawienia ściany i słupa jest taki aby usunąć jeden zastrzał żeby można było wstawić drzwi.
  14. Witam, Na poddaszu na istniejącej ścianie nośnej muszę postawić ścianę, na której oprze się belka podtrzymująca krokwie. Pytanie czy lepiej wymurować ją z silikatów czy beton komórkowy co będzie lepsze w tym rozwiązaniu. Dodam, że ściana ta nie będzie przenosić całości obciążenia więźby po jej wymurowaniu usunięty zostanie tylko zastrzał ze słupa.
  15. Odnośnie mojego pytania - czy można zastosować cieńszą warstwę ocieplenia ale np. lepszej wełny tj zamiast tych minimum 25cm warstwy dać 2x 10cm np wełny isover profi mata albo 2x10cm ursa gold? Z broszurki isovera wyliczyłem sobie współczynnik przenikania ciepła i dla obu U=0,17W/(m2K). Czy może te 20cm warstwy to mimo wszystko za mało. Szukałem po sieci informacji ale każdy daje te 25 - 30cm. Wczoraj pomierzyłem sobie wszystko na strychu i z uwagi na niski kąt skosów bo 20stopni im mniejsza warstwa ocieplenia tym lepiej dla mnie z wysokością pomieszczeń.
  16. No jest ich sporo bo jak zmieniałem pokrycie dachowe i założona była folia to takie prześwity były między deskami, że nigdy na strychu tak jasno nie miałem. Jedyny minus to taki, że krokwie mam 120x100mm więc ocieplając na zakładkę będę musiał dać najpierw wełnę 10 potem 15 i trochę zejdzie mi z wysokości sufit ale wolę mieć zrobione dobrze.
  17. No dla mnie różnicy to nie zrobi. Spytałem bo jedna ekipa podczas oględzin powiedziała, że nie trzeba robić szczeliny natomiast druga ekipa przy oględzinach powiedziała, że trzeba. A na sieci mnóstwo różnych opinii i ja już sam zgłupiałem dla tego chciałem tutaj potwierdzić, która z opcji jest jak najbardziej poprawna.
  18. Witam, Chciałbym o fachową poradę odnośnie ocieplenia poddasza wełną skalną/mineralną. Mam dach z pełnym deskowaniem - jako, że budynek jest stary więc deski nie są ściśle do siebie przylegające. Na pełnym deskowaniu jest położona folia paroprzepuszczalna, a na to łaty, kontrłaty i blachodachówka modułowa. Pytaniem moim jest czy ocieplając poddasze wełną musi być szczelina wentylacyjna między deskowaniem, a warstwą ocieplenia. Jedni fachowcy, których pytam mówią, że nie musi być bo i tak są szczeliny między deskowaniem i widać folię paroprzepuszczalną, a drudzy mówią że ma być bo zawsze się daje. Ja już sam nie wiem, a ne chcę aby ocieplenie zrobione było połowiczne i żeby w przyszłości trzeba było robić poprawki.
  19. Witam, Na wiosnę startuję z adaptacją poddasza. Jako, że obecnie na stropie betonowym na strychu leżą trociny będę musiał je usunąć i tu w ich miejsce planuję położyć legary i około 5cm wełnę mineralną, która będzie służyć jako izolacja akustyczna - z tego co czytałem ocielenie jest zbędne bo i poddasze będzie ocieplane i pomieszczenia pod stropem również są ocieplane. Mam tylko jedno pytanie czy muszę kłaść jakieś folie na strop przed ociepleniem czy jest to zbędne i niepotrzebne.
  20. Witam. Proszę o poradę w sprawie modyfikacji więźby dachowej. Adaptowane będzie poddasze z dachem kopertowym. W celu zwiększenia przestrzeni zaproponowano mi usunięcie miecza nr 1, a w jego miejsce wstawienie słupa nr 2. W miejsce słupa nr 2 ma być wymurowana ściana, na której oprze się płatew (ściana będzie prostopadle ustawiona do płatwi). Dodatkowo miecz nr3 będzie również usunięty. Wszystko wydaje mi się ok, gdyż pod stropem znajduje się ściana nośna więc można w tym miejscu postawić ściankę mam tylko problem, gdyż projektant powiedział że ściankę można wymurować z bloczków bk ale o szerokości 24cm z informacji na sieci wyczytałem, że nie jest to dobry materiał żeby przenosił jakiekolwiek obciążenia, a z drugiej strony jak ta płatew ma siąść na tej ściance skoro podczas jej stawiania może np szczyt ścianki wyjść niżej niż płatew np o 5cm -wtdy mam ścinać bloczki i upychać je pod płatew. Wiem, że więźba pracuje i nie może sztywno siedzieć na ściance bo ta zacznie pękać. Prosiłbym o sugestie ewentualnie drobne rady odnośnie postawienia takiej ścianki. Poniżej poglądowe zdjęcie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...