
nylonbojtel
Użytkownicy-
Liczba zawartości
16 -
Rejestracja
O nylonbojtel
- Urodziny 22.01.1987
Informacje osobiste
-
Płeć
Mężczyzna
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Miejscowość
Rzeszów
-
Kod pocztowy
35-604
-
Województwo
podkarpackie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
nylonbojtel's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Patrząc po danych sprzedawcy (KTK Polska) to na 99% jest to przebrandowana Czarna Perła z co najwyżej odsianym podziarnem. Wątpię żeby były jakieś różnice, ale przyznam, że tym akurat nie paliłem.
- 13 528 odpowiedzi
-
- ekogroszek.
- jaret
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No mega mi atrakcyjność, jak odejmując wilgotność i przeliczając samą suchą masę Varmo można w takiej cenie kupić czy jakikolwiek inny bardzo dobry groch. Z czechem się zgodzę - to badziew i szkoda tym syfić kocoł i komin. Z ruskim jest różnie, ale raczej już też zszedł na psy.
- 13 528 odpowiedzi
-
- ekogroszek.
- jaret
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dodatkowo sporo opinii jest sprzed kilku dobrych lat, wtedy Varmo było chyba trochę innym produktem z tego co kojarzę?
- 5 477 odpowiedzi
-
- bieżące
- ekogroszku
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nie no, z dostawą na Podkarpacie workowany Retopal za 924 PLN / tona, workowany Karlik za 948 PLN / tona... Na głowę chyba ktoś tam upadł, jeszcze z takimi parametrami maksymalnej wilgotności.
- 13 528 odpowiedzi
-
- ekogroszek.
- jaret
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
@Maher - to też pewnie któraś dostawa przyszła Ci w takich długaśnych workach, co to tylko trzy na warstwę na palecie się mieszczą zamiast pięciu. Jak to się beznadziejnie składuje i nosi ;/ @Pasiu&Moniś - porównywać można wszystko Wilgotność opału, ilość popiołu, jego kaloryczność itp. parametry mogą sprawić, że opał droższy wyjdzie w sumie taniej, o ile będzie go szło rzeczywiście sporo mniej Kilka kg mniej na dobę i różnicy między CzP a Goldem już nie ma, a wtedy wiadomo, że człowiek woli się mniej orobić przy noszeniu worków czy wybieraniu popiołu. Akurat u nas w OBI jest promocja na Golda - 920 zł / tona.
- 13 528 odpowiedzi
-
- ekogroszek.
- jaret
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No spieki lekkie też są, zwłaszcza gdy kocioł się odstawi na dłuższa chwilę. To nie jest paliwo, które lubi sobie poleżeć na retorcie i przytrzymać mocny żar - taka cecha tych miękkich płomiennych grochów. Gdyby ten eko był jeszcze słabszy to otwarcie zaworu i napływ wody z całej instalacji zbijałyby mi strasznie temperaturę na kotle. Już teraz przy wybudzeniu z podtrzymania (histereza 1 st. C) temperatura na kotle spada mi z 67 na 62 st. przy przymkniętym zaworze 4D. A tak wygląda u mnie popielnik po 48 godzinach palenia (50 kg CzP)
- 13 528 odpowiedzi
-
- ekogroszek.
- jaret
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nie masz czego żałować - ja zamówiłem 2 tony w wyższej cenie i nie jestem zbyt zadowolony. Co prawda dostawa była szybka, groch bardzo suchy (co dziwne, bo deklarowana wilgotność jest spora), o całkiem niezłej frakcji, jednak zalety się na tym kończą. Jak ktoś ma względnie mało metrów do ogrzania to obecna CP może się sprawdzi w okresie jesień / wiosna (paliłem już dwa lata temu tym grochem na próbę). U mnie jest ok 270 mkw całej powierzchni ogrzewanej, obecnie grzane ok 225 mkw (bez piwnicy). Temperatury w dzień 2-5 st. C / w nocy 0 st. C / średnie zużycie 25 kg na dobę. Temperatury w dzień -2 st. C / w nocy -5 st. C / średnie zużycie 30 kg na dobę. Poniżej 25 kg zejść nie mogłem nawet w cieplejsze dni, a przy delikatnych mrozach zużycie wzrosło znacznie, strach to zasypywać jak przyjdzie styczeń czy luty Ciekawe, że jak kupowałem niedawno to dane produktu były następujące: Kaloryczność 23-24 MJ / Granulacja 8 – 25 mm / Wilgotność 10 - 12% / Popiół 6 - 12% / Spiekalność – RI=0 A teraz oficjalnie są takie: Kaloryczność 22-24 MJ / Granulacja 5 – 25 mm / Wilgotność 10 - 12% / Popiół 8 - 12% / Spiekalność – RI 0-1 Jakoś biedaczyna struchlał i zesłabł Poza tym ten groch to fabryka popiołu - co 48 godz. musiałem opróżnić popielnik, bo 20-litrowa szuflada się przesypywała. Z 50 kg grochu miałem ok 6 kg popiołu, teraz pewnie będę latał każdego dnia... W piwnicy jeszcze leży 750 KG Bartex Silver z poprzedniego sezonu, trochę drobna frakcja, ale ogólnie bez większych zastrzeżeń. Tak czy siak będę musiał jeszcze z 500 kg czegoś dokupić. Ogólnie była to moja ostatnia próba ze słabszym grochem (wcześniej testowałem jakieś inne wynalazki) i całkowicie przestawiam się na paliwa z kalorycznością 26-28 MJ (typu Bartex Silver lub Karlik)i 28-30 MJ (na oku Bartex Gold lub VARMO). PS - Sklep PGG nieczynny, ale albo mi się wydaje, albo wprowadzają sprzedaż w workach na paletach 1000 kg,
- 13 528 odpowiedzi
-
- ekogroszek.
- jaret
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ja dokupiłem na nadchodzącą zimę na próbę 2 tony Czarnej Perły (mam jeszcze kilka metrów drewna i 750 kg Silvera od Bartexu z poprzedniego sezonu). Zakup od KTK Polska przez Allegro, dostawa po około tygodniu więc nie ma tragedii. Groszek przyszedł w dobrym uziarnieniu, nie ma zbyt dużo drobnej frakcji czy miału. Suchy jak pieprz, chyba jeszcze nigdy nie udało mi się kupić tak suchego opału. Jedyny minus to dziwne worki - jestem przyzwyczajony, że na palecie układa się 5 worków na jedną warstwę, tu worki są tak zwymiarowane, że mieszczą się tylko 3, przez co robi się całkiem wysoki stos.
- 13 528 odpowiedzi
-
- ekogroszek.
- jaret
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jesteś pewny, że wiesz co dokładnie siedzi w ścianach i czy nie ma tam jednak jakiegoś ocieplenia (prowizorycznego, ale jednak)? Bo mniejsze zapotrzebowanie mam w domu z prawie 4 x większą powierzchnią ogrzewaną, a demonem energooszczędności to on nie jest. Ja bym celował w coś najmniejszego, typu 5-6 kW mocy. Kocioł z automatycznym podawaniem paliwa w takim miejscu to trochę przepis na samobójstwo. Potwierdzi to każdy, komu w nocy kiedyś zabrakło prądu / paliwa w podajniku / zerwała się zawleczka / zrobił się ciąg wsteczny etc. Póki kotłownia to osobne pomieszczenie z wentylacją powietrza wygląda to całkiem inaczej. Poza tym podajnik robi naprawdę niezły hałas. Jeśli odpada gaz lub ciepłownictwo to ja osobiście wywaliłbym to cudo, a w salonie walnął kominek z płaszczem wodnym i podpięciem do kaloryferów. Ostatecznie wymieniłbym ten kocioł na jakiś nowszy i mniejszy. Niemniej jednak żadnych podajników - musisz mieć kontrolę nad spalaniem i nie zostawiać go rozpalonego na noc. Czujka bezpieczeństwa też się przyda.
-
@santaclous - napisz coś więcej o tym mieszkaniu. 42 mkw. to cała powierzchnia łącznie z kotłownią czy tylko powierzchnia ogrzewana? Jakie masz tam okna i ile ich jest? Ile grzejników i jakiego typu. To jakaś część kamienicy lub podobnego budynku? Jak sam budynek jest ocieplony (o ile jest)? Ja wstępnie skłaniałbym się do małego kotła na gaz z sieci o ile jest tam taka możliwość. Tak na ślepo nic powyżej 5 kW mocy Ci tam raczej potrzebne nie będzie, ale dobrze gdybyś rozpisał się na powyższe pytania.
-
Dzięki za odpowiedź. Niezbyt mi akurat pasowało żeby monterzy obrabiali mi od razu okna z którejkolwiek strony, bo od wewnątrz muszą pójść nowe parapety, a od zewnątrz jest kilka klinkierówek do wymiany. A dopiero po montażu wyszło co i gdzie trzeba pozmieniać. No tak, tylko jeśli w niedalekiej przyszłości planuję pozmieniać zewnętrzne parapety, to raczej nie ma teraz sensu robić na nowo całych wnęk. Bo za rok-dwa musiałbym je ponownie rzeźbić przy zmianie parapetów zewnętrznych i mija się to z celem. Zapewne poprawię pianki, dam tam klej do styropianu/siatki i na koniec przejadę warstwą specjalnej szpachli, żeby klej był osłonięty i nie spękał. Plus oczywiście uszczelniacz.
-
To prawdopodobnie bardzo indywidualna kwestia, zależna od wielu czynników - mocy i typu kotła, budynku, rozległości instalacji, a tym samym ilości wody w obiegu. U mnie na przykład groszki wysokokaloryczne bardzo szybko nagrzewały kocioł do zadanej temperatury, jednak bardzo duża ilość wody w układzie potrzebuje czasu do nagrzania. Tym samym kocioł często dociągał sprawnie do temp zadanej, następnie przechodził w podtrzymanie, ale zawór 4D nadal był otwarty. Napływająca woda wychładzała kocioł, który po minucie czy dwóch przestoju znowu się załączał i wypychał zwiększoną ilość grochu na start. Tak kilka razy pod rząd. Prawdopodobnie kocioł jest trochę za duży i w moim przypadku będę w tym roku próbował z groszkiem o niższej kaloryczności, aby utrzymać stałe grzanie i uzyskać wyłączenie kotła w momencie, kiedy zamknie się zawór.
- 13 528 odpowiedzi
-
- ekogroszek.
- jaret
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wiem, że były podobne tematy, ale zdecydowana większość dotyczyła sytuacji, w której budynek był niedocieplony. Od jakiegoś czasu mieszkam w domu, w którym poprzedni właściciele już po wykonaniu docieplenia (styropian, siatka, tynk) wymienili częściowo stolarkę okienną. Jak widać po zdjęciach nikt tego później z zewnątrz specjalnie nie obrabiał, pianka kruszy się od samego patrzenia i czeka mnie trochę dłubaniny. Stare, drewniane okna były montowane byle jak, z przekosami, bez pionów itp., stąd po wymianie powychodziły nieregularne szpary pomiędzy ościeżnicami okien a dociepleniem. Np. górą drzwi balkonowych mam 2 mm, a dołem 15-20 mm. Kilka dni temu wymieniliśmy resztę okien i drzwi balkonowych, tym samym wszystko jest już w PVC, jednak powstały takie same szpary gdyż większość starych okien też miała spory przekos, widać to było i bez mierzenia. Jedynie pianka jest świeża, więc chcę to obrobić w miarę szybko, żeby słońce jej nie załatwiło. Pytanie z mojej strony - czym uzupełniać te większe braki w ścianie po ponownym zapiankowaniu i odcięciu nadmiaru pianki? Władować tam klej do styropianu/siatki, ew. z jakimiś cienkimi paskami styropianu i na to np. zewnętrzna szpachla akrylowa? Przy parapetach zewnętrznych nadrobię trochę fugą lub wymienię najbardziej uszkodzone płytki. Za rok lub dwa parapety będą zmieniane w całym domu na stalowe. Z klinkierowymi są same problemy. Miejscami muszę też delikatnie oderwać tynk od siatki, gdyż został uszkodzony podczas demontażu starych okien. Z góry dziękuję za pomoc
-
Dokładnie, ciekawe kto im teraz zamówi big baga z Retopalem, jeśli workowany jest tylko 12 zł droższy na tonie. Chyba tylko ktoś, kto nie może trafić na dostępny workowany, a koniecznie chce właśnie ten groszek. A jeśli dźwigną przed sezonem cenę workowanego, to raczej mało kto się już na niego skusi.
- 13 528 odpowiedzi
-
- ekogroszek.
- jaret
-
(i 4 więcej)
Oznaczone tagami: