
BeeJay
Użytkownicy-
Liczba zawartości
19 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez BeeJay
-
Dokładnie. Strop nad piętrem ze skosami jest lany. Kierownik budowy zadecydował że styrodur ma lepsze właściwości i jak będę wychodził na dach to noga nie wpadnie mi do styropianu tylko będę mógł na nim stanąć. Styrodur będzie bezpośrednio na stropie. Strop, styrodur i później już pytanie czy folie dawać przed dachem.
- 11 odpowiedzi
-
- folia paroprzepuszczalna
- strop monolityczny
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Planuje zamontować rolety we wszystkich oknach wraz z oknami tarasowymi. Mam jedno przeszklenie - nie jest to okno, tylko szyba w ramie której się nie otwiera o szerokości 2.5 metra. Coś na wzór okna tarasowego, ale bez możliwości otwierania. Nie chciałbym dzielić tego przeszklenia na pół, tylko zostawić w całości. Czy przy takiej szerokości rolety będą bezpieczne? Nie wygną się przy większych wiatrach? Ktoś posiada takie duże rolety? Gdy będzie taka konieczność to biorę opcje podzielenia rolety i okno na dwie części, ale wolałbym tego uniknąć.
-
Witam. Buduje dom parterowy z poddaszem użytkowym. Oba stropy mam lane. W drugim stropie skosy i cześć prosta jest lana. Na strop będę kładł 15 cm styroduru XPS. Styrodur będzie na całości - i na skosach i na części prostej. Majster zaproponował że w takiej sytuacji nie ma potrzeby dawać folie paroprzepuszczalną. Czy myślicie że takie rozwiązanie będzie bezpieczne? Nie będę miał problemu z mokrym sufitem? Z góry dzięki za opinie.
- 11 odpowiedzi
-
- folia paroprzepuszczalna
- strop monolityczny
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, mam pytanie odnośnie przyłączy wody i kanalizacji. Obecnie złożyłem już wszystkie dokumenty i czekam na pozwolenie na budowę jednak przed budową potrzebuje utwardzić dojazd na mojej działce z drogi publicznej do miejsca gdzie będę budował dom (około 10 metrów). Całość znajduje się na mojej działce. Rura główna znajduje się przy drodze po mojej stronie więc nie będzie konieczności przekopywać się przez drogę. Pojawił się mały problem ponieważ w miejscu gdzie planuję utwardzić dojazd będą biegły rury od wody i kanalizacji. Nie chciałbym płacić dwa razy za utwardzenie drogi ponieważ jak teraz utwardzę i później będą kopane rury to po zakopaniu rur będę musiał utwardzać dojazd drugi raz od początku. Z tego powodu chciałbym wcześniej puścić tam rury, powiadomić wodociągi żeby sprawdzili czy jest to zrobione dobrze, zakopać rów, utwardzić dojazd i ruszyć z budową. Chciałbym się spytać czy ktoś wykonywał już przyłącz w takiej kolejności, czy jest to możliwe i jak to wygląda w praktyce. Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.
-
Zdecydowałem już jakiś czas temu że rezygnuje z tarasu i robię w tym miejscu garderobę i strych. Zawsze takie miejsce w domu się przyda. Moja żona jest wniebowzięta słysząc że będzie miała około 15m2 garderoby . Dach nad garażem będzie nieco niższy niż nad resztą domu żeby to ładnie wyglądało. Architekt wprowadził już te wszystkie zmiany i cała dokumentacja jest już złożona w urzędzie i czekam na pozwolenie na budowę. Jeśli chodzi o koszty pracy architekta to jedynie kilka stówek więcej policzył za to więc póki co nie jest źle. Taras nad garażem nie był dla mnie priorytetem, a można powiedziec więcej że był trochę takim kompromisem, aby budować mały dom z takim rozmieszczeniem pokojów. Był on zastosowany aby obniżyć koszty budowy. Nie planowałem zapraszać tam gości ponieważ większość dnia planujemy spędzać na dole. Na piętrze planujemy jedynie wychodzić spać. Mamy bardzo duży ogród więc wszystkie imprezy plenerowe będą się odbywać w ogrodzie w połączeniu z salonem/kuchnią. W takiej sytuacji nie widzę dużo korzyści z posiadania tego tarasu i teraz nie mam już wątpliwości. Dzięki wszystkim za komentarze w tym temacie.
-
Porotherm czy ytong
BeeJay odpowiedział Godfather1982 → na topic → Ściany, okna, stropy, kominy, garaże
To ja może odświeżę trochę temat. Na samym początku dodam że przeczytałem już masę podstron forum, artykułów, opinię użytkowników, itp odnośnie wyboru materiału do budowy. Znam wszystkie plusy i minusy konkretnych materiałów, jednak mam takie konkretne pytanie skierowane do osób które wybudowały dom z porothermu lub betonu komórkowego. Jak wygląda sprawa wieszania cięższych szafek na takich ścianach? Beton komórkowy jest cały wypełniony, ale jest bardzo kruchliwy, a porotherm z kolei ma puste przestrzenie w środku i przez to się też nieco kruszy. Na 99% jestem przekonany do porothermu. Bardziej odpowiadają mi jego właściwości, ale z kolei dużo osób poleca beton komórkowy. Moje pytanie jest skierowane konkretnie o to wieszanie cięższych rzeczy na ścianach ponieważ nie chciałbym żeby kiedyś mi jakaś szafka na głowę spadła. -
Czy da się w ciągu roku wybudować dom?
BeeJay odpowiedział Pilniks → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Odnośnie czasu budowy domu nie będę się wypowiadał ponieważ jeszcze nie jestem na tym etapie, więc inni użytkownicy są bardziej rozeznani w temacie. Jedynie mogę się wypowiedzieć odnośnie czasu załatwiania formalności ponieważ obecnie z tym walczę. Działka została kupiona w lutym tego roku i jeszcze walczymy z załatwieniami. Planujemy uzyskać zgodę na budowę koniec września/październik. Jeśli będzie w tym termnie to będzie super. Działka ma wszystkie media, drogę dojazdową, nie ma żadnych służebności, projekt kupilismy gotowy, nie zmieniamy projektu po kilka razy i nie myślimy nad nim miesiącami. Jedynie kilka zmian wprowadziliśmy, ale ogólnie według mnie nasza sprawa jest teoretycznie prosta i staramy się wszystko załatwiać i się decydować najszybciej jak się da, ale i tak na wszystko trzeba poczekać. Geodeta ma swoje terminy, architekt który adaptuje projekt również jest zawalony pracą dlatego trzeba czekać, urzędy jak to urzędy mają swoje terminy i ciężko jest żeby cokolwiek było szybciej niż przewidziane terminy które czasami są dlugie. Dlatego realnie myśląc przez zimę będzie ciężko załatwić wszystkie formalności. Też początkowo miałem taki plan, ale musiałem nieco zmienić myślenie i dać sobie na wstrzymanie. -
Ok, dzięki za opinie. Odnośnie ceny to budowlaniec powiedział otwarcie, że wycena jest pod dachówkę, a jeśli zdecydowałbym się na blachodachówkę to wtedy robocizna będzie tańssza o około 3 tysiące. Tak jak pisałem wcześniej, bardziej jestem przekonany do dachówki tylko teraz mam pytanie, ponieważ pisaliście o dachówce cementowej. Nie opłaca się dokładać, aby położyć dachówkę ceramiczną?
- 1 105 odpowiedzi
-
- blacha
- blachodachówka
- (i 12 więcej)
-
Tak, dokładnie. Od fundamentów aż po dach. Czemu to jest typowa rada?
- 1 105 odpowiedzi
-
- blacha
- blachodachówka
- (i 12 więcej)
-
Witam, trochę odświeżam temat. Mianowicie blachodachówka czy dachówka cementowa? Byłem zdecydowany na dachówkę cementową głównie z racji tego że jest lepiej dzwiękochłonna ponieważ dom będzie miał poddasze użytkowe. Jednak budowlaniec polecał mi użycie blachodachówki ponieważ dachówka zielenieje i ogólnie dużo osób zmienia dachówkę właśnie na blachodachówkę. Dom jest patertowy z poddaszem użytkowym. 109 m2 użykowej, dach około 150 m2 i cała konstrukacja dachu jest zaprojektowana pod dachówkę. Jakie macie doświadczenie z dachówką i blachodachówką i jak wygląda ona po kilku lub kilkuanstu latach użytkowania? Pomijając względy wizualne, biorąc pod uwagę żywotność oraz finanse co byście polecali - blachodachówkę czy dachówkę?
- 1 105 odpowiedzi
-
- blacha
- blachodachówka
- (i 12 więcej)
-
Co do płaskiego dachu to nie jestem pewien czy mój plan miejscowy na to pozwoli ponieważ jest taki zapis: "dla obiektów w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz w terenach zabudowy mieszkaniowej i usługowej ustala się: aby dachy obiektów posiadały jednakowe nachylenie połaci głównych, wynoszące od 30°÷45° i nadwieszone okapy; dopuszcza się zagospodarowanie dachów lub ich części jako tarasy lub parkingi; przy rozbudowach istniejących obiektów dopuszcza się możliwość pozostawienia kształtu i spadku dachu;" Jest wzmianka o tarasach, ale pewnie płaski dach nie będzie traktowany jako taras, tylko jako dach.
-
Myślałem i kombinowałem długo nad tym przejściem do tych pokojów nad garażem i doszedłem do wniosku że to i tak będą pokoje z których się będzie sporadycznie korzystać, więc można to rozdzielić na dwa pomieszczenie. Pierwsze byłoby garderobą do której wejście będzie bezpośrednio z sypialni, ponieważ i tak nie ma potrzeby żeby było wejście do garderoby z korytarza, a drugim pomieszczeniem byłby tak zwany "pierdolnik" na wszystkie rzeczy które używa się raz w roku, albo raz na jakiś dłuższy czas i wejście byłoby z tej nowopowstałej garderoby. Byłby to trochę taki labirynt, ale tak jak wspomniałem ilość pokojów jest dla nas wystarczająca, a te nowopowstałe pomieszczenia byłyby na właśnie takie składowanie różnych rzeczy z których nie korzysta się często. Te pomieszczenia nawet mogą być w stanie surowym, wykończeniem ich mogę się zająć za kilka lat. Odnośnie kosztów to zdaje sobie sprawę że taka przeróbka nie będzie za darmo i właśnie dlatego postanowiłem założyć temat i posłuchać różnych opinii co się bardziej opłaca. Biorąc pod uwagę kwestię użyteczności to na pewno wygrywa stworzenie tam pomieszczeń nawet w takiej formie jak pisałem, czyli garderoba oraz strych prowadzona labiryntami . Odnośnie kwestii finansowej to rozumiem, że mimo wszystko izolacja będzie tańszym rozwiązaniem tylko na ile tańszym? Jeśli nieznacznie tańszym to wtedy skłaniałbym się do zrobienia pomieszczeń, natomiast jeśli różnica będzie spora to wtedy raczej będzie trzeba zostawić ten taras.
-
Garaż będę miał nieco większy ponieważ będę go poszerzał o 0,5 metra, więc taras wtedy wyjdzie około 30 mkw. Dzwoniłem do architekta i powiedział że da się tam zrobić te pokoje, ale trzeba będzie jeszcze wzmacniać fundamenty pod garażem. Prawdę powiedziawszy ten taras dla mnie jak i dla mojej żony nie był czymś co musi być. Raczej było to rozwiązanie które zastosowaliśmy, aby na dole mieć salon i jeszcze jeden pokój, a do tego żeby dom nie był bardzo duży, aby całość nie kosztowała bardzo dużo. Taras był rozwiązaniem przez które wydawało mi się że zaoszczędzę pieniądze, a nie na odwrót. Te pokoje nad garażem nie muszą być wykończonymi pomieszczeniami, może tam być strych, garderoba, siłownia, cokolwiek. Rozumiem że izolacja takiego tarasu wyniesie około 20-25 tysięcy. Czy myślicie że na przykład w 30-35 tysiącach zmieściłbym się z opcją zrobienia tam pomieszczeń zamiast tarasu? Wydając przykładowo 20 tysięcy na taras który użyje dwa razy w roku wolę już nieco więcej dołożyć, aby wybudować tam jakiekolwiek pomieszczenie które może się bardziej przydać.
-
Planuję budować Dom przy Alabastrowej 4 (https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-alabastrowej-4.html). Jestem na etapie adaptacji projektu. Ostatnio byłem u budowlańca który bardzo odradzał taras nad garażem. Twierdził, żeby on był zrobiony dobrze, czyli żeby nie ciekło nigdzie i dobrze był odizolowany to trzeba bardzo duże pieniądze w to włożyć i taniej wyjdzie zrobienie dachu nad garażem i zrobienie na przykład dwóch pokojów. Co o tym myślicie? Jakie macie doświadczenia z robieniem izolacji nad takim garażem? Czy faktycznie lepszym rozwiązaniem finansowym będzie zrobienie tam pokojów? Z góry dziękuję za porady.
-
Mapka do celów projekowych robocza
BeeJay odpowiedział BeeJay → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Dużo mi to wyjaśniło. Odnośnie przyłączy to będę rozmawiał z architektem jak to konkretnie załatwić. Pewnie będzie to na takiej zasadzie jak piszecie, że będę musiał wystąpić do wodociągów, gazu, itp o warunki przyłączy i następnie architekt wykona ich projekt. Będę się pytał architekta i będę to ogarniał. Najważniejsze jest to, że opieczętowana mapka jest potrzebna dopiero na końcu tych załatwień. Do czasu aż architekt zrobi adaptację projektu i załatwimy wszystkie te formalności sądzę że mapka powinna być gotowa. Teraz tylko czekam aż geodeta skończy wersję roboczą i działam dalej. Dzięki. -
Mapka do celów projekowych robocza
BeeJay odpowiedział BeeJay → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Może źle się wyraziłem, sorki, ale nie jestem mega fachowcem w tej dziedzinie i jedynie się uczę. Popraw mnie jeśli źle myślę. Architekt projektuje jak mają być podbpięte media - woda, gaz, prąd (działka jest uzbrojona, jedynie kwestia podpięcia) i rozumiem że do tego wyatarczy mu mapka robocza (tak przynajmniej mi powiedział). Następnie jak to wszystko zaprojektuje to musi to pewnie zgłosić do wodociągów, energetyki i tak dalej że będzie to wyglądać w ten sposób i czy na przykład wtedy wymagają oni tej mapki do celów projektów w wersji finalnej opieczętowanej? -
Witam, jestem na etapie załatwiania mapki do celów projektowych. Zleciłem już to geodecie i zaczął pracę. Jednak na mapkę już opieczętowaną każe mi czekać trzy miesiące. To jest jakiś masakryczny termin, bo czytałem na forum, że ludzie po 2-3 tyhodnie czekają, ale mówi żę tyle urzędy trzymają papiery. Postaram się to jakoś przyspieszyć, ale zobaczę co się uda. Mimo wszystko mówił, że wcześniej zrobi mapkę roboczą na której będzie mógł architekt pracować. Mam więc pytanie do Was na którym etapie będzie potrzebna już ta mapka właściwa opieczętowana? Do załatwiania przyłączy potrzebują już tę mapkę finalną?
-
Bardzo dziękuję za wszystkie opinie, podpowiedzi, linki. Poczytałem wszystko co mi podesłaliście i chyba będzie lepiej kupić gotowe drewno niż bawić się w ścinanie z własnego lasu. Dużo zachodu z załatwianiem ekspertyzy, ogarnięcia ekipy oraz koordynowanie wszystkiego, a oszczędność pewnie mała. Kolejna sprawa to certyfikat na klasę drewna. Ktoś pisał że prościej uzyskać certyfikat na takie drewno które jest w tartaku niż takie które będę sam ścinał. Jeszcze jedna sprawa to czas. W przyszłym roku chciałbym na wiosnę ruszyć z budową więc żeby użyć drewna z własnego lasu pasowałoby je ściąć na wiosnę tego roku, a nie wiem czy do tego czasu załatwię wszystkie inne formalności związane z budową. Teraz jestem dopiero na początku załatwiania formalności. Projekt mamy wybrany, ale jeszcze nie jest kupiony, ponieważ teraz dopiero pracuje geodeta na działce i papiery swoje muszą w urzędach poleżeć . Dopiero po tym będziemy adaptować projekt. Możliwe że drewno z lasu użyję później do urządzania wnętrza, lub do innych rzeczy na budowie, ale raczej na wieźbę chyba wolałbym gotowe.
-
Witam, mam swój las i w przyszłym roku planuję ruszyć z budową domu Alabaster 4 -109 m2 powierzchni użytkowej. Chciałbym się spytać czy ktoś z Was załatwiał także drzewo na budowę z własnego lasu. Dodam że większość prac chciałbym zlecić komuś, czyli wziąłbym ekipę do wycinki, transportu i później obróbkę w tartaku. Słyszałem nawet że pobliski tartak oferuję takie usługi kompleksowo. Słyszałem że takie drewno na budowę musi odpowiedni czas schnąć także dlatego chciałbym na wiosnę ściąć i żeby to schło do przyszłej wiosny. W pobliżu miejsca gdzie będę budował dom mam swój dom rodzinny więc tam pewnie złożyłbym to do czasu rozpoczęcia budowy. Chciałbym się jednak spytać czy taka zabawa jest warta zachodu i czy można dużo na tym zaoszczędzić? Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Dodam że nie jestem specjalistą więc każda rada będzie cenna.