Witam. Wlasnie zaczelismy budowe naszego domu. Projekty i umowy zostaly podpisane duzo wczesniej ale model BIM domu byl tworzony dluzej niz bylo to obiecane. Ale do rzeczy.
Na poczatek troche danych.
Dom powstaje w technologi plyty fundamentowej. Piwnica, parter, I pierto, strych. Dom o powierzchni uzytkowej 890m2. Dla ciekawskich troche pozmieniany projekt Rezydencji z widokiem https://www.extradom.pl/projekt-domu-rezydencja-z-widokiem-WAH1725. Dom powstaje w Holandii. Dodana zostala piwnica pod cala powierznia domu i male zmiany co do ustawien i wielkosci pokoi bo kazdy pokoj zostal pozbawiony lazienki oprocz pokoju Master. Dom ma byc energooszczedny. Wiem ze domy energooszczedne powinnny miec bryle najbardziej przypominajaca prostokat, malo przeszklen itp ale nie chodzilo nam oto azeby bilans energetyczny byl na plus tylko nie chcielismy zrezygnowac z braku miejsca i wygody zycia. Wiadomo mieszkamy obecnie w mieszkaniu nawet nie 100m2 jak to w Holandii wiec postanowilismy ze nie bedziemy sobie zalowac. Fundament ocieplony XPS 2x50, sciana z bloczkow Ytong Energo + 60cm (w polsce pod nazwa Energy+). Bloczki niby do budowy sciany jednowarstwowej ale przy rozmowach z architektem postanowilismy dodac jeszcze warstwe styropianu 8cm azeby U przegrody bylo lepsze. Do tego wszystkie inne energooszczedne rozwiazania typu panele sloneczne na dachu a bardziej Dachowka sloneczna, wentylacja z rekuperacja, pompa ciepla powietrze-woda. i Tu dochodze do mojego pytania.
1. Zastosowana zostana pompa ciepla powietrze-woda o mocy 19KW do c.o i c.w.u( boje sie ze to nie wystarczy do ogrzania domu prawie 1000m2 ale wg architekta powinno.) Wg Was wystarczy???
2. Pompe chce umiescic w piwnicy. Piwnica otwarta podobnie jak na zdjeciach wiec bez scian i pokoi i co za tym idzie swobodny przeplyw powietrza w piwnicy
i jej kanal sassacy wyprowadzic na zewnatrz podobnie jak kanal wylotowy.. Ale jak wiemy wydajnosc pompy COP spada wraz z spadkiem temperatury wiec zeby zachowac wysoka wydajnosc zastanawiam sie czy kanal ssacy zrobic w piwnicy podobnie jak
w tym artykule.A w lato odcinaloby sie doply powietrza z piwnicy do pompy i otwieraloby sie doplyw powietrza z zewnatrz kiedy powietrze na zewnatrz baloby cieplejsze nizeli w domu. Piwnica bedzie miala przeciez ogrzewanie podlogowe bo bedzie uzywana jako piwnicy do zycia a nie tylko do przechowywania rzeczy wiec temperatura w piwnicy bedzie wynosic zawsze okolo 18-20stopni. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Jak opisalem bedzie tez zastosowana wentylacja mechaniczna z rekuperacja ( zasade dzialania kazdy zna) Wentylacja bedzie zasysac z zewnatrz powietrze ocieplac je w rekuperatorze i rozprowadzac do poszcegolnym pomieszczen a zuzyte powietrze wyrzucac na zewnatrz. Wiec skoro juz wentylacja bedzie ''wentylowac'' piwnice to czy takie rozwiazanie z pompa ciepla na chlopski rozum nie spowodowaloby zbyt duzego wyrzutu powietrza a co za tym idzie braku powietrza w domu czy podcisnienia?? Wentylacja dostarczalaby poweidzmy 100m3 powietrza i wyrzucalaby 100m3 powietrza a pompa ciepla zasysalaby 0 nowego powietrza z zewnatrz ( no bo zassysalaby ocieplone powietrze z piwnicy) i wyrzucalaby dodatkowe 100m3 na zewnatrz. Wiec przy 100m3 dostarczanych wyrzucaloby sie 200m3. Jak dla mnie na chlopski rozum powstanie podcisnienie i powietzre z zewnatrz bedzie chcialo dostac sie do domu chocby przez mala szczeline. Czy moje rozumowanie jest zle. MOze zamontowac dodatkowy maly wrzut powietrza oczywiscie z rekuperacja azeby zniwelowac ten ubytek.