http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20020750690/O/D20020690.pdf
Zgodnie z rozporządzeniem [7] od 1 stycznia 2017 r. będą obowiązywać nowe wymagania co do maksymalnych dopuszczalnych wartości współczynnika przenikania ciepła zarówno dla przegród budowlanych, jak i ich elementów, w tym m.in. stolarki okiennej. Zgodnie z załącznikiem 2 pkt 1.2 do rozporządzenia [7] maksymalne dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła dla okien zewnętrznych montowanych pionowo w przegrodach będą wynosić 1,1 W/(m2•K) (dla temperatury wewnętrznej ≥ 16oC) i 1,6 W/(m2•K) (dla temperatury wewnętrznej < 16oC). W [7] nie podano wymagań co do wartości liniowych współczynników przenikania ciepła Ψ dla mostków cieplnych powstających na połączeniu ścian zewnętrznych ze stolarką okienną, wartości te należy jednak wyznaczyć w przypadku, gdyby istniało ryzyko wystąpienia kondensacji pary wodnej, tj. niespełnienie warunku fRsi > 0,72 zgodnie z [7], załącznik 2 pkt 2.2.
http://orzeczenia.wroclaw-krzyki.sr.gov.pl/content/$N/155025450000503_I_C_000211_2008_Uz_2013-07-22_001
Materiał dowodowy potwierdza także istnienie wad w zakresie termoizolacji budynku, co wymaga ponownego wykonania izolacji termicznej całego budynku wraz z nowym tynkiem zewnętrznym. Z konkluzji opinii z zakresu izolacji termicznej wynika, że niejednorodna jest izolacja termiczna ścian budynku, a także izolacja na połączeniu ścian kolankowych z obudową skosów dachowych. Ponadto biegła na podstawie oceny badań termowizyjnych stwierdziła istnienie mostków cieplnych oraz miejsc, gdzie temperatura przekracza stan graniczy punktu rosy. Wbrew zastrzeżeniom pozwanego, istnienie takich mostków stanowi wadę fizyczną wykonanego budynku. Jak potwierdza opinia, przekroczenie temperatury punktu rosy powoduje skraplanie pary wodnej i prowadzi do powstawania pleśni i grzybów. Biegła wyjaśniła też, że mostki cieplne, choć ich obecności nie da się zupełnie wyeliminować, powinny być niwelowane przez parametry projektowe i obliczeniowe. Powinny być więc jak najmniejsze, a różnica temperatur powyżej 3°C jest już niedopuszczalna. W budynku znajdują się zaś miejsca, gdzie temperatura ścian jest niższa od temperatury powietrza o więcej niż 3°C. Dlatego za niesłuszne należy uznać zarzuty pozwanego, że występowanie mostków cieplnych jest normalne. Istnieją bowiem różnice temperatur, które w miejscach mostków nie powinny być przekroczone i takich mostków nie można uznać za dopuszczalne. W niniejszym przypadku takie niedopuszczalne różnice zaś występują. Powyższe wady wymagają usunięcia poprzez wykonanie nowej izolacji. Sąd przyjął jednak naprawę według pierwszej wersji kosztorysu, to jest bez konieczności wymiany stolarki okiennej na nową. W obydwu opiniach sporządzonych na potrzeby niniejszego postępowania biegli w pierwszej kolejności zalecili regulację okuć i zawiasów oraz wymianę uszczelek, gdyż wadliwy jest przede wszystkim montaż stolarki. Nie ma więc w ocenie Sądu potrzeby uwzględnienia kosztów nowej stolarki, tym bardziej, że na moment wykonywania prac budowlanych, okna nie musiały być zaopatrzone w wywietrzniki. Biegły rzeczoznawca potwierdził, że okna posiadają rozszczelnienia przez okucia i uszczelki, zatem za wystarczające uznał Sąd koszty ich wyregulowania.
http://orzeczenia.suwalki.so.gov.pl/content/$N/150520000000503_I_Ca_000159_2017_Uz_2017-06-06_001
Biegły sądowy A. M. (3) w opinii podstawowej, po wykonaniu pomiarów specjalistycznym sprzętem, stwierdził, że okna i drzwi balkonowe zamontowane przez producenta PPHU (...) Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zostały wyprodukowane niezgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumentacji technicznej producenta profili oraz aprobatą techniczną, a nadto nie zamontowano ich zgodnie ze sztuką budowlaną na rok 2007/2008. Specjalista wyszczególnił wady zamontowanej stolarki okiennej w lokalu powodów tj. niewłaściwy dobór okuć, za duży rozstaw punktów regulujących, nieprawidłowe zachodzenie skrzydeł względem ościeżnicy, a także niedostateczne przyleganie uszczelek. Ujawnione usterki powodują brak szczelności okna pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Przyczyną powstawania lodu na skrzydłach oraz w ich okolicach jest nieszczelność między dolną częścią ościeżnicy a profilem podparapetowym. Biegły opisał w jaki sposób dochodzi do powstawania zjawiska mostka termicznego. Zdaniem opiniującego na pozwanych spoczywa odpowiedzialność niezawiadomienia producenta okien o zastosowaniu w budynku wentylacji grawitacyjnej, gdyż okna wtedy winne mieć szczeliny infiltracyjne. Natomiast sporne okna szczelin tych nie posiadały. Stwierdzone wady, zdaniem biegłego, nie są usuwalne i konieczne jest wyprodukowanie nowych okien przy zastosowaniu właściwych komponentów, zgodnie z norami oraz dokonania montażu, uwzględniając sztukę budowlaną lub instrukcje.
Ustosunkowując się do zgłoszonych zarzutów biegły sądowy A. M. (3) w opinii uzupełniającej pisemnej dokładnie opisał przebieg czynności przeprowadzonych w trakcie oględzin stolarki okiennej za pomocą specjalistycznego sprzętu. Biegły w sposób wyczerpujący i logiczny odniósł się do poszczególnych zarzutów pozwanego. Opiniujący wskazał jako bezpośrednią przyczynę nieszczelności okien wadliwie wykonany montaż (połączenia okna z parapetem). Naprawa mostka termicznego nie zlikwiduje wszystkich usterek, bowiem okna zostały wyprodukowane niezgodnie z Aprobatą Techniczną.
Sąd Rejonowy podzielił opinie w/w biegłego A. M. (3), albowiem zostały one przygotowane przez osobę dysponującą odpowiednią wiedzą fachową, w sposób rzetelny, jasny i komplety, a wyprowadzone przez biegłego wnioski zostały przez niego w sposób dostateczny umotywowane. Nadto opinia biegłego A. M. (3) jest zbieżna z opinią biegłej L. O., a wnioski końcowe nie wykluczają się wzajemnie. Odnosząc się do zarzutu dokonania przez biegłego sądowego oględzin spornego lokalu wyłącznie przy udziale strony powodowej, a następnie na tej podstawie wydania opinii, Sąd Rejonowy zaznaczył, że pozwany zapoznał się z tą opinią. Zgłaszał do niej zastrzeżenia. Nadto biegły sądowy podkreślił, że obecność pozwanego nic by nie wniosła do wykonanych pomiarów. Opiniujący dokonywał pomiarów stolarki okiennej w lokalu powodów przy pomocy specjalistycznego urządzenia wypożyczonego z (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest notyfikowanym europejskim laboratorium w zakresie badań okien i drzwi, na wyniki których stanowisko stron procesu nie miało wpływu. Ponadto biegły dołączył dokumentację fotograficzną z wykonywania czynności.