A czekając na dodatkowe opinie …
Płyta oprócz roli fundamentu u mnie ma również akumulować ciepło. Powoli się nagrzewa ale i powoli stygnie. W teorii faktycznie w domu szkieletowym najlepiej sprawdzi się ogrzewanie którym łatwo sterować (obniżać temperaturę na noc lub gdy nas nie ma w domu). Napisałem w teorii, bo w moim przypadku w grę wchodziłby tylko prąd, a to pomimo korzyści ze sterowania i tak wychodzi drożej niż niskotemperaturowa podłogówka. Na nagłe obniżenie temperatury ma pomóc kominek.
Ze względów wykonawczych podłogówka jest w wylewce, a nie w płycie: 1) rozmawiałem z kilkoma firmami i był problem z maszynowym zatarciem (przeszkadzały im rury, przepusty) albo kosztowało to więcej niż zrobienie dodatkowej posadzki z mixokreta, co tez ma swoje plusy. 2) zbrojenie dramix
Dlaczego EPS 200 zamiast XPS 300 – „Zastosowany materiał jest styropianem twardym, stosowanym pod najcięższe możliwe obciążenia, pod obiekty typu parkingi, hale przemysłowe, hangary lotnicze i inne obiekty inżynierskie. Zastosowanie styropianu EPS 200 daje gwarancję, że przeniesie on obciążenia, które wywołują naprężenia ściskające o wartości › 200 kPa, to znaczy, że bez problemów przeniosą zadane obciążenia związane z ciężarem konstrukcji budynku posadawianego na takim fundamencie” to cytat ze strony wiodącego producenta płyt systemowych w Polsce.
Dom szkieletowy jest 10 x lżejszy od tradycyjnego, a EPS 200 jest tańszy od XPS stąd decyzja…