
lukkasz
Użytkownicy-
Liczba zawartości
19 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Województwo
pomorskie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
lukkasz's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Witam, Budowa powoli przesuwa się do przodu. Nadszedł czas na instalacje wodne. Przy okazji telefonu do jednego z potencjalnych wykonawców instalacji wodnej i grzewczej zostałem zniechęcony do przygotowania instalacji pod kominek z płaszczem wodnym (jako podstawowe źródło grzewcze - piec gazowy). Takie rozwiązanie mam w projekcie i takie chcę zastosować. Jednak instalator twierdził, że są przepisy które zakazują, czy tam wkrótce całkowicie zabronią palenia w kominkach drewnem. Muszę zaznaczyć, że nie buduję się w Krakowie. Zupełnie z drugiej strony bo w okolicy trójmiasta. Nie mogę nic znaleźć w internecie na potwierdzenie jego słów, a nie chciałbym wydać dużej sumy pieniędzy i nie zapalić w kominku. Jak to jest z tymi przepisami? Ktoś coś wie?
-
Umiejscowienie wyrzutni a okna nieotwieralne.
lukkasz odpowiedział Pytajnick → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Zdecydowanie po 1 stycznia 2018. Kwestia tego okna była uzgadniana latem 2018, a jesienią projekt był oddany do starostwa.- 6 odpowiedzi
-
- nieotwieralne.
- okna
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Umiejscowienie wyrzutni a okna nieotwieralne.
lukkasz odpowiedział Pytajnick → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Miałem podobny dylemat. Przy rozmowie z projektantem upierał się on że jest to "okno" i się nie da nic zrobić. Ostatecznie nie mam "nieotwieranego okna"- 6 odpowiedzi
-
- nieotwieralne.
- okna
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dziękuję za szybką odpowiedź. Piszesz o oczyszczeniu ziemi. mechaniczne usunięcie śmieci i korzenie to w miarę łatwa sprawa. tylko jak pozbyć się tych gęstych chwastów? Czy nie jest to walka z wiatrakami? Czy jakbym zdjął ze 10cm ziemi i wszystko wyrzucił nie byłoby lepiej? Swoją drogą nie orientowałem się jeszcze jaki jest przybliżony koszt takiej przyjemności. Rozumiem, że jak potraktuje te chwasty podkaszarką ( a połowa nic nie zrobiła sobie z bardzo silnego oprysku roundupem) to ich korzenie pozostaną i bedą dalej rosnąć. Jak to przekopię to porozsiewam na większym obszarze? Czy sie nie przejmować i atakować na wiosnę roundapem?
- 2 977 odpowiedzi
-
- "klepiska"
- być
-
(i 47 więcej)
Oznaczone tagami:
- "klepiska"
- być
- chwasty
- czas
- czego
- działki
- grunt
- laik
- miał
- najpierw
- należy
- nasion
- nawóz
- nawożenie
- nowa
- nowy
- ogródka?
- ogrodowy
- planowanie
- podłoża
- pomoc
- przy
- przygotować
- przygotowanie
- robić
- siać-teraz?
- siać?
- sianie
- siewu
- teraz
- teren
- trawa
- trawa-siać
- trawę
- trawnik
- trawnik orka
- trawnik.
- trawnik?
- trawnik???
- trawnika
- trawy
- twarda/sucha
- wysiewanie
- zacząć
- zagospodarowanie
- zakładam
- zakładaniu
- ziemia
- zrobić
-
Czy ktoś jeszcze podzieli się swoim doświadczeniem?
-
Czyli jak się domyślam przyjąłeś jeden z gorszych scenariuszy intensywności opadu w Twoim regionie i na tej podstawie obliczyłeś objętość systemu, tak aby był w stanie zgromadzić całą wodę. Czy dobrze myślę?
-
Witam, Zastanawiam się nad wyborem systemu odprowadzenia wody opadowej do gruntu. Widziałem system tuneli rozsączających GRAF 300. Wstępnie myślę nad ich zastosowaniem. Jednak nie wiem jak dobrać ilość segmentów potrzebnych do moich potrzeb, oraz czy ma to sens przy moich warunkach. Mam dom jednorodzinny. Powierzchnia dachu 220m2; pokryty dachówką ceramiczną ; skosy 42 stopnie. Powierzchnia rzutu z góry około 160m2. Badania gruntu przeprowadzone. Przepuszczalność gruntu to około 1,8 x 10e-2 cm/s ( drobny piasek). Woda z dachu odprowadzana za pomocą 4 rynien ( po jednej na każdy narożnik budynku). Wody gruntowe określone na głębokości 1,80m (maj 2018 ) Proszę radę i opinię na ten temat.
-
Witam, Dom już stoi. Teraz czas na zaplanowanie działań dotyczących trawnika 600m2 . Obecnie powierzchnia to 50% piasek nawieziony i rozjeżdżony przez ciężki sprzęt budowlany z nielicznymi chwastami. Kolejne 50% to nieruszona ciemna ziemia pokryta bardzo obficie przez chwasty "po pachy" i odrobinę trawy. Mam też górkę ciemnej ziemi zgarniętej podczas kopania fundamentów. Przez lato pokryła się wielkimi chwastami. Dwa tygodnie temu spryskałem wszystko Roundapem. Połowa uschła, a połowa ma się świetnie. Dalsze prace mogę kontynuować dopiero w październiku. A taki mam plan: 1. Zaprosić koparkę do zerwania wierzchniej warstwy starej trawy, chwastów i korzeni dzikich wiśni. oraz wywiezienia tej porcji ziemi. Nie wiem czy to dobry ruch. 2. Rozplantować "górkę" oraz zakupić dodatkową ziemię, żeby ładnie wyrównać działkę. Tylko nie wiem jaką ziemię kupić? Jakiś czarnoziem? jak dużo? Musiałby przykryć całość jak grubą warstwą? Przy sprzyjających okolicznościach będzie to gotowe w połowie października. Czy to nie za późno na sianie trawy? Przydałoby się chyba jeszcze poczekać aż chwasty ponownie wyjdą i popryskać Roundupem Dobrze myślę? Dlatego chyba zostawię sianie trawy na wiosnę. Za to jeszcze jesienią chciałbym już sobie wszystko przygotować. Czyli jak rozumiem: 1. Cały teren potraktować glebogryzarką 2. Wkopać system nawodnienia Za to na wiosnę: 1. Roundup na chwasty 2. Po tygodniu jakiś nawóz 3. Po kolejnym tygodniu sianie trawy Czy mój sposób myślenia jest prawidłowy? Czy można coś zrobić lepiej? Będę wdzięczny za każdą opinię
- 2 977 odpowiedzi
-
- "klepiska"
- być
-
(i 47 więcej)
Oznaczone tagami:
- "klepiska"
- być
- chwasty
- czas
- czego
- działki
- grunt
- laik
- miał
- najpierw
- należy
- nasion
- nawóz
- nawożenie
- nowa
- nowy
- ogródka?
- ogrodowy
- planowanie
- podłoża
- pomoc
- przy
- przygotować
- przygotowanie
- robić
- siać-teraz?
- siać?
- sianie
- siewu
- teraz
- teren
- trawa
- trawa-siać
- trawę
- trawnik
- trawnik orka
- trawnik.
- trawnik?
- trawnik???
- trawnika
- trawy
- twarda/sucha
- wysiewanie
- zacząć
- zagospodarowanie
- zakładam
- zakładaniu
- ziemia
- zrobić
-
Witam Mam budynek z gazobetonu. Chciałbym przygotować otwory okienne tzn wyrównać powierzchnię do montażu okien i taśm. Podobno taśmy potrzebują gładkiej i równej powierzchni. Gdzieś wyczytałem, że najlepszy do tego celu jest klej do styropianu. Dobrze się trzyma ściany i jest gładki po wyschnięciu. Czy faktycznie jest to najlepsze rozwiązanie? Proszę o radę.
-
Witam, Szukam piły ukośnicy. Zastosowanie czysto amatorskie, hobbystyczne. Docelowo ma stać na stole przy ścianie. Będzie tam około 50cm od ściany do krawędzi stołu. Myślałem o Ryobi ems254l z szyną posuwu umieszczona z przodu. dzięki temu może stać przy ścianie. Jednak trafiłem na kilka nieprzychylnych opini co do jakości wykonania i problemów z odpowiednim skalibrowaniem wynikającej np. z ustawienia kąta w formie przyklejonej naklejki. Pozostając juz przy podobnych założeniach wielkości tarczy (256mm) i szerokości i głębokości cięcia (300mm i 90mm) czy są jakieś inne ukośnice z szynami posuwu umieszczonymi z przodu?
-
Elektryka w domu
lukkasz odpowiedział rabarbar1 → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Witam, W tym roku będę budował swoje "cztery kąty". Na podstawie moich notatek mógłbym dodać do rozważenia: - wyprowadzenie zasilania pod system nawadniania ogrodu - kabel do elektromagnesu w furtce - Awaryjne zasilanie pod pompkę CO i kilka małych punktów świetlnych LED w domu np. schody, jeden w kuchni i w salonie. - dodatkowe gniazdo w łazience w przypadku grzejnika drabinkowego z grzałką (okres jesienno - wiosenny) - zasilanie przy schodach, korytarzach w przypadku oświetlenia znajdującego się nisko przy podłodze. - światłowód lub przynajmniej peszel na jego wprowadzenie w przyszłości - zasilanie pod docelowe umiejscowienie routera. - peszel z kotłowni na poddasze (może kiedyś będą jakieś panele to będzie można poprowadzić kable / rury...) - w sypialni dodatkowy włącznik/ wyłącznik oświetlenia tuz przy łóżku pozdrawiam -
Witam, Planuję wybudowć dom. Z tyłu domu będzie ściana, a na niej wyrzutnia z rekuperacji. Będą równierz drzwi wejściowe do kotłowni. W kotłowni chciałem mieć okno. Jednak nie mogłem z powodu bliskości wyrzutni. Podobno nie może być okna w odległości mniejszej niż 3 m od wyrzutni rekuperacji. Podobno nawet jak niemiałbym w tym "oknie" klamki tzn nie otwierałoby się, to dalej nie moge go wybudować bo wg prawa to "okno". A jak jest z naświetlem nad drzwiami wejściowymi? Czy naświetle to również "okno"? Czy mógłbym w ten sposób wpuścic troche światła do środka pomimo bliskości wyrzutni z rekuperacji?
-
Dzięki za odpowiedź, Czy jest ktoś jeszcze z podobnym doświadczeniem lub opinią?
-
Witam, Stoję przed wyborem wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Trochę poczytałem i mam dwóch faworytów. Zależy mi na narożnej szybie, a najlepiej podwójnej, Fajnie byłoby mieć palenisko bez rusztowe. W domu będzie rekuperacja. Wkład musi być całkowicie szczelny. Dom z poddaszem użytkowym ok 180m2. Zainstalowany będzie również piec gazowy. Pierwsza opcja to Unico Nemo 4B (bez rusztowy, możliwość dokupienia podwójnej szyby) Druga opcja to Hajduk Volcano WL 18. Ma ruszt i nie ma podwójnej szyby. Mają podobną cenę. Czy warto sugerować się atutami Nemo w postaci braku rusztu i posiadaniu podwójnej szyby? Zastanawia mnie tylko czy 170 stopni w temperaturze spalin Nemo to nie za mało. Czy nie będzie problemów z sadzą? Jak wypadają te wkłady w praktyce? Jest ktoś kto potrafiłby je ocenić? Jak na ich tle wypada Zuzia (Kratki)?
-
Tak sobie myślę, że ja bym musiał mieć chyba mniejszy bufor żeby uzyskać na nim wyzsze temperatury, tak aby moc wykozystywac to w instalacji z grzejnikami. Ewentualnie podłogówka mogłaby korzystać dalej ze zgromadzonej energii w miarę rozładowania. Tylko taka instalacja robi sie bardzo skomplikowana. Swoją drogą czy są tak zaawansowane sterowniki, które sprawnie poradzą sobie z podłogówką, grzejnikami, kominkiem, buforem i gazem i skutecznym zarządzaniem energią?