Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ewa_G

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    66
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Ewa_G

  1. Przepraszam, wprowadziłam w błąd. Rachunki 5,200 za rok 2023
  2. Witam, Proszę o podpowiedz. Obecnie posiadam piec gazowy w domu oddanym do użytku 4 lata temu tj2020, jak wiemy mówi się o podwyżkach cen gazu. Zastanawiam się nad wymiana źródła cieplana pompę ciepła, czy warto ? Rachunki rocznie ma poziomie 7tys. Za gaz ziemny. Powierzchnia użytkowa domu 120m2. Ocieplenie etc.
  3. Dziękuje za odpowiedz. Właśnie rozważałam druga instalacje np 4kW na połaci dachu zachodniej, bo tutaj tylko mam miejsce. Czy mając dwa różne falowniki nadal będę na „starych zasadach” czy można taka instalacje stosować w domu ?
  4. Rozumiem, czy w według wyliczeń przedstawiciela pomp ciepła powinnam mieć około. 4kW instalacji Fotowoltaicznej (a mogę zwiększyć około. 1,9kW) Czy w takim przypadku pozostaje mi wymiana falownika lub dodatkowa instalacja? Które rozwiązanie lepsze ? Czy ktoś z Was posiada dwie instalacje i czy to się sprawdza ? Dodam, ze mam na dachu wolna już tylko zachodnią ekspozycje na słońce bez zadrzewienia.
  5. Dzień dobry, Proszę o poradę: otóż posiadam panele fotowoltaiczne założone dwa lata temu (wtedy tez się Was radziłam- za co dziekuje ) o mocy 6,21kW Falownik: SolarEdge SE6K Moduły fotowoltaiczne: JA Solar JAM60S21/365MR o mocy 365Wp oraz optymalizatory mocy, Rozważam opcje założenia pompy ciepła, według wskazań pośrednika miałaby to być pompa ciepła 7kW [ATTACH=CONFIG]468466[/ATTACH] Nie wiem jak dobrać dodatkowe panele fotowoltaiczne ? Czy to powinna być osobna instalacja fotowolataiczna ? Czy zwiększenie istniejącej ? Obecnie rozliczam się na starych zasadach tj net-metering. Proszę o podpowiedz
  6. Huawei jest bez optymalizatorów. Solaredge jest z optymalizatorami SolarEdge P404 (17sztuk). Wychodzi na to ze wybiorę SolarEdge. Ofertę APsystems dał Stlioenergy z Gdańska
  7. A z czym byś kombinował ? Inny falownik czy inny panel? Oferent nr 1 proponuje ewentualnie inny falownik np. Huawei Sun2000-6KTL-M1 Oraz panel JaSolar Jam60S20/380MR o mocy 380Wp 17 szt. Łączna moc 6.46 kWp. Cena 29.000 zł brutto. Ja chciałam panele tzw.full black. P.S. Dziękuje za poprzednie odpowiedzi. Masz racje. Trzeba podjąć jakieś ryzyko. Myśle ze finalnie zamontuje panele, chce tylko trafnie dobrać urządzenia
  8. Ciekawe, jeśli taki problem wystąpi, jak sobie z nim radzić ? @mitch, podejrzewam ze cena instalacji spadnie po 01.04.2022, wydaje mi się ze chyba jednak lepiej teraz robić w cenie około 5.000 złotych za 1kW?
  9. @ Dolce1313; dziękuje za odpowiedz, w domu mam delikatne zacienienie z uwagi na budowę/układ dachu, głównie zależne od pory dnia. Większa cześć dnia brak zacienienia. Optymalizatory również będą firmy solaredge. Wykonawca wyrobi się na starych zasadach. Interesowała mnie informacja czy to nie za duża moc, inni dostawcy proponują moc rzędu 5.2-5.6kW. Jednakże nie deklarują terminu wg starych zasad. Wczoraj dostałam tez druga ofertę: Typ modułu PV JINKO JKM455M-60HL4-V 455 Wp Liczba modułów PV 12 szt. Moc 1 modułu PV 455 Wp Wielkość instalacji PV* 5.460 kWp Zajmowana powierzchnia 25.9 m2 Typ inwerterów 3x APsystems QS1 Boosted Łączna moc inwerterów (Continous Output Power) 3.60 kW Łączna moc inwerterów (Peak Output Power) 4,20 kW Cena 33500 zł brutto n@ starych zasadach Jak sądzicie który system wyglada sensowniej?
  10. Witam, Dostałam taka ofertę na fotowoltaike, proszę o informacje czy to dobry zestaw: Falownik: SolarEdge SE6K Moduły fotowoltaiczne: JA Solar JAM60S21/365MR o mocy 365Wp. 17szt Skrzynka przyłączeniowa AC hermetyczna ogranicznikiem przepiec AC typu 1+2 AC DEHN TNS 255, klasa I Oczywiście okablowanie i montaż, cena ok. 32 tys. Moc instalacji 6.21. Moje zużycie roczne 4400kW.
  11. Niby tak, ale jak to formalnie ugryźć? W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego napisano, że "W zakresie zaopatrzenia w wodę tereny objęty planem zaopatrzyć w wodę z projektowanej sieci wodociągowej". W innym punkcie MPZP, napisano, że Gmina sama zrealizuje ten wodociąg, ale środków brak. Kierownik budowy rozłożył ręce. Czy opierając się o pismo wodociągow ws. podłączenia do najbliższego wodociągu: "1. Odmawia się wydania warunków technicznych w związku ze złym stanem technicznym sieci wodociągowej na mojej działce. 2. wydanie warunków technicznych zezwalających na budowę sieci wód-kan będzie możliwe po uzyskaniu zgody Urzędu Gminy. " i olewając Warunki do dalszego wodociągu, oraz mając studnię, można Odebrać dom?
  12. Koniecznie należy zweryfikować w gminie na podstawie albo Warunków zabudowy albo Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, co można tam budować. Ponieważ może się okazać, że nasz wymarzony dom tam nie powstanie, bo np. jest zapis o maksymalnej powierzchni zabudowy. Jednocześnie odrolnienie działki może stanowić problem, zwykle finansowy.
  13. @ps2, czy ten wodociąg był średnicy 90? Ja taki mam w warunkach technicznych. @ps, w sumie, temat podłączenia się do istniejącej sieci wodociągowej (przebiegającej przez moją działkę) był męczony w wodociągach, efektem tego jest pismo, które składa się z dwóch punktów: "1. Odmawia się wydania warunków technicznych w związku ze złym stanem technicznym sieci wodociągowej na mojej działce. 2. wydanie warunków technicznych zezwalających na budowę sieci wód-kan będzie możliwe po uzyskaniu zgody Urzędu Gminy. " Gmina zgodę wydała. Ale Wodociągi wydają niekorzystane warunki na budowę około 150m nowego wodociągu od nowej sieci.
  14. @e_nygma Jakiej długości wodociąg Pan budował? Jaki był orientacyjny koszt? Według cennika w mojej gminie, wykup jest za wartość około 10% kosztów. Ciekawy pomysł z tymi działkami, jedna działka jest prywatna. Niestety reszta jest "gmina". I można działkę prywatną zwyczajnie ominąć. @gnago Tak się chyba skończy, że dom będzie eksploatowany bez odbioru... Mam pismo z gminy, informujące, że gmina nie będzie modernizować sieci wodociągowej (z 2020r.) Kierownik budowy, który "ogarniał" Pozwolenie na budowę, nie poinformował mnie o tym problemie. Sprawa wypłynęła przed odbiorem budynku.
  15. Witam, Chciałam Państwa prosić o radę. Wybudowałam dom. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, nakazuje odbiór wody z gminnej sieci wodociągowej. Przez moją działkę (z tyłu działki) przebiega wodociąg. Jednakże wodociągi wydały warunki techniczne na "podbicie się" do innego wodociągu i budowę nowego wodociągu (ok 150-200mb długości) oraz konieczność sporządzenia projektu, a także niezbędnych zgód właścicieli działek oraz kilka hydrantów. Pierwotnie gmina wyraziła zgodę na przyłącze do najbliższego wodociągu, przebiegającego przez moją działkę, ale warunki przesłane są na budowę nowego wodociągu. Podobno ze względu na stan techniczny wodociągu przebiegającego przez moją działkę. Gmina nie ma pieniędzy na budowę nowej sieci wodociągowej, a na wykup ma jakieś grosze (ok 10% wartości całej inwestycji). Jednocześnie w MPZP twierdzi, że wybuduje ten nowy wodociąg. Część działek, otrzymała Warunki na podpięcie się do wodociągu "bliższego". Na chwilę obecną na działce jest studnia (głębokość 27m). Wiem, że nie można odebrać domu bez zaopatrzenia w wodę. Czy istnieje możliwość odbioru domu ze studnią, bez wodociągu? Czy gmina może zmuszać "Kowalskiego" do budowy sieci wodociągowej?
  16. Ewa_G

    Studnia

    Dzień dobry, Posiadam następujący problem. Kupiłam działkę, otrzymałam niezbędne warunki m.in podłączenie do sieci wodociągowej oraz pozwolenie na budowę. Rozpoczęłam budowę domu. W międzyczasie wyceniłam koszt wykonania przyłącza do sieci wodociągowej, który przerósł znacząco mój budżet (ponad 200mb wodociągu). W związku z tym, padła decyzja o budowie studni do 30mb, która została wykonana. Proszę o pomoc, w jaki sposób teraz zakończyć całą inwestycję jeśli w pozwoleniu mam wodociąg, a w terenie studnię? Czy jest to zmiana nieistotna z punktu prawa budowlanego?
  17. Poszukuję komina do domu z rekuperacją, który będzie używany rekreacyjnie. Dom posiada ogrzewanie podłogowe, gazowe? Myślę o czymś takim: https://kratki.com/sklep/pl/produkt/3149/zosia-eco-12
  18. Dzień dobry, Poszukuję sprawdzonego, ekonomicznego wkładu kominkowego do mojego domu. Dom parterowy, 120mkw. powierzchni użytkowej, w domu ogrzewanie podłogowe gazowe oraz rekuperacja. Kominek miałby służyć dogrzewaniu salonu oraz tworzeniu klimatu w wekendy i swieta. Zastanawiam się nad czymś takim: https://kratki.com/sklep/pl/produkt/3149/zosia-eco-12 Proszę o sugestie?
  19. Link do projektu: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-galach-g-mc6e21f20bc5b0 Czy bednarka 25x3 ocynk będzie odpowiednio trwała?
  20. Dziękuję za odpowiedź. Wątpię, że kierownik budowy zapłaci "ze swoich"... niestety to nie jest jego pierwsza wpadka. Mam nadzieję, że ostatnia. Równocześnie proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu i odpowiedź na załączone w pierwszym poście pytania.
  21. Dzień dobry, Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu związanego z uziomem domu. Po kolei: 1. Dom parterowy, stan SSZ, na dachu mam wykonaną instalację odgromową. Cztery zejścia instalacji odgromowej po elewacji na dół. Dom w kształcie litery T. 2. W domu wykonana instalacja elektryczna. Wyprowadzony przewód w kolorze żółto-czarnym do uziemienia domu. 3. Budowlaniec przy wykonywaniu płyty fundamentowej zapomniał wyprowadzić uziemienia domu. Czy muszę wykonać uziom otokowy? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy wszystkie elementy (tzn. instalacja odgromowa plus uziemienie domu) można połączyć razem za pomocą bednarki? Elektryk zaproponował mi za robociznę ok.2000zł (plus materiał), wydaje mi się dużo? Czy ewentualnie możną odkuć zbrojenie i podłączyć do instalacji odgromowej?
  22. Kusi mnie ten GreinPlast, ale boję się trochę z uwagi na to, że jest mało popularny... Nie spotkałam się z kimś kto to zastosował. P.S. Cena Imprefarb podana dla porównania
×
×
  • Dodaj nową pozycję...