Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szpieg20

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    26
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez szpieg20

  1. mozesz napisac jak to u ciebie technicznie jest zrobione?
  2. Co zrobic zeby ustawic temp w sypialni na 19? Tylko oddzielny termostat? Czy to nie utrudni instalacji? Gdyby isc w calym domu z podlogowka, co z drabinkami w lazience, dadza rade czy trzeba elektryczne?
  3. Zastanawiamy sie nad ogrzewaniem w sypialniach. Sporo osob odradza kaloryfery. Z roznych powodow. Mi najwiekszym mankamentem podlogowki sa brak mozliwosci szbkiego schlodzenia-ogrzania, oraz bliskosc glowy do podlogi. Czy np idac w sypialni w podlogowke dobrym pomyslem jest zrobienie jej nie co np 20cm a co 30 cm? Wtedy teoretycznie nie bedzie tam grzalo. Ale czy to ma sens?
  4. ok wyjąłeś jeden kontekst z całego wątku (zmiana bezobsługowego kominka), i napisałeś co ty byś zrobił. zmieniając kominek gazowy na pellet, jak widzisz rozwiązanie kaloryferów na piętrze? poproszę o całościowe podejście do tematy, choć miło usłyszeć jaki kominek być wolał wybrać. sama zmiana kominka powinna pociągnąć za sobą kwestie rodzaju źródła ogrzewania domu
  5. Twoj post nic nie wniosl. Duzo mozna pisac czego nie robic. Trudniej co.
  6. pytanie jest czy jest inny rodzaj kominka (praktycznie bezobsługowy)?, gdybym robił inny rodzaj ogrzewania niż gazowe. bo jeśli nie, to robiąc ogrzewanie domu gazowe od razu mam kominek gazowy do kompletu.
  7. Piętro to sypialnie, gdzie przy podłogówce bezwładność podłogi nie sprzyja szybkiej zmianie temperatur. meble które się dziś wstawia do domów to głównie zabudowy + łóżko. przy podłogówce, spora część powierzchni jest wyjęta z grzania (albo inaczej grzeje pod meblami). jak napisałem my rezygnujemy z reku (jesteśmy zimno lubni i sporo wietrzymy mieszkanie zimnym powietrzem przed snem), czyli nagrzane podłogówka + wietrzenie (według mnie to tak jakbym miał kaloryfer odkręcony na 5 i okno otwierał). Z tego co się orientowałem to różnica w kosztach nie jest potężnie większa (ok 2 k pln na korzyść kaloryferów w moim przypadku). możesz wyjaśnić dlaczego nie będzie ekonomiczniej?
  8. witajcie, nasze zmagania z budową domu zweryfikowało zdrowie, i cała budowa się przesunęła. trzeba z tego plusy wyciągnąć u nas decyzja że gaz. głównie przez kominek gazowy (żona chce mieć kominek, ja chce mieć spokój), na dole będzie podłogówka, a że jesteśmy zimnolubni to na górze kaloryfery (oraz brak rekuperacji). PCPW nie udźwignie kaloryferów, a i tak do kominka potrzebowałbym robić przyłącze gazowe. No chyba że ktoś zna inny bezobsługowy kominek (nie biokominek), ale i tak pozostawałaby kwestia kaloryferów.
  9. Czy piszac o cyrkulacji mowicie o zastosowaniu w tym włącznika czasowego?
  10. Zmiana taryf w gospodarstwach domowych oglaszana jest okolo 15 grudnia i wchodzi w zycie od 1 stycznia. Wczesniej nie zmienia. Taryfa jest zatwierdzana na 12 miesiecy. Osyluje ze podwyzka bedzie ok 7%, CO2 mieli kupione wczesniej tansze.
  11. Witam

    Poproszę o podanie, jaki koszt ostateczny wyszedł (bez podłóg, wyposażenia domu etc), chcemy robić dom z praefa. Rozpoczęcia 2019. Marcin

  12. czy po tych namowach coś zrobiłeś według ich propozycji?
  13. czy budując ściany zewnętrzne z porothermu 25, mogę ściny działowe wewnętrzne budować z silki? Chodzi mi o wzmocnioną akustyczność w pomieszczeniach w domu. Proszę tylko nie piszę że wszystko można, chodzi mi o poradę czy się da (jesli tak może ktoś wie jak to najlepiej zrobić), a jeśli się nie da to dlaczego.
  14. 1. Jeśli zależy Ci na tym samym materiale i cienkiej spoinie to porotherm Profi (też szlifowane ale nie na piankę ale na zaprawe). 2. To powinien architekt dobrać do projektu 3. J.w.
  15. Jakoś BK mnie nie przekonuje. Silke miałem w zamyśle, jakoś się ta myśl rozmyla. Czy możesz mi łopatologicznie napisać twoje za i przeciw siłka i porotherm?
  16. Kilka rad rzeczywiście jest tu przydatnych, fajny pomysł z tym wątkiem. Nawet gdyby ktoś chciał wszystko wszystko opisać to pewnie byłoby super trudne, a tu są w miarę najpotrzebniejsze rzeczy. Dzięki Swoją drogą to postanowiłem zrobić poprawki projektu i złożyć ponownie wniosek o pnb, zmian jest na tyle dużo w mojej ocenie że kolejne etapy budowy mogą okazać się czasochłonne w pilnowaniu projektu i dziennika budowy. Inaczej bym zrobił gdybym faktycznie zmieniał np jedna czy dwie ścianki działowe.
  17. Pomimo iż większość zmian w mojej ocenie to zmiany nieistotne to będę rozmawiał z projektantem aby to już teraz uwzględnił i ponownie złożę o pnb. Przy tylu zmianach obawiam się że ciezko bedzie dobrze przypilnowac kolejne ekipy.
  18. dzięki, dopisałem się (ale temat trochę zerdzewiał tam ) narazie znaki na niebie mówią abym wrócił do projektanta i wymusił na nim wszystkie zmiany już teraz, później będzie łatwiej załatwiać ekipy itp.
  19. trochę stary wątek, ale może ktoś tu zagląda czy na dzień dzisiejszy procedura jest taka sama? trzeba występować o pozwolenie na budowę? Bo jeśli tak, to korzystniej mi będzie od razy wycofać aktualny wniosek, i złożyć za kilka tygodni jeden uwzględniający wszystko.Chodzi o zjazd na drogę gminną w miejscowości Legionowo.
  20. dzięki, do tej pory raczej czytałem bez pisania postów (bo czym tu się dzielić skoro tylko wiedzę się zbiera). nad prądem zastanawiałem się dość mocno, kwestia kominka (na gaz) przesądziła. czego nie robi się z miłości. nadal mam dylemt odnośnie zjazdu, czy mając pozwolenie na budowę będę mógł przekrojektować zjazd w inne miejsce (przesunąć o 3 m)?
  21. Co odfiltrowałem (niektórym mogą te rzeczy wydawać się proste, ja dużo doświadczenia nie miałem i to uważam za przydatne info w moim przypadku), to na pewno nie wszystko: 1. Nie przewymiarować kotła. Zrobiłem http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3yji 2. Zastanawiałem się nad rodzajem ogrzewania. Choć się sporo zastanawialiśmy to decyzja padła na gaz (mam w drodze), nie wykluczam nadal pcpw ale z uwagi na element wystający po za budynek raczej się na to nie zdecyduje (mam trzech synów i wiem co potrafią - kwestia bezpieczeństwa). 3. Kominek – mebel dla żony – ale czego się nie robi z miłości  będzie gazowy (nie będzie przy nim tyle pracy), przewód powietrzno-spalinowy do dachu. 4. Robimy reku, nie robimy kominów + dodatkowy filtr od pyłków (sam reku nie odfiltruje większości pyłków jak sądziliśmy na początku, zaś kominy są zbędne przy reku). Reku na strychu ale nie nad sypialnią (będzie nad toaletą) z uwagi na ewentualne drobne buczenie 5. Robimy kilka fixów – przy reku oszczędność na oknach (nieznaczna ale zawsze oszczędność) 6. Taras od południa – będzie tam dużo słońca i zdecydowaliśmy na pełne zadaszenie (zastanawialiśmy się nad markizą czy pergolą, ale że to od południa to wolimy mieć gdzie usiąść w cieniu i schować rzeczy od deszczu). 7. Podłogówka w części mieszkalnej na parterze i piętrze. Na piętrze miały być kaloryfery ale z uwagi na miejsce, decyzja idzie w podłogówkę (jak będzie w przyszłości PC, to będzie przystosowane łatwiej) 8. Schody aż do strychu (klatka schodowa w jednym miejscu), koszt przy SSO praktycznie ten sam a wygoda na lata. 9. Piwnica. Brak. Koszty, koszty, koszty – a skoro robimy schody na strych to będzie gdzie graty trzymać.
  22. witam wszystkie bocianki, w tym roku też startujemy z budową domu. czytam forum od pewnego czasu i wiele rzeczy już się dowiedziałem za co dziękuje wszystkim forumowiczom. dobre źródło wiedzy - oczywiście trzeba mocno filtrować ale jednak wiedza przydatna czy wiecie jak jest ze zmianą zjazdu z działki? aktualnie jest zrobiony zjazd przy granicy z sąsiadem, a dom odsunięty jest o 3m, projektant wyrysował że będę wjeżdzał do garażu po skosie, wolałbym to przerobić. czy bez problemu to zmienię później, czy lepiej już teraz o to zadbać i zmienić pozwolenie na budowę?
  23. Cześć, do projektu budowlanego mam kilka zmian (projekt z 2018 roku) start budowy za kilka miesięcy, chciałem się upewnić czy wszystko możemy zmienić wpisem do dziennika (projektant powiedział że to wszystko zmiany nieistotne i wyrazi zgodę na wpis do dziennika), wolę się dodatkowo upewnić te wyczytałem na forum że nieistotne 1. Dodanie kominka gazowego w salonie (+komin powietrzno-spalinowy pionowy) 2. Zmiana wentylacji na mechaniczną z odzyskiem (rekuperacja), oraz likwidacja dwóch pierwotnych kominów (w całości) 3. Zmiana wielkości i przesunięcia odrobinę okien (oraz usunięcie dwóch okien) 4. Zmiana ogrzewania z kaloryferów na podłogówkę 5. Materiał budowy, bloczek betonowy zamiana na porotherm (ten sam wymiar 24cm) Tych na forum nie widziałem wiec wolę się upewnić czy także nieistotne 6. Zmiana wielkości otworu garażowego z 4,5 na 3,5 szerokości 7. Zmiana lokalizacji kotła gazowego (z łazienki, do garażu) 8. Powierzchnia tarasu zostanie ta sama (ok 17 m2) ale będzie inny wymiar ułożenia, i będzie zadaszenie pełne 9. Zastanawiamy się też nad lokalizacją przyłącza wody i gazu. Czy przepisy wymagają aby przyłącza były na pierwszej ścianie (chcemy przenieść przyłącza z łazienki do garażu a garaż jest za dwiema ścianami: ściana zewnętrzna i działowa od korytarza do garażu, jeśli podejście będzie z tej samej strony co projektowane)?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...